Справа № 265/3596/14-а
Провадження № 2-а/265/124/14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 липня 2014 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
судді Шиян В.В.,
при секретарі Мальській Г.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги на дітей одиноким матерям, -
В С Т А Н О В И В:
02 червня 2014 року представник позивача Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради звернувся до Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області з позовом до відповідачки ОСОБА_2 про стягнення надмірно перерахованої суми державної допомоги. В обґрунтування заявлених вимог представник позивач посилається на те що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради з 01 січня 2008 року, як одержувач допомоги сім'ям з дітьми. ОСОБА_2 отримувала допомогу на доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, щомісячно. Згідно перевірці особистих справ одержувачів допомоги на дітей одиноким матеріям, було з'ясовано, що донька відповідачки ОСОБА_2 - ОСОБА_3 має дитину - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, тобто згідно закону набула повної цивільної дієздатності з 01.01.2013 року. Про виникнення даної обставини, ОСОБА_2 своєчасно не повідомила управління, внаслідок чого ОСОБА_2 було надмірно сплачено державну допомогу на дітей одиноким матерям за період з 01.01.2013 року по 31.03.2014 року в сумі 5 536,20 гривень. У зв'язку з тим, що на теперішній час відповідачкою кошти добровільно не відшкодовуються. На підставі вище викладеного представник позивача Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради просить суд стягнути з відповідачки ОСОБА_2 надмірно перерахованої суми державної допомоги в розмірі 5 536,20 гривень.
Представник позивача ОСОБА_5, що діє на підставі довіреності, у судовому не з'явилась надала до суду заяву в якій просила суд слухати справу за її відсутності на задоволені позовних вимог наполягала, а саме на стягненні з ОСОБА_2 надмірно перерахованої суми державної допомоги в розмірі 5 536,20 гривень.
Відповідачка ОСОБА_2 до судового засідання не з'явилась за невідомих суду причин, про місце, день та час слухання справи повідомлялась своєчасно та належним чином, про що свідчать судові повідомлення.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, окрім цього, згідно зі ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям, які мають дітей віком до 18 років, надається у розмірі що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого Орджонікідзевським відділом реєстрації актів громадянського стану міста Маріуполя Донецької області, 20 грудня 1996 року, актовий запис № 879 (а.с. 8).
Також встановлено, що відповідачка ОСОБА_3 подала до УПСЗН Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради заяву про призначення допомоги сім'ям з дітьми, в якій вказала, що у разі будь-яких змін зобов'язується повідомити УПСЗН Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 18-4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду; скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у
випадках, передбачених законом; смерті дитини; смерті отримувача допомоги.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3, виданого Орджонікідзевським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Маріупольського міського управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_4 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2, в графі батьки вказані: батько - ОСОБА_6, мати - ОСОБА_3 (а.с. 14).
Тобто, згідно закону ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, після народження дитини, набула повної цивільної дієздатності.
Відповідно до п. 49 Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Згідно розрахунку отриманої допомоги одиноким матерям за період з 01.11.2013 року по 31.03.2014 року залишок не погашеної переплати ОСОБА_2 становить - 5 536,20 гривень (а.с. 3).
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
07 квітня 2014 року ОСОБА_2 Управлінням праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради було направлено повідомлення про повернення надмірно виплачених коштів державної допомоги в розмірі 5 536,20 гривень до 31 травня 2014 року. Однак дане повідомлення відповідачкою ОСОБА_2 залишено без виконання.
Таким чином, дослідивши у сукупності докази по справі, суд встановив надмірно перерахованої суми державної допомоги в розмірі 5 536,20 гривень, яка підлягає стягненню з відповідачки ОСОБА_2 у повному обсязі на користь Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради.
Крім того, п.20 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що від сплати судового збору звільняються органи праці та соціального захисту населення - за подання позовів щодо призначення і виплати всіх видів державної соціальної допомоги, компенсації, виплат та доплат, установлених законодавством. При цьому, статтею ст. 4 цього Закону визначено, що за подання позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 2 відсотку ціни позову, але не менш 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше чотирьох розмірів мінімальної заробітної плати, що у грошовому еквіваленті для даної позовної заяви складає 182,70 гривні, які підлягають стягненню з відповідачки на користь держави.
На підставі ст. 13 п. 8, 33 п. 5, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001р., Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», керуючись ст.ст. 6, 8, 11, 14, 94, 159 України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, ІПН НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_4 виданий Орджонікідзевським РВ Маріупольського ГУ УМВС України в Донецькій області, що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради (юридична адреса: 87500, місто Маріуполь, проспект Перемоги, 16) р/р 35414002041912, в ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 25968748, надмірно перерахованої суми державної допомоги в розмірі 5 536 (п'ять тисяч п'ятсот тридцять шість) гривень 20 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, ІПН НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_4 виданий Орджонікідзевським РВ Маріупольського ГУ УМВС України в Донецькій області, що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 182 гривні 70 копійок.
Постанову суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Особи, які брали участі у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя _______Шиян В.В.