262/4363/14-а
2-а/262/144/2014
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.07.2014 року суддя Пролетарського районного суду міста Донецька Майданніков О.І., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної в. м. Донецьку ради про визнання дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В С Т А Н О В И В :
07.07.2104 року позивач ОСОБА_1 звернулась до Пролетарського районного суду м. Донецька з позовом до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної в. м. Донецьку ради про визнання дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Посилається на те, що вона має сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн. Але така сума не відповідає чинному законодавству, оскільки щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положення ст. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" їй мали б виплатити у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Позивач зверталася з заявою до УПСЗН з проханням про проведення перерахування допомоги, однак їй було відмовлено. Просить визнати такі дії відповідача неправомірними, зобов'язати провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною відповідно до положень закону з 10 січня 2014 року до 30 червня 2014 року по справі та виплатити її.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач 18.07.2014 року надав суду заперечення, де зазначив, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити, оскільки нарахування та виплата допомоги по догляду за дитиною позивачу проводиться відповідно до вимог чинного законодавства, заборгованості з виплат не має (а.с.14)
Оцінивши обставини справи, суд вважає, що позов підлягає повному задоволенню за наступних підстав:
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є матір'ю малолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження (а.с.7).
Позивач перебуває на обліку у Управлінні праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради, як особа, що застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, та їй призначена та виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130,00 грн. на місяць (а.с.9,10).
Позивач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради, з заявою про перерахунок та виплату недоотриманих коштів щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
04.07.2014 року на звернення позивача, відповідачем була надана відповідь № вх. К184-5-1-6-2, якою позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.9).
До 01 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-У1 "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення деяких змін до деяких законодавчих актів України" (далі Закон № 107-V1) - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом № 2811-ХII, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" № 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 108-V1 були внесені зміни до Закону № 2811-ХII, зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року № 10рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VІ, в тому числі й пункт 25 розділу П Закону № 107-V1 щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-Ш.
Пунктом 2 розділу III Закону № 107-У1 було передбачено, що розділ П цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 01 січня 2009 року - статті 13,15 Закону № 2811-ХП.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 року № 835-V1 "Про державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-V1 "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі Закон № 2154-V1) передбачено, що у 2009,2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до закону № 2240-III призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХII (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 46 Закону № 835 та статті 45 Закону № 2154-V1 не приймався.
Розмір і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 46 Закону № 835 та статті 45 Закону № 2154-V1 Кабінетом Міністрів України не визначалися.
В подальшому, Законами України "Про державний бюджет України на 2011 рік", "Про Державний бюджет України на 2012 рік", "Про Державний бюджет України на 2013 рік", "Про Державний бюджет України на 2014 рік" та будь-якими іншими законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж в Законах № 2811-ХII, № 2240-III.
В даному випадку виник спір щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому на виплату допомогу такій особі у спірний період часу поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-Ш), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Така правова позиція також підтверджена Верховним Судом України у його постановах від 11 грудня 2012 року у справі за позовом фізичної особи до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Золотонінської міської ради Черкаської області (номер ЄДРСР 28332586) та від 25 грудня 2012 року у справі за позовом фізичної особи до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної ради у місті Донецьку (номер ЄДРСР 28332590), які відповідно до приписів статті 244-2 КАС України, є обов'язковими для всіх судів України.
Таким чином, з огляду на аналіз наведених норм законів, суд вважає, що позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 10 січня 2014 року до 30 червня 2014 року, тобто за який, підтверджено отримання позивачем допомоги в меншому розмірі, ніж встановлено законом, внаслідок протиправних дій відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної в. м. Донецьку ради про визнання дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради щодо відмови в перерахунку і виплаті ОСОБА_1, щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому законом, прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради здійснити перерахунок і виплати ОСОБА_1 щомісячну державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з 10 січня 2014 року до 30 червня 2014 року, на дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до ст. 15 Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та ст. 43 Закону України " Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням", у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, з урахуванням фактично виплачених сум.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Пролетарський районний суд м. Донецька, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Суддя О.І.Майданніков