ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/922/14
Категорія: 3.5 Головуючий в 1 інстанції: Юхтенко Л.Р.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Танасогло Т.М.
суддів - Бойка А.В.
- Яковлєва О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області до Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
В С Т А Н О В И Л А :
Територіальне управління Держгірпромнагляду в Одеській області (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт» (далі - відповідач, або ДП «Одеський морський торговельний порт») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, шляхом повного зупинення виконання плавучою судноремонтною майстернею ПМС-726 робіт підвищеної небезпеки без дозволу Держгірпромнагляду - технічний огляд, випробування, технічне діагностування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 до Порядку (Постанова № 1107 від 26.10.2011 року) (устаткування, пов'язане з використанням, зберіганням або транспортуванням небезпечних або шкідливих речовин 1 класу небезпеки за ГОСТ 12.1.007, посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа).
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 26 березня 2014 року зазначений адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області задоволено частково та застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду до ДП «Одеський морський торговельний порт» шляхом повного зупинення відповідачем виконання плавучою судноремонтною майстернею ПМС-726 робіт підвищеної небезпеки без дозволу Держгірпромнагляду - технічний огляд, випробування, технічне діагностування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 до Порядку (Постанова № 1107 від 26.10.2011 року) (устаткування, пов'язане з використанням, зберіганням або транспортуванням небезпечних або шкідливих речовин 1 класу небезпеки за ГОСТ 12.1.007, посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа). В іншій частині адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням суду першої інстанції, в частині задоволених вимог, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Відповідно до приписів ст. 197 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції, може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд за їх участю, а також у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ДП «Одеський морський торговельний порт», перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
20.01.2014 року фахівцем Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області, на підставі наказу від 18.12.2013 року № 713 «Про затвердження графіків перевірок суб'єктів господарювання та об'єктів на січень 2014року», направлення на перевірку № 15/11-784 від 18.12.2013 року, у присутності начальника плавучої судноремонтної майстерні ПСМ-650 Конюховського В.В. проведено планову перевірку структурного підрозділу ДП «Одеський морський торговельний порт» ПСМ-650 з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За наслідками зазначеної перевірки складено акт перевірки № 15/11-748/2-2 від 20.01.2014 року, яким встановлено порушення відповідачем вимог нормативно-правових актів з охорони праці.
Під час розгляду справи відповідач усунув допущені ним порушення, крім пункту 1 акту перевірки, а саме: пункт 1 розд. V акту № 15/11-748/2-2 від 20.01.2014 року, в порушення вимог ст. 21 Закону України «Про охорону праці», постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1107, ДП «Одеський морський торговельний порт» не отримано дозвіл від органів Держгірпромнагляду на виконання робіт підвищеної небезпеки плавучої судноремонтної майстерні ПСМ-726 згідно додатку 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1107: технічний огляд, випробування, технічне діагностування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 до Порядку (устаткування, пов'язане з використанням, зберіганням або транспортуванням небезпечних або шкідливих речовин окрім 1 класу небезпеки за ГОСТ 12.1.007, посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа); налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 до Порядку (вантажопідіймальні крани і машини, технологічні транспортні засоби, що підлягають реєстрації в територіальних органах Держгірпромнагляду, посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа), (ПСМ-726 відсутня у дозволах Держгірпромнагляду № 128.12.51 від 20.02.2012 року, № 184.09.51-63.22.0 від 05.06.2009 року).
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі вище зазначеного акту, Територіальним управлінням Держгірпромнагляду в Одеській області був складений припис № 15/11-2/2 від 20.01.2014 року, якими вимагалось усунути виявлені під час проведення перевірки порушення.
Враховуючи, що відповідач не усунув виявлені порушення під час проведення вказаної перевірки у зазначеній частині позивач звернувся до суду з даним позовом щодо застосування до останнього заходів реагування.
Вирішуючи спірне питання та задовольняючи позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області, суд першої інстанції виходив з того, що наявність порушень з боку відповідача, встановлених під час проведення вказаної перевірки останнього, знайшло своє підтвердження під час розгляду справи, у зв'язку із чим, суд першої інстанції дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом застосування до відповідача заходів реагування, шляхом повного зупинення виконання плавучою судноремонтною майстернею ПМС-726 робіт підвищеної небезпеки без дозволу Держгірпромнагляду - технічний огляд, випробування, технічне діагностування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 до Порядку (Постанова № 1107 від 26.10.2011 року) (устаткування, пов'язане з використанням, зберіганням або транспортуванням небезпечних або шкідливих речовин 1 класу небезпеки за ГОСТ 12.1.007, посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа).
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для застосування до відповідача заходів реагування у вигляді повного зупинення виконання плавучою судноремонтною майстернею ПМС-726 робіт з огляду на викладене.
Так, відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державним наглядом (контролем) є діяльність уповноважених законом органів державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема, належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про охорону праці», «Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України», затвердженого 06.04.2011 року Указом Президента України № 408/2011 та «Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України в Одеській області», затвердженого 02.12.2011 року Наказом Держгірпромнагляду України №186-к, Держгірпромнагляд України та його територіальний орган - Територіальне управління Держгірпромнагляду України в Одеській області забезпечують реалізацію державної політики та здійснюють державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю.
Згідно з ст. 3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» одним з принципів державного нагляду (контролю) є пріоритетність безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.
Право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Як вбачається зі змісту заявленого адміністративного позову та оскаржуваної постанови суду першої інстанції, прийнятої за результатами його розгляду, як на підставу для застосування до відповідача заходів реагування, позивач та суд першої інстанції посилається на допущені останнім порушення, встановлені під час проведення спірної перевірки, а саме: вимог ст. 21 Закону України «Про охорону праці», постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1107, що виразилось у не отримані дозволу від органів Держгірпромнагляду на виконання робіт підвищеної небезпеки плавучої судноремонтної майстерні ПСМ-726 згідно додатку 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1107: технічний огляд, випробування, технічне діагностування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 до Порядку (устаткування, пов'язане з використанням, зберіганням або транспортуванням небезпечних або шкідливих речовин окрім 1 класу небезпеки за ГОСТ 12.1.007, посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа); налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 до Порядку (вантажопідіймальні крани і машини, технологічні транспортні засоби, що підлягають реєстрації в територіальних органах Держгірпромнагляду, посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа), (ПСМ-726 відсутня у дозволах Держгірпромнагляду № 128.12.51 від 20.02.2012 року, № 184.09.51-63.22.0 від 05.06.2009 року).
Згідно вимог п. 3 Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.10.2003 року № 1631 (який діяв до 01.11.2011 року) суб'єкт господарської діяльності, який має намір розпочати (продовжити) виконання роботи підвищеної небезпеки або експлуатацію об'єктів, машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - об'єкти) за переліками згідно з додатками 1 і 2 чи проводити навчання працівників з питань охорони праці інших суб'єктів господарської діяльності, професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації працівників, які залучаються до виконання робіт підвищеної небезпеки (далі - навчання з питань охорони праці), повинен одержати відповідний дозвіл Держнаглядохоронпраці або його територіального органу.
Пунктом 4 зазначеного Порядку визначено, що для одержання дозволу суб'єкт господарської діяльності або уповноважена ним особа подає (надсилає поштою) до Держнаглядохоронпраці або його територіального органу за місцем розташування заяву за зразком згідно з додатком 3, до якої додаються: на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо спроможності суб'єкта господарської діяльності забезпечити додержання вимог законів та інших нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки під час виконання заявленої роботи; на експлуатацію об'єкта - висновок експертизи щодо відповідності об'єкта вимогам нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки (з урахуванням результатів сертифікації в системі УкрСЕПРО у разі її проведення) і спроможності суб'єкта господарської діяльності забезпечити додержання вимог законодавства під час його експлуатації, а також експлуатаційну документацію (копії інструкції з експлуатації, паспорта, настанови тощо) українською або, як виняток, російською мовою (для об'єкта, який виготовлено за кордоном); на проведення навчання з питань охорони праці - висновок експертизи Головного навчально-методичного центру або експертно-технічного центру Держнаглядохоронпраці щодо спроможності суб'єкта господарської діяльності проводити навчання з питань охорони праці.
Відповідно до вимог п. 6 вказаного Порядку Держнаглядохоронпраці або його територіальний орган протягом 30 робочих днів після реєстрації заяви видає суб'єкту господарської діяльності відповідний дозвіл (додаток 4) або повідомляє письмово про відмову з належним обґрунтуванням.
При цьому, згідно вимог п. 11 цього ж Порядку дія дозволів, виданих Держнаглядохоронпраці або його територіальними органами, поширюється на всю територію України. Строк дії дозволів становить: на початок виконання роботи підвищеної небезпеки або експлуатації об'єкта - 3 роки; на продовження виконання роботи підвищеної небезпеки або експлуатації об'єкта - 5 років; на навчання з питань охорони праці - 5 років.
Зазначені вимоги Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.10.2003 року № 1631 (який діяв до 01.11.2011 року) кореспондуються з положеннями Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1107, який з 01.11.2011 року визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання Держгірпромнаглядом та його територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).
Як вбачається з матеріалів справи, а саме, відповідно до дозволу № 184.09.51-63.22.0 від 05.06.2009 року, виданому ДП «Одеський морський торговельний порт» зі строком дії 5 років самим же позивачем, дозволяється плавучій судноремонтній майстерні «ПСМ-650» ДП «Одеський морський торговельний порт» виконання робіт підвищеної небезпеки: випробування, налагодження, експлуатація, ремонт і технічне обслуговування обладнання та приладів, пов'язаних з використанням, зберіганням або транспортуванням небезпечних речовин (окрім І класу небезпеки за ГОСТ 12.1.007) - пункт наповнення та випробування балонів та повітряних ресиверів; зберігання, експлуатація балонів із стисненими інертними газами (повітря, СО2) їх заповнення, спорожнення та ремонт, (АСИ, акваланги, вогнегасники), а також експлуатацію машин, механізмів і устаткування підвищеної небезпеки - посудини, що працюють під тиском понад 0,07 МПа.
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що підставою для видачі зазначеного дозволу на провадження робіт підвищеної небезпеки був відповідний висновок експертизи від 14.04.2009 року № 51.-04.-31-0150.09, виданий ДП «Чорноморський експертно-технічний центр Національного НДІ промислової безпеки та охорони праці», де було визначено на якому обладнанні, ким, як і де саме будуть виконуватися роботи, що перелічені в пункті № 3 «Характеристика об'єкта експертизи» вказаного висновку, а також зазначено перелік відповідних робіт, для здійснення яких призначена плавмайстерня ДП «Одеський морський торговельний порт», як структурний підрозділ із назвою «ПСМ-650».
Так, змістом пункту № 3 «Характеристика об'єкта експертизи» вказаного висновку експертизи підтверджується, що експертом було досліджено та встановлено, що структурний підрозділ - плавмайстерня із назвою «ПСМ-650» є самостійним структурним підрозділом ДП «Одеський морський торговельний порт», який фактично складається з двох суден: «ПСМ-650» та «ПСМ - 726».
Зазначені обставини, також, підтверджуються наявним в матеріалах справи Положенням про несамохідну майстерню (ПСМ-650), затвердженим директором ДП «Одеський морський торговельний порт» № 66/0 від 19.08.2013 року, яким передбачено, що несамохідна майстерня (ПСМ-650) є самостійним структурним підрозділом порту та складається з 2-х суден (ПСМ-650 та ПСМ-726), яка призначена для своєчасного та якісного виконання ремонтних робіт для суден Служби флоту та підрозділів порту, ремонту вантажопідйомних кранів, виготовлення змінних вантажопідйомних пристроїв та іншого обладнання порту, надання послуг клієнтурі порту (а.с.65).
З наведеного вбачається, що дозвіл № 184.09.51-63.22.0 від 05.06.2009 року було видано позивачем ДП «Одеський морський торговельний порт» в цілому на структурний підрозділ плавучу судноремонтну майстерню (ПСМ-650) ДП «Одеський морський торговельний порт», без відокремлення ПСМ -650 та ПСМ-726, оскільки вказані судна фактично разом складають єдиний структурний підрозділ ДП «Одеський морський торговельний порт», що підтверджується, як висновок експертизи від 14.04.2009 року № 51.-04.-31-0150.09, виданим ДП «Чорноморський експертно-технічний центр Національного НДІ промислової безпеки та охорони праці», так і Положенням про несамохідну майстерню (ПСМ-650), затвердженим директором ДП «Одеський морський торговельний порт» № 66/0 від 19.08.2013 року.
Тобто, ДП «Одеський морський торговельний порт» має відповідний чинний дозвіл на виконання таких робіт, як технічний огляд, випробування, технічне діагностування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1107 від 26.10.2011 року (устаткування, пов'язане з використанням, зберіганням або транспортуванням небезпечних або шкідливих речовин окрім 1 класу небезпеки за ГОСТІ2.1.007, посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа), відсутність якого стала підставою для застосування до останнього заходів реагування оскаржуваною постановою суду першої інстанції.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, згідно до листа № 698/01 від 16.06.2009 року позивача на адресу ДП «Одеський морський торговельний порт», останній повідомлено позивачем, що на підставі листа № 22/487 від 26.05.2009 року ДП «Одеський морський торговельний порт», висновку експертизи ДП «Чорноморський експертно-технічний центр» Держгірпромнагляду від 14.04.209 року № 51.-04.-31.-0150.09, дозволу № 184.09.51-63.22.0 від 05.06.2009 року, Держгірпромнагляд продовжує плавучій судноремонтній майстерні (ПСМ-650) ДП «Одеський морський торговельний порт» дозвіл на проведення технічного посвідчення балонів зі збереженням раніше виданих клейм для вуглекислих балонів (вогнегасників) та балонів зі стисненим повітрям відповідно до дозволу № 184.09.51-63.22.0 від 05.06.2009 року строком дії до 05.06.2014 року.
З огляду на викладене, оскільки ДП «Одеський морський торговельний порт» має відповідний чинний дозвіл на виконання несамохідною майстернею ПСМ-650, яка є самостійним структурним підрозділом порту та складається з 2-х суден (ПСМ-650 та ПСМ-726), таких робіт, як технічний огляд, випробування, технічне діагностування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1107 від 26.10.2011 року (устаткування, пов'язане з використанням, зберіганням або транспортуванням небезпечних або шкідливих речовин окрім 1 класу небезпеки за ГОСТІ2.1.007, посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа), колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо наявності підстав для задоволення вимог позивача та застосування до ДП «Одеський морський торговельний порт» заходів реагування у вигляді повного зупинення виконання плавучою судноремонтною майстернею ПМС-726 зазначених робіт у зв'язку з відсутності такого дозволу.
Таким чином, враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, керуючись п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 195, 197; п. 1 ч. 1 ст. 198; ст. 200; п. 1 ч. 1 ст. 205; ст. 206; ч. 5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт» задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 березня 2014 року скасувати.
Прийняти нове рішення, яким адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області до Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду залишити без задовлення.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Танасогло Т.М.
Суддя: Бойко А.В.
Суддя: Яковлєв О.В.