КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/15764/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В. Суддя-доповідач: Файдюк В.В.
У Х В А Л А
Іменем України
15 липня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Старової Н.Е.
Мєзєнцева Є.І.
При секретарі: Ковтун І.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Аграрного фонду на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом Аграрного фонду до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Головного управління Міністерства доходів і зборів визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 березня 2014 року в задоволенні адміністративного позову Аграрного фонду до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Головного управління Міністерства доходів і зборів визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС на підставі наказу №176 від 25 березня 2013 року в період з 25 березня 2013 року по 19 квітня 2013 року проведено позапланову виїзну документальну перевірку Аграрного фонду з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань податку на додану вартість наступних звітних періодів у сумі 53 224 236,00 грн., відображеної у податковій декларації з ПДВ, поданій за березень 2010 року в сумі 171 366 122 грн., відображеної у податковій декларації з ПДВ, поданій за жовтень 2010 року в сумі 7 602 590 грн., відображеної у податковій декларації з ПДВ, поданій за листопад 2010 року в сумі 91 007 095 грн., відображеної у податковій декларації з ПДВ, поданій за грудень 2010 року в сумі 6 448 860 грн., відображеної у податковій декларації з ПДВ, поданій за липень 2011 року в сумі 21 362 480 грн., відображеної у податковій декларації з ПДВ, поданій за серпень 2011 року; в сумі 347 132 850 грн., відображеної у податковій декларації з ПДВ, поданій за квітень 2012 року згідно із затвердженим планом перевірки.
За наслідками проведеної перевірки відповідачем складено акт №108/15.6-27/33642855 від 26 квітня 2013 року «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки достовірності декларування Аграрним Фондом (код за ЄДРПОУ 33642855) бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань податку на додану вартість наступних звітних періодів за березень, жовтень, листопад, грудень 2010 року, липень, серпень 2011 року та квітень 2012 року».
Результатами перевірки встановлено зрушення вимог п. 1.3., п. 1.8 статті 1, п.п. 7.4.1., п. 7.4., п.п. 7.7.1., п.п. 7.7.2. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» п. 198.1, п. 198.3, п. 198.4, п. 198.6 статті 198, п. 200.1, п. 200.2, п. 200.3 статті 200, п. 201.1, п. 201.10 статті 201 Податкового Кодексу України, в результаті чого Аграрним Фондом завищено податковий кредит на загальну суму ПДВ в розмірі 410 719 443,00 грн., завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту на загальну суму ПДВ 365 361 243,00 грн. занижено позитивне значення на загальну суму ПДВ в розмірі 46 833 844,00 грн., завищено суму бюджетного відшкодування в розмірі 398 661 509,00 грн., занижено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет на загальну суму 39 231 254,00 грн.
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0003515626 від 15 травня 2013 року (форма «В1»), яким зменшено суми бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 371 487 989,00 грн. та зобов'язано сплатити суму податку в сумі 27 173 320,00 грн. та застосовано до Аграрного Фонду штрафних санкцій у сумі 143 232 482,00 грн. та податкове повідомлення рішення №0003615626 від 15 травня 2013 року (форма «Р»), яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем з податку на вартість у розмірі 9 231 254,00 грн. та застосовано до Аграрного Фонду штрафних санкцій в сумі 9 807 813,50 грн.
За результатами адміністративного оскарження за наслідками розгляду первинної скарги на дані податкові повідомлення-рішення Головне управління Міністерства доходів зборів України у м. Києві вирішило залишити без змін податкове повідомлення-рішення ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС від 15 травня 2013 року №0003515626, скасувати податкове повідомлення рішення ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС від 15 травня 2013 року №0003615626 в частині застосованих штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5 294 742,25 грн., а в іншій частині залишити без змін.
Наслідком адміністративного оскарження даних податкових повідомлень-рішень в Міністерство доходів і зборів України стало скасування податкового повідомлення-рішення від 15 травня 2013 №0003515626, №0003615626 з урахуванням рішення, прийнятого за розглядом первинної скарги в частині донарахування податку на додану вартість та взаємовідносинах з ТОВ «ОІЛ Рівер», ТОВ «Албента», ДП «Охтирський КХП» та ТОВ «Хліб Інвестбуд».
30 вересня 2013 року на підставі висновків акту перевірки №108/15.6-27/33642855 від 26 квітня 2013 року та рішення про розгляд повторної скарги від 16 вересня 2013 року №11121/6/99-99-10-01-15 Міністерства доходів і зборів України Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі прийнято податкове повідомлення-рішення № 0009150223 (форма «В1»), яким зменшено суми бюджетного відшкодування (в тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 28 687 015,00 грн., зобов'язано сплатити суму податку розміром 27 173 320,00 грн. та застосовано до Аграрного Фонду штрафні санкції у розмірі 13 965 083,75 грн.
Позивач, не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
З матеріалів справи вбачається, що в періоді, який перевірявся податковим органом, позивач мав господарські правовідносини з ТОВ «Украгро-5», ТОВ «Цукрово-рафінадний комбінат «Володимирцукор».
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції послався на те, що у ході перевірки контрагента позивача - TOB «Украгро-5», TOB «Цукрово-рафінадний комбінат «Володимирцукор» було встановлено відсутність факту реального здійснення господарської діяльності з даними підприємствами.
Згідно з п.п. 14.1. п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий кредит - це сума, на яку платник, податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом цього Кодексу.
Відповідно до п. 198.1 статті 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання а виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг: придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таї активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платні податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію Україні договорами оперативного або фінансового лізингу.
За змістом п. 198.2. статті 198 ПК України дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг буде вважатися датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту, і списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг відбулося раніше отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладеною.
Аграрний фонд використовує касовий метод нарахування ПДВ, за яким датою виникнення права на податковий кредит визначається дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).
Пункт 198.3 статті 198 ПК України встановлює, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подать! використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використав оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Таким чином, необхідними та достатніми підставами для включення позивачем до складу податкового кредиту відповідних сум податку на додану вартість є: придбання ним товару, робіт чи послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності; сплата чи нарахування сум податку на додану вартість у зв'язку з таким придбанням.
Відповідно до п. 201.10 статті 201 ПК України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Згідно з п. 198.2 статті 198 ПК України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається: дата тієї події, що відбулася раніше; дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною
ПК України визначає лише окремі випадки, за яких неможливе включення витрат по сплаті податку на додану вартість до податкового кредиту звітного періоду.
Відповідно до п. 198.6 статті 198 ПК України - не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу). У разі якщо на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, які попередньо віднесені до податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до закону.
Згідно з п. 201.1 статті 201 ПК України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну.
Підставою для нарахування податкового кредиту, відповідно до п. 201.10 статті 201 ПК України є податкова накладна, яка видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. Таке право зберігається за ним протягом 60 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або порушено порядок її заповнення та/або порядок реєстрації в Єдиному реєстрі. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Отже, у разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку п заповнення та/або порядку реєстрації в ЄРПН платник податку -покупець може скористатись правом на віднесення сум податку до податкового кредиту на підставі Заяви про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в ЄРПН) у випадку подання такої Заяви за встановленою формою разом з податковою декларацією за звітний (податковий) період, в якому така накладна була складена (мала бути складена).
При цьому до такої заяви обов'язково повинні бути додані копи товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копи первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг. Виконання платником податку зазначеного правила дозволяє платнику податку реалізувати своє право на отримання податкового кредиту.
Як вбачається з акту перевірки Аграрним Фондом до податкової декларації з ПДВ за січень 2012 року включено податкові накладні на загальну суму 5 255 371,08 грн., в т.ч. ПДВ 875 895,18 грн. з порушенням порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що до даної декларації за січень 2012 року подано заяву про відмову постачальника надати податкову накладну, однак необхідні підтверджуючі документи, передбачені п.201.10. статті 201 ПК України надані пізніше граничного строку подання декларації з ПДВ за відповідний період, а саме - 13 березня 2012 року.
Як зазначає податковий орган, Аграрним Фондом не надано первинних документів на підтвердження здійснення оплати постачальникам за листопад-грудень 2009 року, в порушення пп.7.7.2. п. 7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено завищення підприємством суми бюджетного відшкодування в розмірі 12 836 627,00 грн. по декларації з ПДВ за березень 2010 року.
Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом вручено позивачу запит від 19.04.2013 року №3897/10/15.6-19 про надання інформації та первинних документів на підтвердження здійснення оплати постачальникам за листопад-грудень 2009 року, які взяли участь у формуванні суми задекларованої до бюджетного відшкодування по декларації ПДВ за березень 2010 року, однак жодних документів на підтвердження запитуваної інформації не було надано.
Відповідно до поданої позивачем декларації з ПДВ за березень 2010 року сума бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних періодів складає 53224236,00 грн., яка сформована з урахуванням залишку від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, нарахованої за попередні звітні (податкові) періоди: за березень 2009 року в сумі 14 336 693,00 грн., за квітень 2009 року в сумі 99 грн., за жовтень 2009 року в сумі 5 059 094,00 грн., за листопад 2009 року в сумі 31 796 436,00 грн., за грудень 2009 року в сумі 2 031 914,00 грн.
Перевіркою встановлено, що згідно декларації за березень 2009 року, поданої до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва, рядок 18.1 «Різниця між сумою ПЗ та ПК поточного звітного періоду» має позитивне значення в розмірі 29 662 197 грн.
В зв'язку з вищевикладеним підприємством неправомірно включено суму до бюджетного відшкодування за рахунок від'ємного значення березня 2009 року в poзмipi 14 336 693 грн.
Згідно пп.7.7.1 п.7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Отже, на порушення вимог пп. 7.7.1, 7.7.2, п.7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» Аграрний фонд завищив бюджетне відшкодування з податку на додану вартість в poзмipi 14 336 693,00 грн. за березень 2010 року.
Згідно реєстрів отриманих та виданих податкових накладних в ході перевірки встановлено, що Аграрний фонд до податкового кредиту червня 2011 року включено податкові накладні на загальну суму ПДВ у розмірі 27 627 833,33 грн. та до податкового кредиту липня 2011 року - на загальну суму ПДВ у розмірі 11 741 333,33 грн., виписані ТОВ «Украгро-5» у червня 2011 року.
Як вбачається з акту перевірки, у відповідь на запит ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС від 25 квітня 2013 року №2105/7/15.6-23 ДПІ у Рогатинському районі Івано-Франківської області ДПС надала матеріали документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Украгро-5» з питань дотримання податкового законодавства щодо правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість за період з 01 червня 2011 року по 31 липня 2011 року.
Перевіркою ТОВ «Украгро-5» встановлено неможливість реального здійснення фінансово-господарських операцій та ведення господарської діяльності у порядку, передбаченому приписами діючого законодавства України у перевіряємому періоді. ТОВ «Украгро-5» завищено податкові зобов'язання в розмірі - 42 156 147,13 гри., у т. ч. за: червень 2011 року на суму ПДВ - 40 395 763,2 грн., по контрагенту Аграрний фонд на суму ПДВ-39 369 166,67 грн. В даному акті зазначено, що за податковою адресою ТОВ «Украгро-5» його посадові особи відсутні.
Як вбачається з реєстрів отриманих та виданих податкових накладних, Аграрний Фонд до податкового кредиту липня 2011 року включив податкові накладні на загальну суму ПДВ - 19 833 333,34 грн., виписані ТОВ «Цукрово-рафінадний комбінат «Володимирцукор» у червні 2011 року.
Згідно акту перевірки ДПІ у Рогатинському районі Івано-Франківської області ДПС від 15 лютого 2012 року №100/231/37322617 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Цукрово-рафінадний комбінат «Володимирцукор» з питань дотримання податкового законодавства щодо правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість за червень, вересень 2011 року дане підприємство задекларувало додаткові зобов'язання з ПДВ на суму 25 853 495,00 грн. по взаємодії з ТОВ «Компанія Продінвест», Аграрний Фонд; на суму 3 338 583,00 грн. по взаємодії з «Агромаркетінвест».
Згідно акта позапланової невиїзної документальної перевірки ТОВ «Агромаркеттвест» з питань правильного формування податкового зобов'язання та податкового кредиту з податку на додану вартість за червень, липень, вересень 2011 року № 99/231/36909072 від 15 лютого 2012 року та ТОВ «Агроторг-К» з питань правильності формування податкового зобов'язання та податкового кредиту з податку на додану вартість за червень, липень, вересень 2011 року № 95/152/35988038 від 15 лютого 2012 року встановлено, що операції не підтверджуються при врахуванні реального часу здійснення операції, місцезнаходження майна, наявності трудових pecypciв, виробничо-складських приміщень та іншого майна, які економічно необхідні для виконання такого постачання або здійснення діяльності, що свідчить про відсутність необхідних умов для результатів відповідної господарської, економічної діяльності, технічного персоналу, основних фондів, виробничих активів, складських приміщень i транспортних засобів.
Вжитими заходами в межах проведення перевірки встановлено, що гр. ОСОБА_3 являвся директором ТОВ «Техноінвест Зангерхаузен ГМБХ», ТОВ ВМЗ «Агроспецприлад» та ТОВ «Агроторг-К».
Тобто встановлено неможливість ТОВ «Цукрово-рафінадний комбінат «Володимирцукор» реального здійснення фінансово-господарських операцій та ведення господарської діяльності у порядку, передбаченому приписами діючого законодавства України у перевіряємому періоді, відсутність об'єктів, які підпадають під визначення п. 185.1 статті 185, п. 187.1 статті 187, .188.1 статті 188, п.198.2 п.198.3 статті 198 ПК України, в результаті чого не підтверджено податкове зобов'язання з ПДВ на суму 21 390 747,00 грн., в т.ч. за: червень 2011 року 19 833 333,00 грн.
ТОВ «Цукрово-рафінадний комбінат «Володимирцукор» завищено податкові зобов'язання за червень 2011 року по Аграрному Фонду на суму ПДВ у розмір 19 833 333,00 грн.
Таким чином, витрати для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток, а також податковий кредит для цілей визначення об'єкта оподаткування ПДВ мають бути фактично здійснені i підтверджені належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.
Водночас за відсутності факту придбання товарів чи послуг або в paзі, якщо придбані товари чи послуги не призначені для використання у господарській діяльності платника податку, відповідні суми не можуть включатися до складу витрат для цілей оподаткування податком на прибуток або податкового кредиту з ПДВ за наявності формально складених документів або сплати коштів.
А як наслідок, колегія суддів приходить до висновку про правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень відповідача.
Тобто обґрунтованим є висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні даного адміністративного позову.
Отже суд першої інстанції при винесенні постанови було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.
Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 207, 212, 254 КАС України суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Аграрного фонду - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 березня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Файдюк В.В.
Судді: Старова Н.Е.
Мєзєнцев Є.І.