Справа № 2119/1-365/2011
Провадження № 1-о/663/1/14
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2014 року Скадовський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого, судді Кустова О.Ю.
при секретарі Кліщ Л.П.
з участю прокурора Кравчук Н.В.
засудженого ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду м. Скадовська заяву ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Нова Каховка Херсонської області, працюючого декларантом ТОВ «Агропром Регіон», освіта повна вища, одруженого, що має на утриманні двох неповнолітніх дітей, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 засудженого вироком Скадовського районного суду Херсонської області від 17.12.2012 року за ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 364, ст. 70 КК України до п'яти років шести місяців позбавлення волі з відбуванням покарання у кримінально-виконавчій установі закритого типу, з конфіскацією 1/2 частини належного підсудному на праві власності майна та з позбавленням підсудного права протягом двох років обіймати будь-які посади в правоохоронних органах про перегляд вироку суду за нововиявленими обставинами, -
ВСТАНОВИВ:
Вироком Скадовського районного суду Херсонської області від 17.12.2012 року ОСОБА_1 засуджений за ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 364, ст. 70 КК України до п'яти років шести місяців позбавлення волі з відбуванням покарання у кримінально-виконавчій установі закритого типу, з конфіскацією 1/2 частини належного підсудному на праві власності майна та з позбавленням підсудного права протягом двох років обіймати будь-які посади в правоохоронних органах.
Вироком встановлено, що ОСОБА_1 05.10.2009 року, будучи посадовою особою - інспектором відділу митного оформлення митного поста «Скадовськ» Херсонської митниці (наказ № 262-к від 23.10.2008 року) наділений повноваженнями здійснювати митний контроль та митне оформлення, умисно, усвідомлюючи характер протиправних дій, зловживаючи своїм службовим становищем, а саме: передбаченим інструкцією інспектора відділу митного оформлення митного поста «Скадовськ» Херсонської митниці обов'язком перевірки достовірності та відповідності даних зазначених в документах, інформації про товар, який міститься в товаросупровідних документах та виявленню вантажу, переміщеного через митний кордон України з порушенням митних правил, склав і видав завідомо неправдиві офіційні документи - акт про проведення митного огляду товару, який переміщується за ВМД № 508030300/9/300149 від 05.10.2009 року та акт про проведення митного огляду товару, який переміщується за ВМД № 508030300/9/000539 від 05.10.2009 року.
У зазначені офіційні документи, ОСОБА_1 було внесено завідомо неправдиві відомості про те, що їм проведено обов'язкове зважування товару, а також, що найменування і кількість товару відповідає відомостями, вказаними в товаросупровідних документах.
Фактично, будь-яке зважування товарів зазначених у ВМД № 508030300/9/300149 від 05.10.2009 року та ВМД № 508030300/9/000539 від 05.10.2009 року ОСОБА_1 не проводилося, а найменування і кількість товару не відповідала даним, які містилися в зазначених вантажно-митних деклараціях, про що ОСОБА_1 було достовірно відомо.
На підставі складених завідомо неправдивих офіційних документів, в зоні діяльності митного поста «Скадовськ» Херсонської митниці пункту пропуску «Скадовский морський торгівельний порт» ОСОБА_1 незаконно перемістив шляхом випуску у вільний обіг вантаж у великому розмірі: 120 карнизів стельових пластикових; арматуру; деталі кріплення та аналогічні вироби, які використовуються у будівництві (кутові з'єднання, стопори, що закріплюють пластини); дверні та віконні фіксатори, що закривають пристосування для дверей та інші кріпильні деталі торгової марки «Adapen», загальною вагою 18750 кг та вартістю 1 313 792,95 грн. А також 852 покривала, тканину жакардового плетіння різної ширини з ниток різних кольорів, які складаються з синтетичних поліефірних ниток (40%), бавовни (15%) і штучних (ацетатних) синельних ворсових ниток (45%) для оббивки меблів виробництва Республіки Туреччина загальною вагою 10 522,31 кг, вартістю 1 247 933,86 грн.
Зазначеними злочинними діями ОСОБА_1 заподіяні тяжкі наслідки, які виразилися у заподіянні шкоди інтересам держави стосовно встановленого порядку переміщення товарів через митний кордон України із застосуванням норм Митного кодексу України при оформленні товарів у митному відношенні і випуску їх у вільний обіг, внаслідок чого до бюджету не донараховано митних платежів на суму 501 166,74 грн., що в 1656 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Крім того, 05.10.2009 року за дорученням старшого митного наряду - головного інспектора відділу митного оформлення м/п «Скадовськ» ОСОБА_3, інспектором цього ж відділу ОСОБА_1 був здійснений митний контроль та митне оформлення вищевказаних товарів і випуск у вільний обіг за ВМД № 508030300/9/300149 від 05.10.2009 року та ВМД № 508030300/9/000539 від 05.10.2009 року.
Згідно з актом про проведення митного огляду товарів, що переміщувались за ВМД № 508030300/9/300149 від 05.10.2009 року інспектором ОСОБА_1 у присутності ОСОБА_4 здійснений митний огляд товару, в результаті чого порушень митного законодавства не виявлено.
Крім цього, згідно з актом про проведення митного огляду товарів, що переміщувались за ВМД № 508030300/9/300539 від 05.10.09 року, інспектором ОСОБА_1 у присутності ОСОБА_4 і декларанта ТОВ «Бриз» ОСОБА_5 зроблено митний огляд товарів, в результаті чого порушень митного законодавства не виявлено.
ОСОБА_1 зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно в інтересах ОСОБА_4 та ПП «Софія-9», достовірно знаючи, що товар не відповідає заявленому ВМД від 05.10.09 року № 508030300/9/000539 та № 508030300/9/300149, і порушуючи умови ст.ст. 363, 377 МК України, п. 3 Порядку здійснення митного контролю та митного оформлення товарів з використанням вантажної митної декларації, затвердженої наказом Державної митної служби України від 20.04.05 року, та п.п. 2.1, 2.5, 2.6, 2.8 своєї посадової інструкції, затвердженої начальником митниці 14.10.2008 року, здійснив митне оформлення народних товарів під виглядом інших і випустив товари у вільний обіг за ВМД № 508030300/9/000539 та № 508030300/9/300149, внаслідок чого до бюджету не доплачено митних платежів на суму 501167 грн., що заподіяло тяжкі наслідки.
Вищевказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.2 ст. 366 КК України як службове підроблення, складання та видача завідомо неправдивих офіційних документів, кваліфікуючою ознакою якого є заподіяння тяжких наслідків і за ч.3 ст. 364 КК України як зловживання службовим становищем, тобто умисне, в інтересах третіх осіб використання службового становища всупереч інтересам служби, що заподіяло тяжкі наслідки державним інтересам, вчинене працівником правоохоронного органу.
Заявник просив переглянути вказаний вирок суду за нововиявленими обставинами. Як на нововиявлені обставини посилався на те, що не підтверджена належними доказами наявність істотної шкоди державним інтересам в розмірі 501166,74 коп. Зокрема, на підтвердження вказаного розміру шкоди в матеріалах кримінальної справи міститься тільки лист Херсонської митниці, будь-які експертизи, розрахунки, податкові повідомлення відсутні. Крім того, апеляційним судом Херсонської області була переглянута постанова про притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, якою була скасована постанова Суворовського районного суду м. Херсона провадження у справі закрито в зв'язку з закінченням строків давності притягнення до адміністративної відповідальності. Про обов'язок ОСОБА_4 сплатити будь-які митні платежі у постанові апеляційного суду не йдеться. Інші фактичні обставини справи та докази, заявником не оспорювалися. Крім того, в ході розгляду заяви, ОСОБА_1 було заявлено клопотання про звільнення його від покарання за ч. 3 ст. 364 КК України в зв'язку декриміналізацією вказаної частини статті КК України та звільнення від покарання призначеного йому за ч. 2 ст. 366 КК України на підставі Закону України «Про амністію в 2014 році», оскільки він має двох неповнолітніх дітей.
Дослідивши матеріали справи в частині нововиявлених обставин, заслухавши думку прокурора, доводи засудженого, суд приходить до наступних висновків.
Вироком Скадовського районного суду Херсонської області від 17.12.2012 року залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Херсонської області від 30.04.2013 року, ОСОБА_1 засуджений за ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 364, ст. 70 КК України до п'яти років шести місяців позбавлення волі з відбуванням покарання у кримінально-виконавчій установі закритого типу, з конфіскацією 1/2 частини належного підсудному на праві власності майна та з позбавленням підсудного права протягом двох років обіймати будь-які посади в правоохоронних органах.
Розмір несплачених митних платежів підтверджується листом Херсонської митниці від 05.11.2009 року вих. №07/15-26/5862 з якого вбачається, що загальна сума митних платежів по товарам встановленим при переогляді складає 528545,25 грн. в т.ч. ввізне мито 201676,76 грн., ПДВ - 326868,49 грн.
З відповіді на запит суду Херсонської митниці від 23.05.2014 року вих. №07/04-16/2649 вбачається, що документи на підставі яких були зроблені розрахунки та визначена сума митних платежів, яку необхідно було сплатити до Державного Бюджету України за протоколом про порушення митних правил №0359/50800/09, знищені відповідно до Акту від 28.01.2013 року №2 «Про вилучення для знищення документів, не внесених до Націнального архівного фонду», затвердженого протоколом засідання ЕПК державного архіву Херсонської області від 24.01.2013 року №1. Також суду повідомлено про відсутність акту перевірки на підставі якого могли бути сформовані податкові повідомлення-рішення відносно ОСОБА_4 та ПП «Софія-9» (т. 12, а.с. 113).
З постанови Суворовського районного суду м. Херсона від 15.07.2013 року вбачається, що судом розглянуто протокол про порушення митних правил, а саме ч. 1 ст. 352 МК України відносно ОСОБА_4 Провадження у справі закрито в зв'язку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності. Вилучені відповідно до протоколу №0359/50800/09 товари повернути власникам лише після здійснення їх митного оформлення зі сплатою відповідних митних платежів (т. 17, а.с. 87).
Постановою апеляційного суду Херсонської області від 25.11.2013 року вищевказана постанова Суворовського районного суду м. Херсона скасована, провадження у справі закрите в зв'язку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності (т. 17, а.с. 88).
На підставі досліджених доказів, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про перегляд вироку суду за нововиявленим обставинами задоволенню не підлягає.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 459 КПК України, нововиявленими обставинами визнаються, зокрема, інші обставини, які не були відомі суду на час судового розгляду при ухваленні судового рішення і які самі по собі або разом із раніше виявленими обставинами доводять неправильність вироку чи ухвали, що належить переглянути.
Виходячи з вказаної норми закону, та враховуючі те, що постанови судів першої та апеляційної інстанцій за результатами розгляду справи про адміністартивне правопорушення відносно ОСОБА_4 винесені вже після ухвалення вироку про перегляд якого просить заявник, суд вважає, що вказані обставини не є нововиявленими оскільки не могли бути відомі суду на час розгляду справи. Крім того, наявність та розмір несплачених митних платежів не була предметом дослідження під час розгляду справи про адміністративне правопорушення. Інші доводи заявника, про недоведеність розміру заподіяної державі шкоди, судом також до уваги не приймаються, оскільки зводяться до переоцінки доказів у справі.
Щодо вирішення клопотань засудженого про звільнення його від призначеного судом покарання суд зауважує наступне.
ОСОБА_1 вироком Скадовського районного суду Херсонської області від 17.12.2012 року засуджено за ч. 3 ст. 364 КК України до покарання у вигляді п'яти років шести місяців позбавлення волі з конфіскацією 1/2 частини майна, яке належить підсудному на праві власності з позбавленням його права протягом двох років обіймати будь-які посади в правоохоронних органах.
Відповідно до ч. 2 ст. 74 КК України, особа, засуджена за діяння, караність якого законом усунена, підлягає негайному звільненню від призначеного судом покарання.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо імплементації до національного законодавства положень ст. 19 Конвенції ООН проти корупції» від 21.02.2014 року були внесені зміни до Кримінального кодексу України, зокрема, виключено ч. 3 ст. 364 КК України. Відповідно до ч. 2-3 Прикінцевих положень вказаного Закону звільнити від покарання (основного і додаткового) осіб, засуджених за діяння, караність яких усувається цим Законом. Звільнення від покарання осіб, засуджених за діяння, караність яких усувається цим Законом, здійснюється в порядку, передбаченому статтею 539 Кримінального процесуального кодексу України. Питання про таке звільнення вирішуються судами протягом п'яти днів з дня надходження відповідного клопотання (подання) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів, встановлених законом.
На час вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому діяння, під зловживанням владою або службовим становищем розумілось умисне з корисливих мотивів чи в інших особистих інтересах або в інтересах третіх осіб використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб.
Після внесення змін до ст. 364 КК України згідно Закону України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо імплементації до національного законодавства положень статті 19 Конвенції ООН проти корупції» від 21 лютого 2014 року, які набули чинності 28 лютого 2014 року, використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби (у разі настання відповідних наслідків) є злочином лише якщо воно вчинене з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для себе чи іншої фізичної чи юридичної особи.
Відповідно до примітки ст. 364-1 КК України під неправомірною вигодою слід розуміти грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які пропонують, обіцяють, надають або одержують без законних на те підстав.
Отже, використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби в інтересах, відмінних від інтересів одержання неправомірної вигоди, за загальним правилом, відтепер не є кримінально-караним діянням.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що засуджений ОСОБА_1 підлягає звільненню від призначеного вироком Скадовського районного суду Херсонської області від 17.12.2012 року основного та додаткових покарань за ч. 3 ст. 364 КК України в зв'язку з декриміналізацією.
Крім того, ОСОБА_1 вироком Скадовського районного суду Херсонської області від 17.12.2012 року засуджений за ч. 2 ст. 366 КК України до покарання у вигляді двох років позбавлення волі.
Відповідно до п. «в» ст. 1 Закону України «Про амністію в 2014 році», звільнити від відбування покарання у виді позбавлення волі на певний строк та від інших покарань, не пов'язаних з позбавленням волі, засуджених за умисні злочини, які не є тяжкими або особливо тяжкими відповідно до статті 12 Кримінального кодексу України, та за злочини, вчинені з необережності, які не є особливо тяжкими відповідно до статті 12 Кримінального кодексу України осіб, не позбавлених батьківських прав, які на день набрання чинності цим Законом мають дітей, яким не виповнилося 18 років, дітей-інвалідів та/або повнолітніх сина, дочку, визнаних інвалідами.
Як вбачається з актового запису про народження відділу РАЦС Новокаховського міського управління юстиції Херсонської області №323 від 05.08.2008 року ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_5.
Як вбачається з актового запису про народження відділу РАЦС Новокаховського міського управління юстиції Херсонської області №314 від 21.07.2009 року ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_6.
Злочин передбачений ч. 2 ст. 366 КК України не є тяжким чи особливо тяжким і підпадає під дію Закону України «Про амністію в 2014 році».
На підставі викладеного, суд вважає можливим звільнити ОСОБА_1 від покарання призначеного йому вироком Скадовського районного суду Херсонської області від 17.12.2012 року за ч. 2 ст. 366 КК України на підставі п. «в» ст. 1 Закону України «Про амністію в 2014 році».
На підставі викладеного, керуючись ст. 539, 467 КПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про перегляд вироку Скадовського районного суду Херсонської області від 17.12.2012 року за нововиявленими обставинами залишити без задоволення.
Звільнити ОСОБА_1 від покарання призначеного йому вироком Скадовського районного суду Херсонської області від 17.12.2012 року за ч. 3 ст. 364 КК України у вигляді п'яти років шести місяців позбавлення волі з конфіскацією 1/2 частини майна, яке належить підсудному на праві власності з позбавленням його права протягом двох років обіймати будь-які посади в правоохоронних органах в зв'язку з декриміналізацією.
Звільнити ОСОБА_1 від покарання призначеного йому вироком Скадовського районного суду Херсонської області від 17.12.2012 року за ч. 2 ст. 366 КК України у вигляді двох років позбавлення волі на підставі п. «в» ст. 1 Закону України «Про амністію в 2014 році».
Ухвала може бути оскаржена протягом 7 днів з дня проголошення до апеляційного суду Херсонської області через Скадовський районний суд Херсонської області.
Суддя О. Ю. Кустов