УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2014 р.Справа № 820/10504/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Перцової Т.С.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Жигилія С.П.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2014р. по справі № 820/10504/14
за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Дочірнього підприємства племінний завод "Курганський" Акціонерного товариства "ХАРІМПЕКС"
про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
ВСТАНОВИЛА:
Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (надалі за текстом - ХОВ ФСЗІ, позивач) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства племінний завод "Курганський" Акціонерного товариства "Харімпекс" (надалі за текстом - ДППЗ "Курганський" АТ "Харімпекс", відповідач), в якому просило суд: стягнути з Дочірнього підприємства племінний завод "Курганський" Акціонерного товариства "Харімпекс" (юридична адреса: 64252, Харківська область, Балакліївський район, с. П'ятигірське, вул. Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 33020778, МФО 322539, р/р 26001140337301 у АК банк "Юнекс") на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, Держпром, 1 під., 1 пов., к. 16, код ЄДРПОУ 14070760, одержувач: р/р 312192230700003, МФО 851011, код одержувача: 37999654, УДКСУ у Дзержинському районі м. Харкова) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів в сумі 21521,54 грн. та пені в розмірі 245,48 грн..
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2014 року по справі № 820/10504/14 у задоволенні адміністративного позову Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Дочірнього підприємства племінний завод "Курганський" Акціонерного товариства "Харімпекс" про стягнення адміністративно-господарський санкцій та пені - відмовлено в повному обсязі.
Позивач, не погодившись із вказаною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2014 року по справі № 820/10504/14, прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, з посиланням на ч.3 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", стверджує, що виконанням нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів може вважатися лише фактичне працевлаштування останніх на підприємстві. Тобто, якщо створене робоче місце не введено в дію шляхом працевлаштування інваліда, підприємство, в даному випадку відповідач по справі, не звільняється від обов'язку сплати адміністративно-господарських санкцій до Фонду на підставі ст.20 зазначеного Закону, незалежно від вжиття ним заходів для працевлаштування інвалідів та від причин невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно з формою 10-ПІ "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2013 рік, середньооблікова кількість штатних працівників відповідача у 2013 році становила 65 осіб, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів - 2 особи, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених, відповідно до вимог ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів України" становить 3 особи.
Відповідачем ДППЗ "Курганський" АТ "Харімпекс" протягом 2013 року подавалися звіти про наявність вакансій форми №3-ПН до Балаклійського районного центру зайнятості від 05.02.2013 року, від 19.04.2013 року, від 15.05.2013 року, від 12.06.2013 року, від 19.07.2013 року.
З матеріалів справи вбачається, що згідно наказу № 69к від 09 серпня 2013 року відповідачем було прийнято на роботу ОСОБА_1 на посаду охоронця, яка є інвалідом 3-ї групи, у зв'язку з чим в серпні 2013 року звіти форми 3-ПН до центру зайнятості не надавались. Також, відповідно до наказу № 60к від 30.08.2013 року звільнена з посади головний бухгалтер ОСОБА_2, яка є інвалідом 2-ї групи, а відповідно до наказу № 84к від 13.09.2013 року прийнято на роботу ОСОБА_3 на посаду охоронця, який є інвалідом 3-ї групи, у вересні 2013 року звіти форми 3-ПН до центру зайнятості не надавались.
Згідно з листом Балаклійського районного центру зайнятості від 29.05.2014 року № 1066 вбачається, що протягом 2013 року ДППЗ "Курганський" АТ "Харімпекс" подавало звіти про наявність вільних робочих місць для інвалідів, працевлаштувало 1 інваліда на посаду охоронця 17.09.2013 року, відмови у працевлаштуванні особам з обмеженими фізичними можливостями за результатами направлень центру зайнятості відсутні.
Вважаючи, що відповідачем у 2013 році не виконано нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, ХОВ ФСЗІ звернулось до суду з даним позовом про стягнення з ДППЗ «Курганський» АТ «Харімпекс» адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, в сумі 21521,54 грн. та пені в сумі 245,48 грн.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем були виконані вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо вжиття заходів для працевлаштування інвалідів, а відтак, підстави для стягнення з ДППЗ «Курганський» АТ «Харімпекс» адміністративно-господарських санкцій в розмірі 7475,0 грн. та пені в сумі 51,52 грн. відсутні.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.
Статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875-XII від 21.03.1991 року встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Згідно зі ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі по тексту - Закон № 875-ХІІ) підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Частиною 3 ст.20 вищевказаного Закону визначено, що сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).
Колегія суддів, враховуючи положення наведеної норми, зазначає, що сума, яку просить стягнути позивач є штрафними санкціями. По своїй правовій природі штрафні санкції застосовуються за порушення законодавства діями чи бездіяльністю, тобто за неналежне виконання обов'язку покладеного законом.
Як зазначено у ч.1 ст. 18 Закону України №875-XII, забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Так, відповідно до статті 18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" інвалід, який не досяг пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітний. Рішення про визнання інваліда безробітним і взяття його на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання інваліда на підставі поданих ним рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів.
Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Державна служба зайнятості може за рахунок Фонду соціального захисту інвалідів надавати дотацію роботодавцям на створення спеціальних робочих місць для інвалідів, зареєстрованих у державній службі зайнятості, а також проводити професійну підготовку, підвищення кваліфікації і перепідготовку цієї категорії інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до абзацу 3 пункту 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року №70 (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі по тексту - Порядок № 70), інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Наведене свідчить про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Однак, на підприємство покладається обов'язок створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів та формувати про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів.
Наказом державного комітету статистики №420 від 19.12.2005 року затверджена форма статистичної звітності №3-ПН "Звіт про наявність вакансій", яка подається підприємствами, установами та організаціями щомісячно на адресу державної служби зайнятості (в редакції чинній до 31.05.2013 року).
Наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 року №316 затверджено форму звітності №3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" та порядку її подання (чинний з 31.05.2013 року).
У відповідності до п. 2.1. Порядку подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 року №316, форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
Судом встановлено, та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що на ДППЗ «Курганський» АТ «Харімпекс» середньооблікова кількість штатних працівників відповідача у 2013 році становила 65 осіб, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів - 2 особи, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених, відповідно до вимог ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів України" становить 3 особи.
При цьому, як вбачається з наявної в матеріалах справи копії звіту за формою 10-ПІ, протягом 2013 року на підприємстві працювали наступні інваліди : ОСОБА_2 - зарахована на посаду наказом № 60к від 22.10.2004 року, звільнена з посади наказом № 77к від 30.08.2013 року, пропрацювала протягом 2013 року 8 повних місяців; ОСОБА_4 - зарахований на посаду 17.08.2009 року наказом № 83-к, пропрацював протягом 2013 року 12 повних місяців; ОСОБА_1 - зарахована на посаду наказом № 69-к від 09.08.2013 року, працювала протягом 2013 року 5 місяців; ОСОБА_3 - зарахований на посаду наказом № 84-к від 13.09.2013 року, працював протягом 2013 року 4 місяці (а.с.6).
Також, матеріалами справи підтверджено, що позивачем подавались звіти про наявність вакансій форми №3-ПН до Балаклійського районного центру зайнятості від 05.02.2013 року, від 19.04.2013 року, від 15.05.2013 року, від 12.06.2013 року, від 19.07.2013 року, тобто, в період існування вакантного робочого місця, призначеного для працевлаштування інваліда (а.с.17-23).
Вищезазначене підтверджується листом Балаклійського районного центру зайнятості від 29.05.2014 року № 1066, в якому зазначено, що протягом 2013 року ДППЗ "Курганський" АТ "Харімпекс" подавало звіти про наявність вільних робочих місць для інвалідів, працевлаштувало 1 інваліда на посаду охоронця 17.09.2013 року, відмови у працевлаштуванні особам з обмеженими фізичними можливостями за результатами направлень центру зайнятості відсутні (а.с.17-23).
Крім того, відповідачем було направлено листи № 15 від 16.01.2013 року, № 105 від 15.03.2013 року на адресу голови Правління Громадської організації інвалідів Балаклійського району, якими повідомляло про наявність вільного робочого місця для працевлаштування інваліда на посаду охоронця (а.с.24-25).
Викладене свідчить про виконання відповідачем вимог щодо створення робочих місць, відповідно до нормативів, встановлених ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів".
Згідно ч.1 ст.217 ГК України, господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.
Відповідно до ч.1 ст.218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 наведеної статті встановлено, зокрема, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Статтею 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Таким чином, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до учасника господарських відносин за порушення ним правил, встановлених законодавчими актами, при наявності в діях суб'єкту господарювання вини у вчиненні такого порушення та якщо ним не приймались заходи, спрямовані на недопущення господарського правопорушення.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено в суді апеляційної інстанції, відповідачем були виконані вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо вжиття заходів для працевлаштування інвалідів.
Доказів, які б свідчили про те, що підприємство відмовило у прийнятті на роботу інвалідам, які безпосередньо зверталися до підприємства відповідача або які були направлені переліченими у ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" органами, позивачем не надано ані до суду першої, ані до суду апеляційної інстанцій.
Згідно з ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Колегія суддів зазначає, що позивачем, який є суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності позовних вимог про стягнення з ДППЗ «Курганський» АТ «Харімпекс» адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, в сумі 21521,54 грн. та пені в сумі 245,48 грн.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справа та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2014р. по справі № 820/10504/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Перцова Т.С.Судді(підпис) (підпис) Дюкарєва С.В. Жигилій С.П.