ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2014 р. Справа № 554/2823/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду
у складі: головуючого судді Старостіна В.В.
суддів: Бегунца А.О.
Резнікової С.С
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві на постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 20.03.2014р. по справі № 554/2823/14-а
за позовом ОСОБА_2
до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві
про визнання дій протиправними та зобов`язання нарахування і виплати пенсії,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_2 (далі - позивач), звернувся до Октябрського районного суду м. Полтава з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві (далі - відповідач), в якому просив суд:
- визнати дії Управління пенсійного фонду України Октябрського району м. Полтави щодо відмови в перерахунку та виплаті з 01.01.2014 року ОСОБА_2 державної та додаткової пенсії згідно рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 04.02.2010 року з урахуванням ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законами України про Державний бюджет України на відповідний рік протиправними;
- зобов'язати Управління пенсійного фонду України Октябрського району м. Полтави здійснити нарахування і виплату ОСОБА_2 починаючи з 01.01.2014 року державної та додаткової пенсії відповідно постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 04.02.2010 року з урахуванням ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законами України про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно, з урахуванням проведених виплат.
Постановою Октябрського районного суду м. Полтава від 20.03.2014 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено.
Визнано дії Управління пенсійного фонду України Октябрського району м. Полтави щодо відмови в перерахунку та виплаті з 01.01.2014 року ОСОБА_2 державної та додаткової пенсії згідно рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 04.02.2010 року з урахуванням ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законами України про Державний бюджет України на відповідний рік - протиправними.
Зобов'язано Управління пенсійного фонду України Октябрського району м. Полтави здійснити нарахування і виплату ОСОБА_2 починаючи з 01.01.2014 року державної та додаткової пенсії відповідно постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 04.02.2010 року з урахуванням ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законами України про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно, з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що при нарахуванні та виплаті пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, він керується постановами Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 року № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету" та № 1210 від 23.11.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та Законами України про Державний бюджет України на відповідний рік, а тому його дії є правомірними.
Виходячи з приписів ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, дослідивши письмові докази по справі, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, з 01.01.2014 року нарахування та виплата позивачу пенсії повинні здійснюватися відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" не надано Кабінету Міністрів України у 2014 році визначати порядок та розміри застосування положень ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Колегія суддів з даним висновком суду погоджується виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 04.02.2010 року, залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду Полтавської області від 11.03.2011 року зобов'язано Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві з 01. жовтня 2009 року здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 та нарахувати у відповідності до ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", провівши обчислення пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з положень ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати недоплаченої пенсії за результатами перерахунку за минулий період.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду Полтавської області від 16.07.2012 року зобов'язано Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві провести перерахунок ОСОБА_2 призначеної пенсії з урахуванням ч. З ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та провести відповідні виплати за період з 31.12.2010 року по 30.09.2011 року.
05.02.2014 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві з заявою щодо нарахувати та виплачувати пенсії з 01.01.2014 року відповідно до постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 04 лютого 2010 року по справі №2а-2469/10.
Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві листом від 14.02.2014 року за №39/Б-04 повідомило позивача, що Закон України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" передбачає застосування у 2014 році законодавства про виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Перевіряючи правомірність відмови відповідача у перерахунку пенсії колегія суддів зазначає.
14.06.2011 року прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України 2011 рік", який набрав чинності 19 червня 2011 року. Пунктом 7 ч. 1 цього Закону Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено п.4, яким установлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України 2011 рік.
На виконання вимог пункту 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011 року № 745 "Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету". Дана постанова набрала чинності 23.07.2011 року та відповідно пункту 8 постанови діяла до 01.01.2012 року.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" та пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" встановлено, що у 2012 та 2013 роках норми і положення ст.ст. 39, 48, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012, 2013 роки.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія I), інвалід II групи, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно статті 50 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" КМ України на підставі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Постанови Кабінету Міністрів видаються з питань: затвердження положення, статуту, порядку, регламенту, правил, методики та в інших випадках, коли суспільні відносини потребують нормативно-правового врегулювання; затвердження, прийняття міжнародного договору або приєднання до нього.
Постановою КМ України від 23.07.2011 року N 1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Дана постанова набрала чинності 01 січня 2012 року.
Відповідно до рішень Конституційного Суду України від 26.12.2011 року N 20-рп/2011 та від 25.01.2012 року N 3-рп/2012 у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень ст. 1; ч. 1, 2, 3 ст. 95; ч. 2 ст. 96; п. 2, 3, 6 ст. 116; ч. 2 ст. 124; ч. 1 ст. 129 Конституції України; п. 5 ч. 1 ст. 4 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 року; п. 2 ч. 1 ст. 9 КАС України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України зазначено, що КМ України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, відомств, інших органів виконавчої влади, до яких належить і Пенсійний фонд України. Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України.
Законодавчий орган України відповідно до пунктів 3 та 4 Прикінцевих положень Законів України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" та "Про Державний бюджет України на 2013 рік" визначив, що КМ України як державний орган в 2012 та 2013 роках має право забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, тобто надав право КМ України визначати порядок та розміри соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України, що узгоджується із функціями Уряду України, визначеними пунктами 2 та 3 ст. 116 Конституції України.
Колегія суддів зазначає, що постанова КМ України від 23.07.2011 року N 1210 видана з метою врегулювання питання щодо пенсійних виплат особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і на яких розповсюджується положення Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Враховуючи вище зазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що у 2013 році при нарахуванні пенсії позивачу відповідач повинен був керуватися положеннями зазначеної вище постанови КМУ.
Стосовно законності дій відповідача, починаючи з 01 січня 2014 року, колегія суддів зазначає, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" не передбачено обмежень щодо застосування ст. 50, ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому позовні вимоги позивача щодо здійснення перерахунку та виплати додаткової та державної пенсії відповідно до ст. ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.01.2014 року підлягають задоволенню.
При цьому, посилання відповідача на постанови Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 року та № 1210 від 23.11.2011 року є необґрунтованими, оскільки застосування зазначених постанов було розраховано на бюджетний період в 2011 та 2012, 2013 роках.
Однак при прийнятті рішення суд першої інстанції не врахував ту обставину, що спірні правовідносини між позивачем та відповідачем виникли у 2014 році, вже після прийняття рішення Харківським апеляційним адміністративним судом Полтавської області, а тому дане рішення, прийняте 16.07.2012 року вирішувало спір який виник раніш, а спірні правовідносини що виникли з 01.01.2014 року повинні вирішуватися як новий спір без посилань на раніш прийняте рішення по аналогічним правовідносинам, що відбувалися до 23.07.2011 року.
За таких обставин, колегія суддів, вважає а доцільне вийти за межі позовних вимог з метою захисту прав позивача та прийняти рішення не правомірності відмови відповідача нараховувати та виплачувати пенсію позивачу з 01.01.2014 року у відповідності до постанови Апеляційного суду Полтавської області від 23.03.2011 року, а щодо правомірності відмови у перерахунку та виплаті пенсії та додаткової пенсії позивачу у відповідності до ст. ст. 50, 54 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в період з 01.01.2014 року.
Відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Відповідно до ч.1 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до ч.2 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві задовольнити частково.
Постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 20.03.2014р. по справі № 554/2823/14-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві щодо відмови у здійсненні нарахування та виплати ОСОБА_2 державної та додаткової пенсії у розмірі, встановленому ч. 4 ст. 54, ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.01.14 року, виходячи з встановленої законом мінімального розміру пенсії за віком, визначеного ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати з урахуванням положень ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Старостін В.В.Судді(підпис) (підпис) Бегунц А.О. Рєзнікова С.С.