EУ
Україна
Господарський суд Чернігівської області
___________________________
14000, м. Чернігів, проспект Миру, 20, тел. 676-311, факс 77-44-62
Іменем України
РІШЕННЯ
15.07.2014 Cправа №927/762/14
порушена за позовом: Заступника прокурора міста Чернігова,
вул. Шевченка, 1, м. Чернігів, 14000, в інтересах держави,
в особі позивача: Чернігівської міської ради,
вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, 14000;
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства "Свемон-Інвест",
вул. Радистів, 76, м. Київ, 02152;
про внесення змін до договору оренди
Суддя А.В.Романенко
за участю представників сторін від:
позивача: Р.С. Миколаєнко, довіреність №3-24/542 від 27.05.2014 - заступник начальника юридичного відділу;
відповідача: не з'явився;
за участю: М.В.Шпак - старший прокурор відділу прокуратури міста Чернігова, посвідчення №018694 від 22.07.2013.
У судовому засіданні 15.07.2014 на підставі ст.85 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
СУТЬ СПОРУ:
Заступником прокурора міста Чернігова подано позов в інтересах держави в особі позивача - Чернігівської міської ради до відкритого акціонерного товариства "Свемон-Інвест" про:
- внесення змін до п. 4 договору оренди земельної ділянки №2239 від 05.05.2010 укладеного між Чернігівською міською радою та ВАТ "Свемон-Інвест" виклавши в наступній редакції: "нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 133 620,96грн (253,07грн за 1 кв. м.)".
- внесення змін до п. 7 договору оренди земельної ділянки №2239 від 05.05.2010 укладеного між Чернігівською міською радою та ВАТ "Свемон-Інвест" виклавши в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3,0 відсотки від нормативної грошової оцінки землі, що становить 4008,63грн (7,5921грн за 1 кв. м.) на рік".
Надіслані на зазначену в позовній заяві адресу відповідача (підтверджену витягом з сайту ЄДР станом на 02.07.2014) копії ухвал господарського суду Чернігівської області від 26.05.2014 про порушення провадження у справі, від 17.06.2014 та 02.07.2014 про відкладення розгляду справи повернулися до суду неврученими з відмітками поштового відділення на конверті: „вибули".
Згідно п.3.9.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 (зі змінами внесеними Постановою Пленуму ВГСУ від 16.01.2013 №3) особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої ст.64 та ст.87 Господарського процесуального кодексу України (надалі -ГПК України).
Суд звертає увагу відповідача, що нормами ст.22 ГПК України визначено, що сторони користуються рівними процесуальними правами та зобов'язані добросовісно ними користуватися, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони.
Добросовісність користування процесуальними правами слід розглядати таким чином, що особи, які беруть участь у справі, не повинні зловживати наданими їм правами.
В силу вимог частини першої ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини першої ст.6 даної Конвенції (§ 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
У свою чергу ст. 69 ГПК України унормовано, що спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви.
Враховуючи, що позовна заява надійшла до суду 23.05.2014 двомісячний строк для вирішення даної справи спливає 23.07.2014.
Зокрема, нормами ст. 22 ГПК України окрім прав сторін визначено також і їхні обов`язки, а саме сторони зобов'язані вживати заходів до всебічного, повного та об`єктивного дослідження всіх обставин справи.
Оскільки відповідач наданим ст. 22 ГПК України правом не скористався, присутність повноважного представника відповідача обов`язковою судом не визнавалася і його нез`явлення не перешкоджає розгляду справи по суті, матеріали справи є достатніми для вирішення спору в даному судовому засіданні, господарський суд вважає за можливе розглянути даний позов за наявними у справі документами на підставі ст.75 ГПК України.
До початку судового засідання:
Через канцелярію суду прокурором міста Чернігова подано заяву про уточнення позовних вимог від 14.07.2014 №8466вих14 із зазначенням банківських реквізитів відповідача. Заяву залучено до матеріалів справи.
Представником позивача та прокурором подано письмові клопотання від про відмову від фіксації судового засідання технічними засобами, які прийнято судом, залучено до справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та прокурора господарський суд, встановив:
05.05.2010, між Чернігівською міською радою та ВАТ "Свемон-Інвест" було укладено договір оренди земельної ділянки №2239, який зареєстровано у Чернігівському міському відділі Чернігівської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 06.09.2010 № 041083900358 (надалі - Договір).
Згідно п. 1. Договору орендодавець (позивач) надає, а орендар (відповідач) приймає в короткострокове користування земельну ділянку в місті Чернігові для експлуатації будівлі промислового призначення по вул. Кільцевій, 9.
Згідно п. п. 2.-4., 6.-10. та 14. Договору в оренду передано земельну ділянку площею 0,0528 га. На земельній ділянці знаходиться будівля промислового призначення. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 50 297,28грн (95,26грн за 1 кв. м.).
Договір укладено до 30.03.2015.
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3,0 відсотка нормативної грошової оцінки землі, що становить 1508,92 грн (2,8578грн за 1 кв. м.) на рік.
Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати до 30 числа місяця наступного за звітним на рахунок, вказаний орендодавцем (одержаний у Державній податковій інспекції у м. Чернігові).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням коефіцієнту індексації за 2009 рік К=1.059.
Розмір орендної плати переглядається не більше одного разу за рік у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- підвищення цін, тарифів, тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів;
- збільшення розміру ставки земельного податку;
- в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Цільове (функціональне) призначення земельної ділянки: землі промисловості (промислове використання).
Умовами п. 24. Договору сторонами узгоджено, зокрема, що орендодавець має право вимагати від орендаря збільшення розмірів орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розмірів земельного податку та інших мотивів, визначених у п. 9. цього Договору.
Згідно з п. 28. та п. 35. Договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. Уразі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.
Спірні питання, які виникають у ході виконання цього Договору, вирішуються за згодою сторін. Якщо не буде досягнуто згоди, спір має вирішуватись у суді.
З матеріалів справи вбачається, що спірну земельну ділянку передано відповідачу згідно акту прийому-передачі земельної ділянки, переданої в короткострокову оренду від 06.09.2010.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №309-VІ від 03.06.2008 було внесено зміни до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" (чинної на час укладання Договору), якими, зокрема, визначено граничні розміри орендної плати. Так, розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не міг бути менше трикратного розміру земельного податку для всіх категорій земель і не міг перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України (надалі - ПК України).
Відповідно до частини другої ст.21 Закону України „Про оренду землі" (із змінами, внесеними згідно з Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" від 02.12.2010 №2756-VІ) розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК України).
Відповідно до ст.ст. 271 та 274 ПК України (чинних на час укладання Договору) базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у ст.ст. 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу (до останніх віднесено: земельні ділянки сільськогосподарських угідь (незалежно від місцезнаходження); земельні ділянки, надані на землях лісогосподарського призначення (незалежно від місцезнаходження); земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами; земельні ділянки, надані для підприємств промисловості, зайняті землями тимчасової консервації (деградовані землі).
Згідно з п. п. 288.5.1-288.5.2 частини 288.5 ст.288 ПК України розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи копій рішення Чернігівської міської ради сьомої сесії шостого скликання від 31.03.2011 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Чернігова за станом на 01.01.2010" та листа начальника управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради від 09.09.2013 №5939 адресованого відповідачу рішенням Чернігівської міської ради сьомої сесії шостого скликання від 31.03.2011 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Чернігова за станом на 01.01.2010" було, зокрема, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Чернігова за станом на 01.01.2010.
Встановлено, що середня (базова вартість) одного квадратного метра земельної ділянки становить 176,39грн, з урахуванням коефіцієнту індексації за 2010 рік (1,0). Розрахунок розміру податку за землю та орендної плати проводити відповідно до грошової оцінки земель різного функціонального призначення у розрізі економіко-планувальних зон.
Рішення набуло чинності з 06.04.2011 - з моменту його оприлюднення в друкованому виданні - газеті „Чернігівські відомості".
Рішенням Чернігівської міської ради одинадцятої сесії шостого скликання від 29.07.2011 "Про затвердження ставок земельного податку та встановлення розміру орендної плати у місті Чернігові" встановлено розмір орендної плати за землі, зокрема, промисловості на рівні 3-кратного розміру земельного податку.
Встановлено, що обчислення розміру орендної плати за землю проводити з урахування коефіцієнтів індексації грошової оцінки земель м. Чернігова.
Рішення набуло чинності з моменту його оприлюднення в друкованому виданні - газеті „Чернігівські відомості", за виключенням п.1 рішення, який набуває чинності з 01.01.2012 року (копія рішення знаходиться в матеріалах справи).
Статтями 18, 23 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, зокрема, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
З наведених вище норм вбачається, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною.
Як вбачається з матеріалів справи надана відповідачу в оренду земельна ділянка належить до зони промисловості.
Відповідно до змін у земельному законодавстві України, п. п. 4, 6 рішення одинадцятої сесії шостого скликання Чернігівської міськради від 29.07.2011 "Про затвердження ставок земельного податку та встановлення розміру орендної плати у місті Чернігові" та витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 27.01.2014 №185, нормативна грошова оцінка земельної ділянки (землі для експлуатації будівлі промислового призначення) площею 528кв.м., місцезнаходження: м. Чернігів, вул. Кільцева, 9, власник (користувач) - ВАТ "Свемон-Інвест" станом на 01.01.2014 установлена в розмірі 133 620,96грн (нормативна грошова оцінка 1кв.м земельної ділянки під забудовою - 253,07грн).
Нормами ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" установлено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України, які вирішуються виключно на пленарних засіданнях.
Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) /чинної на момент укладення Договору/ до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу та інше.
Згідно з частиною першою ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
У свою чергу, ст. 68 Конституції України встановлено, зокрема, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Частиною першою п.2.19. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів скасування вищевказаних рішень Чернігівської міськради.
Згідно зі ст.ст. 1, 13 та 30 Закону України „Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Згідно умов ст. ст.626, 632 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) та частин другої - п`ятої п.2.19. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Позивачем, на виконання передбачених законом прав та обов`язків, а також умов договору оренди земельної ділянки №2239 від 05.05.2010, на адресу відповідача було направлено лист від 09.09.2013 №5939 з примірником додаткової угоди до Договору для підписання останнім, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями листа, додаткової угоди, журналу реєстрації вихідних документів, реєстру вихідної (відправної) кореспонденції Управління земельних ресурсів Чернігівської міськради за 02.10.2013 та поштового конверта з штампом поштового відділення від 17.05.2013.
Натомість, направлений позивачем на зазначену в ЄДР адресу лист №5939 від 09.09.2013 повернувся неврученим з відміткою поштового відділення на конверті: „неправильно зазначено адресу".
Статтею 188 Господарського кодексу України передбачено, зокрема, що зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Якщо судовим рішенням договір змінено, то він вважається зміненим з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Одночасно частиною третьою ст. 653 ЦК України унормовано, що якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Тобто, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку визначеного ст.188 ГК України. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі, спір вирішується в судовому порядку.
Згідно з ст.ст. 32-34 та 36 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Матеріалами даної справи доведено, що позивачем було виконано всі необхідні дії спрямовані на виконання вимог чинного законодавства України яке регулює спірне питання.
За таких обставин, господарський суд доходить висновку про наявність підстав для внесення змін до спірного Договору оренди земельної ділянки №2239 від 05.05.2010 щодо розміру орендної плати, що ґрунтується на вимогах закону.
Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачем обґрунтовані і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір виник з вини відповідача відповідно до ст.49 ГПК України з нього у доход державного бюджету підлягає стягненню 1 218,00грн судового збору.
Керуючись ст.ст. 22, 29, 32-34, 36, 43, 49, 82-85, 87 Господарського процесуального кодексу України господарський суд,
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни п. 4 договору оренди, укладеного між Чернігівською міською радою та ВАТ "Свемон-Інвест" від 05.05.2010 виклавши в наступній редакції:
"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 133 620,96грн (253,07грн за 1 кв. м.)".
3. Внести зміни до п. 7 договору оренди, укладеного між Чернігівською міською радою та ВАТ "Свемон-Інвест" від 05.05.2010 виклавши в наступній редакції:
"Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3,0 відсотки від нормативної грошової оцінки землі, що становить 4008,63грн (7,5921грн за 1 кв. м.) на рік".
4. Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Свемон-Інвест", код ЄДРПОУ 23727977, вул. Радистів, 76, м. Київ, 02152, (р/р 26007229489200 у АТ "УкрСиббанк", МФО 351005) у доход державного бюджету (р/р 31217206783002 отримувач УК у м. Чернігові /м. Чернігів/ 22030001, код ЄДРПОУ 38054398, банк ГУДКСУ в Чернігівській області, МФО 853592, код бюджетної класифікації 22030001) 1 218,00грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя А.В.Романенко
Повний текст рішення складено та підписано 18.07.2014.
Суддя А.В.Романенко