ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10 липня 2014 року 13 год. 15 хв. № 826/3788/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: Головуючого - судді Дегтярьової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Рішбур» до Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві провизнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 21 листопада 2013 року № 0009642205, -В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Рішбур» (далі - ТОВ «Рішбур», позивач) з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві (далі - ДПІ, відповідач) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 21 листопада 2013 року № 0009642205.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ТОВ «Рішбур» категорично не погоджується із застосованими контролюючим органом штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 273 481, 00 грн. на підставі висновків Акта фактичної перевірки Головного управління Міндоході у Київській області від 31.10.2013р. № 287/10-36-21/36698456 за порушення норм п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. № 265/95-ВР. Зокрема, позивач вважає, що висновки цього Акта перевірки про незабезпечення підприємством обліку товарних запасів (алкогольної продукції) на складі за адресою Вишгородський район, с Нові Петрівці, пров. 1-го Травня, 30, є необґрунтованими, і незаконними, та такими, що не відповідають фактичним обставинам. Оскільки такий облік товарних запасів ТОВ «Рішбур» ведеться у встановленому чинним законодавством порядку, що підтверджується необхідною документацією, яка знаходиться в офісному приміщенні товариства. Крім того в ході проведення фактичної перевірки складського приміщення позивача, яке орендується ним на договірних підставах, перевіряючими неправомірно була врахована певна алкогольна продукція, що в дійсності не належить позивачу, а натомість знаходилася на відповідальному зберіганні у співорендарів цього ж складу - ТОВ «Домінікана» і ТОВ Альматера». Таким чином, штрафні (фінансові) санкції застосовані згідно спірного податкового повідомлення-рішення від 21.11.2013р. № 0009642205, являються такими, що накладені протиправно, а тому відповідно підлягають скасуванню.
Відповідач проти позову заперечував, надавши до суду письмові заперечення від 17.04.2014р. б/н. В обґрунтування своїх заперечень посилається на те, що працівниками Головного управління Міндоході у Київській області була проведена фактична перевірка складу ТОВ «Рішбур» (ідентифікаційний код 36698455), який знаходиться за адресою: Вишгородський район, с Нові Петрівці, пров. 1-го Травня, 30, за результатами якої складений Акт від 31.10.2013р. № 287/10-36-21/36698456. Перевіркою встановлено, що облік товарних запасів позивачем за місцем їх зберігання (тобто, на складі) не ведеться, чим порушено вимоги норми п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. № 265/95-ВР. Зокрема, до перевірки не було надано жодних документів первинних документів на підтвердження ведення обліку товарних запасів. За наслідками надходження таких матеріалів фактичної перевірки відповідачем до ТОВ «Рішбур» за місцем безпосереднього обліку суб'єкта господарської діяльності, були застосовані фінансові санкції в розмірі 273 481, 00 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 21.11.2013р. № 0009642205.
В судових засіданнях по справі представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судових засіданнях заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на таке.
Протягом періоду з 22.10.2013р. по 31.10.2013р. працівниками Головного управління Міндоході у Київській області на підставі наказу від 01.10.2013р. № 170 та направлень на перевірку від 22.10.2013р. за № 667 - 668 і № 677 - 680, № 683 була проведена фактична перевірка складського приміщення ТОВ «Рішбур» (ідентифікаційний код 36698455), розташованого за адресою: Вишгородський район, с Нові Петрівці, пров. 1-го Травня, 30, - за результатами якої складений Акт від 31.10.2013р. № 287/10-36-21/36698456.
Доказів оскарження в досудовому та/або судовому порядку правомірності рішення та дій суб'єкта владних повноважень - ГУ Міндоході у Київській області щодо призначення та проведення вказаної фактичної перевірки позивач суду не пред'явив.
В ході проведення перевірки перевіряючими, зокрема, встановлено, що у названому складському приміщенні, яке використовується ТОВ «Рішбур», знаходилися на зберіганні наступні алкогольні напої:
- горілка «Пшенічна» місткістю 0,5 л., міцністю 40% об., дати розливу 16.09.2011р., в кількості 5 360 пляшок, виробництво ДП «Житомирський ЛГЗ», які марковані марками акцизного податку із зазначенням індексу регіону 23 (Черкаська область), що не видавались безпосередньо виробнику зазначеної продукції, всього на загальну суму 108 915, 20 грн., за відсутності при цьому документів з підтвердженням вартості та походження цієї продукції;
- 351 пляшок вина виноградного натурального тихого білого напівсухого «Гевюрцтрамінер порте» виробництва «PAUL ZINCK SARL», дати розливу 07.2012 p., міцністю 14,0 % об., місткістю 0,75 л., по ціні 18,00 грн. за пляшку, всього на загальну суму 6 318, 00 грн., марковані марками акцизного податку із зазначенням сплати акцизного податку за одиницю 2,738 грн. (необхідно 0,008 грн.), за відсутності при цьому документів з підтвердженням вартості та походження цієї продукції;
- 292 пляшок вина виноградного натурального ігристого брют
Креман дАльзас Брют» виробництва «PAUL ZINCK SARL», дати розливу 03.2012p., міцністю 12,5 % об., місткістю 0,75 л., по ціні 26,00 грн. за пляшку, всього на загальну суму 7 592, 00 грн., марковані марками акцизного податку із зазначенням сплати акцизного податку за одиницю 0,008 грн. (необхідно 2,738 грн.), за відсутності при цьому документів з підтвердженням вартості та походження цієї продукції;
- 134 пляшок вина десертного «Мілорозо» виробництва
Givseppe Bianchi Distillati SRL», дати розливу 10.2011p., міцністю 16,0 % об., місткістю 0.75 л., по ціні 18,00 грн. за пляшку, всього на загальну суму 2 412, 00 грн., марковані марками акцизного податку із зазначенням сплати акцизного податку за одиницю 0,008 грн. (необхідно 1, 605 грн.), за відсутності при цьому документів з підтвердженням вартості та походження цієї продукції;
- 460 пляшок алкогольних напоїв імпортного виробництва без марок акцизного збору на загальну суму 11 503, 35 грн., за відсутності при цьому документів з підтвердженням вартості та походження цієї продукції;
- 100 ємкостей місткістю 5 літрів в загальній кількості 500 літрів рідини з характерним запахом спирту без супровідних документів, що підтверджує їх походження.
Також перевіркою встановлено, що облік товарних запасів наведених в додатках за місцем зберігання на складі за вказаною вище адресою не ведеться, а саме: до перевірки не буди надані документів, що підтверджують ведення обліку товарних запасів на складі, а також інші документи обліку.
На підставі вище викладеного працівники Головного управління Міндоході у Київській області прийшли до висновків про порушення ТОВ «Рішбур» вимог п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. № 265/95-ВР (розд. 3 «Висновок перевірки» Акта фактичної перевірки).
21 листопада 2013 року ДПІ в Оболонському районі ГУ Міндоходів у м. Києві на підставі зазначеного вище Акта фактичної перевірки прийняла спірне податкове повідомлення-рішення (форми «С) за № 0009642205, згідно яким ТОВ «Рішбур» за порушення вимог п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. № 265/95-ВР, нарахувала позивачу фінансові санкції на суму 273 481, 00 грн.
При вирішення даного спору суд виходить з наступного.
У відповідності до п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. № 265/95-ВР (далі - Закон № 265/95-ВР)(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 6 цього Закону визначено, що облік товарних запасів фізичною особою - підприємцем ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Так, згідно ст.ст. 1, 4, п. 5 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р. N 996-XIV, підприємство самостійно визначає облікову політику підприємства, яка уособлює сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності. Одним з принципів бухгалтерського обліку та фінансової звітності є принцип послідовності, який передбачає постійне (із року в рік) застосування підприємством обраної облікової політики. Зміна облікової політики можлива лише у випадках, передбачених національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, і повинна бути обґрунтована та розкрита у фінансовій звітності.
Пунктами четвертим і п'ятим Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999р. № 246, зареєстрованого в Міністерстві України 02.11.1999р. № 751/4044, визначено, що «запаси» - активи, які, зокрема, утримуються для подальшого продажу за умов звичайної господарської діяльності. При цьому запасами визнаються активом, якщо існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди, пов'язані з їх використанням, та їх вартість може бути достовірно визначена.
Для цілей бухгалтерського обліку запаси включають, зокрема: сировину, основні й допоміжні матеріали, комплектуючі вироби та інші матеріальні цінності, що призначені для виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг, обслуговування виробництва й адміністративних потреб; готову продукцію, що виготовлена на підприємстві, призначена для продажу і відповідає технічним та якісним характеристикам, передбаченим договором або іншим нормативно-правовим актом; товари у вигляді матеріальних цінностей, що придбані (отримані) та утримуються підприємством з метою подальшого продажу. (п. 6 Положення).
Придбані (отримані) або вироблені запаси зараховуються на баланс підприємства/установи за первісною вартістю, та в подальшому відображаються в бухгалтерському обліку і звітності за найменшою з двох оцінок: первісною вартістю або чистою вартістю реалізації (п. 8, 24 Положення).
Одночасно, за приписами норм ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. До документів, що є підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні, товарно-транспортні накладні. Такі документи водночас є підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів. Відсутність у підприємства відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням встановленого порядку ведення бухгалтерського обліку.
На підтвердження ведення обліку за місцем зберігання товарних запасів (алкогольних напоїв, а саме: 351 пляшок вина виноградного натурального тихого білого напівсухого «Гевюрцтрамінер порте» виробництва «PAUL ZINCK SARL», дати розливу 07.2012 p., міцністю 14,0 % об., місткістю 0,75 л., по ціні 18,00 грн. за пляшку, на загальну суму 6 318, 00 грн.; 292 пляшок вина виноградного натурального ігристого брют Креман дАльзас Брют» виробництва «PAUL ZINCK SARL», дати розливу 03.2012p., міцністю 12,5 % об., місткістю 0,75 л., по ціні 26,00 грн. за пляшку, на загальну суму 7 592, 00 грн.; 134 пляшок вина десертного «Мілорозо» виробництва Givseppe Bianchi Distillati SRL», дати розливу 10.2011p., міцністю 16,0 % об., місткістю 0.75 л., по ціні 18,00 грн. за пляшку, на загальну суму 2 412, 00 грн.) з метою їх подальшої реалізації позивач надав суду копії наступних документів:
- договору суборенди нежилого приміщення від 17.01.2012р. № 12/01, укладеного між позивачем (як Орендарем) і ТОВ «Компанія Гранас» (Орендодавцем) щодо строкового платного користування складськими приміщеннями загальною площею 150 кв.м., що знаходяться за адресою: Київська обл., Вишгородський район, с Нові Петрівці, пров. 1-го Травня, 30, та акта прийому-передачі від 17.01.2012р.;
- вантажних митних декларацій № 125110000/2012/332428, № 125110000/2012/332420, № 125110000/2012/366976
- контракту на поставку товарів від 12.08.2013р. № 53, укладеного між Компанія «Okovita Sp.z.o.o.» (Польша, Постачальником) і ТОВ «Рішбур» (Покупцем), щодо поставки алкогольних напоїв у відповідності до специфікацій;
- контракту на поставку товарів від 12.03.2012р. № 26, укладеного між Компанія «Paul Zinck Sarl» (Франція, Постачальником) і ТОВ «Рішбур» (Покупцем), щодо поставки алкогольних і безалкогольних напоїв та продуктів харчування у відповідності до специфікацій;
- контракту на поставку товарів від 28.05.2013р. № 52, укладеного між Компанія «Giuseppe Bianchi Distilatti S.R.I.» (Італія, Постачальником) і ТОВ «Рішбур» (Покупцем), щодо поставки алкогольних і безалкогольних напоїв та продуктів харчування у відповідності до специфікацій
- заявок-розрахунків на придбання марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв від 08.11.2013р. № 335, від 27.03.2012р. № 286 та від 31.07.2013р. № 288;
- платіжного доручення ТОВ «Рішбур» від 23.07.213р. № 255 на суму 3 296, 70 грн. щодо сплати підприємством акцизного податку за вино продукцію, що ввозиться на територію України;
- дозвільних документів на право позивача здійснювати діяльність з оптової торгівлі алкогольними напоями та внесення відомостей до відповідного Реєстру про місце зберігання оптових партій алкогольних напоїв;
- видаткових накладних ТОВ «Рішбур» від 25.09.2013р. № 1135/2 на суму 526 595, 60 грн. (без ПДВ) та від 01.06.2012р. № 332-2 на суму 32 294, 04 грн. (без ПДВ), виданої позивачем як Постачальником на адресу Покупця - Філію «Альма» ТОВ «Рішбур»;
- письмові пояснення на бланку Філії «Альма» ТОВ «Рішбур» з питання обліку товарних запасів з доданими до них відомостями по товарам на складах (без зазначення адреси і власника складського приміщення) за період з 22.10.2013р. по 23.10.2013р. скріплених печаткою вказаної Філії.
Дослідивши перелічені вище документи судом не вбачається, що дані документи містять відомості про оприбуткування підприємством певних товарів (в тому числі на складі за відповідною адресою) після їх ввезення на митну територію України та облік таких товарів на підприємстві (складі) починаючи з моменту отримання і до моменту проведення фактичної перевірки.
Інших первинних документів на підтвердження відвантаження/оприбуткування вказаних товарів та відомостей з бухгалтерського обліку щодо залишку товарних засів на відповідному складі, оформлених безпосередньо ТОВ «Рішбур», а також документальних доказів надання таких документів до контролюючого органів, позивач суду не пред'явив.
За даними Акта фактичної перевірки на місці зберігання було виявлено не облікованих алкогольних напоїв на загальну суму 136 740, 55 грн.
Разом з тим під час розгляду даної справи судом встановлено, що частина алкогольних напоїв (а саме: 5 360 пляшок горілки «Пшенічна» місткістю 0,5 л., міцністю 40% об., дати розливу 16.09.2011р., виробництво ДП «Житомирський ЛГЗ», маркованих марками акцизного податку, на загальну суму 108 915, 20 грн.; 460 пляшок алкогольних напоїв імпортного виробництва без марок акцизного збору на загальну суму 11 503, 35 грн.; 100 ємкостей місткістю 5 літрів в загальній кількості 500 літрів рідини з характерним запахом спирту без супровідних документів) не належали позивачу, а знаходилися на відповідальному зберіганні у інших суб'єктів господарської діяльності - ТОВ «Домінікана» і ТОВ Альматера» - співорендарями згаданого складського приміщення за адресою: Київська обл., Вишгородський район, с Нові Петрівці, пров. 1-го Травня, 30. Вказані фактичні обставини підтверджуються документами: копіями листа Слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області від 26.06.2014р. № 1607/10-13-09-01, адресованого ТОВ «Рішбур», та з доданою до нього постановою про закриття кримінального провадження від 29.05.2014р.; оригіналів листів ТОВ «Альматерра» б/н і б/д та ТОВ «Домінікана» від 27.05.2014р. № 05/27/14, адресованих ТОВ «Рішбур», з підтвердженням про отримання певних алкогольних напоїв на відповідальне зберігання по певних актах прийому-передачі від співробітників підрозділів податкової міліції; актів прийому-передачі від 06.06.2012р. та від 11.07.2012р., складених між уповноваженим представником ТОВ «Альматерра» і ТОВ «Домінікана» та працівником підрозділу податкової міліції щодо передачі на відповідальне зберігання певних товарно-матеріальних цінностей.
Таким чином, загальна сума належних позивачу алкогольних напоїв для реалізації, що знаходилася на складі під час проведення фактичної перевірки, та які зафіксовані в Акті перевірки від 31.10.2013р. № 287/10-36-21/36698456 становить 16 322, 00 грн.
Відповідно до ст. 20 Закону № 265/95-ВР (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З огляду на вищенаведене та у зв'язку з ненаданням позивачем жодних документальних доказів на підтвердження здійснення обліку товарних запасів (придбаних алкогольних напоїв) на загальну суму 16 322, 00 грн. за місцем їх зберігання на момент проведення перевірки, суд приходить до висновку про наявність у відповідача правових підстав для застосування до ТОВ «Рішбур» штрафних (фінансових) санкцій за порушення норми п. 12 ст. 3 Закону № 265/95-ВР на суму 32 644, 00 грн. (тобто в подвійному розмірі від необлікованих товарів).
Такі висновки суду узгоджуються з позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною в ухвалі від 04.12.2013р. № К/9991/13654/11 та постанові від 04.09.2013р. № К/9991/12491/12.
В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).
За таких обставин, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення відповідача від 21.11.2013р. № 0009642205 в частині суми 236 837, 10 грн., та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у цій частині, а в задоволенні решти позовних вимог - необхідно відмовити.
Керуючись ст. 2, ст. 9, ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Рішбур» задовольнити частково.
2. Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві від 21 листопада 2013 року № 0009642205 в частині суми нарахованих штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 236 837, 10 грн.
3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст.ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя О.В. Дегтярьова