Постанова № 39813148, 13.01.2011, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2011
Номер справи
2-а-3906/10/1970
Номер документу
39813148
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-3906/10/1970

"13" січня 2011 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючої судді Мірінович У.А. при секретарі Хоменко Л.В.

за участю:

представників позивача -Мартинович С.Б., Заболотного Ю.О.,

представників відповідача -Пономаренко І.А., Корнійчук Б.В.,

представник третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -ОСОБА_5,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Тернополі адміністративну справу за

позовною заявою Контрольно -ревізійного управління в Тернопільській області

до Тернопільського обласного комунального підприємства «Фірма Тернопільавіаавтотранс»

про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Контрольно -ревізійне управління в Тернопільській області звернулося у Тернопільський окружний адміністративний суд з позовом до Тернопільського обласного комунального підприємства «Фірма «Тернопільавіаавтотранс», про стягнення коштів в розмірі 9600 грн.

Судом залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -Головне фінансове управління Тернопільської обласної державної адміністрації.

В судовому засіданні представники позивача позов підтримали повністю. В обґрунтування заявлених вимог посилалися на те, що на виконання плану контрольно -ревізійної роботи, Головним контрольно -ревізійним управлінням України проведено ревізію стану дотримання вимог бюджетного законодавства щодо складання і виконання Тернопільського обласного бюджету за 2008 -2009 роки та січень -травень 2010 року в Головному фінансовому управлінню Тернопільської обласної державної адміністрації, про що був складений акт № 08-22/20 від 16.07.2010 року. Зазначили, що під час проведення ревізії підприємствам комунальної власності направлено запити стосовно сплати частки прибутку до обласного бюджету, оскільки рішеннями сесій Тернопільської обласної ради «Про обласний бюджет»на 2008, 2009 та 2010 роки визначено, що господарські організації -обласні комунальні підприємства здійснюють відрахування до обласного бюджету частину прибутку в розмірі 15%.

Однак з аналізу фінансової звітності Тернопільського обласного комунального підприємства «Фірма «Тернопільавіаавтотранс»встановлено, що результатом фінансової діяльності підприємства у 2008 році був отриманий прибуток в сумі 64 тис. грн., з якого до обласного бюджету не перераховано частину прибутку. Враховуючи виявлені в ході перевірки обставини, позивачем на Тернопільському обласному комунальному підприємстві «Фірма «Тернопільавіаавтотранс»проведено зустрічну звірку, в ході якої підтверджено факт отримання відповідачем у 2008 році прибутку в розмірі 64 тис. грн., з якого кошти в сумі 9,6 тис. грн. до обласного бюджету не перераховано.

Враховуючи викладене та посилаючись на ст. 2 і п. 8 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»просили позов про стягнення з відповідача в користь обласного бюджету 9600 грн. задовольнити.

Представники відповідача, заперечуючи проти позову, суду пояснили, що позивач помилково вважає прибутком, залишок суми дотацій, яка надана Тернопільською обласною державною адміністрацією на 2008 рік на підставі рішення № 277 від 27 травня 2008 року і залишилася після покриття витрат відповідачем про що свідчить звіт про фінансові результати за 2008 рік та витяг з кошторису обласної ради про перерахування відповідачу 500 000 грн. на покриття збитків господарської діяльності, а тому вважають, що у 2008, 2009 роках у відповідача не було чистого прибутку та просять в позові відмовити.

Представники відповідача також відмітили, що відповідно до ст.ст. 64,65 Бюджетного кодексу та п.4.2. ст. 4 Податкового кодексу України стягнення зазначених позивачем сум є незаконним так як, стягнення та нарахування інших не визначених законами податків створює перешкоди у господарській діяльності та є таким, що переслідується у кримінальному порядку.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -Головне фінансове управління Тернопільської обласної державної адміністрації позов підтримав, суду пояснив, що третьою особою було надіслано відповідні листи до ОКП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс»щодо забезпечення перерахування до обласного бюджету частини чистого прибутку в сумі 9,6 тис. грн. Однак, відповідачем звернення Головного фінансового управління Тернопільської обласної державної адміністрації проігноровані та вищевказана сума не повернута.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення сторін по справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 08.06.2010 року по 16.07.2010р. Головним контрольно -ревізійним управлінням України відповідно до п.3.7 Плану контрольно -ревізійної роботи на ІІ квартал 2010 року та на підставі направлення від 07.06.2010 року № 1130 проведено ревізію стану дотримання вимог бюджетного законодавства щодо складання і виконання Тернопільського обласного бюджету за 2008 -2009 роки та січень -травень 2010 року в Головному фінансовому управлінні Тернопільської обласної державної адміністрації. Ревізія проводилася з відома начальника Головного фінансового управління Тернопільської ОДА Пирога І. М., в присутності першого заступника начальника Скибиляка С.І., заступника начальника управління доходів та фінансів галузей виробничої сфери -Пателюха Б.М., начальника управління фінансів невиробничої сфери Чурілової Т.І. та начальника управління фінансового та інформаційного забезпечення -головного бухгалтера Яреми Г.С.

За результатами ревізії встановлено, про що був складений акт № 08-22/20 від 16.07.2010 року, що Тернопільським обласним комунальним підприємством «Фірма «Тернопільавіаавтотранс»(надалі -ТОКП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс») по результатах фінансової діяльності підприємства у 2008 році був отриманий прибуток в сумі 64 тис. грн., з якого до обласного бюджету частина прибутку не перерахована.

З 29.06.2010 року по 02.07.2010 року Головним контрольно -ревізійним управлінням України на підставі направлення № 497 від 22.06.2010 року було проведено зустрічну звірку в ТОКП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс»з питань правильності використання коштів обласного бюджету за 2008 -2009 роки та січень -травень 2010 року. Зустрічна звірка проводилась з відома директора ТОКП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс»Малецького Ю.Б. та в присутності головного бухгалтера Корнійчук Б.В. Результати зустрічної звірки відображені у довідці від 02.07.2010 року.

Відповідно до довідки від 02.07.2010 року, аналізом надходження доходів до обласного бюджету по коду 21010300 «Частина прибутку господарських організацій (які належать до комунальної власності, або у статутних фондах яких є частка комунальної власності), що вилучається до бюджету»встановлено, що рішеннями сесії обласної ради «Про обласний бюджет»на 2008 та 2009 роки передбачено зарахування до доходів загального фонду обласного бюджету 15% прибутку підприємств, що належать до комунальної власності області.

Також встановлено, що за даними фінансової звітності ТОКП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс»(ф.№2 „Звіт про фінансові результати"), чистий прибуток підприємства у 2008 році склав 64 тис. грн. Проте, з отриманого прибутку частка в розмірі 15%, тобто 9,6 тис. грн. до обласного бюджету підприємством не перерахована.

Зазначена довідка була підписана з боку ТОКП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс»директором підприємства та головним бухгалтером.

За результатами ревізії Головним контрольно - ревізійним управлінням України відповідно до п.7 ст. 10 Закону № 2939 було пред'явлено Головному фінансовому управлінню Тернопільської обласної державної адміністрації лист - вимогу від 09.08.2010 року № 19-08-12-15/4225 «Про усунення виявлених порушень»в якому пунктом 5 зобов'язано провести із обласним комунальним підприємством «Фірма «Тернопільавіаавтотранс»претензійно -позовну роботу щодо перерахування до обласного бюджету частини чистого прибутку на суму 9,6 тис. грн.

На виконання п. 5 листа - вимоги від 09.08.2010 року № 19-08-12-15/4225 Головним фінансовим управлінням Тернопільської обласної державної адміністрації надіслано відповідні листи до ТОКП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс»щодо забезпечення перерахування до обласного бюджету частини чистого прибутку в сумі 9,6 тис. грн. Однак, станом на 26.11.2010 року вищевказана сума не повернута.

Так як, вимога з приводу забезпечення перерахування до обласного бюджету частини чистого прибутку в сумі 9,6 тис. грн. не виконана, Контрольно -ревізійним управлінням в Тернопільській області заявлено позов про стягнення з ТОКП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс»коштів в сумі 9,6 тис. грн. в дохід обласного бюджету в судовому порядку.

Відповідно до п.1 ст.10 Закону України «Про державну Контрольно -ревізійну службу в Україні»від 26.01.1993 року № 2939 (далі -Закон № 2939) Головному контрольно-ревізійному управлінню України надано право перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування).

Згідно п.12 ст.10 Закону № 2939 контрольно-ревізійному управлінню надано право проводити у суб'єктів господарювання, які мали правові відносини з підконтрольною установою, зустрічні звірки з метою документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підконтрольної установи.

Відповідно до ст. 2 Закону № 2939, підконтрольні установи - суб'єкти господарювання державного сектору економіки, а також підприємства і організації, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно.

Пунктами 8 та 10 ст. 10 Закону № 2939 Контрольно -ревізійним управлінням в областях надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів та у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами, за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.

Згідно ст. 113 Бюджетного кодексу України, до повноважень органів Державної контрольно-ревізійної служби з контролю за дотриманням бюджетного законодавства належить здійснення контролю за цільовим та ефективним використанням коштів державного бюджету та місцевих бюджетів (включаючи проведення державного фінансового аудита); відповідністю взятих бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів відповідним бюджетним асигнуванням.

Таким чином, спір між Контрольно -ревізійним управлінням в Тернопільській області та підконтрольною установою -ТОКП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс»про стягнення коштів в сумі 9,6 тис. грн. в дохід обласного бюджету є публічно - правовим спором за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадку встановленому Законом, а отже відноситься до юрисдикції адміністративних судів.

Судом також встановлено, що ТОКП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс»зареєстрована як юридична особа Тернопільською райдержадміністрацією 26 грудня 2002 року, організаційно правова форма -комунальне підприємство.

Відповідно до статуту ТОКП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс»затвердженого Розпорядженням голови Тернопільської обласної ради №941 від 19 грудня 2002 року та зареєстрованого 26 грудня 2002 року Тернопільською районною державною адміністрацією за реєстровим №04058284Ю0010402 майно підприємства є спільною власністю територіальних громад, сіл, селищ, міст Тернопільської області. Право суб'єкта власності здійснює Тернопільська обласна рада. ТОКП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс»підзвітна, підконтрольна та підпорядкована Тернопільській обласній раді.

Згідно положень ст. 63 Господарського кодексу України, підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади є комунальним. Унітарними є підприємства державні, комунальні, підприємства, засновані на власності об'єднання громадян, релігійної організації або на приватній власності засновника.

Таким чином, ТОКП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс» за організаційно-правовою формою є унітарним комунальним підприємством.

Відповідно до п. 1 ст. 61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007р. № 107-VI (надалі -Закон №107) установлено, що державні унітарні підприємства (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно до Закону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів") та їх об'єднання сплачують до Державного бюджету України частину чистого прибутку (доходу) в розмірі 15 відсотків, зменшеного на суму нарахованих і сплачених дивідендів відповідно до пункту 7.8 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".

Пунктами 3-4 ст. 61 Закон №107 встановлено, що комунальні унітарні підприємства та їх об'єднання сплачують до загального фонду місцевих бюджетів частини чистого прибутку (доходу) відповідно до порядків і нормативів, які встановлюються відповідними радами. Частина чистого прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України або місцевих бюджетів наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2008 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств.

Відповідно до п. 12 Рішення одинадцятої сесії п'ятого скликання Тернопільської обласної ради від 31.12.2007р. «Про обласний бюджет на 2008 рік" (надалі -Рішення ради) встановлено, що:

комунальні унітарні підприємства, які зареєстровані на території Тернопільської області і належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області та їх об'єднання і дочірні підприємства, сплачують до загального фонду обласного бюджету частину прибутку (доходу).

Частина прибутку (доходу) сплачується до обласного бюджету за результатами фінансово -господарської діяльності 2008 року у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств і зараховується на відповідні рахунки з обліку надходжень до загального фонду обласного бюджету.

Відрахування частини прибутку (доходу) здійснюється комунальними унітарними підприємствами, які належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області у розмірі 15% чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) віднесено податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними не корпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами.

Згідно зі ст. 1 п. 1.9. Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»під дивідендом розуміється платіж, який здійснюється юридичною особою - емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких корпоративних прав (інвестиційних сертифікатів) у зв'язку з розподілом частини прибутку такого емітента, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Надалі у вказаному пункті зазначено, що до дивідендів прирівнюється також платіж, який здійснюється державним некорпоратизованим, казенним чи комунальним підприємством на користь відповідно держави або органу місцевого самоврядування у зв'язку з розподілом частини прибутку такого підприємства, платіж, який виплачується власнику сертифіката фонду операцій з нерухомістю в результаті розподілу доходу фонду операцій з нерухомістю. При цьому наявність чи відсутність прибутку, розрахованого згідно з правилами податкового обліку, не може впливати на прийняття чи неприйняття рішення щодо нарахування дивідендів.

Приписи вищенаведених правових норм дозволяють прийти до висновку, що враховуючи правовий статус ТОКП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс»та Рішення ради, відповідач мав обов'язок нарахувати та сплатити до обласного бюджету дивіденди у розмірі 15% від суми чистого прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку. При цьому, наявність у відповідача збитків за попередній звітний період (в даному випадку - 2007 рік), не може впливати на прийняття чи неприйняття рішення щодо нарахування дивідендів та їх сплату.

Судом встановлено, що ТОКП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс»було сформовано і подано до виконавчого апарату Тернопільської обласної ради Звіт про фінансові результати за 2008 рік (форма №2), де в рядку за кодом 220 підприємство відобразило за звітний період (2008 рік) чистий прибуток у сумі 64 тисячі грн. який розрахований за правилами бухгалтерського обліку (а.с.68). Однак, відповідачем 15% від суми чистого прибутку (доходу) за 2008 рік, що становить 9 600,00 грн. до обласного бюджету не відраховано.

Отже, приймаючи до уваги встановлені обставини, приписи вищезазначених норм законодавства та обов'язок відповідача зійснити відрахування в обласний бюджет частини прибутку (доходу) отриманого у 2008 році відповідно до визначених у Рішенні ради нормативів і порядку, вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню повністю.

Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись Законом України «Про державну контрольно -ревізійну службу в Україні», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Законом України «Про систему оподаткування», Господарським кодексом України, ст.ст. 94, 160 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Тернопільського обласного комунального підприємства „Фірма Тернопільавіаавтотранс" кошти в сумі 9 600 (дев'ять тисяч шістсот) гривень 00 коп. в дохід обласного бюджету за реквізитами: ГУДКУ в Тернопільській області, одержувач -обласний бюджет, код доходу 21010300, ідентифікаційний код 23588119, МФО 838012, р/р 33218855700002, призначення платежу -частина прибутку комунальних підприємств.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків на її оскарження, а в разі оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст.ст.185-187 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 17 січня 2011 року.

Головуючий суддя Мірінович У.А.

копія вірна

Суддя Мірінович У.А.