ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2014 року Справа №293/748/14-а
Черняхівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Бруховського Є.Б.
при секретарі Юрченко Н.А.
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Смоленського О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Черняхів справу за адміністративним позовом фізичної особи підприємця ОСОБА_1 до Черняхівської селищної ради про визнання незаконним та скасування рішення виконкому Черняхівської селищної ради від 27.10.2011 року №125 та відшкодування матеріальної та моральної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
15.05.2014 року ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Черняхівської селищної ради про визнання незаконним та скасування рішення виконкому Черняхівської селищної ради №125 від 27.10.2011 року «Про розгляд листа РДА» та відшкодування матеріальних збитків в розмірі 12000,26 грн. та моральної шкоди в сумі 2600 грн.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він працює приватним підприємцем та має власний магазин «ІНФОРМАЦІЯ_3» в АДРЕСА_1 на підставі дозволу №4 від 26.03.2010 року, який виданий за погодженням з Черняхівською селищною радою. Розпорядок роботи магазину був встановлений з 09.00 до 24:00 год. з обідньою перервою з 14:00 до 15:00 год. без вихідних.
27.02.2014 року його запрошено на засідання виконкому селищної ради по питанню режиму роботи магазину і продажу спиртних напоїв. На даному засіданні виконком селищної ради на підставі рішення виконкому №125 від 27.10.2011 року «Про розгляд листа РДА» вирішив: встановити розпорядок роботи закладів торгівлі на території селищної ради до 22.00 год. та встановити продаж спиртних напоїв в торгових точках та магазинах різних форм власності на території селищної ради до 22.00 год. Вважає дане рішення незаконним.
01.04.2014 року з заявою про перегляд даного рішення він звертався до голови Черняхівської селищної ради, однак в задоволенні заяви було відмовлено.
З обмеженням часу роботи магазину з 24.00 год. до 22.00. год. скоротився товарообіг з 27.02.2014 року по 15.05.2014 року в середньому від 1000 до 1500 грн. щоденно. Таким чином він зазнав матеріальних збитків за даний період часу на суму 13000,26 грн. Разом з тим, йому як власнику магазину з боку голови Черняхівської селищної ради ОСОБА_3 та його заступника ОСОБА_4 нанесена моральна шкода, так як з їх сторони систематично направлялись перевірки, безпідставно провокувались конфліктні ситуації. Моральну шкоду він оцінює на суму 2600 грн. Вважає дії відповідача по встановленню граничного режиму роботи торгових об'єктів на території селищної ради з до 22:00 год. та встановлення продажу спиртних напоїв в торгових точках та магазинах різних форм власності на території селищної ради до 22.00. год. такими, що суперечить чинному законодавству України. Вважає, що повноваження щодо встановлення відповідачем режиму роботи підприємств, установ, організацій, які належать до комунальної власності, без погодження режиму роботи з власником законодавством не передбачено, а відтак рішення відповідача від 27.10.2011 № 125 «Про розгляд листа РДА» прийняте з перевищенням меж владних повноважень і незаконним.
Крім того, як зазначено в ч.2 ст.99 КАС України строк на звернення до суду обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав. Про порушення свого права на вільне зайняття підприємницькою діяльністю він дізнався лише в лютому 2014 року. Зважаючи на це, вважає, що строк на звернення до суду він не пропустив.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судовому засідання позов не визнав, подав до суду заперечення щодо задоволення позовних вимог, та вказав, що спірне рішення було прийняте на підставі листа Черняхівської РДА №2715/6 від 24.10.2011 року з метою покращення ситуації зі збереження правопорядку. Це рішення приймалось стосовно всіх торгівельних точок і під розпис було доведено до всіх суб'єктів господарювання. Лише ФОП ОСОБА_1 відмовився ознайомлюватись з даним рішенням та підписуватись в його отриманні. Продовжував торгівлю в своєму магазині до 24.00 год. продаючи до цього часу алкогольні напої, чим сприяв погіршенню криміногенної ситуації в селищі та отримував прибутки на протязі 3-х років. До останнього часу перевірок по даному питанню не проводилось. 24.02.2014 року, в зв'язку з погіршенням суспільно-політичної ситуації Україні, та криміногенної обстановки в селищі проведено перевірки виконання рішення виконкому №125 від 27.10.2011 року. Всі торгівельні заклади, крім магазину ОСОБА_1 були зачинені. Після цього ОСОБА_1 був запрошений на засідання виконкому, де йому було доведено рішення №125. Просив в позові відмовити в повному обсязі та зобов'язати ФОП ОСОБА_1 виконувати всі рішення органів місцевого самоврядування.
Заслухавши пояснення учасників процесу та дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом достовірно встановлено, що 27.10.2011 року виконавчим комітетом Черняхівської селищної ради прийнято рішення №125 «Про розгляд листа РДА». Даним рішенням встановлено розпорядок роботи закладів торгівлі та території селищної ради до 22.00; встановлено продаж спиртних напоїв в торгових точках та магазинах різних форм власності на території селищної ради до 22.00; обмежено роботу розважальних закладів на території селищної ради до 24.00; обмежено звучання музики в кафе, інших об'єктах громадського харчування до 23.00; заборонено участь молоді віком до 15 років в заходах після 22.00 без супроводу батьків. (а.с.17).
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 09.10.1998 року зареєстрований, як фізична особа-підприємець з місцем проживання: АДРЕСА_1. (а.с.26).
ФОП ОСОБА_1 має дозвіл №4 від 26.03.2010 року на здійснення роздрібно-оптової торгівлі алкогольними напоями в АДРЕСА_1 в магазині «ІНФОРМАЦІЯ_3» площею 149,5 кв.м. В якому вказано розпорядок роботи з 9:00 до 24:00 з обідньою перервою з 14:00 до 15:00 та без вихідних.(а.с.5).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України, та керуючись у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їх компетенції.
Згідно п.п. 9 п. «а» ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального обслуговування, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад. Відповідно до пп. 4 п. «б» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо встановлення та погодження з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності.
Відповідно до п. 13 Порядку провадження торгівельної діяльності та п. 1.7 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджених наказом Мінекономіки від 24.07.2002 року № 219 та п. 5 Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами, якими регламентуються основні вимоги щодо роботи суб'єктів господарської діяльності на території України у сфері ресторанного господарства, - режим роботи торговельного об'єкта та закладу ресторанного господарства встановлюється суб'єктом господарювання самостійно, а у випадках, передбачених законодавством, за погодженням з органами місцевого самоврядування.
Статтями 2, 3, 4, 17 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій; справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень; юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Суд також зазначає, що рішенням виконкому Черняхівської селищної ради №125 від 27.10.20111 року відповідач порушив право осіб, які отримали відповідний дозвіл (ліцензію) на реалізацію алкогольних напоїв, здійснювати свою діяльність в межах Закону України «Про державне регулювання виробництва, обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Так ст.15 даного Закону встановлено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками за наявності у них ліцензій. Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі доходів і зборів, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта
господарювання.
Жодних часових обмежень, щодо реалізації слабоалкогольних та алкогольних напоїв цим законом не встановлено.
З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що рішення виконавчого комітету Черняхівської селищної ради порушує права, свободи та інтереси позивача, який займається підприємницькою діяльністю на території селищної ради, тому задовольняє позовну вимогу в частині скасування рішення виконкому №125 від 27.10.2014 року. Разом з тим, суд не повністю скасовує рішення виконкому, а лише п.п.1 та 2 даного рішення.
Разом з тим, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог про стягнення матеріальних збитків та моральної шкоди, оскільки вони не обґрунтовані та матеріалах справи відсутні будь-які докази її заподіяння.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до суду адміністративного позову майнового характеру позивачем сплачено 182,70 грн. судового збору, що становить 10 відсотків розміру ставки судового збору, що підлягає сплаті. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
Оскільки в задоволенні позовних вимог майнового характеру позивачеві відмовлено, суд стягує з нього недоплачену суму судового збору в розмірі 1644,30 грн.
Враховуючи також те, що позовна вимога немайнового характеру задоволена частково, суд половину сплаченого судового збору за позовну вимогу немайнового характеру стягує з відповідача на користь позивача.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 24, 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 2, 3, 4, 11, 17, 69-71, 86, 158-160, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати п.1 та п.2 рішення виконкому Черняхівської селищної ради №125 від 27.10.2011 року «Про розгляд листа РДА» а саме: п.1 яким встановлено розпорядок роботи закладів торгівлі на території селищної ради до 22.00 та п.2 яким встановлено продаж спиртних напоїв в торгових точках та магазинах різних форм власності на території селищної ради до 22.00.
В решті позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2. ідентифікаційний код НОМЕР_1 судовий збір в розмірі 1644, 30 грн. на р/р 31219206700604, отримувач - УДКСУ у Черняхівському районі (Черняхівський район), 22030001, код ЄДРПОУ отримувача - 37684003, банк отримувача- ГУДКСУ у Житомирській області, МФО банку - 811039, код платежу- 22030001 «Судовий збір», код ЄДРПОУ суду - 02896236.
Стягнути з Черняхівської селищної ради на користь ОСОБА_1 36,54 грн. сплаченого судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Черняхівський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України щодо складання постанови суду в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий-суддя: (підпис) Є.Б. Бруховський
Копія:вірно
Суддя: