Постанова № 39791284, 02.07.2014, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2014
Номер справи
п/811/1816/14
Номер документу
39791284
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 25006, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 40 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 липня 2014 року справа № П/811/1816/14

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., за участю секретаря Бондар Я.Г. та представників:

позивача: Терлецької О.Д.;

відповідача: Гладуняка В.М.

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовомПриватного акціонерного товариства «Кіровоградтурист»доКіровоградської об'єднаної державної податкової служби Головного управління Міндоходів у Кіровоградській областіпровизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.02.2014 року №0000122230 та №0000132230, -

В С Т А Н О В И В:

Приватне акціонерне товариство «Кіровоградтурист» звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції від 21.02.2012 року:

-№0000122230 щодо застосування штрафної (фінансової) санкції у сумі 680,00 грн.;

-№0000132230 щодо застосування штрафної (фінансової) санкції у сумі 12925,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку позивача, відповідачем у порушення норм діючого податкового законодавства України, були прийняті протиправні податкові повідомлення-рішення, якими до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі у сумі 680,00 грн. та 12925,00 грн., що призвело до порушення його прав та законних інтересів.

В судовому засіданні позивач вимоги позову підтримав та просив суд позов задовольнити.

Представником відповідача подано до суду письмові заперечення, позов не визнається, вказується, що оскаржувані рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб визначені Податковим кодексом України, Законом України "Про державну податкову службу в Україні" у зв'язку з порушенням позивачем Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» та «Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні», а тому прийняті податкові повідомлення-рішення є правомірним.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши у судовому засіданні надані сторонами докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що на підставі наказу Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області №54 від 31.01.2014 року та направлень №16 та №17 від 03.02.2014 року працівниками податкового органу проведено фактичну перевірку дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів ПрАТ «Кіровоградтурист» (а.с.11-13, 55-56).

За результатами перевірки складено акт від 10.02.2014 року №7/11/28/22/02593820, яким встановлено:

- незабезпечення зберігання фіскального звітного чека №0105 за 11.01.2014 року в книзі обліку розрахункових операцій №1123010164/р від 23.09.2013 року;

- не щоденне роздрукування фіскальних звітних чеків, а саме: в КОРО №1123006990/7 фіскальний звітний чек №02254 за 08.08.2013 року виконано 09.08.2013 року о 10 год. 03 хв.; в КОРО №1123010164/р фіскальний звітний чек №0068 за 05.12.2013 року виконано 06.12.2013 року о 02. год. 42 хв.; фіскальний звітний чек №0098 за 04.01.2014 року виконано 05.01.2014 року о 00 год. 11 хв.; фіскальний звітний чек №0103 за 09.01.2014 року виконано 10.01.2014 року о 00 год. 22 хв.;

- несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків в сумі2585,00 грн. в тому числі: в КОРО №1123006990/7 в сумі 1903,00 грн. - за 08.08.2013 року; в КОРО №1123010164/р в сумі 128,00 грн. - за 05.12.2013 року; в сумі 394,00 грн. - за 04.01.2014 року; в сумі 160,00 грн. - за 09.01.2014 року. (а.с.14-16, 45-47).

На підставі виявлених згідно акту перевірки порушень, податковим органом прийнято:

- податкове повідомлення-рішення №0000122230 від 21.02.2014 року про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 680,00 грн. за порушення ПрАТ «Кіровоградтурист» п.9 ст.3 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг " (із змінами та доповненнями) (а.с.17);

- податкове повідомлення-рішення №0000132230 від 21.02.2014 року про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 12925,00 грн. за порушення ПрАТ «Кіровоградтурист» п.2.6 гл.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затверджене постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004 року (а.с.18).

Вищевказані податкові повідомлення-рішення були оскаржені в адміністративному порядку та рішенням міністерства доходів і зборів України податкові повідомлення-рішення Кіровоградської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області від 21.02.2014 року №0000122230 і №0000132230 та рішення ГУ Міндоходів у Кіровоградській області, прийняте за розглядом скарг - без змін, а скарги - без задоволення (а.с.21-29).

Відповідно до ст. 15 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг" (із змінами та доповненнями) контроль за додержанням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи доходів і зборів шляхом проведення фактичних та документальних перевірок відповідно до Податкового кодексу України.

Щодо застосування податковим органом до ПрАТ «Кіровоградтурист» штрафних санкцій за порушення п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.2 Закон України від 06.07.1995, № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах доходів і зборів книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).

Фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.

За змістом п.9 ст.3 Закону №265/95-ВР, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

В матеріалах справи містяться копії виписки з книг обліку розрахункових операцій з яких вбачається: незабезпечення зберігання фіскального звітного чека №0105 за 11.01.2014 року в книзі обліку розрахункових операцій №1123010164/р від 23.09.2013 року та не щоденне роздрукування фіскальних звітних чеків, а саме: в КОРО №1123006990/7 фіскальний звітний чек №02254 за 08.08.2013 року виконано 09.08.2013 року о 10 год. 03 хв.; в КОРО №1123010164/р фіскальний звітний чек №0068 за 05.12.2013 року виконано 06.12.2013 року о 02. год. 42 хв.; фіскальний звітний чек №0098 за 04.01.2014 року виконано 05.01.2014 року о 00 год. 11 хв.; фіскальний звітний чек №0103 за 09.01.2014 року виконано 10.01.2014 року о 00 год. 22 хв., що є порушенням п.4 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (а.с.48-54).

Згідно із п.4 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

В судовому засіданні представник позивача не заперечувала вищевказаних фактів.

Виходячи з вищевикладеного податкове повідомлення-рішення від 21.02.2014 року №0000122230 винесене податковим органом відповідає вимогам чинного законодавства та не підлягає скасуванню.

Щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 21.02.2014 року №0000132230 суд зазначає наступне.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою, визначені Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004 р. (далі - Положення).

Пунктом 1.2. вказаного положення визначено:

- книга обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг);

- оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Відповідно до п. 2.1. Положення №637 підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.

Згідно п. 2.6. Положення №637 у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. №614 затверджений Порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок (надалі Порядок №614), який розроблено на виконання Закону №265/95-ВР . Порядок поширюється на книги обліку розрахункових операцій і розрахункові книжки, що використовуються суб'єктами підприємницької діяльності при здійсненні розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.

Порядок реєстрації книги ОРО регулюється 1 розділом вказаного Порядку. Даним розділом визначено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані зареєструвати книги обліку розрахункових операцій (далі - книга ОРО).

Реєстрація книг ОРО здійснюється в органі доходів і зборів за основним місцем обліку суб'єкта господарювання як платника податків.

Порядок ведення книги ОРО регулюється розділом 7 вказаного Порядку. Зокрема, пп. 7.5 встановлено, що використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо; у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій; ведення обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі книги ОРО.

Виходячи з того, що законодавством під «оприбуткуванням готівки» у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО розуміється своєчасне (у день одержання готівкових коштів) здійснення обліку таких коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО, то нездійснення відповідних записів у книзі обліку розрахункових операцій згідно із Z-звітом у день одержання готівкових коштів у порядку, встановленому законодавством, не може вважатися «оприбуткуванням готівки».

Отже, у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням розрахункової книги оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій: фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних розрахункової книги) та відображення на їх підставі готівки у книзі обліку розрахункових операцій. Невиконання будь-якої з цих дій є порушенням порядку оприбуткування готівки, за яке встановлена відповідальність (абзац третій статті 1 Указу Президента України від 12 червня 1995 року №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»).

Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом України, зокрема в постановах від 15.10.2013 р. №21-247а13, №21-306а13, від 02.04.2013 р. №21-76а13, від 26.02.2013р. №21-7а13, від 11.12.2012 р. № 21-400а12.

Досліджуючи спірні правовідносини у справі, суд встановив, що позивачем несвоєчасно оприбутковано готівкові кошти у повній сумі їх фактичного надходження у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків в сумі 2585,00 грн. в тому числі: в КОРО №1123006990/7 в сумі 1903,00 грн. - за 08.08.2013 року; в КОРО №1123010164/р в сумі 128,00 грн. - за 05.12.2013 року; в сумі 394,00 грн. - за 04.01.2014 року; в сумі 160,00 грн. - за 09.01.2014 року.

Зважаючи на те, що позивачем не було оприбутковано готівкові кошти у порядку, передбаченому п. 2.6. Положення, а саме: не здійснено своєчасного обліку зазначених готівкових коштів (у день їх одержання) у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків шляхом внесення відповідних записів згідно із фіскальними звітними чеками - Z-звітами, застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми є обґрунтованим.

Щодо доводів позивача про повторне застосування до нього штрафних санкцій за одне і те саме порушення та відсутність наміру приховати від оприбуткування готівкові кошти, суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», у разі порушення юридичними особами норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Отже, вказана стаття Указу передбачає застосування штрафу не лише за неоприбуткування готівки, але й за несвоєчасне її оприбуткування, тобто не в день її надходження до каси.

Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку про правомірність застосування до ПрАТ «Кіровоградтурист» штрафних (фінансових) санкцій визначених податковим повідомленням-рішенням від 21.02.2014 року №0000132230.

Згідно частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Частиною третьою статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

У ході розгляду справи суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, а тому з відповідача необхідно стягнути решту суми судового збору.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено 10% суми судового збору, що становить 182,70 грн., таким чином, позивач має сплатити 90% недоплаченої суми, що становить 1644,30 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 86, 94, 158, 163-165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «Кіровоградтурист» - відмовити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Кіровоградтурист» (код за ЄДРПОУ 02593820) на користь Державного бюджету України (на розрахунковий рахунок: 31210206784002, отримувач коштів: УК у м.Кіровогр./м.Кіровоград/ 22030001; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Кіровоградській області, МФО: 823016; Код ЄДРПОУ: 38037409; Код класифікації доходів бюджету: 22030001; Призначення платежу: судовий збір за позовом Приватного акціонерного товариства «Кіровоградтурист», Кіровоградський окружний адміністративний суд) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1644 (одну тисячу шістсот сорок чотири) грн. 30 коп.

Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградській окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя

Кіровоградського окружного

адміністративного суду Р.В. Жук