Постанова № 39789300, 10.07.2014, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2014
Номер справи
817/1711/14
Номер документу
39789300
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/1711/14

10 липня 2014 року 12год. 15хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Сало А.Б. за участю секретаря судового засідання Сисун Н.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник не з'явився

відповідача 1: представник Ганов О.О.,

відповідача 2: представник Корнійчук С.П.,

третьої особи 1: представник не з'явився;

третьої особи 2: представник Левенда О.П.,

третьої особи 3: представник не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_4 до Рівненської обласної державної адміністрації, Виконавчого комітету Рівненської міської ради, третя особа Міністерство фінансів України, Державна судова адміністрація України, Державна казначейська служба України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_4 (далі - ОСОБА_4.) звернувся до суду з позовом до Рівненської обласної державної адміністрації, виконавчого комітету Рівненської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Міністерство фінансів України, Державна судова адміністрація України, Державна казначейська служба України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання надати благоустроєне житло у вигляді окремої квартири на склад сім'ї з одного чоловіка у межах норми житлової площі, що відповідає встановленим санітарним та технічним вимогам з урахуванням 10 м.кв. додаткової площі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Указом Президента України від 13.11.2008 року його призначено строком на 5 років на посаду судді Рівненського міського суду Рівненської області, постановою Верховної Ради України від 05.09.2013 року його обрано безстроково на посаду судді Рівненського міського суду Рівненської області. Вказав, що рішенням виконавчого комітету Рівненського міської ради від 17.02.2009 року його взято на квартирний облік за списком позачергового одержання житла у складі сім'ї на одну особу, на якому перебував і на час звернення з даним позовом до суду. Наголосив, що у передбачений законодавством строк відповідачі не забезпечили позивача житлом відповідної площі, чим порушили чинну на момент виникнення спірних правовідносин норму - ч.7 ст.44 Закону України «Про статус суддів». У зв'язку з цим, позивач звернувся за судовим захистом.

Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином. 23.06.2014 року на адресу суду надійшла заява, в якій позивач просив розглянути справу без його участі.

Представник відповідача 1 - Рівненської обласної державної адміністрації позов не визнав, подав письмові заперечення (а.с.50-52). Свої заперечення обґрунтовував тим, що Державна судова адміністрація здійснює матеріальне і соціальне забезпечення суддів і працівників апарату судів, вживає заходів щодо забезпечення суддів благоустроєним житлом. Вважає, що Рівненська обласна державна судова адміністрація не наділена конкретними повноваженнями щодо забезпечення суддів житлом, у зв'язку з чим просив в задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача 2 - виконавчого комітету Рівненської міської ради зазначив, що забезпечення суддів житлом не входить до повноважень виконавчого комітету Рівненської міської ради, а тому в задоволенні позову просив відмовити.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача 2 - Державної судової адміністрації України в судовому засіданні пояснив, що забезпечення житлом суддів, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється місцевими органами виконавчої влади за місцем роботи судді, а дії Державної судової адміністрації України та її територіальних управлінь носять додатковий характер у випадках не вирішення відповідних питань органами місцевої виконавчої влади.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача 1 та 3 - Міністерство фінансів України та Державна казначейська служба України участі повноважних представників в судовому засіданні не забезпечили, про дату, час та місце судового розгляду справи були повідомлені належним чином.

Заслухавши пояснення представників відповідачів та третьої особи 2, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши в сукупності докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що Указом Президента України від 13.11.2008 року за №1037/2008 ОСОБА_4 було призначено строком на 5 років на посаду судді Рівненського міського суду Рівненської області, постановою Верховної Ради України від 05.09.2013 року його обрано безстроково на посаду судді Рівненського міського суду Рівненської області, де позивач працює по теперішній час.

Приписами ст.130 Конституції України визначено, що Держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів.

Відповідно до ст.14 Закону України від 07.02.2002 року №3018-ІІІ «Про судоустрій України» (чинного на час виникнення спірних правовідносин) гарантії самостійності судів і незалежності суддів забезпечуються, зокрема, належним матеріальним та соціальним забезпеченням суддів.

З 03.08.2010 року набрав чинності Закон України «Про судоустрій і статус суддів», статтю 47 якого визначено, що незалежність судді забезпечується, серед іншим, належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.

Відповідно до ч.7, ч.8 ст. 44 Закону України «Про статус суддів» (чинного до 01.01.2011 року) не пізніш як через шість місяців після обрання суддя Конституційного Суду, Верховного Суду, вищого спеціалізованого суду, апеляційного та місцевого суду, який потребує поліпшення житлових умов, забезпечується благоустроєним житлом у вигляді окремої квартири чи будинку або службовим житлом за місцем знаходження суду. Судді військових судів забезпечуються таким же житлом і в ті ж строки за рахунок Міністерства оборони України. У разі незабезпечення судді благоустроєним житлом у зазначені строки суд за рахунок державного бюджету може придбати квартиру або будинок за ринковими цінами і передати їх у користування судді. Порядок фінансування судів для цієї мети, а також порядок розрахунків з державним бюджетом органу державної виконавчої влади, який своєчасно не надав судді житло, визначається Кабінетом Міністрів України (ч.7).

Суддя має право на додаткову жилу площу відповідно до вимог статті 49 Житлового кодексу України (ч.8).

Згідно з ч.7, ч.9 ст. 44 Закону України «Про статус суддів», 03 серпня 2005 року Кабінетом Міністрів України затверджено «Порядок забезпечення житлом суддів Апеляційного суду України, апеляційних і місцевих судів» (чинний до 01.01.2011 року), яким визначено процедуру забезпечення суддів Апеляційного суду України, апеляційних і місцевих судів благоустроєним житлом.

Пунктами 2, 4 вказаного Порядку встановлено, що суддям, які відповідно до житлового законодавства перебувають на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов, надають окрему квартиру або будинок місцеві органи виконавчої влади не пізніше ніж через шість місяців після їх обрання на посаду. Взяття, перебування та зняття з обліку судді здійснюється виконавчими комітетами рад за місцем роботи відповідно до житлового законодавства.

В свою чергу, Рівненська обласна державна адміністрація, в силу ст.1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

З урахуванням викладеного, обов'язок забезпечити житлом суддю, який потребує поліпшення житлових умов, покладений законодавством на місцеві органи виконавчої влади за місцем роботи судді.

Приписами ст.41 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено особливості повноважень районних у містах рад та їх виконавчих органів, зокрема, питання організації управління районами в містах належать до компетенції міських рад. Районні у містах ради (у разі їх створення) та їх виконавчі органи відповідно до Конституції та законів України здійснюють управління рухомим і нерухомим майном та іншими об'єктами, що належать до комунальної власності територіальних громад районів у містах, формують, затверджують, виконують відповідні бюджети та контролюють їх виконання, а також здійснюють інші повноваження, передбачені цим Законом, в обсягах і межах, що визначаються міськими радами.

Таким чином, відповідачі є суб`єктами владних повноважень та здійснюють у спірних правовідносинах надані їм діючим законодавством України повноваження.

Як вбачається з довідки Рівненської міської ради №187 від 03.06.2014 року ОСОБА_4 перебуває на квартирному обліку при міськвиконкомі в списках з позачергового отримання житла з 17.02.2009 року під №661 (а.с.7).

Приписами ст.ст. 47, 48, 49 Житлового кодексу України визначені норми жилої площі в розмірі 13,65 квадратного метра на одну особу, розмір жилого приміщення, що надається громадянам та підстави надання додаткової жилої площі.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Перевіряючи обґрунтованість та законність дій та рішень суб'єкта владних повноважень, суд враховує наведене нормативне регулювання та вимоги частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Суд також враховує встановлений ст.3 Конституції України, ст.7 КАС України принцип верховенства права, який в адміністративному судочинстві зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.

Системний аналіз наведених правових норм при застосуванні до правовідносин, що є предметом судового дослідження, вказує на те, що Рівненська обласна державна адміністрація, виконавчий комітет Рівненської міської ради, які є суб'єктами владних повноважень, допустили протиправну бездіяльність, яка полягає у незабезпеченні в шестимісячний термін суддю Головчака М.М. благоустроєним житлом відповідно до ст. 44 Закону України «Про статус суддів».

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного суду України від 07.05.2012 року, 09.10.2012 року та 21.05.2013 року, яка в силу ч.1 ст.244-2 КАС України, є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Таким чином, встановивши протиправну бездіяльність відповідачів та зважаючи на наявність законних підстав для отримання ОСОБА_4 благоустроєного безоплатного житла, суд вважає за необхідне зобов'язати Рівненську обласну державну адміністрацію, Виконавчий комітет Рівненської міської ради надати ОСОБА_4 благоустроєне житло у вигляді квартири на склад сім'ї з одного чоловіка у межах норми житлової площі, що відповідає встановленим санітарним та технічним нормам з урахуванням 10 м.кв. додаткової площі.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу. У відповідності до п. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_4 обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, а тому підлягають до задоволення.

Згідно з ч. 3 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати бездіяльність Рівненської обласної державної адміністрації, Виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо забезпечення ОСОБА_4 житлом протиправною.

Зобов'язати Рівненську обласну державну адміністрацію, Виконавчий комітет Рівненської міської ради надати ОСОБА_4 благоустроєне житло у вигляді квартири на склад сім'ї з одного чоловіка у межах норми житлової площі, що відповідає встановленим санітарним та технічним нормам з урахуванням 10 м.кв. додаткової площі.

Присудити на користь позивача ОСОБА_4 із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 73,08 грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Сало А.Б.