Постанова № 39789253, 04.07.2014, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2014
Номер справи
817/1588/14
Номер документу
39789253
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/1588/14

04 липня 2014 року 15год. 27хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Сало А.Б. за участю секретаря судового засідання Школяр О.І. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

прокурор: Шпинта С.М.,

позивача: представник Охман Н.П.,

відповідача: представник не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Рівненського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в інтересах держави в особі Управління Укртрансінспекції у Рівненській області доТзОВ "Голд С" про стягнення заборгованості в сумі 3036,77 грн, ВСТАНОВИВ :

Рівненський прокурор з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в інтересах держави в особі Управління Укртрансінспекції у Рівненській області звернувся до суду з позовом до ТзОВ "Голд С" про стягнення заборгованості в сумі 3036,77 грн.

Позовні вимоги в повній мірі були підтримані прокурором в судовому засіданні та обґрунтовані наступним. Так, 21.03.2014 року управлінням Укртрансінспекції у Волинській області була проведена рейдова перевірка дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт ТзОВ "Голд С", за результатами якої складено акт №002316 від 21.03.2014 року. Перевіркою встановлено порушення вимог ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт".

На підставі акту перевірки №002316 від 21.03.2014 року управлінням Уктрансінспекції у Волинській області нарахована плата за проїзд великоваговими та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на суму 218,28 євро, що станом на 21.03.2014 року складає 3036,77 грн. В добровільному порядку ТзОВ "Голд С" вказані кошти не сплатило. На підставі викладеного просив позов задоволити повністю.

В судовому засіданні представник управління Укртрансінспекції заявлені прокурором позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задоволити повністю.

Відповідач участь уповноваженого представника в судовому засіданні не забезпечив, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду. Відповідач заперечень на адміністративний позов, клопотань про відкладення розгляду справи не подавав, поважності причин неприбуття не повідомляв.

Керуючись ч. 4 ст. 128 КАС України, суд вважає за можливе вирішувати справу на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення прокурора та представника управління Уктрансінспекції, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 21.03.2014 року на виконання окремого доручення Голови Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті №1095/8/3-13 від 17.12.2013 року, на підставі направлення на перевірку №003668 від 17.03.2014 року працівниками Управління Укртрансінспекції у Волинській області була проведена рейдова перевірка транспортного засобу Renault Magnum, д.н.з ВК9163ВА, належного відповідачу.

За результатами перевірки працівниками управління Укртрансінспекції у Волинській області було складено акт №002316 від 21.03.2014 року, в якому зафіксовано перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху без дозволу, виданого Державтоінспекціє, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів, а саме ТзОВ "Голд С" було здійснено перевезення вантажу при якому фактична маса автомобіля становила 38,05 тон.

На підставі викладеного управлінням Уктрансінспекції у Волинській області ТзОВ "Голд С" складено розрахунок плати за проїзд №1 від 21.03.2014 року на суму 218,28 євро.

Пунктом 27 Порядку №879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Відповідно до офіційного- курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку 21.03.2014 року, курс гривні до євро складає 1391,2281 грн. до 100 євро. Таким чином, сума 218,28 євро станом на 21.03.2014 року складає 3036,77 грн.

Однак, вказана сума ТзОВ "Голд С" у добровільному порядку не сплачувалась.

Наведені обставини стверджені наступними доказами: копією направлення на перевірку №003668 від 17.03.2014 року (а.с.10), корінцем до повідомлення про час і місце розгляду справи про порушення чинного законодавства в сфері автомобільного транспорту (а.с.11), копією фіскального чека органу поштового зв'язку від 16.04.2014 року (а.с.12), актом №002316 від 21.03.2014 року (а.с.18), ваговою квитанцією від 21.03.2014 року №09908 (а.с.17), копією розрахунку плати за проїзд №1 від 21.03.2014 року (а.с.19), копією повідомлення НБУ про встановлені офіційні курси гривні до іноземної валюти станом на 21.03.2014 року (а.с.20-21).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №153 від 29.03.2012 року "Про утворення територіальних органів Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті" утворено юридичну особу публічного права територіального органу Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті - Управління Укртрансінспекції у Рівненській області.

Відповідно до п.1 Положення Про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, затверджено Указом Президента України від 06.04.11 року за №387/2011, Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (далі за текстом - Укртрансінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури України. Укртрансінспекція входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування.

Відповідно до п.3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року, органом державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні. Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.3,4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567, державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).

Відповідно до п.3 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

За визначенням, наведеним у п.3 п.2 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Відповідно до п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно п.22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну масу 38 тон, здійснюється за спеціальними правилами.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що рух транспортних засобів, навантажень на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.3 ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у ч. 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994 року перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Згідно п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року №30, рух вагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Яке вже зазначалось, згідно акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №002316 від 21.03.2014 року ТзОВ "Голд С" було здійснено перевезення при якому фактична маса автомобіля становила 38,05 тон. Згідно з пунктами 28 Порядку №879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Відповідно до п.31-1 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків у п'ятикратному розмірі.

Враховуючи наведене управлінням Уктрансінспекції у Волинській області відповідачу нарахована плата за проїзд в сумі 218,28 євро.

В свою чергу, пунктом 27 Порядку №879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку, а саме 21.03.2014 року, курс гривні до євро становить: 1391,2281 грн. до 100 євро. Таким чином, сума в розмірі 218,28 євро складає 3036,77 грн.

Станом на дату розгляду справи судом відповідачем доказів сплати вказаної плати за проїзд сумі 3036,77 грн. не надано.

Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Як встановлено п.26 Порядку №879 кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.

Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Голд С" (код ЄДРПОУ 38610592) на користь Управління Укртрансінспекції у Рівненській області 3036,77 грн., що еквівалентно 218,28 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку від 21.03.2014 в дохід державного бюджету України р/р 31214201700001 в ГУ ДКСУ у Київській області, м.Київ, МФО 821018, код ЄДРПОУ 24074109.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Сало А.Б.