ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2014 року (о 16 год. 20 хв.)Справа № 0870/2025/12 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Батрак І.В.
за участю секретаря Батечко М.Д.
за участю представника прокуратури Гришко Л.М.,
представників позивача Калініченка В.В., Каменюк Л.М.,
представника відповідача 1 Медведєва О.М.,
представника третьої особи Гайдаржийського В.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Запорізького транспортного прокурора в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, Міністерства інфраструктури України в особі Державного підприємства «Бердянський морський торговельний порт»
до відповідача 1: Запорізької обласної державної адміністрації
до відповідача 2: Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області
треті особи: Публічне акціонерне товариство «Бердянський завод підйомно-транспортного обладнання»
Головне управління Держземагенства у Запорізькій області
про визнання протиправними та скасування розпоряджень
ВСТАНОВИВ:
Запорізький транспортний прокурор в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, Міністерства інфраструктури України в особі Державного підприємства «Бердянський морський торговельний порт» (далі - ДП «БМТП») звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) з адміністративним позовом до Запорізької обласної державної адміністрації (далі - відповідач 1, або Запорізька ОДА), Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області (далі - відповідач 2), треті особи Публічне акціонерне товариство «Бердянський завод підйомно-транспортного обладнання» (далі - ВАТ»БЗПТО»), Головне управління Держземагенства у Запорізькій області в якому просить:
визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 23.08.2007 року №288 «Про відведення земель ВАТ «Бердянський завод підйомно-транспортного обладнання» для будівництва та розміщення терміналу»,
визнати протиправним та скасувати розпорядження Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області від 05.07.2007 року №466 «Про надання дозволу».
Заявлені позовні вимоги позивачем обґрунтовані тим, що Бердянською районною державною адміністрацією Запорізької області видано розпорядження від 05.07.2007 року №466 «Про надання дозволу», а саме пунктом 1 зазначеного розпорядження надано дозвіл Відкритому акціонерному товариству «Бердянський завод підйомно-транспортного обладнання» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років для будівництва та розміщення терміналу, за рахунок земель водного фонду державної власності площею 24,5892 га, в тому числі під водою-24,5892 га.
23.08.2007 року видано розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації №288 «Про відведення земель ВАТ «Бердянський завод підйомно - транспортного обладнання» для будівництва та розміщення терміналу.
На підставі розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 23.08.2007 року №288 «Про відведення земель ВАТ «Бердянський завод підйомно-транспортного обладнання» для будівництва та розміщення терміналу» 23.08.2007 між ВАТ «БЗПТО» та Бердянською районною державною адміністрацією Запорізької області було укладено договір оренди земельної ділянки площею 24,5892 га, розташований за адресою: м.Бердянськ (за межами населеного пункту) Бердянського району Запорізької області строком на 49 років (далі - Договір). Позивачем зазначено, що при винесенні вищезазначених розпоряджень та укладання договору оренди земельної ділянки було допущено низку порушень чинного законодавства, розпорядження та договір містять суперечливі, взаємовиключні відомості, які не відповідають дійсним обставинам справи.
Так, земельна ділянка площею 24,5892 га надана ВАТ «БЗПТО» із земель водного фонду, розташованих під Азовським морем, які примикають до історичного зрізу води та межують із земельними ділянками морського транспорту, наданими в постійне користування ДП «БМТП».
В 2006 році ДП «БМТП» звертався до Бердянської районної адміністрації щодо відведення земельної ділянки під існуючи та перспективні гідротехнічні споруди (лист від 21.09.2006 № 24-5/99). Відповідно до наданої портом схеми попереднього проекту відведення це були здебільшого ті самі землі, які в 2007 році були надані ВАТ «БЗПТО». Однак листом Бердянського районного відділу земельних ресурсів від 26.10.2006 № 01-02/332 порт було повідомлено, що запитані портом земельні ділянки в акваторії Азовського моря не відносяться до складу земель території Бердянського району не входять та з ними не межують. Відповідно до листа заступника Бердянського міського голови від 20.07.2007 №05-1746/31 спірна земельна ділянка розташована в акваторії Бердянської затоки за зрізом води, за межами міста Бердянська та не входить до складу земель міста.
Таким чином, Бердянська районна державна адміністрація здійснює розпорядження землями державної власності в межах населеного пункту - м. Бердянськ, Запорізька обласна державна адміністрація наділена повноваженнями щодо розпорядження землями державної власності, які знаходяться в межах відповідної адміністративно - територіальної одиниці Запорізької області. Та видання відповідачем 1 та відповідачем 2 розпоряджень №466 та №288 прийняті всупереч вимогам ст.ст. 17,84 п.12 Розділу Х Земельного кодексу України, ст.ст. 13,21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та з перевищенням наданих їм повноважень.
На земельній ділянці площею 24,5892 га на час видання спірних розпоряджень вже знаходились об'єкти нерухомого майна, які належать до державної власності та перебувають на балансі ДП «БМТП» (акваторія порту як гідротехнічна споруда, берегоукріплення, складські площадки, криті склади), які відносяться до сфери управління Міністерства інфраструктури України.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 07.10.2009 № 1207 ДП «БМТП» надано у користування акваторію в межах згідно з додатком за умови недопущення в подальшому передачі акваторії або її частини іншим суб'єктам господарювання. Земельна ділянка площею 24,5892 га надана ВАТ «БЗПТО», знаходиться в межах наданої ДП «БМТП» акваторії, що в свою чергу перешкоджає реалізувати своє законне право оформити належним чином право власності на нерухоме майно порту та оформити право постійного користування земельною ділянкою під майно.
У договорі оренди земельної ділянки від 23.08.2007 про передачу 24,5892 га земель водного фонду ВАТ «БЗПТО» зазначено, що цільове призначення земельної ділянки - землі підприємств іншої промисловості. Однак рішення про зміну цільового призначення з земель водного фонду до земель промисловості відповідним органом державної влади не приймалося.
Позивач, представник прокуратури, представник Міністерства інфраструктури України, представник ДП «БМТП» в судовому засіданні позов підтримали, просили суд задовольнити його з підстав, викладених у позовній заяві. Крім того, суду пояснили, що згідно Висновку комплексної земельно-технічної експертизи №5319/24 (далі - експертиза), яка була проведена Донецьким науково-дослідним інститутом судових експертиз, складеного 09.12.2013 року, у п.1.1 питання 1 частина земельної ділянки площею 5,4984 га є штучно створена ДП «БМТП» до 2007 року, решта земельної ділянки-землі під Азовським морем, входять до акваторії порту, згідно з погодженим КМУ генпланом. Тобто, відведення земельної ділянки здійснено з порушеннями щодо наявності на штучно створеній земельній ділянці нерухомого майна, що є на балансі ДП «БМТП» та введено в експлуатацію 2005-2007 рр., до відведення земельної ділянки в оренду(2007р).
Згідно запитання 8 висновку експертизи земельна ділянка територіально не входила до складу Запорізької області, є територіальним морем держави. Землі Азовського моря не обліковуються в державному кадастрі (формі 6-зем) і знаходяться за межами Запорізької області, є акваторією Азовського моря.
Також відповідно відповіді на питання 12 експертизи земельна ділянка територіально не входить до складу Запорізької області, є територіальним утворенням держави. Відділом Держкомзему у Бердянському районі Запорізької області при попередньому погодженні вибору, при погодженні Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки виконаного ПМП ПВФ «ЕЛІТА» м. Запоріжжя, 2007 р., та під час присвоєння кадастрового номеру не взято до уваги, що землі Азовського моря не обліковуються в державному кадастрі (формі 6-зем) і знаходяться за межами Запорізької області, є акваторією Азовського моря.
Також зазначили, що Постановою Вищого Господарського суду України від 26.02.2012 касаційна скарга Першого заступника прокурора Запорізької області в інтересах держави в особі Міністерства інфраструктури України та ДП «Бердянський морський торговельний порт» задоволена. Постанова Донецького апеляційного господарського суду від 23.07.2012 та рішення Господарського суду Запорізької області від 07.06.2012 року у справі № 15/5009/7623/11 скасовано, та прийнято нове рішення. Позовні вимоги Запорізького транспортного прокурора в інтересах держави в особі Міністерства інфраструктури України та Державного підприємства «Бердянський морський торговельний порт» задоволені. Суд визнав незаконним та скасував розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області від 23.08.2007 року №561 «Про встановлення розміру орендної плати». Також суд визнав недійсним договір оренди земельної ділянки від 23.07.2007 року, площею 24,5892 га., розташованої за адресою м. Бердянськ (за межами населеного пункту) Бердянського району, Запорізької області, укладений між Відкритим акціонерним товариством «Бердянський завод підйомно - транспортного обладнання» та Бердянською районною державною адміністрацією Запорізької області та скасував його державну реєстрацію.
Представник відповідача 1 в судовому засіданні пояснив, що по суті позовні вимоги є обґрунтованими, оскільки спірна земельна ділянка перебуває за межами повноважень Запорізької обласної державної адміністрації. Вини відповідача 1 немає, оскільки при винесенні спірного розпорядження вони спирались у відповідності до вимог Законів України «Про землеустрій» та «Державну експертизу землевпорядної документації», спиралася на проект відведення земельної ділянки та на висновок державної експертизи землевпорядної документації від 31.07.2007 №474-07. Проект відведення був підготовлений у відповідності до вимог чинного законодавства, до проекту додавався висновок державної експертизи землевпорядної документації, яким було погоджено передачу в оренду терміном на 49 років ВАТ»БЗПТО» земельної ділянки, площею 24,5892 га. Зауваження, висловлені у висновку були усунуті, що підтвердило Запорізьке обласне управління Держкомзему.
Відповідно до ст. 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування. Висновок державної експертизи землевпорядної документації від 31.07.2007 №474-07 не скасовано та/або відкликано, у обласної державної адміністрації були всі підстави для прийняття розпорядження.
Представник відповідача 2 в судове засідання не з'явився, проте 24.12.2012 року звертався до суду з клопотанням (вх. № 54995) про розгляд справи за його відсутності. Раніше представник Бердянської райдержадміністрації був присутнім на судовому засіданні, висловлював думку з приводу судового спору та зазначав, що відповідач 2 лише виконав розпорядження голови облдержадміністрації від 23.08.2008 №288 відповідно до ст.33 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» щодо укладення договору оренди вищезазначеної земельної ділянки. Після отримання розпорядження голови обласної державної адміністрації від 22.11.2011 №483 «Про визнання таким, що втратило чинність розпорядження голови облдержадміністрації від 23.08.2007 року № 288», де Бердянській райдержадміністрації була надана вказівка здійснити всі подальші дії, пов'язані з виданням цього розпорядження.
13.12.2011 було відправлено листа №1401/01 до ВАТ «БЗПТО» з пропозицією дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки №0407266500027 у зв'язку з відсутністю правових підстав для його існування.
19.12.2011 головою Бердянської районної адміністрації було видане розпорядження №928 «Про визнання таким, що втратили чинність розпорядження голови райдержадміністрації від 05.07.2007 року №466 «Про надання дозволу», та розпорядження голови райдержадміністрації від 23.08.2007 №561 «Про встановлення розміру орендної плати».
29.12.2011 від ВАТ «БЗПТО» до відповідача 2 надійшов лист №839, в якому зазначено, що підстав для розірвання договору оренди немає, і місцеві державні адміністрації не мають права самостійно скасовувати або визнати такими, що втратили чинність власні рішення попередніх голів облдержадміністрацій, райдержадміністрацій). Суду пояснював, що відповідно до довідки Бердянського районного відділу земельних ресурсів від 26.10.2006 №01-02/332 земельні ділянки під морем до складу земель Бердянського району не входять. До того ж одержувачем орендної плати за договором оренди земельної ділянки від 23.09.2007 є орган місцевого самоврядування Луначарська сільська рада Бердянського району. Проти позову не заперечив.
Представник третьої особи ВАТ «Бердянський завод підйомно - транспортного обладнання» в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив. В судовому засіданні, яке відбулось 31.05.2012 року суду пояснив, що позов є безпідставним та не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Спірні розпорядження №288 та №466 є актами індивідуальної дії та вже є виконаними, вичерпали свою дію. Ніхто з сторін цей факт не заперечує. Предмету спору не існує. Щодо повноваження Запорізької ОДА розпоряджатися землями суду пояснив. Відповідно до п.10,12 Перехідних положень Земельного кодексу України та п.1 Прикінцевих положень Закону України «Про оренду землі» до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів здійснюють відповідні органи виконавчої влади. Земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту м. Бердянськ Запорізької області, тому рішення про її передачу в оренду приймала Запорізька обласна адміністрація. Таким чином, у Запорізької ОДА на момент прийняття розпорядження №288 був повний обсяг повноважень щодо розпорядження земельною ділянкою.
Щодо обліку земель водного фонду суду пояснив, що не існує документів, які б встановлювали межі Запорізької області, процес розмежування триває. За даними Державного земельного кадастру, відповідно до форми 6-зем, по Запорізькій області землі під Азовським морем не обліковуються, однак це не є свідченням про те, що землі під Азовським морем не входять до Запорізької області. Відсутність обліку земель під Азовським морем по Запорізькій області пов'язане виключно з недоліками вищевказаних форм статистичної звітності, які не були приведені у відповідність до норм чинного земельного законодавства.
Щодо меж Запорізької області, то позивачем не представлено відповідного державного акту, яким посвідчено межі Запорізької області, та з якого б можна встановити, що земельна ділянка передана ВАТ «БЗПТО» в оренду не знаходиться в межах Запорізької області.
Щодо прийняття спірного розпорядження №466 неповноважним органом виконавчої влади зазначив наступне. Розпорядження РДА №466 ПАТ»БЗПТО» надало дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки було виконано приватним малим підприємством проектно-виробничою фірмою «Еліта», яка має ліцензію на проведення робіт із землеустрою. Разом з цим, позивачем проігноровані положення Земельного кодексу України (у редакції, що діяла на момент прийняття спірного розпорядження №466 та розпорядження ОДА №288), якими передбачено порядок передачі юридичним особам в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній власності, а також порядок розроблення та затвердження проекту відведення земельних ділянок. Таким чином, Бердянська районна державна адміністрація прийняла розпорядження №466 відповідно до п.5 ст.123 ЗК України, тобто надала дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування ПАТ «БЗПТО» згідно з встановленим порядком.
Твердження позивача, що земельна ділянка не могла бути передача в оренду ПАТ»БЗПТО», оскільки вона була віднесена до земель водного фонду, надання яких в оренду юридичним особам законом не передбачалось, не відповідає дійсності. Так, в процесі вирішення питання про надання земельної ділянки в оренду ПАТ «БЗПТО» Запорізькою ОДА у своєму розпорядженні ОДА №288 було вирішено питання про переведення земельної ділянки з категорії земель водного фонду до категорії земель іншої промисловості. Тобто земельну ділянку надано в оренду із земель водного фонду для розміщення терміналу ПАТ «БЗПТО».
Щодо розташування об'єктів нерухомого майна, які належать державі, які знаходяться на спірній земельній ділянці позивач зазначив, що в Акті вибору та обстеження земельної ділянки, передбаченої для будівництва та розміщення терміналу ВАТ «БЗПТО» від 02.07.2007, який складено відповідною комісією відсутні дані щодо розташування на земельній ділянці будь-яких будівель та споруд. В пояснювальній записці до Проекту землеустрою зазначено, що на час обстеження в межах земельної ділянки інженерні мережі та споруди відсутні.
Щодо акваторії, яку було виділено ДП «БМТП», а також узгодження меж земельної ділянки, то зазначив, що акваторію ДП «БМТП» було виділено Кабінетом Міністрів України 07.10.2009 після прийняття розпорядження ОДА №288 та розпорядження РДА №466. Територія ДП «БМТП» межує з територією ПАТ «БЗПТО», але на момент прийняття оскаржуваних розпоряджень позивач своє право землекористування належним чином не оформило.
Також представник третьої особи зазначив, що Господарським судом Запорізької області розглядався позов про визнання недійсним договору оренди з підстав, що стосуються повноважень органів виконавчої влади, які приймали рішення про надання в оренду земельної ділянки за спірним договором, та дотримання порядку визначення цільового призначення земельної ділянки (справа 310/542/08). Рішенням суду від 24.09.2008 було встановлено, що рішення органами виконавчої влади стосовно надання земельної ділянки в оренду ПАТ «БЗПТО» не порушують прав третіх осіб та зазначені обставини є встановленими та не підлягають доказуванню при розгляді даної справи.
Представник Головного управління Держземагенства у Запорізькій області з позовом згоден та суду пояснив, що розпорядженням голови Запорізької ОДА від 23.08.2007 №288 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ПАТ»БЗПТО» для будівництва та розміщення терміналу. Відповідно до п.2 цього ж розпорядження зазначеному товариству надано в довгострокову оренду строком на 49 років земельну ділянку із земель водного фонду державної власності площею 24,5892 га (під водою Азовського моря). Відповідно до ст.193 ЗК України зайняті територіальним морем землі в більшості випадків не обліковуються в Державному земельному кадастрі, який має бути основою для кадастрів інших природних ресурсів. Зокрема, систематизовані відомості про територіальне море України мають обліковуватися у Державному водному кадастрі саме на підставі Земельного кадастру. Таким чином, все вищенаведене свідчить, що видання Запорізькою ОДА розпорядження за чинним законодавством на момент його прийняття, не мало достатніх правових підстав. За результатами виявленого порушення управлінням Держземагенства у Запорізькій області до Запорізької ОДА внесеного клопотання про приведення у відповідність до вимог земельного законодавства розпорядження від 23.08.2007 №288. За результатами розгляду клопотання 22.11.2011 Запорізькою ОДА було прийняте розпорядження №483 та визнано таким, що втратило чинність розпорядження голови облдержадміністрації від 23.08.2007 №288, яким була передана в оренду земельна ділянка ПАТ «БЗПТО». Беручи до уваги вищезазначені обставини, третя особа вважає, що позов Запорізької транспортної прокуратури Запорізької області слід задовольнити у повному обсязі.
На підставі ст.160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, судом встановлені наступні обставини.
05.07.2007 головою Бердянською районною державною адміністрацією Запорізької області видано розпорядження №466 «Про надання дозволу», а саме пунктом 1 зазначеного розпорядження надано дозвіл Відкритому акціонерному товариству «Бердянський завод підйомно-транспортного обладнання» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років для будівництва та розміщення терміналу, за рахунок земель водного фонду державної власності площею 24,5892 га, в тому числі під водою-24,5892 га.
23.08.2007 року головою Запорізької обласної державної адміністрації видано розпорядження №288 «Про відведення земель ВАТ «Бердянський завод підйомно - транспортного обладнання» для будівництва та розміщення терміналу.
На підставі розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 23.08.2007 року №288 «Про відведення земель ВАТ «Бердянський завод підйомно-транспортного обладнання» для будівництва та розміщення терміналу» 23.08.2007 між ПАТ «БЗПТО» та Бердянською районною державною адміністрацією Запорізької області було укладено договір оренди земельної ділянки площею 24,5892 га, розташований за адресою: м.Бердянськ (за межами населеного пункту) Бердянського району Запорізької області строком на 49 років (далі - Договір). В подальшому ПАТ «БЗПТО» звернулось до Бердянської районної державної адміністрації з клопотанням щодо розроблення проекту землеустрою, та було надано дозвіл. Проект землеустрою був погоджений висновками відповідних органів. ПАТ «БЗПТО» отримало від Державного агентства земельних ресурсів України висновок державної експертизи землевпорядної документації від 31.07.2007 року за № 474-07. Запорізька ОДА розглянула та затвердила проект землеустрою розпорядженням ОДА №288.
Проте, згідно листа Державного комітету України із земельних ресурсів, в результаті здійсненої Головним управління Держкомзему у Запорізькій області перевірки було встановлено, що розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації №288 від 23.08.2007 прийнято з перевищенням передбачених пунктом 12 розділу Х «Перехідних положень» Земельного кодексу України повноважень. З метою усунення зазначеного порушення Головним управлінням Держкомзему у Запорізькій області було направлено голові Запорізької обласної державної адміністрації клопотання №203 від 27.10.2011 про приведення у відповідність до вимог земельного законодавства розпорядження від 23.08.2007 №288 «Про відведення земель ВАТ «Бердянський завод підйомно - транспортного обладнання» для будівництва та розміщення терміналу.
Головою Запорізької обласної державної адміністрації прийнято розпорядження №483 від 22.11.2011, яким визнано таким, що втратило чинність розпорядження голови облдержадміністрації від 23.08.2007 №288 «Про відведення земель ВАТ «Бердянський завод підйомно - транспортного обладнання» для будівництва та розміщення терміналу, а Бердянську райдержадміністрацію зобов'язано здійснити всі подальші дії, пов'язані з виконанням цього розпорядження.
Розпорядженням голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області №928 від 19.12.2011 також вирішено вважати такими, що втратили чинність розпорядження голови райдержадміністрації від 25.07.2007 №466 «Про надання дозволу» та від 23.08.2007 №561 «Про встановлення розміру орендної плати», а також рекомендовано відділу Держкомзему у Бердянському районі Запорізької області внести відповідні зміни в земельно - облікову документацію.
Листом №1401/01 від 13.12.2011 голова Бердянської районної державної адміністрації звернувся до відповідача-2 з пропозицією дострокового розірвання договору оренди спірної земельної ділянки, оскільки з втратою чинності розпорядження голови облдержадміністрації від 23.08.2001 №288, у Бердянській райдержадміністрації як орендодавця немає правових підстав для подальшого існування цього договору.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 22.03.2012 у справі №0870/79/12 визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації №483 від 22.11.2011 «Про визнання таким, що втратило чинність розпорядження голови облдержадміністрації від 23.08.2007 №288».
02.11.2011 ДП «БМТП» звернулось до Запорізького транспортного прокурора з листом №363/40-юр від 31.10.2011 та проханням здійснити ретельну перевірку законності відведення ВАТ «БЗПТО» земельної ділянки площею 24,5892 га, розташованої за адресою: м. Бердянськ (за межами населеного пункту) Бердянського району Запорізької області строком на 49 років.
Вважаючи, що при прийнятті оскаржуваних розпоряджень було допущено низку порушень чинного законодавства, розпорядження та договір містять суперечливі, взаємовиключні відомості, які не відповідають дійсним обставинам справи, прокурор після здійснення перевірки самостійно встановив порушення законодавства та наявність підстав, і звернувся з позовом до суду.
Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника прокуратури, представників сторін, суд вважає, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Організація, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій визначені Законом України «Про місцеві державні адміністрації» N 586-XIV від 09.04.1999 (далі - Закон №586-ХІV).
Відповідно до ст.1 Закону №586-ХІV місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Статтею 17 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передбачено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; в) координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; г) підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених законом; д) підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; е) здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; є) координація діяльності державних органів земельних ресурсів; ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Згідно із ЗК України до земель України належать усі землі в межах її території, у тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами (ст.18 ЗК України). Землі, що зайняті морями, віднесені до категорії земель водного фонду (ст. 58 ЗК України).
Зокрема, систематизовані відомості про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами мають обліковуватися у Державному водному кадастрі на підставі даних державного земельного кадастру (ст. 193 ЗК України).
Згідно листів Головного управління Держкомзему у Запорізькій області за даними державного земельного кадастру (форма 6-зем) по Запорізькій області землі під Азовським морем не обліковуються, вони знаходяться за межами області.
Згідно з п.2 ст. 21 Закону №586-ХІV місцева державна адміністрація: розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.
Відповідно до ст.123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;
формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Відповідно до ч.4 ст. 122 ЗК України, обласні державні адміністрації передають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів.
Повноваження обласних державних адміністрацій щодо передачі земельних ділянок за межами територіальної одиниці (за межами їх територій) зазначеними нормами не передбачено.
Згідно зі ст. 19 ЗК України землі за основним цільовим призначенням поділяються зокрема на такі категорії : є)землі водного фонду; ж)землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Відповідно до ст. 20 ЗК України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: а) визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам (ст. 21 ЗК України).
Так, відповідно до Договору оренди земельної ділянки від 23.08.2007 року, цільове призначення земельної ділянки - землі підприємств іншої промисловості (3.1.5.), що є порушенням ст. 21 ЗК України).
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 19.03.2013 року по справі №0870/2025/12 призначена судова комплексна земельно - технічна експертиза.
Згідно Висновку комплексної земельно-технічної експертизи №5319/24, яка була проведена Донецьким науково-дослідним інститутом судових експертиз, складеного 09.12.2013 року, у п.1.1 питання 1 частина земельної ділянки площею 5,4984 га є штучно створена ДП «БМТП» до 2007 року, решта земельної ділянки-землі під Азовським морем, входять до акваторії порту, згідно з погодженим КМУ генпланом. Тобто, відведення земельної ділянки здійснено з порушеннями щодо наявності на штучно створеній земельній ділянці нерухомого майна, що є на балансі ДП «БМТП» та введено в експлуатацію 2005-2007 рр., до відведення земельної ділянки в оренду(2007р).
Згідно відповіді на 8 запитання висновку експертизи земельна ділянка територіально не входила до складу Запорізької області, є територіальним морем держави. Землі Азовського моря не обліковуються в державному кадастрі(формі 6-зем) і знаходяться за межами Запорізької області, є акваторією Азовського моря.
Також відповідно відповіді на питання 12 експертизи земельна ділянка територіально не входить до складу Запорізької області, є територіальним утворенням держави. Відділом Держкомзему у Бердянському районі Запорізької області при попередньому погодженні вибору, при погодженні Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки виконаного ПМП ПВФ «ЕЛІТА» м. Запоріжжя, 2007р., та під час присвоєння кадастрового номеру не взято до уваги, що землі Азовського моря не обліковуються в державному кадастрі (формі 6-зем) і знаходяться за межами Запорізької області, є акваторією Азовського моря.
Постановою Вищого Господарського суду України від 26.02.2012 касаційна скарга Першого заступника прокурора Запорізької області в інтересах держави в особі Міністерства інфраструктури України та ДП «Бердянський морський торговельний порт» задоволена. Постанова Донецького апеляційного господарського суду від 23.07.2012 та рішення Господарського суду Запорізької області від 07.06.2012 року у справі № 15/5009/7623/11 скасовано, та прийнято нове рішення. Позовні вимоги Запорізького транспортного прокурора в інтересах держави в особі Міністерства інфраструктури України та Державного підприємства «Бердянський морський торговельний порт» задоволені. Суд визнав незаконним та скасував розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області від 23.08.2007 року №561 «Про встановлення розміру орендної плати». Також суд визнав недійсним договір оренди земельної ділянки від 23.07.2007 року, площею 24,5892 га., розташованої за адресою м. Бердянськ (за межами населеного пункту) Бердянського району, Запорізької області, укладений між Відкритим акціонерним товариством «Бердянський завод підйомно - транспортного обладнання» та Бердянською районною державною адміністрацією Запорізької області та скасував його державну реєстрацію.
Постановою Вищого Господарського суду від 26.02.2012 встановлено, що висновки судів попередніх інстанцій, що правові підстави для визнання незаконним та скасування розпорядження №288 від 23.08.2007 відсутні, помилкові та такі, що не ґрунтуються на нормах права. Сторонами підтверджено, що спірна земельна ділянка розташована в межах територіального моря, яке згідно положень чинного законодавства є складовою частиною загальнодержавної території України та не може входити до складу земель ні Бердянського району, ні Запорізької області, про що свідчать наявний в матеріалах справи звіт форми 6-зем.
Таким чином, районні та обласні державні адміністрації не наділені правом розпоряджатись земельними ділянками державної власності в акваторії морів, у тому числі в межах територіального моря та видання спірних розпоряджень привело до порушення норм Земельного кодексу України та Конституції України.
Частиною 1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При розгляді справи встановлено, що відповідачі при прийнятті спірних розпоряджень №288 від 23.08.2007 та №466 від 05.07.2007 вийшли за межі повноважень, передбачених чинним законодавством.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Запорізького транспортного прокурора, що діє в інтересах держави в особі Міністерства інфраструктури України в особі Державного підприємства «Бердянський морський торговельний порт ».
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 23.08.2007 №288 «Про відведення земель ВАТ «Бердянський завод підйомно-транспортного обладнання» для будівництва та розміщення терміналу».
Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області від 05.07.2007 №466 «Про надання дозволу».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Батрак