Єдиний унікальний номер 728/1379/14
номер провадження 2-а/728/46/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2014 року місто Бахмач
Бахмацький районний суд Чернігівської області у складі
головуючого судді - Новікова О.М.,
при секретарі - Горбач Н.Д.,
сторони не з»явилися,
розглянувши в місті Бахмачі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області про стягнення боргу та визнання протиправною бездіяльність управління праці щодо виконання постанови суду,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області про стягнення боргу та визнання протиправною бездіяльність управління праці щодо виконання постанови суду.
Позов обґрунтувала тим, що 20.10.2011 року Бахмацьким районним судом Чернігівської області у справі №2а-6571/2011 винесена постанова, якою зобов»язано управління праці та соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації виплатити допомогу при народженні другої дитини в розмірі 25000 грн., Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2014 року постанову Бахмацького районного суду від 20.10.2011 року залишено без змін. На підставі вищезазначеної постанови було видано виконавчий лист № 2-а-6571/2011 від 21.10.2011 року про зобов'язання виплатити допомогу при народженні дитини в розмірі 25000 грн., який пред»явлений до виконання до відділу примусового виконання рішень головного управління юстиції у Чернігівській області, постановою заступника від 15.04.2014 року виконавче провадження закінчено, оскільки ухвалою Бахмацького районного суду від 22.06.2012 року відмовлено в зміні способу та порядку виконання рішення суду. Звернувшись до управління соціального захисту населення Бахмацької райдержадміністрації було відмовлено у виплиті зазначених коштів. Позивач вважає протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Бахмацької райдержадміністрації, щодо виконання судового рішення від 20.10.2011 року у справі №2а-6571/2011року і просить стягнути допомогу при народженні другої дитини в розмірі 25000грн.
Позивач в судове засідання не з'явилася, надіслала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує.
Відповідач в судове засідання не з'явився, надісав письмові заперечення, в яких позов не визнає, та зазначив, що 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання. Відповідно до ч.1 ст.3 зазначеного Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень- за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Разом з тим згідно з частинами 1 та 2 ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов»язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України у порядку, визначеному цим Кодексом.
Крім того, бюджетні кошти, які спрямовуються Міністерством соціальної політики щомісяця відповідно до помісячного розпису асигнувань на відкриті в органах Державної казначейської служби України рахунки органів соціального захисту населення, повинні використовуватись для проведення поточних соціальних виплат, передбачених пільговим категоріям громадянам.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» Міністерству соціальної політики України, а відповідно органам соціального захисту населення видатки на виконання судових рішень не передбачені. Додаткових коштів на виконання рішень суду не виділено.
Фінансування видатків на соціальний захист та соціальне забезпечення соціальних допомог окремим категоріям громадян провадиться в межах коштів, передбачених Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідні роки, тобто, виконання Закону України повністю залежить від фінансування ресурсів дохідної частини державного бюджету. Однак, у зв»язку з обмеженістю фінансових ресурсів Державним бюджетом як на 2011,2012,2013 та 2014 року, видатки на забезпечення в повному обсязі соціальних гарантій відповідно до окремих статей Законів та на виконання судових рішень за програмами соціального захисту громадян не передбачені.
Окремого рахунка, з якого виплачуються кошти пільговим категоріям громадян по судових рішеннях в Державній казначейській службі немає.
25 січня 2012 року, справа №1-11/2012 року Конституційний суд у своєму рішенні зазначив, що основним завданням соціальної держави є створення умов для реалізації соціальних, культурних, економічних прав людини, сприяння самостійності і відповідальності кожної особи за свої дії, надання соціальної допомоги тим громадянам, які з незалежних від них обставин не можуть забезпечити достатній рівень життя для себе і своєї сім»ї. У рішенні від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 Конституційний суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.
У рішенні від 27.11.2008 року №26-рп/2008 у справі про збалансованість бюджету Конституційний Суд України зазначив, що положення ч.3 ст.95 Конституції України стосовно прагнення держави до збалансованості бюджету України у системному зв»язку з положеннями ч.2 цієї статті ст.46 Конституції України треба розуміти як намагання держави при визначенні Законом про Державний бюджет України доходів і видатків та прийняття законів, інших нормативно-правових актів, які можуть вплинути на доходну і видаткові частини бюджету, дотримуватись рівномірного співвідношення між ними та і обов»язок на засадах справедливого неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами враховувати загальносуспільні потреби, необхідності забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя. Однією із ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соцзахисту за рахунок коштів державного бюджету україни, виходячи з фінансових можливостей, яка зобов»язана справедливо і неупереджено розподіляти багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України.
Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який розробляє проект закону про Державний бюджет України на наступний рік. Забезпечує виконання затвердженого Державного бюджету України. Верховна Рада України встановлює, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ, щодо соцзахисту громадян повинні застосовувати нормативно- правові акти Кабміну, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів, в тому числі Закону про Держбюджет України (п.п.2.1,22,3,4 рішення Конституційного суду від 25.01.2012 року №1-11/2012р. На підставі вищевикладеного, просять позов залишити без задоволення.
Судом на підставі ст. 41 КАС України, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи та наявні в ній докази в їх сукупності, суд приходить до слідуючого висновку.
Позивачка ОСОБА_1 звернулася із заявою до управління соціального захисту населення Бахмацької райдержадміністрації про виконання постанови суду від 21.10.2011 року у справі 2а-6571/2011 року , згідно якої зобов»язано управління праці та соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації виплатити допомогу при народженні другої дитини в розмірі 25000 грн.
Листом № 03-04/1404 від 14.04.2014 року Управління соціального захисту населення Бахмацької райдержадміністрації відмовило ОСОБА_1 в задоволенні заяви, в якому зазначено, що станом на 14.04.2014 року кошти на рахунку відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень- за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно з частинами 1 та 2 ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов»язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України у порядку, визначеному цим Кодексом.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» Міністерству соціальної політики України, а відповідно органам соціального захисту населення видатки на виконання судових рішень не передбачені. Додаткових коштів на виконання рішень суду не виділено, і фінансування видатків на соціальний захист та соціальне забезпечення соціальних допомог окремим категоріям громадян провадиться в межах коштів, передбачених Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідні роки, тобто, виконання Закону України повністю залежить від фінансування ресурсів дохідної частини державного бюджету
Відповідно до рішення Конституційного суду від 26.12.2011 року №20-рп/2011 зазначено, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.
У рішенні від 27.11.2008 року №26-рп/2008 у справі про збалансованість бюджету Конституційний Суд України зазначив, що положення ч.3 ст.95 Конституції України стосовно прагнення держави до збалансованості бюджету України у системному зв»язку з положеннями ч.2 цієї статті ст.46 Конституції України треба розуміти як намагання держави при визначенні Законом про Державний бюджет України доходів і видатків та прийняття законів, інших нормативно-правових актів, які можуть вплинути на доходну і видаткові частини бюджету, дотримуватись рівномірного співвідношення між ними та і обов»язок на засадах справедливого неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами враховувати загальносуспільні потреби, необхідності забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя. Однією із ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соцзахисту за рахунок коштів державного бюджету україни, виходячи з фінансових можливостей, яка зобов»язана справедливо і неупереджено розподіляти багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України.
Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який розробляє проект закону про Державний бюджет України на наступний рік. Забезпечує виконання затвердженого Державного бюджету України. Верховна Рада України встановлює, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ, щодо соцзахисту громадян повинні застосовувати нормативно- правові акти Кабміну, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів, в тому числі Закону про Держбюджет України (п.п.2.1,22,3,4 рішення Конституційного суду від 25.01.2012 року №1-11/2012р.
Згідно положень ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах наданих йому повноважень та у спосіб, що передбачено діючими законами України, а тому вимоги позивача задоволенню не підлягають. Підстав, для стягнення коштів безпосередньо з відповідача не вбачається, оскільки він не являється тією особою яка зобов'язана виплатити визначені нарахування, а тому підстав для задоволення позову не вбачається
На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, З.У. « Про Державний бюджет України на 20014 рік» ст.ст. 9, 10, 11, 14, 71, 86, 159-163,167 КАС України, суд-,
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області про стягнення боргу та визнання протиправною бездіяльність управління праці щодо виконання постанови суду - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бахмацький районний суд, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя: