Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 липня 2014 року Справа № П/811/1505/14
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Кармазиної Т.М.
за участю секретаря - Сириці І.О.,
за участю представників:
позивача - Поліщук О.М., Демченко О.М.,
відповідача - Музики С.В., Шольки І.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство Олександрівського виправного центру Управління Державної пенітенціарної служби України в Кіровоградській області (№104)" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з ДП "Сільськогосподарське підприємство Олександрівського виправного центру Управління Державної пенітенціарної служби України в Кіровоградській області (№104)" адміністративно-господарські санкції у розмірі 16190 грн. та пеню у розмірі 136,08 грн..
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідачем своєчасно подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік, але, в порушення Закону Укра їни „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", самостійно не сплачено, у встановлений законодавством строк, адміністративно-господарські санкції. У зв'язку з чим за останнім рахується заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій у розмірі 16190 грн. та пені у розмірі 136,08 грн..
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.
Представники відповідача в судовому засіданні, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилалися на те, що підприємством вживалися заходи для працевлаштування інвалідів, зокрема направлявся лист та звіти до Олександрівського районного центру зайнятості про наявність вакансій. Крім того, вказували на те, що загальна чисельність персоналу на підприємстві становить 20 осіб, з них 13 - вільнонаймані, 7 - військовослужбовці. При цьому, у 2013 році фактично кількість працюючих на підприємстві складала 10 осіб, з них 7 - наймані працівники, а 3 - військовослужбовці, які знаходяться на службі. Тому, на думку відповідача на підприємстві не обов'язково працевлаштовувати інваліда.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч.3 ст.18 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991р. №875-ХІІ (далі за текстом - Закон №875-ХІІ) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.19 Закону №875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Згідно Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю та Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. №70, роботодавці реєструються у відділеннях Фонду за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців і щороку, не пізніше 01 березня подають відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Судом встановлено, що ДП "Сільськогосподарське підприємство Олександрівського виправного центру Управління Державної пенітенціарної служби України в Кіровоградській області (№104)" перебуває на обліку в Кіровоградському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, яке в своїй діяльності використовує найману працю.
Відповідно до звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік, поданого відповідачем до Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньорічна заробітна плата штатного працівника на підприємстві в 2013 році складала 32380 грн. (323800 грн. (фонд оплати праці) / 10 (середньооблікова кількість штатних працівників)) = 32380 грн.), що самостійно визначено відповідачем у звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік. (а.с.6)
Згідно п.3.3 Інструкції щодо заповнення форми № 10-ПІ „Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів", затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політи ки України від 10.02.2007р. №42, у рядку 03 звіту відображається кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених підпри ємством, відповідно до нормативу робочих місць для забез печення працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Згідно даних, наданих відповідачем у звіті за 2013 рік, форма № 10-ПІ вбачається, що при середньообліковій чисельності працюючих на підприємстві в 2013 році - 10 осіб та виходячи з нормативу, передбаченого ч.1 ст.19 Закону №875-XII, у відповідача мав бути працевлаштований 1 інвалід.
При цьому, відповідно до рядку 2 зазначеного звіту на підприємстві протягом 2013 року інваліди не працювали.
Так, представник відповідача в судовому засіданні посилалася на те, що підприємство подавало звіти до Олександрівського районного центру зайнятості про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів, надавши копії таких звітів (а.с.26-29, 45-57) та листи центру зайнятості від 11.06.2013р. №03-45/604/04 та від 17.06.2014р. №03-45/622/04 (а.с.60, 64), які суд зауважує були адресовані Начальнику Олександрівського ВЦ №104 УДПтСУ в Кіровоградській області, а не відповідачу.
На ухвалу суду від 19.06.2014 року про витребування доказів, Олександрівським районним центром зайнятості надано відповідь від 20.06.2014р. за №03-44/639/04, згідно якої ДП "Сільськогосподарське підприємство Олександрівського виправного центру Управління Державної пенітенціарної служби України в Кіровоградській області (№104)" протягом 2013 року не подавало до центру зайнятості звіти за формою №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії) для працевлаштування осіб з інвалідністю (а.с.71-72). Крім того, надано, лист відповідача від 10.06.2014р. за №15/114, адресований начальнику центру зайнятості про надання інформації щодо подачі звітності за формою №3-ПН (а.с.73), а також відповідь директору відповідача від 11.06.2014р. №03-45/603/04 (а.с.74), де зазначено, що підприємство звіти за формою №3-ПН для працевлаштування інвалідів протягом 2013 року не подавало .
Таким чином, належних та достовірних доказів подання відповідачем до компетентного органу - центру зайнятості звітності щодо наявності вакансій для працевлаштування інвалідів у відповідності до ст.50 Закону України „Про зайнятість населення", ст.3 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН „Звіт про наявність вакансій", затвердженої Наказом міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005р. (чинна до 12.07.2013р.) та наказу Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013р. №316, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.06.2013 р. за №988/23520 «Про затвердження форми звітності N3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" та Порядку її подання, протягом 2013 року суду не надано.
Будь-які фактичні дані, які б свідчили про створення відповідачем протягом 2013 року робочого місця для працевлаштування інваліда, відповідно до вимог ч.3 ст.18 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", відсутні.
Крім того, судом не приймаються до уваги посилання відповідача на те, що на підприємстві працює лише 7 найманих працівників, а 3 інші - військовослужбовці, які знаходяться на службі, тому на підприємстві не обов'язково працевлаштовувати інваліда, оскільки це не впливає на середньооблікову чисельність штатних працівників, яких у 2013 році на підприємстві було 10 осіб, про що свідчать довідки від 28.05.2014р. №11/108 та від 11.06.2014р. №5/223 (а.с.36, 59).
Згідно п.2 Подяку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №70 від 31.01.2007р. (далі за текстом Порядок) роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про правомірність нарахування Кіровоградським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, у зв'язку з порушенням відповідачем ст.19 Закону №875-XII, адміністративно-господарських санкцій в розмірі 16190 грн..
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону №875-XII порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Механізм нарахування пені встановлено Порядком нарахування пені та її сплати.
Згідно Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого Міністерством праці та соціальної політики України від 15.05.2007р. №223, порушення строку сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, розмір якої обчислюється виходячи зі 120 відсотків річних облікової ставки Національного Банку України, що діє на момент подання позовної заяви, за кожний календарний день прострочення.
Сума пені, що виникла у зв'язку з порушенням відповідачем термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, становить 136,08 грн..
Зважаючи на викладене, сума заборгованості ДП "Сільськогосподарське підприємство Олександрівського виправного центру Управління Державної пенітенціарної служби України в Кіровоградській області (№104)" по сплаті адміністративно-господарських санкцій становить 16190 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 136,08 грн..
Доказів сплати відповідачем даної заборгованості суду не надано.
На підставі аналізу встановлених обставин і правовідносин, що їм відповідають, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають обставинам та матеріалам справи, підтверджені належними та допустимими доказами, та підлягають задоволенню.
Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем-фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство Олександрівського виправного центру Управління Державної пенітенціарної служби України в Кіровоградській області (№104)" (код ЄДРПОУ: 08680282) на користь Державного бюджету України, в особі Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ: 22217312) адміністративно-господарські санкції у розмірі 16190 (шістнадцять тисяч сто дев'яносто) грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 136 (сто тридцять шість) грн. 08 коп..
Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складено - 09.07.2014 року.
Суддя підпис
З оригіналом згідно:
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Т.М. Кармазина