Постанова № 39769403, 10.07.2014, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2014
Номер справи
824/2258/14-а
Номер документу
39769403
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2014 р. м. Чернівці Справа № 824/2258/14-а

Чернівецький окружний адміністративний суд колегією суддів у складі:

головуючого судді Левицького В.К.;

суддів Боднарюка О.В., Огородника А.П.,

за участю секретаря судового засідання Жураковської Ю.М.,

представників сторін:

позивача - Миронова С.І.,

відповідач - не з'явився,

третьої особи - Гаркуши В.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Чернівцігаз"

до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державне підприємство "Енергоринок"

про скасування наказу.

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Чернівцігаз" (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просило скасувати наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (далі - відповідач) від 16.12.2013 р. №957 в частині виключення ПАТ "Чернівцігаз" з Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам п. 1.1 ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 р. №568 (п. 21 додатку до наказу) та зобов'язати державне підприємство "Енергоринок" поновити ПАТ "Чернівцігаз" в Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення.

В обґрунтування позову позивач вказував, що наказом Міністерства палива та енергетики України від 16.12.2013 р. №957 його виключено з Переліку підприємств ПЕК, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості за начебто ненадходження звітності до державного підприємства «Енергоринок» за 2013 р., хоча товариство направляло до ДП «Енергоринок» звітність передбачену законодавством, що підтверджується реєстрами відправленої кореспонденції.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги.

Міністерством енергетики та вугільної промисловості України до суду подано письмові заперечення проти позову, відповідно до яких, вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд у задоволенні позову відмовити повністю, зазначаючи, що звіти складаються щомісяця, а звітним періодом вважається строк від першого до останнього числа відповідного місяця у межах дії процедури погашення заборгованості. Таким чином, позивач зобов'язаний складати та надавати розрахунковому центру звітність щомісяця. Оскільки згідно із інформацією державного підприємства «Енергоринок» позивач за липень, серпень та вересень 2013 р. звітність не подавав, це стало підставою для виключення підприємства з Реєстру.

Міністерство енергетики та вугільної промисловості України в судове засідання явку представників не забезпечило, причини неприбуття не повідомило, хоча належним чином було повідомлене про дату, час і місце судового розгляду справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 128 КАС України суд, вважає за можливе розглянути вказану справу без участі представника відповідача.

Ухвалою суду від 10.07.2014 р. Провадження у справі в частині позовних вимог щодо зобов'язання державного підприємства "Енергоринок" поновити ПАТ "Чернівцігаз" в Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення - закрито.

Ухвалою суду від 10.07.2014 р. занесеною до журналу судового засідання до участі у справі залучено як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - державне підприємство «Енергоринок» (далі - третя особа).

Третя особа надала до суду заперечення в яких вказувала, що позивачем не подавалася звітність встановленої форми, а саме додаток 2 та 4 до Порядку надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру за липень - вересень 2013 р. Вказана обставина стала підставою для виключення позивача з Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, що прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості.

В судовому засіданні представник третьої особи позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити та надав пояснення аналогічні викладеним у запереченнях проти позову.

Вислухавши пояснення представника позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз» (58009, м. Чернівці, вул. Винниченка, будинок 9А, ідентифікаційний код 03336166) зареєстроване як юридична особа 03.03.1992 р. (а.с. 5).

Згідно інформації наданої позивачем до суду, відповідно до рішення загальних зборів акціонерів ВАТ «Чернівцігаз», оформленого протоколом № 1 від 28.07-22.10.2010 р. змінено назву товариства «Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз» на «Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз», у зв'язку з приведенням її у відповідність із Законом України «Про акціонерні товариства» (а.с.65).

Дослідженням статуту ПАТ «Чернівцігаз» встановлено, що позивач є правонаступником всіх прав та обов'язків Державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз» та Відкритого акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз» (а.с. 68-69).

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 р. №568, позивача включено до Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Вказана обставина також підтверджується виписками з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 10.11.2006 р., 26.03.2008 р., 07.02.2011 р., 30.06.2011 р. 09.04.2012 р., 11.07.2013 р., 09.08.2013 р., 19.09.2013 р. (а.с. 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18).

Як вбачається із матеріалів справи, в липні - грудні 2013 р. позивач направляв на адресу ДП «Енергоринок» інформацію про обсяги і структуру дебіторської та кредиторської заборгованості, яка утворилась на розрахункову дату і яку передбачається погасити шляхом проведення взаєморозрахунків (додаток 3 до Інструкції), що підтверджується реєстрами відправленої поштової кореспонденції від 11.01.2014 р., 06.12.2013 р., 13.11.2013 р. 11.10.2013 р., 12.09.2013 р. та 09.08.2013 р. (а.с. 19, 20, 21,22, 79, 83).

31.10.2013 р. Державне підприємство «Енергоринок» надіслало на адресу відповідача інформацію з переліком підприємств, що порушили вимоги п.п. 3.5.1 п. 3.5 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», в т.ч. ПАТ «Чернівцігаз» (а.с. 52, 53-55).

На підставі листа Державного підприємства «Енергоринок» від 31.10.2013 р., наказом Міністерства палива та енергетики України від 16.12.2013 р. №957 публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз» виключено з Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 №568, у зв'язку з неподанням звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених вказаним Законом (а.с. 6).

Цим же наказом Розрахунковому центру ДП «Енергоринок» доручено внести відповідні зміни до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості.

23.12.2013 р. ДП «Енергоринок» листом (вх. №07/73-12010) повідомило позивача про виключення з Реєстру підприємств, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», на підставі наказу відповідача від 16.12.2013 р. №957. Вказаний лист отриманий позивачем 27.12.2013 р., що підтверджується відповідною відміткою штампу вхідної кореспонденції (а.с. 7).

Не погоджуючись з наказом відповідача, позивач звернувся до суду із вказаним позовом до суду.

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити повністю, з таких підстав.

Комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу, визначається Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005 р. №2711-IV (далі - Закон №2711-IV). Метою вказаного закону є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.

Згідно з п. 3.1 ст. 3 Закону №2711-IV, підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру, порядок ведення та користування даними якого визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання положень зазначеного Закону, наказом Мінпаливенерго від 22.12.2005 р. № 612 був затверджений Порядок надання звітності підприємствами паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості (далі - Порядок).

Відповідно п. 3.3 ст. 3 Закону №2711-IV підприємства, що внесені до Реєстру, зобов'язані надавати звітність Міністерству палива та енергетики України. Відповідальність за достовірність наданої звітності несе керівник підприємства.

Роз'яснення терміну «звітність» та порядок її подання визначається п. 1.10 ст. 1 Закону №2711-IV, відповідно до якого звітність - періодичне та/або разове подання до Міністерства палива та енергетики України підприємствами паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, документів, що складаються за наслідками підтвердження сум заборгованості та/або після застосування механізмів погашення заборгованості, визначених цим Законом. Порядок, зміст та періодичність подання звітності встановлюються Міністерством палива та енергетики України.

Підпунктами 2.2 - 2.4, 2.7, 2.8 п. 2 Порядку встановлено, що підприємства паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, складають звітність щомісяця. Звітним періодом вважається строк від першого до останнього числа місяця, наступного за місяцем прийняття цього Порядку. Звітність надається на паперових та електронних носіях до 20-го числа місяця, наступного за звітним періодом. До звітності додається супровідний лист, який містить перелік документів, а датою надання звітності вважається день її фактичного надходження до розрахункового центру. У разі невідповідності звітності встановленій формі, у тому числі електронній, розрахунковий центр відмовляє в її прийнятті, про що у дводенний строк повідомляє підприємство.

Згідно з порядком участі підприємств паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, визначеним ст. 3 Закону №2711-IV, виключення з Реєстру підприємства паливно-енергетичного комплексу здійснюється у випадках та в порядку, визначених цим Законом.

Відповідно до п.п. 3.5.1, 3.5.2 п. 3.5 ст. 3 Закону № 2711-ІV такими випадками є: ненадання звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених цим Законом, протягом трьох місяців з дня видання Мінпаливенерго відповідного наказу, а також подання до розрахункового центру рішення підприємства паливно-енергетичного комплексу про припинення участі підприємства у процедурі погашення заборгованості.

Судом встановлено, а також не заперечувалося особами, які беруть участь у справі в судовому засіданні, що позивач подавав звітність не за тією формою, як це передбачено Порядком надання звітності підприємствами паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості та Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Зокрема, позивачем протягом липня - грудня 2013 р. подавалась до ДП «Енергоринок» інформація про обсяги і структуру дебіторської та кредиторської заборгованості, яка утворилась на розрахункову дату і яку передбачається погасити шляхом проведення взаєморозрахунків (додаток 3 до Інструкції), в той час як звітність мала подаватися за формою встановлена додатком 2 та додатком 4 Порядку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що порушення підприємством форми подання звітності, встановленої Порядком надання звітності, не тягне за собою виключення підприємства з Реєстру, оскільки відповідно до Закону №2711-IV підставою для цього є ненадання вказаної звітності протягом трьох місяців саме з дня видання Мінпаливенерго наказу про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості.

Особами, які беруть участь у справі в судовому засіданні не заперечувалося, що наказом Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 р. №568 позивача включено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Зважаючи на те, що відповідачем не надано до суду доказів, що позивач упродовж трьох місяців з дня видання Міністерством палива та енергетики України наказу порушував порядок участі підприємств паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, визначеного Закону №2711-IV, суд дійшов висновку про безпідставність прийняття спірного наказу та виключення публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз» з Реєстру.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 21.02.2011 р. у справі №21-79а10 та Вищого адміністративного суду України від 28.05.2013 р. у справі №2а-2478/10/2270.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Оцінюючи правомірність дій та рішень відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у ч. 3 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких повинні дотримуватися суб'єкти владних повноважень при реалізації дискреційних повноважень.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судовим розглядом встановлено порушення зазначених критеріїв відповідачем під час прийняття оскаржуваного наказу в частині виключення публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз» з Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, а тому оскаржуваний наказ в даній частині є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Як зазначено ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Під час судового розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належними засобами доказування правомірність прийнятого рішення (наказу) в частині виключення публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз» з Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 73,08 грн. та підтверджується платіжним дорученням № 755 від 20.06.2014 р. (а.с. 4).

У зв'язку з тим, що судове рішення прийнято на користь позивача та враховуючи положення ч. 1 ст. 94 КАС України, суд приходить до висновку, що з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз» необхідно стягнути судовий збір в розмірі 73,08 грн.

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 45 та 129 Конституції України, ст. ст. 69, 71, 94, 158, 160 - 163 та 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Скасувати наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 16.12.2013 р. №957 в частині виключення публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз» з Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз» судовий збір в розмірі 73,08 грн.

Порядок та строки набрання постановою законної сили та оскарження.

Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 254 КАС України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова, згідно ст. 186 КАС України, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено та підписано у повному обсязі 15 липня 2014 р.

Головуючий суддя В.К. Левицький

Судді О.В. Боднарюк

А.П. Огородник