ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" липня 2014 р. Справа № 809/2120/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Черепія П.М.
при секретарі Щербяк В.С.
за участю представників сторін:
від позивача: Малиневич О.І.,
від відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Калуської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Калуський бровар"
про надання дозволу на погашення податкового боргу в сумі 527519,11 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
27.06.2014 року Калуська об'єднана Державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області (надалі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Калуський бровар" (надалі - відповідач) про надання дозволу на погашення податкового боргу в сумі 527519,11 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не сплачено податковий борг в розмірі 527519,11 грн., здійснені позивачем заходи щодо стягнення податкового боргу не призвели до його погашення, що у відповідності до статті 95 Податкового кодексу України є підставою для звернення до суду про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна фізичної особи-підприємця ОСОБА_2.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, наведених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. (а.с. 37). Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи не подав, причини неявки суду не повідомив. Наданим правом на подання заперечення проти позову не скористався.
З урахуванням наведеного, суд приходить висновку, що відповідач повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи. Наданим правом на подання заперечення проти позову не скористався. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи суду не подав.
Частиною 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи вищевикладене, а також наявність у матеріалах справи достатніх доказів, необхідних для вирішення справи по суті, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у ній доказів за відсутності представника відповідача.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши докази, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 15.11.2011 року відповідач зареєстрований Калуською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області як юридична особа та перебуває на податковому обліку в Калуській об'єднаній Державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області, є платником податків і збрів. (а.с. 6 - 11).
Відповідачем не сплачено податковий борг в розмірі 527519,11 грн., на суму якого позивач просить отримати дозвіл на його погашення за рахунок майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Калуський бровар", що знаходиться в податковій заставі відповідно до акту опису майна № 6/2705/10/150-115 від 17.12.2013 року.
Податковий борг виник за наслідками несплати узгоджених податкових зобов'язань. Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.04.2014 року у справі № 809/1084/14 стягнуто з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "Калуський бровар" у банках та за рахунок належної відповідачу готівки в дохід Державного бюджету 527519, 11 грн. (а.с. 13 - 15).
На виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.04.2014 року у справі № 809/1084/14 контролюючим органом направлено банківській установі інкасовані доручення (розпорядження): № 6 від 23.05.2014 року для стягнення податкового боргу в розмірі 40921,20 грн., № 85 від 23.05.2014 року для стягнення податкового боргу в розмірі 40921,20 грн., № 87 від 23.05.2014 року для стягнення податкового боргу в розмірі 40921,20 грн., № 88 від 23.05.2014 року для стягнення податкового боргу в розмірі 40921,20 грн., № 92 від 23.05.2014 року для стягнення податкового боргу в розмірі 25162,20 грн., № 93 від 23.05.2014 року для стягнення податкового боргу в розмірі 25162,20 грн., № 94 від 23.05.2014 року для стягнення податкового боргу в розмірі 25162,27 грн.,№ 97 від 23.05.2014 року для стягнення податкового боргу в розмірі 39387,95 грн., № 98 від 23.05.2014 року для стягнення податкового боргу в розмірі 39387,95 грн., № 99 від 23.05.2014 року для стягнення податкового боргу в розмірі 39387,94 грн., № 103 від 23.05.2014 року для стягнення податкового боргу в розмірі 8,06 грн., № 104 від 23.05.2014 року для стягнення податкового боргу в розмірі 8,06 грн., які повернуті банківською установою без виконання у зв'язку з відсутністю грошових коштів на рахунках відповідача. (а.с. 20 - 25).
Судом встановлено, що 17.12.2013 року головним державним інспектором Калуської об'єднаної Державної податкової інспекції ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області проведено опис майна відповідача на суму 43798,33 грн., про що складено акт опису майна за № 6/2705/10/150-115 від 17.12.2013 року. (а.с. 17).
Як вбачається з матеріалів справи, 20.12.2013 року в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу майна платника податків (ТзОВ "Калуський бровар") згідно акту опису майна № 6/2705/10/150-115 від 17.12.2013 року. (а.с. 16).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (надалі - Кодекс), зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пункту 14.1.175 статті 14 Кодексу, сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання утворює податковий борг.
Згідно положень пункту 87.1 статті 87 Кодексу, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами (пункт 87.2 Кодексу).
Пунктами 88.1, 88.2 статті 88 Кодексу встановлено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Згідно пункту 89.1 статті 89 цього Кодексу, право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Відповідно пункту 89.2 статті 89 Кодексу, з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Згідно пункту 89.3 даної статті Кодексу, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
У відповідності до пункту 89.8 статті 89 цього Кодексу, контролюючий орган зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
Відповідно пункту 95.3 статті 95 Кодексу, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно положень пункту 95.1 статті 95 Кодексу, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Таким чином, основними умовами для звернення до суду з вимогами про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків є наявність податкового боргу, відсутність коштів у платника податків, що перебувають у його власності та перебування майна платника податків у податковій заставі.
Згідно пункту 95.3 статті 95 Кодексу, контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Як встановлено судом, вжиті позивачем заходи щодо стягнення податкового боргу не призвели до його погашення відповідачем. Калуською об'єднаною Державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області з метою реалізації права, наданого пунктом 95.1 статті 9 Податкового кодексу України, заявлено вимогу про надання дозволу на погашення податкового боргу відповідача на суму 527519,11 грн. за рахунок майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Калуський бровар", що знаходиться в податковій заставі відповідно до акту опису майна № 6/2705/10/150-115 від 17.12.2013 року.
Враховуючи, що податковий борг в розмірі 527519,11 грн. відповідачем не погашено, його стягнення з рахунків підприємства та за рахунок готівки не відбулося, тому суд приходить висновку про наявність підстав для надання дозволу на погашення податкового боргу в розмірі 527519,11 грн. за рахунок майна відповідача, що знаходиться в податковій заставі відповідно до акту опису майна № 6/2705/10/150-115 від 17.12.2013 року.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Надати Калуській об'єднаній Державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу в розмірі 527519,11 грн. (п'ятсот двадцять сім тисяч п'ятсот дев'ятнадцять гривень одинадцять копійок) за рахунок майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Калуський бровар" (код ЄДРПОУ 37824084), що знаходиться в податковій заставі відповідно до акту опису майна № 6/2705/10/150-115 від 17.12.2013 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Черепій П.М.
Постанова складена в повному обсязі 16.07.2014 року.