Рішення № 39756121, 08.07.2014, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
08.07.2014
Номер справи
522/18302/13-ц
Номер документу
39756121
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/18302/13-ц

Номер провадження 2/522/2524/14

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

« 08» липня 2014 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого - судді Суворової О.В.

при секретарі - Бондаренко Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Одеської міської ради, комунального підприємства «ЖКС «Фонтанський», комунального підприємства «Міськзелентрест» про відшкодування шкоди, -

в с т а н о в и в :

Позивачі звернулися до суду з позовом до Одеської міської ради, Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Фонтанський» та Комунального підприємства «Міськзелентрест» про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті падіння дерева.

Позивачі мотивують свій позов тим, що 31 травня 2013 року близько 18 год. 00 хв. позивачі припаркували належні їм на праві власності автомобілі марки Mercedes-Benz, реєстраційні номери ВН 2306 АХ та НОМЕР_2, у дворі будинку № 6 у провулку Катаєва в м. Одесі. Коли через декілька годин позивачі вийшли з дому, вони побачили, що на їх автомобілі впало гниле дерево. Внаслідок падіння дерева автомобілі позивачів отримали механічні пошкодження. Позивачі звернулись до міліції із заявою про реєстрацію факту пошкодження їх автомобілів.

За даним фактом працівниками Шевченківського ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області була проведена перевірка, в результаті якої обставини наведені в заявах підтвердились. Встановлено, що вказані автомобілі були пошкоджені в результаті падіння дерева у провулку Катаєва, 6 в м. Одесі. Ознак кримінального правопорушення не виявлено.

Відповідно до висновку № 17 від 23.06.2013 р. експертного автотоварознавчого дослідження по визначенню вартості матеріальної шкоди автомобіля Mercedes-Benz Е220, державний номер НОМЕР_1, розмір матеріальної шкоди, заподіяної ОСОБА_1 внаслідок пошкодження автомобіля при падінні дерева складає 5 647 грн. 29 коп.

Відповідно до висновку № 18 від 23.06.2013 р. експертного автотоварознавчого дослідження, по визначенню вартості матеріальної шкоди, автомобіля Mercedes-Benz Е280, державний номер НОМЕР_2, розмір матеріальної шкоди, заподіяної ОСОБА_2 внаслідок пошкодження автомобіля при падінні дерева складає 121 660 грн.

Витрати, пов'язані з отриманням висновків експертних досліджень склали: у ОСОБА_1 - 350 грн., у ОСОБА_2 - 700 грн. Про час та місце проведення автотоварознавчих експертиз відповідачі були належним чином сповіщені, про що свідчать повідомлення телеграфом, фіскальний чек від 10.06.2013 р. № 0108 та квитанцій з приймання телеграм. Представник КП «ЖКС «Фонтанський» запрошувався на місце події, однак на заяву відреаговано не було та представника не направлено . Витрати на оповіщення відповідачів згідно квитанцій склали : у ОСОБА_1 - 73,32 грн., у ОСОБА_2 - 73,32 грн., які позивачі разом з витратами , пов'язаними з проведенням експертних досліджень , просять стягнути з відповідачів .

За заявою ОСОБА_2 від 05.06.2013 р. на проведення обстеження стану дерева, яке впало на автомобілі позивачів, кандидатом біологічних наук, доцентом кафедри ботаніки Одеського національного університету імені І.І. Мечникова ОСОБА_4 7 червня 2013 р. був складений висновок спеціаліста щодо стану зелених насаджень за адресою : провулок Катаєва, 6, м. Одеса. Згідно з наданим суду висновком «обстеження дерева показало, що до падіння воно знаходилось у незадовільному стані, становило небезпеку для життя і здоров'я громадян та їхнього майна, і мало бути видалене як фаутне. Характер ушкоджень був такий, що дозволяв побачити їх неозброєним оком. Дерево, що знаходиться у незадовільному стані могло впасти у будь-який момент, незалежно від погодних чи інших умов».

У судовому засіданні позивачі та їх представник позов підтримали та просили суд позовні вимоги задовольнити. На думку позивачів, відповідальність за неналежне утримання дерева та шкоду заподіяну в результаті його падіння повинна покладатися на відповідачів у справі - Одеську міську раду, Комунальне підприємство «Житлово-комунальний сервіс «Фонтанський» та Комунальне підприємство «Міськзелентрест».

Представник Одеської міської ради позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення проти позову, в яких вказав, що за фактом падіння дерева не було складено протоколу про адміністративне правопорушення, винна особа не встановлена, її вина не доведена. Враховуючи приписи Правил благоустрою території міста Одеси відповідачем по вказаній справі повинна бути особа, на яку згідно вказаних Правил покладений обов'язок щодо утримання зелених насаджень.

Представник КП «Міськзелентрест» позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення проти позову, в яких вказав, що відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності виступають балансоутримувачі цих об'єктів. Відповідно до п. 4.15 Правил благоустрою міста Одеси догляд за зеленими насадженнями та їх видами у місті здійснює КП «Міськзелентрест» на умовах договору з балансоутримувачами об'єктів благоустрою. У судовому засіданні представник КП «Міськзелентрест» пояснив, що договір на обрізання дерев станом на 2013 рік з КП «ЖКС «Фонтанський» не укладався. Відповідних заявок на видалення будь-яких дерев на їх адресу не надходило. Ці обставини представником КП «ЖКС «Фонтанський» не заперечувались.

Вислухавши пояснення позивачів, їх представника, представників відповідачів, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Підставою для покладення на відповідачів відповідальності з відшкодування майнової шкоди є положення ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України, згідно з яким майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Цивільний обов'язок по відшкодуванню шкоди виникає за наявності таких обставин: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.

Згідно зі ст. 1173 ЦК України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.

Відповідно до ст. 1192 ЦК України, з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 6 вересня 2005 року № 2807-IV, утримання в належному стані території - це використання її за призначенням, відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, місцевих правил забудови, правил благоустрою території населеного пункту, а також санітарне очищення території, її озеленення, збереження та відновлення об'єктів благоустрою.

Відповідно до ст. 20, 25 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом; утримання та благоустрій прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку, належних до нього будівель, споруд проводиться балансоутримувачем цього будинку або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувачем укладено відповідний договір на утримання та благоустрій прибудинкової території.

Згідно зі статтею 13, п. 2 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», прибудинкова територія є об'єктом благоустрою, а зелені насадження на прибудинковій території - елементом благоустрою.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 10 цього Закону, орган місцевого самоврядування зобов' язаний визначити на конкурсних засадах підприємства, установи та організації (балансоутримувачів), відповідальні за утримання об'єктів благоустрою.

Відповідно до п. 2, 3 ч. 3 ст. 36 вказаного Закону, охорона та утримання об'єк тів благоустрою комунальної форми власності, переданих органами місцевого самоврядування на баланс підприємствам, установам, організаціям; охорона, утримання та розвиток зелених насаджень на об'єктах благоустрою комунальної форми власності фінансуються з місцевого бюджету.

Одеська міська рада як власник міських зелених насаджень повинна належним чином здійснювати контроль за станом благоустрою зелених насаджень. На виконання вказаних функцій рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради «Про утримання зелених насаджень у місті Одесі» від 14 лютого 2008 року № 102 доручено Управлінню житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Одеської міської ради провести інвентаризацію зелених насаджень, а КП «Міськзелентрест» - здійснювати належне утримання зелених насаджень, за для чого Управлінню фінансів Одеської міської ради здійснювати фінансування КП «Міськзелентрест» в межах затверджених бюджетом коштів на відповідний рік.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 15 жовтня 2013 року Департамент міського господарства Одеської міської ради було зобов'язано надати відомості про балансоутримувача будинку № 6 розташованого у провулку Катаєва в м. Одесі станом на 2013 рік та відомості про стан виконання рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради «Про утримання зелених насаджень у місті Одесі» від 14 лютого 2008 року № 102 та чи проведена інвентаризація зелених насаджень на прибудинковій території будинку № 6 розташованого у провулку Катаєва в м. Одесі.

Згідно з листа Департаменту міського господарства Одеської міської ради від 27 грудня 2013 року № 01-11/405 станом на 26 грудня 2013 року житловий будинок № 6, розташований у провулку Катаєва, знаходиться в комунальній власності територіальної громади міста Одеси та обслуговується комунальним підприємством «Житлово-комунальний сервіс «Фонтанський». Заходи з інвентаризації зелених насаджень, що ростуть на території міста Одеси, не проводились.

Відповідно до статуту КП «ЖКС «Фонтанський», затвердженого рішенням Одеської міської ради від 04.07.2008 р. № 1449-V, засновником підприємства є Одеська міська рада. Предметом діяльності Підприємства є організаційне забезпечення поточного утримання, ремонту та благоустрою житлового фонду, нежитлових споруд, їх інженерного обладнання та прилеглих територій, організація надання різного виду послуг, пов'язаних з експлуатацією, утриманням та ремонтом житлового та нежитлового фонду. Пунктом 2.2.3 статуту передбачено, що підприємство здійснює організацію забезпечення поточного утримання, санітарної очистки та ремонту житлового фонду, нежитлових споруд, їх інженерного обладнання, внутрішньоквартальних та внутрішньодворових територій, об'єктів зовнішнього благоустрою та озеленення за виключенням об'єктів, відповідальність за утримання яких покладена на інших суб'єктів господарювання, в тому числі інші комунальні підприємства, прибирання та ремонту внутрішньоквартальних проїздів та тротуарів.

Згідно зі статями 1, 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року N 1875-IV утримання прибудинкових територій віднесено до переліку житлово-комунальних послуг.

Пунктом 3.8 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17травня 2005 року № 76, передбачено, що на прибудинковій території повинен забезпечуватись належний догляд за зеленими насадженнями.

Згідно з п. 3.1 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 10 квітня 2006 року № 105, до об'єктів благоустрою у сфері зеленого господарства населених пунктів належать в тому числі зелені насадження прибудинкової території.

Відповідно до п. 5.5 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними на об'єктах благоустрою державної і комунальної власності є балансоутримувачі цих об'єктів, на безхазяйних територіях, пустирях - місцеві органи самоврядування.

Розділ 9 вказаних Правил встановлює вимоги щодо догляду за деревами і чагарниками і визначає наступне: для встановлення ступеня життєздатності деревних рослин балансоутримувачу необхідно проводити діагностику стану зелених насаджень і на основі діагностичних ознак планувати агротехніку догляду за зеленими насадженнями. Догляд за деревами і чагарниками здійснюється протягом року і включає: поливання, внесення добрив, вкриття, оприскування крон дерев, догляд за ґрунтом, боротьбу з бур'янами, обробку дупел і механічних пошкоджень, формування крон дерев і чагарників. Аварійне дерево - це дерево, яке може становити загрозу для життя і здоров'я пішоходів, транспортних засобів, пошкодити лінії електропередач, будівлі і споруди або перебуває у пошкодженому стані внаслідок снігопадів, вітролому, урагану та інших стихійних природних явищ чи за наявності гнилої серцевини стовбура, значної суховершинності, досягнення вікової межі. Під час проведення щорічних обстежень зелених насаджень потрібно виявляти аварійні дерева. В процесі обстеження зелених насаджень виявляються також і потенційно аварійні гілки, які необхідно видаляти.

Санітарне обрізання крони виконують, щоб позбутися старих, хворих, сухих і пошкоджених гілок. Санітарне обрізання потрібно проводити щороку протягом вегетаційного періоду.

Відповідно до п. 4.3, 4.4 Правил благоустрою міста Одеси, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23 грудня 2011 року № 1631-VI, охорона, утримання та відновлення зелених насаджень на об'єктах благоустрою, а також видалення дерев, які виросли самосівом, здійснюється за рахунок коштів державного або місцевого бюджету залежно від підпорядкування об'єкта благоустрою. Інвентаризація зелених насаджень проводиться бюро технічної інвентаризації, підприємствами, організаціями, які мають на це право, а також балансоутримувачами об'єктів благоустрою державної чи комунальної форми власності, які мають технічні можливості, відповідних фахівців, за погодженням з виконавчим комітетом Одеської міської ради один раз на п'ять років з квітня до жовтня відповідно до Інструкції з інвентаризації зелених насаджень у населених пунктах України, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 грудня 2001 року № 226. За матеріалами інвентаризації складається паспорт об'єкта (благоустрою, території підприємств, установ, організацій, інших земельних ділянок, на яких розташовані зелені насадження) затвердженої форми. За даними паспорта складається реєстр зелених насаджень.

Згідно з п. 4.6 Правил благоустрою міста Одеси поточне утримання дерев, клумб, тротуарних газонів, зелених майданчиків прибудинкової території покладається на підприємства і організації житлово-комунального господарства, підприємства, установи, організації (незалежно від форм власності) і громадян - власників будинків на територіях, прилеглих до їх споруд та будинків.

Згідно з п. 4.16.11 Правил благоустрою міста Одеси, видалення аварійних, сухостійних та фаутних дерев на об'єкті благоустрою загального користування (парки, сквери, бульвари, зелені насадження вздовж вулиць та доріг тощо) здійснює балансоутримувач на підставі рішення компетентного органу та акта обстеження зелених насаджень, що складається відповідно до цього Порядку без оформлення ордеру на видалення.

Згідно ст. 17 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» громадяни мають право звертатись до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної майну чи здоров'ю унаслідок дій чи бездіяльності балансоутримувачів об'єктів благоустрою.

Статутом КП «Міськзелентрест», затвердженого рішенням Одеської міської ради від 7 липня 2009 року № 4450-V, визначено, що засновником підприємства є Одеська міська рада. Підприємство несе відповідальність за збереження та належне утримання зелених насаджень, переданих йому на баланс засновником на праві господарського відання.

Діяльність з утримання та збереження зелених насаджень, що належать територіальній громаді міста, узгоджується підприємством з засновником або уповноваженим ним органом, згідно з виділеними на ці цілі бюджетними коштами.

Видами діяльності КП «Міськзелентрест» визначено утримання та благоустрій зеленої зони міста на основі договорів з володарями та користувачами зелених насаджень місць обмеженого користування та спеціального призначення (поточний та капітальний ремонт об'єктів зеленого господарства, знесення зелених та видалення сухостійних насаджень при наявності спеціального дозволу тощо), обстеження на замовлення власників та користувачів об'єктів зеленої зони з метою знесення та пересадження дерев, кущів, газонів, квітників.

Відповідно до п. 4.15 Правил благоустрою міста Одеси догляд за зеленими насадженнями та їх видами у місті здійснює КП «Міськзелентрест» на умовах договору з балансоутримувачами об'єктів благоустрою. При цьому судом встановлено, що договір на обрізання дерев між КП «Міськзелентрест» та КП «ЖКС «Фонтанський» не укладався. Заявки на видалення КП «Міськзелентрест» будь-яких дерев не оформлялись.

З вищезазначеного, на думку суду, випливає необґрунтованість вимог про покладення відповідальності за шкоду, заподіяну в результаті падіння дерева, на КП «Міськзелентрест». Дерево, яке впало на автомобілі позивачів 31 травня 2013 року, росло на прибудинковій території дому № 6 у провулку Катаєва в м. Одесі, який в свою чергу обслуговується КП «ЖКС «Фонтанський» та відповідальність за утримання дерева повинна бути покладена також на КП «ЖКС «Фонтанський». При цьому суд встановив, що КП «ЖКС «Фонтанський» не виконало своїх обов'язків щодо організації благоустрою прибудинкової території будинку № 6 у провулку Катаєва в м. Одесі, утримання зелених насаджень на цій території, виявлення та видалення фаутного дерева. Вказана бездіяльність призвела до того, що дане дерево не було вчасно видалене і при його падінні була заподіяна шкода позивачам.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 58-60, 209, 212-215 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Одеської міської ради, комунального підприємства «ЖКС «Фонтанський», комунального підприємства «Міськзелентрест» про відшкодування шкоди задовольнити частково.

Стягнути з комунального підприємства «ЖКС «Фонтанський», код ЄДРПОУ 35302819, на користь ОСОБА_1 матеріальну шкоду у розмірі 6 070 (шість тисяч сімдесят) грн. 61 коп.

Стягнути з комунального підприємства «ЖКС «Фонтанський», код ЄДРПОУ 35302819, на користь ОСОБА_2 матеріальну шкоду у розмірі 122 433 (сто двадцять дві тисячі чотириста тридцять три ) грн. 32 коп.

Стягнути з комунального підприємства «ЖКС «Фонтанський», код ЄДРПОУ 35302819, на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 1 224 (одна тисяча двісті двадцять чотири ) грн. 33 копійок.

Стягнути з комунального підприємства «ЖКС «Фонтанський», код ЄДРПОУ 35302819, на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 229 (двісті двадцять дев'ять ) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційному суду через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя О.В.Суворова

08.07.2014