Справа № 1519/2-537/11
Провадження №2/521/4518/14
25.06.2014
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2014 року Малиновський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого судді - Бобуйок І.А.
при секретарі - Зубковій Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за позовом Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про зобов'язання осіб знести самочинно збудовані прибудови, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Малиновського районного суду м. Одеси з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про знесення самочинно збудованої прибудови. В обґрунтування позову Малиновська районна адміністрація Одеської міської ради посилається на те, що ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 самовільно без відповідних дозвільних документів, реконструювали домоволодіння АДРЕСА_2. В результаті реконструкції було самочинно збудовано прибудову загальною площею 34,8 кв.м., а також збудоване підсобне приміщення загальною площею 11,56 кв.м.
Ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 22.03.2012 р. було замінено первісного відповідача ОСОБА_5 на належних відповідачів - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав суду заяву в якій вказав, що позов підтримує та просить суд слухати справу у його відсутність.
Відповідачі повторно в судове засідання не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, причини неявки суду не повідомили.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 самовільно без відповідних дозвільних документів, реконструювали домоволодіння АДРЕСА_2. В результаті реконструкції було самочинно збудовано прибудову загальною площею 34,8 кв.м., а також збудоване підсобне приміщення загальною площею 11,56 кв.м.
Факт самочинної реконструкції підтверджується: службовою запискою від 02.11.2009 р.; планом-схемою самочинного будівництва; копією технічного паспорту від 14.10.2002 р.; протоколом від 20.10.2009 р. про адміністративне правопорушення за ст. 150 КУпАП; актом перевірки № 000929 від 19.10.2009 р.; актом від 29.10.2009 р. складеного комісією у складі співробітників Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради; приписом від 19.10.2009 р. із зобовязанням привести обєкт до попереднього стану; фото фіксацією.
Відповідно до ч. 1 ст. 376 Цивільного кодексу України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом.
Згідно до ч. 2 ст. 376 ЦК України, особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Статтею 5 Закону України «Про основи містобудування», при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені:
· розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови;
· розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів;
· раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення рівня ефективності та іншого використання земельних ділянок;
· охорона культурної спадщини, збереження традиційного характеру середовища населених пунктів;
· урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій;
· урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва;
· захист прав громадян та громадських організацій згідно законодавства.
Також, відповідно до ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів у порядку, визначеному статтею 24 Закону України «Про планування і забудову територій».
Статтею 28 Закону України «Про архітектурну діяльність» встановлено, що власники та користувачі об'єктів архітектури зобов'язані отримувати в установленому законодавством порядку дозвіл на виконання робіт, пов'язаних із реконструкцією, реставрацією чи капітальним ремонтом об'єкта архітектури.
Згідно з ч. 2 ст. 376 особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Згідно ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник має право виконувати будівельні роботи після:
Ш направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт Державній архітектурно-будівельній інспекції або її територіальному органу (далі - інспекції державного архітектурно - будівельного контролю) за місцезнаходженням об'єкта будівництва - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;
Ш реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до І - III категорій складності.
Також, пунктом 9 ст. 35 «Про регулювання містобудівної діяльності», передбачено, що замовник зобов'язаний протягом семи календарних днів з дня надіслання повідомлення до інспекції державного архітектурно - будівельного контролю відповідно до частини першої цієї статті або реєстрації декларації про початок виконання підготовчих робіт письмово поінформувати місцевий орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням об'єкта будівництва про початок виконання підготовчих робіт.
Як було встановлено судом в судових засіданнях, на теперішній час позивач не отримував інформації щодо проведення підготовчих або будівельних робіт.
Водночас, відповідно до ст. 12 Закону України «Про основи містобудування» передбачено, що до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на їх території належить право затвердження місцевих правил забудови окремих частин населених пунктів або окремих розділів місцевих правил забудови, вносити зміни в зазначені документи за поданням спеціально уповноважених органів містобудування та архітектури відповідно до законодавства.
Пунктом 7 ст. 376 ЦК України, передбачено, що у випадку істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, за свій рахунок, провести відповідну перебудову.
Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво.
Стаття 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20 травня 1999р. № 687-ХІУ, відповідно до якої будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів.
Порушення відповідачем норм чинного законодавства при здійсненні реконструкції домоволодіння АДРЕСА_2, шляхом самочинно збудованої прибудови загальною площею 34,8 кв.м., а також збудоване підсобне приміщення загальною площею 11,56 кв.м, суд кваліфікує як здійснення самочинного будівництва.
Постановою Кабінету міністрів України від 13.04.2011р. №461 затверджені «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів» відповідно до яких, на закінчених будівництвом об'єктах повинні бути виконані всі передбачені проектною документацією згідно із державними.
Відповідно до п. 1.4.1 до «Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» затверджених Державним комітетом України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 р. № 76, переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства
Суд акцентує свою увагу на тому, що ОСОБА_6 розширив балкон квартири АДРЕСА_1 без одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства для переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень.
Враховуючі все вищевикладене, реконструювання домоволодіння у вигляді прибудови та підсобного приміщення було зроблено ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 без узгодження проектної документації й одержання дозволу на її здійснення, чим порушено вимоги законодавства України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 12 Закону України «Про основи містобудування», ст.ст. 9, 28 Закону України «Про архітектурну діяльність», ст.ст. 34, 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 1.4.1 до «Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» затверджених Державним комітетом України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 р. № 76, ст. 376 Цивільного кодексу України, ст.ст. 10, 11, 60, 209, 213-215 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про зобов'язання осіб знести самочинно збудовані прибудови - задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 за свій рахунок привести самочинно реконструйоване домоволодіння АДРЕСА_2 до попереднього стану відповідно до технічної документації на приміщення, шляхом знесення самочинно збудованої прибудови загальною площею 34,8 кв.м., а також знесення самочинно збудованого підсобного приміщення загальною площею 11,56 кв.м.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
С У Д Д Я: І.А. Бобуйок