Головуючий у 1 інстанції - Тихонов І.В.
Суддя-доповідач - Білак С. В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2014 року справа №812/1967/14
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Білак С.В., суддів Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г., розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2014 року у справі № 812/1967/14 за позовом ОСОБА_2 до Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області, третя особа - Відділ державної реєстрації юридичних осіб підприємців та фізичних осіб-підприємців легалізації громадських отримувань реєстраційної служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області про визнання незаконними дій щодо складання вимоги №Ф-140 від 21.11.2013 року та скасування державної реєстрації ,-
ВСТАНОВИВ:
19 березня 2014 року ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області (далі - відповідач), Відділу державної реєстрації юридичних осіб підприємців та фізичних осіб-підприємців легалізації громадських отримувань реєстраційної служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області (далі - третя особа) про визнання незаконними дій щодо складання вимоги №Ф-140 від 21.11.2013 року та скасування державної реєстрації.
Позивач просила визнати незаконними дії відповідача щодо складення вимоги № Ф-140 від 21.11.2013 року у зв'язку з відсутністю у останньої відповідного обсягу повноважень. Скасувати державну реєстрацію відповідача як таку, що проведена на підставі нечинних установчих документів з порушенням вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2014 року у задоволенні позовних вимог позивачу було відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову суду, якою задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що дії Первомайської ОДПІ щодо винесення вимоги від 21.11.2013 року № Ф-140 є незаконними з огляду на те, що Первомайська ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області немає відповідних повноважень щодо прийняття будь яких вимог в порядку Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» а також те, що державна реєстрація вказаної юридичної особи проведена з істотним порушенням вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» за відсутністю чинних установчих документів, що є підставою для скасування реєстрації першого відповідача.
Особа з назвою "Первомайська ОДПІ Міндоходів" є недієздатною особою, оскільки не має чинного положення.
Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач зареєстрована Виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області як суб'єкт підприємницької діяльності 07 серпня 2006 року, перебуває на податковому обліку в Первомайській ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області з 07.08.2006 року за № 2300000000.
Позивач зареєстрована в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області як платник страхових внесків.
Як вбачається з матеріалів справи, 21 листопада 2013 року Первомайською ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області винесено вимогу № Ф-140 про сплату позивачем заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 2302,07 грн. (а.с. 6).
Згідно ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VІ(далі - Закон № 2464-VІ) платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Статтею 9 Закону № 2464-VІ передбачено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку, за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
При цьому, платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).
Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Частиною 11 статті 9 Закону № 2464-VІ визначено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
На підставі пункту 7 частини 1 статті 13 Закону № 2464-VІ органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплаченої суми єдиного внеску.
Частиною 4 статті 25 Закону № 2464-VІ передбачено, що орган доходів і зборів у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Відповідно до п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідач має заборгованість по недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 2302,07 грн.
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що відповідач звіти про нарахування єдиного внеску до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області у 2011 - 2013 роках не подавав, у зв'язку з чим розмір єдиного внеску обчислювався вказаним органом самостійно.
Згідно з абз. 3 п.8 ст.9 Закону № 2464 фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
У відповідності до ч.12 ст. 9 Закону № 2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що за позивачем рахується недоїмка зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 2302,07 грн.
Що стосується доводів позивача стосовно того, що Первомайська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області не є органом державної влади та у неї не має повноважень на винесення оскаржуваного рішення, суд зазначає, що згідно зі статтею 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААВ № 709293 Первомайську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Луганській області зареєстровано в якості юридичної особи. (а.с.35).
З довідки ЄДРПОУ серії АБ № 727453 вбачається, що Первомайська ОДПІ ГУ Міндоходів є органом державної влади (а.с.38).
Згідно з пунктом 1 Положення про Первомайську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Луганській області, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 17 квітня 2013 року № 54, Первомайська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів є територіальним органом Міндоходів, який підпорядковується Міністерству доходів і зборів України та Головному управлінню Міндоходів у Луганській області та забезпечує реалізацію повноважень Міндоходів на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Таким чином, Первомайська ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області має правовий статус юридичної особи, наданий вказаному органу відповідно до законодавства України.
Відповідач також правомочний вчиняти дії, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
За приписами ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
В силу норм статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Виходячи з системного аналізу вищенаведених норм Кодексу адміністративного судочинства України, фізична особа має право, в тому числі в судовому порядку, вимагати скасування чи прийняття рішень, вчинення чи утримання від вчинення дій, усунення бездіяльності виключно при здійсненні суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій саме щодо цієї фізичної особи.
Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що чинним законодавством України не передбачено права фізичної особи, що не є засновником юридичної особи, вимагати припинення такої юридичної особи чи скасування її державної реєстрації.
Владні управлінські функції щодо внесення записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців у спорі, що розглядався, безпосередньо не стосуються позивача у справі, як фізичної особи, не створюють саме для нього юридичних наслідків, оскільки направлені на вчинення реєстраційних дій щодо юридичної особи (в даному випадку відповідача - Первомайської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області). Саме для цієї юридичної особи дії державного реєстратора, як суб'єкта владних повноважень і мають наслідком виникнення певних прав та обов'язків.
Тобто, в даному випадку дії стосовно реєстрації відповідача не стосуються позивача.
У спорі, що розглядався, мають місце правовідносини, що склались виключно між позивачем та першим відповідачем. Саме у відносинах з першим відповідачем, у позивача, як особи, що зареєстрована платником страхових внесків, стягувачем яких, в цьому випадку є Первомайська ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області, і можуть виникати певні права та обов'язки.
Таким чином, вимоги позивача є безпідставними і не можуть бути задоволеними.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2014 року у справі № 812/1967/14 за позовом ОСОБА_2 до Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області, третя особа - Відділ державної реєстрації юридичних осіб підприємців та фізичних осіб-підприємців легалізації громадських отримувань реєстраційної служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області про визнання незаконними дій щодо складання вимоги №Ф-140 від 21.11.2013 року та скасування державної реєстрації - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя С.В.Білак
Судді Т.Г. Гаврищук
М.Г.Сухарьок