Постанова № 39751672, 08.07.2014, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2014
Номер справи
819/1036/14-а
Номер документу
39751672
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1036/14-a

"08" липня 2014 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Баранюка А.З.

при секретарі судового засідання Шмира Р.І.

за участю:

позивача: ОСОБА_1;

редставника відповідача: Дубас Н.Я.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 Тернопільської обласної ради про визнання діяльності незаконною та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (надалі - позивач) із адміністративним позовом до Тернопільської обласної ради (надалі - відповідач) про скасування рішень прийнятих з 15 березня 2009 року по 21 травня 2014 року - відмовити.

В судовому засіданні позивач пояснив, що 18 грудня 2009 року Верховною Радою України було прийнято постанову № 771-VІ «Про призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради», якою були призначені позачергові вибори Тернопільської обласної ради 15 березня 2009 року. 03 березня 2009 року Верховна Рада України прийняла Постанову Верховної Ради України від 03 березня 2009 року №1058-VІ «Про визнання такою, що втратила чинність Постанови Верховної Ради України «Про призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради». В силу п. 2 даної постанови дана постанова вступила в законну силу з дня її прийняття. Рішенням Конституційного Суду України від 10 червня 2009 року у cправі №1-24/2009 було визнано неконституційною Постанову Верховної Ради України «Про визнання такою, що втратила чинність, Постанови Верховної Ради України «Про призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради» від 3 березня 2009 року № 1058-VІ.

В судовому засіданні позивач зазначив, що в силу ст. 152 Конституції України Постанова Верховної Ради України від 03 березня 2009 року №1058-VІ втратила свою чинність з 10 червня 2009 року, отже, станом на 15 березня 2009 року, тобто, на момент проведення голосування, підбиття підсумків результатів голосування до Тернопільської обласної ради Постанова Верховної Ради України від 3 березня 2009 року № 1058-VІ була чинною.

Таким чином, на думку позивача голосування, підбиття підсумків результатів голосування, складення протоколів про результати голосування на позачергових виборах до Тернопільської обласної ради 15 березня 2009 року були незаконними, відповідно, склад Тернопільської обласної ради, обраний 15 березня 2009 року є нелегітимним і вся подальша діяльність обласної ради з 15 березня 2009 року по 21 травня 2014 року є незаконною, а отже підлягають скасуванню усі рішення Тернопільської обласної ради за період з 15 березня 2009 року по 21 травня 2014 року.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечила та пояснила, що позачергові вибори Тернопільської обласної ради 15 березня 2009 року проведенні відповідно до вимог чинного законодавства, що підтверджується постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 березня 2009 року, залишеної в силі постановою від 14 березня 2009 року, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно із пунктом 30 частини першої статті 85 Конституції України до повноважень Верховної ради України належить призначення чергових та позачергових виборів до органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» за наявності підстав, передбачених частиною першою цієї статті, рішення суду про визнання актів ради незаконними, висновків відповідного комітету Верховної Ради Верховна Рада України може призначити позачергові вибори сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради. Питання про призначення Верховною Радою України позачергових виборів сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради може порушуватись перед Верховною Радою України сільським, селищним, міським головою, головою обласної, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації.

18 грудня 2009 року за наслідками розгляду звернення голови Тернопільської обласної державної адміністрації та враховуючи висновок Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Верховною Радою України прийнято Постанову № 771-VІ «Про призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради».

Згідно рішення № 6 Тернопільської обласної Територіальної виборчої комісії від 12 січня 2009 року оголошено початок виборчого процесу позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради 5-го скликання з 14 січня 2009 року, таким чином про початок виборчого процесу відповідачем було оголошено у строки, визначені ст.15 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (втратив чинність згідно із Законом України від 10 липня 2010 року № 2487-VI).

03 березня 2009 року Верховною Радою України прийнято постанову № 1058-VІ «Про визнання такою, що втратила чинність Постанови Верховної Ради України «Про призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради».

На підставі зазначеної постанови Тернопільською обласною територіальною виборчою комісією 06.03.2009р. прийнято рішення № 87 «Про припинення виборчого процесу з позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради».

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 березня 2009 року у справі № 2-а-838/09/1970 зазначене рішення виборчої комісії скасовано.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2009 № 7313/09/9104 постанова суду першої інстанції змінена, рішення Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії від 06 березня 2009 року №87 «Про припинення виборчого процесу з позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради 15 березня 2009 року» визнано протиправним та скасовано.

Суд апеляційної інстанції встановив, що Конституцією України, Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (втратив чинність згідно із Законом України від 10 липня 2010 року № 2487-VI) та іншими законами не передбачено повноважень обласних територіальних виборчих комісій, щодо припинення виборчого процесу, в тому числі по проведенню позачергових виборів.

Крім того, Львівський апеляційний суд зазначив, що вирішуючи вимогу щодо зобов'язання Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії організувати підготовку та проведення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради колегія суддів приходить до висновку, що в цій частині в задоволенні позову слід відмовити, оскільки обов'язок Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії по забезпеченню та проведенню виборів передбачено п.1 ч.2 ст.24 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (втратив чинність згідно із Законом України від 10 липня 2010 року № 2487-VI) і додаткового рішення з цього приводу не потребує.

Відповідно до ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Обставини, визнані судом загальновідомими, не потрібно доказувати.

Таким чином, вирішуючи справу щодо законності проведення позачергових виборів Тернопільської обласної ради 15 березня 2009 року суду виходили з того, що відповідно до Конституції України виборчий процес в Україні регулюється виключно Законами.

В подальшому 17 березня 2009 року Тернопільською обласною територіальною виборчою комісією було затверджено протокол «Про підсумки голосування та результати позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради», а 18 березня 2009 року в «Новій Тернопільській газеті» було офіційно оприлюднено результати позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради.

Рішення Конституційного Суду України від 10 червня 2009 року № 14-рп/2009 визнано неконституційною Постанову Верховної Ради України «Про визнання такою, що втратила чинність, Постанови Верховної Ради України «Про призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради» від 3 березня 2009 року N 1058-VI. При розгляді справи Конституційний суд дійшов висновку про те, що на підставі пункту 30 частини першої статті 85 Конституції України Верховна Рада України не мала повноважень відміняти позачергові вибори до Тернопільської обласної ради.

Відповідно до загальновідомих засад теорії держави та права, під терміном нормативно-правовий акт розуміють офіційний документ, прийнятий (виданий) уповноваженим на це суб'єктом у визначених законом формі та порядку, який встановлює норми права для неозначеного кола осіб і розрахований на неодноразове застосування.

Під терміном норма права розуміють санкціоноване державою загальнообов'язкове правило поведінки, спрямоване на врегулювання суспільних відносин шляхом надання їх учасникам прав, встановлення обов'язків та юридичної відповідальності.

За індивідуально-правовий акт вважають акт, що містить лише індивідуально-конкретні або індивідуально-правозастосовні приписи і не створює нових норм права.

У мотивувальній частині Рішення Конституційного Суду України від 27.03.2002 року № 7-рп/2002 (справа щодо актів про обрання/призначення суддів на посади та про звільнення їх з посад) імперативно визначено, що за змістом положень статей 85, 91 Конституції України, Верховна Рада України приймає закони, постанови та інші правові акти. Вони є юридичною формою реалізації повноважень єдиного органу законодавчої влади в Україні, і як визначено у п. 1 цього рішення правові акти Верховної Ради України поділяються на нормативно-правові та індивідуально-правові акти.

Як зазначено у Рішенні Конституційного Суду України від 27 грудня 2001 року № 20-рп/2001 (справа про укази Президії Верховної Ради України щодо Компартії України, зареєстрованої 22 липня 1991 року) ознаками нормативності правових актів є невизначеність дії у часі та неодноразовість застосування. Зазначені укази стосуються не індивідуально визначених суб'єктів, а охоплюють їх широке коло і розраховані на неодноразовість застосування.

Зокрема, у мотивувальній частині Рішення Конституційного Суду України від 10 червня 2009 року № 14-рп/2009 «у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Постанови Верховної Ради України «Про визнання такою, що втратила чинність, Постанови Верховної Ради України «Про призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради» зазначено, що Верховна Рада України як єдиний орган законодавчої влади, крім законотворчої діяльності, здійснює й інші закріплені в Конституції України повноваження, зокрема пов'язані з реалізацією народного волевиявлення - призначення всеукраїнського референдуму, виборів Президента України та виборів до органів місцевого самоврядування.

Здійснюючи свої повноваження, Верховна Рада України приймає закони, постанови та інші акти (стаття 91 Конституції України). Нормативно-правові акти Верховної Ради України встановлюють, змінюють чи припиняють правові норми; акти правозастосовного характеру спричиняють виникнення, зміну чи припинення юридичних прав та обов'язків.

Так, дослідивши Постанову Верховної Ради України «Про призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради», Конституційний Суд України дійшов висновку, що вона є актом застосування права. На підставах, встановлених законом, у ній визначено дату проведення виборів до органу місцевого самоврядування, тобто дату реалізації громадянами виборчих прав.

Таким чином суд приходить до переконання, що Постанова Верховної Ради України від 18 грудня 2009 року № 771-VІ «Про призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради» є індивідуально-правовий акт одноразового застосування щодо призначення позачергових виборів і вона вичерпала свою дію фактом її виконання, а тому подальше її скасування не впливає на законність закінчення виборчого процесу та формування складу обласної ради. При цьому, суд вважає, що відповідно до Конституції України виборчий процес в Україні регулюється виключно законами, законами також регулюється і обмеження виборчого права.

Враховуючи наведене суд дійшов висновку, що позачергові вибори Тернопільської обласної ради 15 березня 2009 року відбулися відповідно до вимог законодавства України, склад Тернопільської обласної ради сформовано законно, а тому підстав для задоволення позову немає.

Керуючись ст.ст. 158-167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Тернопільської обласної ради про визнання діяльності незаконною та скасування рішень прийнятих з 15 березня 2009 року по 21 травня 2014 року - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови підписано 14 липня 2014 року.

Суддя Баранюк А.З.

копія вірна

Суддя Баранюк А.З.