Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 липня 2014 р. Справа №805/7083/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12-45
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В. при секретарі судового засідання Пономаренко В.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної фінансової інспекції у Донецькій області
до Відділу освіти Ворошиловської районної у м. Донецьку ради
про зобов'язання виконати не вчинені дії, зазначені в пункті 7 листа-вимоги від 31 березня 2014 року № 21-04-09/1430
за участю представників:
від позивача: Бондар Ю.М., Плахотнікової О.Є. - за дов.
від відповідача: Ревенко Я.М. - за дов.
ВСТАНОВИВ:
Державною фінансовою інспекцією в Донецькій області заявлено позов до Відділу освіти Ворошиловської районної у м. Донецьку ради про зобов'язання виконати не вчинені дії, зазначені в пункті 7 листа-вимоги Донецької об'єднаної державної фінансової інспекції від 31 березня 2014 року № 21-04-09/1430, а саме відобразити дебіторську заборгованість за Товариством з обмеженою відповідальністю «Сладкая жизнь» в бухгалтерському обліку, забезпечити повернення коштів Товариством з обмеженою відповідальністю «Сладкая жизнь» на рахунок Відділу освіти Ворошиловської районної у м. Донецьку ради в сумі 19487 грн. 62 коп. з подальшим перерахуванням до бюджету на код платежу 21080500 «Інші надходження» відповідно до діючого законодавства.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на невиконання відповідачем пункту 7 вимоги Донецької об'єднаної державної фінансової інспекції від 31 березня 2014 року № 21-04-09/1430, прийнятої за наслідками планової фінансово-господарської діяльності відповідача. У судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги, просили позов задовольнити повністю, додатково пояснили, що пунктом 7 спірної вимоги встановлено порушення відповідачем вимог статті 2 Закону України «Про звільнення від оподаткування грошових коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків» від 30.11.2000 № 2117-ІІІ, пункту 46 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, а саме: придбання Відділом освіти Ворошиловської районної в м. Донецьку ради новорічних подарунків здійснювалась по завищеній ціні (до ціни подарунків включена сума податку на додану вартість), що призвело до проведення завищених витрат бюджетних коштів за період з 1 грудня 2011 року по 31 грудня 2012 року на суму 19487 грн. 62 коп.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти позову, підтримала викладені у письмових запереченнях обставини, в обґрунтування чого пояснила, що у відділі освіти відсутній первинний документ, який підтверджує дебіторську заборгованість ТОВ «Сладкая жизнь» за дитячі новорічні подарунки, так як розрахунки проведені у повному обсязі у 2011, 2012 роках на підставі наданих на той момент первинних документів - накладних на постачання дитячих новорічних подарунків. Відображення в бухгалтерському обліку дебіторської заборгованості за ТОВ «Сладкая жизнь» можливо при умові відображення кредиторської заборгованості в бухгалтерському обліку ТОВ «Сладкая жизнь». Також представник відповідача зазначила, що для виконання пункту 7 спірної вимоги позивача, відділ освіти звернувся до господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з ТОВ «Сладкая жизнь» суми ПДВ у розмірі 19487 грн. 62 коп., яка була включена до вартості дитячих новорічних подарунків. Рішенням господарського суду Донецької області від 16 вересня 2013 року № 905/5592/13 за аналогічним предметом спору, а саме: за позовом Управління освіти Донецької міської ради до ТОВ «Сладкая жизнь» про стягнення суми ПДВ, яка була включена до вартості дитячих новорічних подарунків, у задоволенні позову було відмовлено. У судовому засіданні представник відповідача просила у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Відповідно до пункту 2.3.1.1 плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Донецькій області на 1 квартал 2014 року проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Відділу освіти Ворошиловської районної у м. Донецьку ради за період з 01.09.2011р. по 31.12.2013р., за наслідками якої складений акт від 19 березня 2014 року № 21-04-09/15, який підписаний сторонами без заперечень.
В ході ревізії позивачем встановлено, що в порушення статті 2 Закону України «Про звільнення від оподаткування грошових коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків» від 30.11.2000 № 2117-ІІІ, пункту 46 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 відповідачем проведено завищених витрат бюджетних коштів внаслідок придбання відділом освіти новорічних подарунків по завищеній ціні (до ціни подарунків включена сума податку на додану вартість) за період з 01.12.2011р. по 31.12.2012р., у зв'язку з чим відобразити дебіторську заборгованість за ТОВ «Сладкая жизнь» в бухгалтерському обліку, забезпечити повернення коштів у сумі 19487 грн. 62 коп. з подальшим перерахуванням до бюджету на код платежу 21080500 «Інші надходження» відповідно до діючого законодавства.
На підставі акту ревізії позивачем у відношенні відповідача прийнята вимога про прийняття заходів по виявлених ревізією порушень від 31 березня 2014 року № 21-04-09/1430, відповідно до якої відповідачем не вчинені дії, зазначені в пункті 7 цієї вимоги, а саме: відобразити дебіторську заборгованість за Товариством з обмеженою відповідальністю «Сладкая жизнь» в бухгалтерському обліку, забезпечити повернення коштів Товариством з обмеженою відповідальністю «Сладкая жизнь» на рахунок Відділу освіти Ворошиловської районної у м. Донецьку ради в сумі 19487 грн. 62 коп. з подальшим перерахуванням до бюджету на код платежу 21080500 «Інші надходження» відповідно до діючого законодавства.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року № 2939-ХІІ (надалі - Закон № 2939) здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю). Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України. Статтею 2 Закону № 2939 передбачено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України
Згідно з нормою статті 4 Закону № 2939 інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 10 Закону № 2939 органу державного фінансового контролю надається право, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до частини 2 статті 15 Закону № 2939 законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Суд не приймає доводи представника відповідача на те, що у відділу освіти відсутній первинний документ, який підтверджує дебіторську заборгованість ТОВ «Сладкая жизнь» за дитячі новорічні подарунки, так як розрахунки проведені у повному обсязі у 2011, 2012 роках на підставі наданих на той момент первинних документів - накладних на постачання дитячих новорічних подарунків, з огляду на наступне.
Відповідно до пунктів 3.2, 3.5 Порядку бухгалтерського обліку окремих активів та зобов'язань бюджетних установ, затвердженого наказом Мінфіну України від 2 квітня 2014 року № 372 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2014 року за № 426/25203 (надалі - Порядок № 372) дебіторська заборгованість визнається активом, якщо існує ймовірність отримання установою майбутніх економічних вигід або досягнення поставленої мети та/або задоволення потреб установи і може бути достовірно визначена її сума. Дебіторська заборгованість, строк позовної давності якої минув і яка є безнадійною до стягнення, списується за результатами інвентаризації розрахунків на підставі рішення керівника установи з відображенням зміни результатів виконання кошторису. Безнадійна дебіторська заборгованість обліковується на відповідному позабалансовому рахунку протягом трьох років з моменту списання для спостереження за можливістю її стягнення у разі змін майнового стану неплатоспроможних дебіторів.
Згідно з пунктом 4.3 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку затвердженого наказом Мінфіну України від 24 травня 1995 року № 88 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 червня 1995 року за № 168/704 помилки в облікових регістрах за минулий звітний період виправляються способом сторно. Цей спосіб передбачає складання бухгалтерської довідки, в яку помилка (сума, кореспонденція рахунків) заноситься червоним чорнилом, пастою кулькових ручок тощо або знаком із "мінус", а правильний запис (сума, кореспонденція рахунків) заноситься чорнилом, пастою кулькових ручок тощо темного кольору. Внесенням цих даних до облікового регістру у місяці, в якому виявлено помилку, ліквідується неправильний запис та відображається правильна сума і кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку. Довідка має наводити причину помилки, посилання на документи та облікові регістри, в яких допущено помилку, і підписується працівником, який склав довідку, та після її перевірки - головним бухгалтером.
Відповідно до статті 222 Господарського кодексу України у разі необхідності відшкодування збитків або застосування інших санкцій суб'єкт господарювання чи інша юридична особа - учасник господарських відносин, чиї права або законні інтереси порушено, з метою безпосереднього врегулювання спору з порушником цих прав або інтересів має право звернутися до нього з письмовою претензією, якщо інше не встановлено законом.
Статтею 16 Цивільного Кодексу України закріплено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно з пунктом 2.4 Порядку № 372 суми коштів, які надходять у поточному бюджетному періоді на реєстраційні, спеціальні реєстраційні рахунки, відкриті в органах Казначейства, або поточні рахунки, відкриті в установах банків (крім власних надходжень), як повернення дебіторської заборгованості, яка виникла у попередніх бюджетних періодах, перераховуються до доходів загального фонду відповідного бюджету.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку що відповідач повинен відобразити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість за ТОВ «Сладкая жизнь» в сумі 19487 грн. 62 коп. на підставі бухгалтерської довідки складеної посадовою особою Відділу освіти, з урахуванням акту ревізії та вимоги від 31 березня 2014 року та забезпечити повернення цієї суми на реєстраційний рахунок Відділу освіти з подальшим перерахуванням до відповідного бюджету.
Що стосується посилання відповідача не те, що для виконання пункту 7 спірної вимоги позивача, відділ освіти звернувся до господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з ТОВ «Сладкая жизнь» суми ПДВ у розмірі 19487 грн. 62 коп., яка була включена до вартості дитячих новорічних подарунків, у задоволенні якого рішенням господарського суду Донецької області від 16 вересня 2013 року № 905/5592/13 було відмовлено, суд зазначає, що звернення відповідача з позовом до суду свідчить про початок виконання вимоги позивача від 31 березня 2014 року № 21-04-09/1430, але не посвідчує її виконання в цілому.
Судом під час судового засідання встановлено, що відповідач не оскаржує правомірність вимоги від 31 березня 2014 року № 21-04-09/1430, а посилається на труднощі у виконанні пункту 7 даної вимоги. Суд вважає, що це не надає підстав для відмови у задоволенні позовних вимог Державної фінансової інспекції у Донецькій області та фактично звільнення відповідача від повернення коштів до бюджету шляхом виконання вимоги.
Таким чином, пункт 7 вимоги Донецької об'єднаної державної фінансової інспекції від 31 березня 2014 року № 21-04-09/1430, а саме: відобразити дебіторську заборгованість за Товариством з обмеженою відповідальністю «Сладкая жизнь» в бухгалтерському обліку, забезпечити повернення коштів Товариством з обмеженою відповідальністю «Сладкая жизнь» на рахунок Відділу освіти Ворошиловської районної у м. Донецьку ради в сумі 19487 грн. 62 коп. з подальшим перерахуванням до бюджету на код платежу 21080500 «Інші надходження» відповідно до діючого законодавства, підлягає обов'язковому виконанню відповідачем.
Пунктом 10 статті 10 Закону № 2939 закріплено, що органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної фінансової інспекції у Донецькій області до Відділу освіти Ворошиловської районної у м. Донецьку ради про зобов'язання виконати не вчинені дії, зазначені в пункті 7 листа-вимоги від 31 березня 2014 року № 21-04-09/1430, а саме відобразити дебіторську заборгованість за Товариством з обмеженою відповідальністю «Сладкая жизнь» в бухгалтерському обліку, забезпечити повернення коштів в сумі 19487 грн. 62 коп. задовольнити повністю.
Зобов'язати Відділ освіти Ворошиловської районної у м. Донецьку ради виконати не вчинені дії, зазначені в пункті 7 листа-вимоги Донецької об'єднаної державної фінансової інспекції від 31 березня 2014 року № 21-04-09/1430, а саме відобразити дебіторську заборгованість за Товариством з обмеженою відповідальністю «Сладкая жизнь» в бухгалтерському обліку, забезпечити повернення коштів Товариством з обмеженою відповідальністю «Сладкая жизнь» на рахунок Відділу освіти Ворошиловської районної у м. Донецьку ради в сумі 19487 грн. 62 коп. з подальшим перерахуванням до бюджету на код платежу 21080500 «Інші надходження» відповідно до діючого законодавства.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 10 липня 2014 року. Постанова у повному обсязі складена 11 липня 2014 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Смагар С.В.