Постанова № 39750383, 09.07.2014, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
09.07.2014
Номер справи
592/4289/14-а
Номер документу
39750383
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №592/4289/14-а

Провадження №2-а/592/186/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2014 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м.Суми у складі:

головуючого судді Чернобая О.І.,

при секретарі Дегтяренко В.М.,

з участю позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Шульги Ю.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ковпаківського районного суду м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Суми про визнання дій протиправними і зобов'язання призначити пенсію зі зменшенням пенсійного віку,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом і свої вимоги обґрунтовує тим що він в 1988 році працював водієм Сумського АТП 15927 і згідно розпорядження Міністерства автотранспорту України був направлений в складі зведеної автоколони Сумського облавтоуправління для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. У зв'язку з чим позивачу було видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорії 3). 06.08.2013 року позивачу виповнилося 55 років і відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він має право на зменшення пенсійного віку на 5 років. Позивач звернувся з заявою про призначення пенсії, але йому було відмовлено у призначенні пенсії з підстав відсутності первинних документів, що підтверджують періоди роботи та населені пункти у зоні відчуження. У листопаді 2013 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії, однак відповідач відмовив у призначенні пенсії. За таких обставин позивач просить визнати дії відповідача щодо відмови у призначенні йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 5 років.

У судовому засіданні позивач та представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги з зазначених підстав підтримали та просили їх задовольнити.

Представник відповідача Шульга Ю.В. у судовому засіданні позов не визнала, вважаючи, що відмова в призначенні пенсії позивачу є правомірною, оскільки він не надав первинні документи, що підтверджують його роботу безпосередньо в зоні відчуження.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач в 1988 році працював водієм Сумського АТП 15927 (а.с.14)

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС у 1988 році (категорія 3), що підтверджується відповідним посвідченням (а.с.8)

06.08.2013 року ОСОБА_1 виповнилося 55 років, з метою призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою,

Рішенням від 06.11.2013 року управління Пенсійного фонду України в м.Сумах ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком, оскільки останній не надав первинні документи про роботу у зоні відчуження.

Крім того, відповідач листом № 31053/07-06 від 14.11.2013 року зазначив, що право на пенсію ОСОБА_1 матиме при досягненні віку 60 років (а.с.9)

Однак, суд не може погодитися з такими твердженнями управління Пенсійного фонду України в м.Сумах, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п.3 ч.1 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали: у зоні відчуження в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів.

Частиною 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - які працювали у зоні відчуження у 1988 році не менше 30 календарних днів- 5 років.

Згідно п/п «г» п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком з урахування положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», додаються: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) часі і в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

У відповідності до п.2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. № 51 посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Як встановлено судом, позивач є власником посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1988 році 3-ї категорії, відтак є всі підстави вважати, що він працював у зоні відчуження не менше 30 календарних днів (а.с.8).

Крім того, згідно списку працівників Сумського АТП 15927 та АТП 15928 відряджених в м. Чорнобиль у період з 12.05. по 12. 06. 1988 року значиться і позивач (а.с.12)

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України саме на відповідача, як суб'єкта владних повноважень, покладено обов'язок доведення суду правомірності свого рішення про відмову у призначенні, перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі наданих ним документів

Надана відповідачем довідка КП «Київпастранс» № 230 від 13.09.2013 року не спростувала факту 30 календарних днів роботи позивача у зоні відчуження у 1988 році (а.с.33)

Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку, що в матеріалах справи є докази, які підтверджують той факт, що позивач у 1988 році працював у зоні відчуження не менше 30 календарних днів, а тому має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 5 років.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 7-9, 11, 69-71, 94, 99, 159, 160-163, 167, 183-3 КАС України, суд-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м.Суми щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Суми призначити ОСОБА_1 пенсію зі зменшенням віку на 5 років відповідно до положень ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 06.11.2013 року.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя О.І. Чернобай