Постанова № 39748746, 08.07.2014, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2014
Номер справи
803/1079/14
Номер документу
39748746
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2014 року Справа № 803/1079/14

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника позивача Соколова С.В.,

представників відповідача Федорчука М.Ф., Іщика В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Алтекс» про застосування заходів реагування щодо державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Волинській області (далі - позивач, територіальне управління Держгірпромнагляду у Волинській області) звернулося в суд з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Алтекс» (далі - відповідач, ТзОВ «Компанія Алтекс») про застосування заходів реагування щодо державного нагляду, а саме: зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки до отримання відповідного дозволу територіального органу Держгірпромнагляду України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що актом перевірки суб'єкта господарювання від 29 травня 2014 року №19 виявлено порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме: директор підприємства не одержав в територіального управління Дергірпромнагляду у Волинській області дозвіл на виконання підприємством робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пунктах 2, 3, 11, 12 та 23 додатку 2 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1107, та дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у пунктах 15, 17 та 19 додатку 3 до цього Порядку, чим порушені вимоги статті 21 Закону України «Про охорону праці» та пункти 6, 7 Порядку.

Ухвалою судді від 11.06.2014 року відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі.

26.06.2014 року на адресу суду надійшли заперечення відповідача на адміністративний позов, які мотивовані тим, що позивачем порушено порядок проведення перевірки та не дотримано вимоги Положення про діяльність управління. В зв'язку з чим ухвалою суду від 27.06.2014 року дану справу було призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві, просив суд адміністративний позов задовольнити повністю.

Представники відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнали, з підстав, викладених у письмових запереченнях. Зазначили, що позивачем не враховані важливі моменти, а саме: виконання ряду робіт здійснюється іншими підприємствами відповідно до укладених договорів, в результаті чого обов'язок з отримання дозволів покладається на ці підприємства, і в ході проведення експертиз щодо дотримання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки встановлено відсутність потреби в отриманні ряду дозволів ТзОВ «Компанія Алтекс».

З огляду на наведене, просять суд в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити в повному обсязі з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до наказу Територіального управління Держгірпромнагляду у Волинській області від 20 травня 2014 року №63 (а.с.13) та направлення на проведення перевірки від 20 травня 2014 року №692 (а.с.14) в присутності директора ТзОВ «Компанія Алтекс» Гаврилова О.Л. 29 травня 2014 року була проведена позапланова перевірка дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

В ході перевірки було виявлено порушення статті 21 Закону України «Про охорону праці», яке створює загрозу життю працюючих, а саме: не отримано (не представлено) дозвіл на виконання підприємством робіт підвищеної небезпеки, що передбачений у пунктах 2, 3, 11, 12 та 23 додатку 2 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1107, та дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у пунктах 15, 17 та 19 додатку 3 до цього Порядку.

Вказане порушення зафіксоване актом перевірки від 29 травня 2014 року №19, що підписаний уповноваженими службовими особами відповідача без зауважень (а.с.15-18).

Відповідно до частини третьої статті 21 Закону України «Про охорону праці», роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання.

Згідно з п.п.1 пункту 9 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1107 (далі - Порядок), для одержання дозволу, який видає територіальний орган Держгірпромнагляду, - роботодавець, виробник або постачальник (уповноважена ним особа) подає особисто чи надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до державного адміністратора заяву за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2005 року №1176 «Про затвердження форми заяви на одержання суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою документів дозвільного характеру», до якої додається: на виконання робіт підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання заявлених робіт; на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації заявлених машин, механізмів, устатковання та їх відповідності вимогам зазначеного законодавства.

Згідно з пунктами 2.26 та 2.27 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України та уніфікованої форми Акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року №826 (далі - Положення), у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку в посадової особи Держгірпромнагляду України виникає право заборони виконання робіт, виробництва. Заборона виконання робіт або виробництва, обмеження виробництва здійснюються на підставі відповідного акта перевірки.

Згідно з пунктом 1.4 вказаного Положення загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Судом встановлено, що на підставі акта перевірки територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Волинській області винесено припис від 29.05.2014 року №19, яким зобов'язано відповідача усунути виявлені під час перевірки порушення, зокрема, стосовно отримання роботодавцем дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (а.с.44-46).

Наказом ТзОВ «Компанія Алтекс» від 07.06.2014 року №69 затверджено план заходів з виконання припису №19 від 29.05.2014 року, пунктом 1 якого передбачено отримання дозволу територіального органу Держгірпромнагляду України на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (а.с.47-48).

Листом від 13.06.2014 року відповідач звернувся до ДП «Волинський експертно-технічний центр Держгірпромнагляду України» з проханням виконати експертне обстеження щодо спроможності ТзОВ «Компанія Алтекс» виконувати роботи підвищеної небезпеки та експлуатувати машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки (а.с.49).

Вказані обставини свідчать про те, що відповідач визнав встановлені в ході перевірки порушення вимог законодавства про охорону праці та почав вживати заходи на їх усунення. Доказів того, що ТзОВ «Компанія Алтекс» оскаржило у встановленому законом порядку припис територіального управління Держгірпромнагляду у Волинській області суду не надано.

Суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що виконання ряду робіт здійснюється іншими підприємствами відповідно до укладених договорів, в результаті чого обов'язок з отримання дозволів покладається на ці підприємства з огляду на таке.

Як свідчать матеріали справи, між відповідачем (замовник) та ТОВ «Клесівські граніти» (виконавець) 01.03.2013 року укладено договір про надання послуг з внутрішньо цехового транспортування, розвантажувально-навантажувальних робіт залізничного транспорту (а.с.60-63), однак доказів про наявність у ТОВ «Клесівські граніти» відповідного дозволу на виконання зазначених робіт відповідач суду не надав. В матеріалах справи наявний дозвіл на початок виконання роботи підвищеної небезпеки, виданий ПАТ «Ковельсільмаш» (а.с.64-66), однак будь-які докази перебування відповідача у договірних відносинах із зазначеним підприємством в матеріалах справи відсутні.

Водночас суд звертає увагу на ту обставину, що згідно чинного законодавства обов'язок щодо отримання відповідного дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки покладається саме на роботодавця, а не його контрагента.

Частиною сьомою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

При цьому, частиною п'ятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

За таких обставин, твердження відповідача про можливість самостійного застосування територіальним органом Держгірпромнагляду у Волинській області заходів реагування у вигляді заборони виконання робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки у відповідності до вимог п.2.27 Положення є безпідставними, оскільки Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», який допускає зупинення виконання робіт лише за постановою адміністративного суду, має вищу юридичну силу над вищевказаним підзаконним актом.

Також суд не вбачає будь-яких порушень з боку позивача при проведенні позапланової перевірки ТзОВ «Компанія Алтекс», оскільки така перевірки проведена у повній відповідності до вимог до ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», яка передбачає право проведення позапланового заходу у випадку настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.

З матеріалів справи вбачається, що 20.05.2014 року на ТзОВ «Компанія Алтекс» стався нещасний випадок зі смертельним наслідком. Дана обставина є законною підставою для проведення позапланової перевірки відповідача.

Разом з тим, твердження ТзОВ «Компанія Алтекс» про те, що позивач вийшов за межі перевірки і здійснив перевірку усієї діяльності товариства не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки така перевірка стосувалась дотримання відповідачем вимог законодавства з охорони праці, що згідно статті 1 Закону України «Про охорону праці» становить систему правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про підставність та обгрунтованість позовних вимог територіального управління Держгірпромнагляду у Волинській області, з огляду на що адміністративний позов слід задовольнити повністю шляхом зобов'язання ТзОВ «Компанія Алтекс» зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме:

- монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкцію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки;

- виробництво, переробку, розподіл та застосування шкідливих небезпечних речовин 1, 2 і 3 класу небезпеки, а також аміаку, водню та продуктів розділення повітря;

- зберігання балонів та інших ємностей із стисненим, зрідженим газом, їх заповнення, спорожнення;

- робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В та в зонах дії струму високої частоти;

- виконання зварювальних, газополум'яних робіт;

та зупинити експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:

- електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання напругою понад 1000 в;

- посудин, що працюють під тиском понад 0,05 Мпа;

- вантажопідіймальних кранів і машин

до отримання відповідного дозволу територіального органу Держгірпромнагляду України.

Відповідно до п.10 ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей. Отже, дана постанова підлягає до негайного виконання.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Закону України «Про охорону праці» суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Алтекс» (45007, Волинська обл., м.Ковель, вул.Варшавська, 1, код ЄДРПОУ 35823953) зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме:

- монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкцію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки;

- виробництво, переробку, розподіл та застосування шкідливих небезпечних речовин 1, 2 і 3 класу небезпеки, а також аміаку, водню та продуктів розділення повітря;

- зберігання балонів та інших ємностей із стисненим, зрідженим газом, їх заповнення, спорожнення;

- робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В та в зонах дії струму високої частоти;

- виконання зварювальних, газополум'яних робіт;

та зупинити експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:

- електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання напругою понад 1000 в;

- посудин, що працюють під тиском понад 0,05 Мпа;

- вантажопідіймальних кранів і машин

до отримання відповідного дозволу територіального органу Держгірпромнагляду України.

Постанову суду звернути до негайного виконання.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 14 липня 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій