ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
07 липня 2014 р. м. Житомир
справа № 806/2672/14
категорія 10.3.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Літвина О.Т.,
за участі секретаря Шкорботун Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства "Тепломережа" про стягнення 14020,54 грн.,-
встановив:
У червні 2014 року Житомирське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до адміністративного суду з позовом, в якому просив стягнути на його користь з комунального підприємства "Тепломережа" 14020,54 грн. адміністративно-господарських санкцій та пені за недодержання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів. В обґрунтування позову позивач посилається на те, що відповідач не виконав норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів-штатних працівників за 2013 рік, передбачений ст. 19 Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991, № 875-XII, у кількості 1 робоче місце. Сума заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2013 році, термін сплати яких минув 15 квітня 2014 року, та нарахованої за порушення термінів її сплати пені складає 14020,54 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з підстав викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог, з підстав викладених в письмовому запереченні.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що комунальне підприємство "Тепломережа" подало до Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік, згідно з яким середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу відповідача становить 19 осіб, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на підприємстві - 1, підприємством самостійно визначено суму адміністративно-господарської санкції за невиконання нормативу для працевлаштування інвалідів у розмірі 13805,26 грн. (а.с.7).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач надіслав відповідачу претензію № 11/14 від 22 квітня 2014 року за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів на суму 13805,26 грн. (а.с. 9). Оскільки суму заборгованості відповідач не сплатив, позивач звернувся до суду і до позовної заяви додав розрахунок пені за прострочення сплати заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, згідно з яким сума нарахованої пені станом на 06 червня 2014 року складає 215,28 грн. (а.с.8). Отже, загальна сума заборгованості з урахуванням пені складає 14020,54 грн.
Суд погоджується з висновками позивача з огляду на законодавче врегулювання спірних правовідносин.
Спірні правовідносини регулюються Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991, № 875-XII, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закону).
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ч. 1 ст. 19 Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Згідно з ч.ч.1-4 ст. 20 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Крім того, вимогами пункту 4 частини 3 статті 50 Закону України "Про зайнятість населення" № 5067-VI від 05.07.2012 року передбачено, що роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).
Як вбачається з частини першої ст. 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання, а згідно частини другої цієї ж статті, учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Із системного аналізу вказаних норм, суд приходить до висновку, що неналежне інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів, а саме неподання звітів за формою № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" про наявність вакансій для інвалідів державній службі зайнятості за спірний період, є порушенням вищезгаданих норм матеріального права та підставою для застосування адміністративно-господарських санкцій.
Під час розгляду справи в суді представником відповідача надано в судове засідання копію лише одного звіту по формі № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій" за жовтень 2013 року, який був поданий до Брусилівського районного центру зайнятості за звітний 2013 рік, та до того ж не відповідає формі звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", визначеній Наказом Міністерства соціальної політики України, від 31.05.2013, № 316 "Про затвердження форми звітності N 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" та Порядку її подання" (а.с.16). Крім того, зазначеним Наказом передбачено термін подання звітності: за наявності попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й).
Разом з тим, доводи представника відповідача про вжиття заходів на працевлаштування інваліда на створене робоче місце у 2013 році, зокрема направлення повідомлень до Брусилівського центру зайнятості в Житомирській області, з приводу направлення до підприємства інвалідів для подальшого їх працевлаштування, суд вважає безпідставними.
Беручи до уваги, що відповідач доказів щодо вжиття всіх належних заходів для виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та про сплату заборгованості не надав, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства "Тепломережа" на користь Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарську санкцію та пеню у розмірі 14020,54 грн.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя О.Т. Літвин
Повний текст постанови виготовлено: 10 липня 2014 р.