233 № 233/3931/14-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2014 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Чернецький В. А.
при секретарі Купрєєнко А.С.,
за участю: позивача ОСОБА_1
представника відповідача -
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої суми щомісячної державної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
ВСТАНОВИВ:
25 червня 2014 року позивачка звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними, стягнення з відповідача на її користь заборгованості із щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 01 січня 2014 року по 30 червня 2014 року, зазначивши, що вона має неповнолітню дитину - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 і має право на отримання щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трьох років відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми», ст. 43 Закону України «Про загальнообов*язкове державне страхування у зв*язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням» у розмірі не меншому, ніж встановлений законом прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років. Не зважаючи на приписи вищезазначеного закону, відповідач в період часу з 01 січня 2014 року по 30 червня 2014 року виплачував їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку у меншому розмірі, у з*язку з чим позивач просить визнати неправомірними дії УПСЗН Костянтинівської районної державної адміністрації щодо виплати на її користь допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому, ніж встановлений ст. 43 Закону України «Про загальнообов*язкове державне страхування у зв*язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням»; стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 01 січня 2014 року по 30 червня 2014 року у розмірі 4253,90 гривень.
Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримала свої позовні вимоги, посилаючись на викладені в позовній заяві обставини, просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з*явився, звернувся до суду із заявою про розгляд справи за його відсутності, надав суду заперечення, з якого вбачається, що УПСЗН Костянтинівської районної державної адміністрації не визнає позовні вимоги ОСОБА_1 і просить відмовити в їх задоволенні, оскільки відповідач під час нарахування та виплати позивачці щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку діяв відповідно до вимог діючого законодавства України, в межах затверджених кошторисом асигнувань на зазначені виплати, керуючись Порядком призначення і виплати державної допомоги сім*ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751.
З*ясувавши позицію сторін по справі, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивачка ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила дитину ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 (а.с.13).
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації № 354 від 16 червня 2014 року (а.с.8) в період часу з січня 2014 року по квітень 2014 року допомога становила 130 гривень щомісячно, загальна сума становить 520 гривень, з травня 2014 по червень 2014 року - 709,05 грн. загальна сума становить 1418,10 грн., як працюючій жінці (а.с.16,20). Загальний розмір сплаченої за період часу з січня по червень 2014 року року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить 1938,10 грн. (130 грн х 4 місяців)+(709,05* 2 місяці).
До дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI, до 1 січня 2008 року - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» № 2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№ 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами.
Зокрема, статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 3 та ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім*ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» № 2811-ХІІ та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40- 44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40- 44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» № 2811-ХІІ.
Станом на час розгляду справи Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік», та іншими Законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж передбачений у Законом України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що на відносини щодо виплати позивачці ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, поширюються норми Закону України Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-III, відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Отже, дії відповідача щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому, ніж встановлений ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», є неправомірними.
Відповідно до ст.7 Закону України « Про Державний бюджет України на 2014 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить : з 1 січня - 1032 гривні.
Приймаючи до уваги вищевикладене, за період часу з 01 січня 2014 року по 30 червня 2014 року УПСЗН Костянтинівської районної державної адміністрації мало сплатити на користь позивачки по справі допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 6192 грн 00 коп з наступного розрахунку : 1032грн х 6 місяців
Оскільки за період часу з 01 січня 2014 року по 30 червня 2014 року відповідачем по справі сплачено на користь позивачки допомогу по догляду за дитиною у розмірі 1938 грн 10 коп (130,00 грн х 4 місяців)+(709,05 грн. * 2 місяці), з УПСЗН Костянтинівської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню недоотримана сума щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 4253грн 90коп (6192грн - 1938,10грн).
На підставі ст.ст. 3, 19 Конституції України, ст.ст.1, 3, 15 Закону України "Про державну допомогу сім*ям з дітьми", ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", "Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", "Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, керуючись ст. ст. 6, 86, 94,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірним та стягнення недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_1 в період часу з 01 січня 2014 року по 30 червня 2014 року включно щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому, ніж прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адімінстрації на користь ОСОБА_1 за рахунок коштів Державного бюджету недоплачені суми щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 01 січня 2014 року по 30 червня 2014 року включно у розмірі 4253 (чотири тисячі двісті п'ятдесят три) гривні 90 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку Донецького Апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя