Постанова № 39739050, 07.07.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2014
Номер справи
813/3352/14
Номер документу
39739050
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 липня 2014 року 11 год. 55 хв. Справа № 813/3352/14

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Сакалоша В.М.,

за участю секретаря - Бравчука Д.Є.,

представників позивача - Захарків М.О., Глушко С.Є.

представника відповідача - Лунишина М.М.,

представник третьої особи, на стороні відповідача - Гірчак Н.Т.,

розглянувши у м. Львові у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції у Львівській області в особі Дрогобицької об'єднаної фінансової інспекції до Доброгостівської сільської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Приватного підприємства «БКФ Осанна» про стягнення коштів,

в с т а н о в и в:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної фінансової інспекції у Львівській області в особі Дрогобицької об'єднаної державної фінансової інспекції до Доброгостівської сільської ради про стягнення коштів в сумі 30 399,60 грн.

В ході судового розгляду справи судом було залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - приватне підприємство «БКФ Осанна».

Ухвалою суду від 08.05.2014 року відкрито провадження у справі. Хід розгляду справи відображений в ухвалах суду. В судовому засіданні 07.07.2014 року відповідно до вимог ч. 3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до п.3.3.6.1 плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на ІV-й квартал 2013 року працівниками Дрогобицької об`єднаної державної фінансової інспекції проведено ревізію сільського бюджету с. Доброгостів та фінансово-господарської діяльності Доброгостівської сільської ради Дрогобицького району Львівської області (далі - сільська рада) за період з 01.04.2011 по 31.10.2013. За наслідками ревізії складено акт від 15.01.2014 №20-38/001, який сільським головою не підписано. Заперечення до акту на адресу Дрогобицької об'єднаної держфінінспекції надійшли 12.02.2014 року, на які надано висновок від 05.03.2014 №20-13/213. Також, за результатами проведеної ревізії встановлено нецільове використання коштів субвенції, отриманої з державного бюджету, в сумі 30399,60 гривень.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю з підстав викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив, зокрема зазначив що, згідно з розпорядженням голови Львівської ОДА від 15.05.2012 року № 301/0/5-12, кошти в сумі 30 399,60 грн. з державного бюджету виділялись відповідачу саме на капітальний ремонт дороги. Відповідно до цього було розроблено кошторис на виділену суму та отримано позитивний експертний звіт щодо розгляду кошторисної частини проектної документації. Стверджує, що кошти були використані виключно на капітальний ремонт дороги, а відтак є такими, що використані за цільовим призначенням.

Третя особа у справі ПП «БКФ Осанна» не надала суду пояснень або заперечень щодо предмету спору, проте долучила до матеріалів справи документи на підтвердження виконаних приватним підприємством робіт по ремонту дороги.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Ревізією сільського бюджету с. Доброгостів та фінансово-господарської діяльності Доброгостівської сільської ради Дрогобицького району Львівської області за період з 01.04.2011 року по 31.10.2013 року з метою перевірки законності та обґрунтованості отримання з бюджету субвенції встановлено, що в 2012 році з державного бюджету по КТКВ 170703 «Видатки на проведення робіт, пов'язаних із будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг» КЕКВ 2133 «Капітальний ремонт інших об'єктів» сільським бюджетом с. Доброгостів по спеціальному фонду отримано субвенцію на капітальний ремонт вул. Молодіжної в с. Доброгостів в сумі 30399,60 гривень.

Дана сума субвенції виділена Доброгостівській сільській раді відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.01.2011 №52 «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах» (із змінами), та постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.2011 №972 «Деякі питання розподілу обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах» (із змінами), а також розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 15.05.2012 №301/0/5-12 «Про затвердження переліків об'єктів доріг комунальної власності в населених пунктах області, ремонти яких у 2012 році проводяться за кошти субвенції з державного бюджету».

Інших документів, на підставі яких виділено вказані кошти, крім зазначеного вище розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації при перевірці не надано.

Також, під час ревізії встановлено, що Доброгостівською сільською радою (замовник робіт) укладено договір з Приватним підприємством «БКФ Осанна» (виконавець робіт) (далі ПП «БКФ Осанна») від 29.08.2012 №02/12 на виконання робіт по капітальному ремонту по вул. Молодіжній в с. Доброгостів на суму 30399,60 гривень.

На підставі актів виконаних робіт за жовтень-листопад 2012 року сільською радою проведено оплату ПП «БКФ Осанна» за виконання робіт по капітальному ремонту по вул. Молодіжній в с. Доброгостів на загальну суму 30 399,60 грн. за рахунок отриманих коштів субвенції з державного бюджету по КТКВ 170703 «Видатки на проведення робіт, пов'язаних із будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг» КЕКВ 2133 «Капітальний ремонт інших об'єктів», зазначені акти виконаних робіт.

При прийнятті рішення судом взято до уваги наступне.

Відповідно до п.1.4 Порядку проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23.09.2003 №154 (далі - Порядок №154), до капітального ремонту об'єктів благоустрою населених пунктів (в тому числі вулиць, доріг, провулків, проїздів та ін.) належать роботи, що спрямовані на відновлення їх експлуатаційних характеристик, збільшення міцності та несучої здатності конструктивних елементів, а також збільшення габаритів об'єктів і окремих їх частин у межах норм.

До поточного ремонту вулично-дорожньої мережі, відповідно до п.1.7 Порядку №154, належать роботи, пов'язані з періодичним відновленням шару зносу дорожнього покриття, забезпечення достатньої його жорсткості та рівності, поліпшення експлуатаційних якостей елементів вулично-дорожньої мережі.

Крім цього, відповідно до п.1.3 Додатку 3 до п.1.6 Порядку №154, виправлення просаднів та прольотів з одночасним ремонтом основи та земельного полотна при загальному обсязі робіт не менше 200 кв. м, але не більше 40% площі проїзду також відноситься до поточного ремонту.

Згідно з бухгалтерським обліком сільської ради та Висновку про вартість доріг, що знаходяться на території Доброгостівської сільської ради від 01.02.2012, проведеного ФОП ОСОБА_5, загальна площа покриття даної вулиці становить 13200 кв. м.

Відповідно до актів виконаних робіт за жовтень-листопад 2012 року (ф.КБ-2в) ПП «БКФ Осанна» проведено роботи по виправленню профілю основ гравійно-піщаних з додаванням нового матеріалу на площі 3666 кв. м., що становить 27,8 відсотка від загальної площі покриття вулиці.

Так як площа робіт по виправленню профілю гравійно-піщаної основи відповідно до актів виконаних робіт ПП «БКФ Осанна» становить, як вказано вище, лише 27,8% від загальної площі покриття, дані роботи відносяться до поточного ремонту.

Крім того, в ході ревізії встановлено, що роботи по капітальному ремонту дороги по вул. Молодіжній проведено на підставі кошторисного розрахунку, розробленого ПП «БКФ Осанна» та затвердженого рішенням сесії селищної ради від 16.08.2012 №302 «Про затвердження кошторисного розрахунку № П130 «Капітальний ремонт доріг вул. Молодіжна та вул. Шевченка в с. Доброгостів».

Вказаним вище кошторисом розраховано проведення капітального ремонту дороги площею покриття 3666 кв. м., тобто на частину площі дороги, яка зазначена в актах виконаних робіт, що становить лише 27,8 відсотка від її загальної площі.

Тобто фактично виконані роботи по вул. Молодіжній кваліфікуються як поточний ремонт дороги, а не як капітальний.

А відтак, в порушення положень Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 №2456-УІ та п.1.4 Порядку проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23.09.2003 №154, внаслідок проведення бухгалтерією сільської ради оплати по КТКВ 170703 «Видатки на проведення робіт, пов'язаних із будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг» КЕКВ 2133 «Капітальний ремонт інших об'єктів» замість належного по КТКВ 170703 «Видатки на проведення робіт, пов'язаних із будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг» КЕКВ 1134 «Оплата інших послуг (крім комунальних)», кошти субвенції в сумі 30399,60 грн. використано не за цільовим призначенням.

Відповідно до Порядку повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету в разі їх нецільового використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 №1163, керуючись вимогами ст. 117 та ст.119 Бюджетного кодексу України, сільському голові Доброгостівської сільської ради Лунишину М.М. із супровідном листом від 28.01.2014 №20-13/79 скеровано вимогу про повернення використаної не за цільовим призначенням суми субвенції до державного бюджету.

Водночас, п.5 вказаного вище Порядку передбачено, що бюджетна установа, в якій виявлено бюджетне правопорушення, самостійно виконує вимогу протягом 10 робочих днів після її надходження та інформує контролюючий орган, який надіслав їй вимогу, про її виконання та подає копію документа, який підтверджує перерахування до відповідного бюджету сум субвенції, використаних не за цільовим призначенням.

Контроль за поверненням зазначених сум до відповідного бюджету здійснює контролюючий орган.

Крім цього, за наслідками проведеної ревізії сільському голові Доброгостівської сільської ради відповідно до п. 7 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-XII пред'явлено обов'язкові вимоги від 28.01.2014 №20-13/82 щодо усунення виявлених порушень в термін до 20.02.2014. Зокрема, вказаною вимогою зобов'язано повернути до державного бюджету використану не за цільовим призначенням субвенцію. Зазначену вимогу Доброгостівською сільською радою не було виконано і не було оскаржено ні в судовому порядку, ні перед вищестоящою організацією.

Також інформація про вжиття відповідних заходів реагування стосовно виконання вказаних вище вимог від 28.01.2014 №20-13/79 та від 28.01.2014 №20-13/82 на адресу Дрогобицької об'єднаної держфінінспекції не надходила.

Таким чином, використані Доброгостівською сільською радою не за цільовим призначенням кошти субвенції до державного бюджету не повернуто, і тим самим вимоги Дрогобицької об'єднаної держфінінспекції від 28.01.2014 №20-13/79 та від 28.01.2014 №20-13/82 не виконані.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються. А, відповідно до п.10 ст.10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органам державної фінансової інспекції надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи і службові особи зобов'язані діяти лише на підстав, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із вимогами ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

При цьому, у відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють не лише чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а й обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо.

Таким чином, сукупність вищенаведених встановлених обставин підтверджено документально, що дає суду підстави визнати позовні вимоги обґрунтованими, доведеними матеріалами справи, і такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 7-14, 50, 71, 86, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

п о с т а н о в и в:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Доброгостівської сільської ради (82176, Львівська область, Дрогобицький район , с. Доброгостів, вул. Шкільна, 1, ЄДРПОУ 04373933) до державного бюджету кошти (використану не за цільовим призначенням субвенцію) в розмірі 30 399,60 грн. (тридцять тисяч триста дев'яносто дев'ять гривень шістдесят копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 14 липня 2014 року.

Суддя Сакалош В.М.