241/712/14-а
2-а/241/93/2014
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.07.2014 року Суддя Першотравневого районного суду Донецької області Топузова Н.М.
Розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов*язання нарахувати та сплатити щомісячне підвищення до пенсії,відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за 2014 рік,-
В С Т А Н О В И В :
В липні 2014 року позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Першотравневому районі Донецької області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання зробити нарахування та виплати доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»,починаючи з 1 січня 2014 року. В обґрунтування заявлених вимог позивачка вказала на те, що вона віднесена до категорії дітей війни, тому, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», вона має право з 2014 року на доплату до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Натомість доплати до пенсії нараховувалися і сплачувалися відповідачем не у належному розмірі, чим були порушені її права. На підставі викладеного просила визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати його зробити нарахування та провести виплату доплати до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 1 січня 2014 року та стягнути з відповідача на її користь судовий збір.
Позивачка до судового засідання не з'явилась, надала заяву, в якій позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила справу розглянути за її відсутності.
Відповідач- УПФУ Першотравневого району Донецької області надав письмові заперечення, в яких вказав, що позивачка перебуває на обліку в управлінні, отримує пенсію, має статус «діти війни» та отримує надбавку. Висновки позивача є помилковими з огляду на підтвердження Рішеннями Конституційного Суду України від 26.12.2011 №20-рп/2011 та від 25.01.2012 №3-рп/2012, законності повноважень КМУ встановлювати розміри пенсійних виплат, а отже підстав для проведення нарахування спірної доплати іншим способом, ніж це визначено діючою постановою КМУ №1381 не має.Крім того,позивач не звертався до відповідача про проведення нарахування та виплати підвищення до пенсії,встановленого ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» ,в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком з 01.01.2014 року,а відповідач не виносив з цього питання рішення про відмову в проведенні перерахунку. Відсутній публічно-правовий спір між управлінням та позивачем з приводу нарахування та виплати підвищення «дітям війни» з 01.01.2014 року, отже відсутні підстави для розгляду даного питання в судовому порядку відповідно до норм позивачем КАС України. Органи Пенсійного Фонду, на підставі п.18 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір» від 08.07.2011 року за №3674-VI, звільняються від сплати судового збору.
Суд, з урахуванням матеріалів справи, вважає заявлені позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного вмотивування.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.
Судом встановлено, що позивач відноситься до категорії дітей війни та знаходиться на обліку в УПФУ Першотравневого району Донецької області, як такий, що отримує пенсію за віком, що було визнано відповідачем та підтверджується копією пенсійного посвідчення позивача.
Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" , який набрав чинності з 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Статтею 7 Закону України "Про соціальний захистзахист дітей війни" передбачено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік…» з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цими законами, на 2007 та 2008 роки було зупинено, зокрема, дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Поряд з цим, 09.07.2007 року Конституційним Судом України у справі № 1-29/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) ухвалено Рішення № 6-рп/2007, відповідно до якого, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-V від 19.12.2006 року, а також рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Конституційний Суд України відзначив, що положеннями Закону України про Державний бюджет України не можуть скасовуватися чи змінюватися обсяги прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених іншими законами України, не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.
Таким чином, з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року до 22.07.2011 року спірні відносини регулювалися відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції Закону, яка діяла до 01 січня 2007 року, відповідно до якої дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Пунктом 4 Прикінцевих положень ЗУ «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що у 2013 році норми і положення, зокрема, статей 5 та 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Тобто, визначення порядку та розмірів виплат указаним категоріям громадян на 2013 рік делеговано Кабінету Міністрів України.
В 2013 році порядок та розмір виплат «дітям війни» визначалися постановою КМУ №1381 від 28.12.2011 року, якою визначено розмір підвищення «дітям війни» 7% прожиткового мінімуму, встановлено законом для осіб, які втратили працездатність.
Згідно ст..3 Бюджетного Кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Тобто, положення п.4 Прикінцевих положень ЗУ «Про Державний бюджет України на 2013 рік» діяли протягом бюджетного року та закінчилися 31.12.2013 року.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не встановлено обмеження щодо виплат підвищення до пенсії «дітям війни», не внесено змін до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», тому з 01.01.2014 року діють положення ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», відповідно до якої дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Враховуючи, що фактично позивач отримує підвищення до пенсії у розмірі, визначеному п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», замість розміру, визначеного ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», то суд вважає встановленим, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню на підставі викладеного вмотивування шляхом визнання протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язанням УПФУ Першотравневого району Донецької області провести позивачу нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з урахуванням встановленого законодавством розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність в межах строку звернення до суду,встановленого ст. 99 КАС України,тобто з 07.01.2014 року по 07.07.2014 року.
В задоволені інших позовних вимог -відмовити, так як позовні вимоги задовольняються у межах строку звернення до суду, відповідно до ст. 99 КАС України , а та не можуть бути захищені права, які не порушені, тобто вирішення позовних вимог на майбутнє.
Згідно до ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі зазначеного з державного бюджету України підлягає стягненню судовий збір на користь позивачки у розмірі 73,08 грн., сплачений ним при поданні позову до суду.
Керуючись ст.ст. 8-11, 17, 18, 71, 86, 94, 159-167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Першотравневому районі Донецької області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 з 07 січня 2014 року по 07 липня 2014 року підвищення до пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком/прожиткового мінімуму для осіб ,що втратили працездатність/.
Зобов*язати Управління Пенсійного Фонду України в Першотравневому районі Донецької області провести ОСОБА_1, нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії, встановленого ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 07 січня 2014 року по 07 липня 2014 року включно, з урахуванням фактично проведених виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ,ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН № НОМЕР_1 ,зареєстрованої за адресою : АДРЕСА_1 ,з державного бюджету України витрати по сплаті судового збору в сумі 73/сімдесят три/гривні 08 копійок.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Першотравневий районий суд Донецької області протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя: Н.М.Топузова.