ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10 червня 2014 року № 826/6330/14
приміщення суду за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 81-А
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Соколової О.А. відповідно до вимог ст.183-2 КАС України, без виклику сторін, розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до ДП «Буд Підряд», Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГЕОС» про застосування заходів реагування, -
встановив:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до ДП «Буд Підряд», Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГЕОС» про застосування заходів реагування, -
Позовна вимога ґрунтується на: викладених в позовній заяві обставинах; плані перевірок новобудов на 2014 рік Печерського району м. Києва, посвідченні на проведення перевірки від 22.04.2014 року №253, акті перевірки від 24.04.2014 року №20/387, який направлений відповідачам, повідомленні про проведення планової перевірки від 28.03.2014 року №20/717, яке вручено ДП «Буд Підряд» відповідно до наявного в матеріалах справи зворотному поштовому повідомленню, положенні про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві затвердженим ДСНС України від 04.02.2013 року №3, виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 07.03.2013 року.
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилався на те, що за результатами перевірки ДП «Буд Підряд», Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГЕОС» позивачем було виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, які зазначені в акті від 24.04.2014 року № 20/387, що мали прояв у недотримані відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, а тому вказане, на думку позивача, є підставою для застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення будівництва житлового будинку по вул. Димитрова, 2 у Печерському районі м. Києва.
Через канцелярію суду представники відповідачів надали заперечення проти позову та в своє обґрунтування посилалися на те, що позивачем проведено перевірку без законних на те підстав, оскільки ні керівники підприємства, ні уповноважені особи ДП «Буд Підряд» та Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГЕОС» не отримували повідомлення про проведення планової перевірки на об'єкті будівництва по вул. Димитрова, 2 у Печерському районі м. Києва.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва.
На підставі наказу від 20 березня 2014 року №84 та посвідчення на проведення перевірки від 22 квітня 2014 року №20/253, в період з 23 по 24 квітня 2014 року Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві проведено планову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб будівництва житлового будинку по вул. Димитрова, 2 у Печерському районі м. Києва, генпідрядником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГЕОС», за результатами якої складно акт від 24 квітня 2014 року № 20/387.
Вказаною перевіркою встановлено ряд порушень пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.(а.с. 22 т. 1).
Факт допущення відповідачем порушень підтверджується наявним у матеріалах справи актом перевірки від 24 квітня 2014 року, який направлено на адресу замовника - ДП «Буд Підряд». Крім того, суд звертає увагу, що зазначений акт відповідачами не оскаржувався.
У зв'язку з існуванням безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до адміністративного суду з позовом про застосування до відповідача заходів реагування, шляхом повного зупинення роботи з будівництва житлового будинку по вул. Димитрова, 2, у Печерському районі м. Києва.
Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд погоджується з доводами Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві, виходячи з наступного.
Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулює Кодекс цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI.
Статтею 55 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI передбачені заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, відповідно до частини першої якої забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.
Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях (частина друга статті 55 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI).
Забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання, відповідно до частини третьої статті 55 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI, покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Повноваження у сфері пожежної безпеки асоціацій, корпорацій, концернів, інших господарських об'єднань визначаються їхніми статутами або договорами між суб'єктами господарювання, що утворили об'єднання. Для виконання делегованих об'єднанню функцій у його апараті створюється служба пожежної безпеки (частина четверта статті 55 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI).
Повноваження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, передбачені статтею 67 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI, відповідно до частини першої якої до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; проведення перевірки за повідомленнями та заявами про злочини, пов'язані з пожежами та порушенням правил пожежної безпеки; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, відповідно до вимог статті 68 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, згідно з частиною першою статті 70 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI, є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина друга статті 70 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI).
Згідно з частиною п'ятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» 05.04.2007 № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Відповідно до пунктів 6.2., 6.4. Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів, затвердженої наказом МНС України від 21.10.2004 № 130, постанова про застосування запобіжних заходів підлягає виконанню шляхом опечатування, опломбування, знеструмлення (якщо це можливо) з дати приведення її в дію. Зупинення роботи підприємства, окремого виробництва, експлуатації будівель, споруд, випуску пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного призначення шляхом знеструмлення може здійснюватися в присутності спеціаліста служби енергонагляду району (міста), а відключення виробничих дільниць, агрегатів, опалювальних приладів, дільниць електромережі - за присутності енергетика (електрика) відповідного об'єкта, на якому застосовується запобіжний захід. При залученні спеціаліста служби енергонагляду району (міста) посадова особа органу держпожнагляду, якій доручено приведення постанови в дію, направляє на адресу керівництва, де працює спеціаліст, відповідний лист із зазначенням дати та часу приведення постанови в дію.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, позивачем за результатами перевірки ДП «Буд Підряд», Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГЕОС» виявлено порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідачі на спростування вказаних вище висновків контролюючого органу, викладених в акті перевірки, жодних належних та допустимих доказів не надали, вказавши лише на протиправність дій позивача під час проведення перевірки, водночас не надавши доказів на підтвердження своїх заперечень.
Отже, за вказаних обставин, позивач, як суб'єкт владних повноважень, довів обґрунтованість своїх позовних вимог, у зв'язку із чим суд вважає за необхідне застосувати до замовника - ДП «Буд Підряд» (код ЄДРПОУ 33053170), генерального підрядника - Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГЕОС» (код ЄДРПОУ 33156172) заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи з будівництва житлового будинку по вул. Димитрова, 2, у м. Києві.
При цьому, суд звертає увагу на ч. 11 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, яка передбачає, що особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві.
Суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та законними, наявні матеріали справи свідчать про дотримання позивачем передбачених законодавством процедур щодо застосування заходів реогування, надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для прийняття рішення по справі в порядку скороченого провадження про задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 186, ст. 254, ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
1. Позов Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до ДП «Буд Підряд», Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГЕОС» про застосування заходів реагування, задовольнити повністю.
2. Застосувати до ДП «Буд Підряд» (код ЄДРПОУ 33053170), Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГЕОС» (код ЄДРПОУ 33156172) заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи з будівництва житлового будинку по вул. Димитрова, 2 у м. Києві.
3. Визначити спосіб виконання судового рішення у порядку, передбаченому наказом МНС України від 21.10.2004 №130 «Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 8 листопада 2004 р. за №1416/10015, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити на вхідні двері будівництва житлового будинку по вул. Димитрова, 2 у м. Києві.
4. Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ч.8 ст.183-2, ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.А. Соколова