ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1Вн. № 27/103
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
20 червня 2014 року № 826/4050/14
за позовом Всеукраїнської громадської організації "Асоціація ветеранів державної податкової служби України" до Пенсійного фонду України провизнання неправомірною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії Судова колегія у складі:
Головуючий суддя О.В.Головань,
судді М.А.Бояринцева, А.С.Мазур
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про
визнання неправомірною бездіяльності правління Пенсійного фонду України по організації виконання постанови від 04.09.13 р. №15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670" та протиправними роз'яснення посадових осіб Пенсійного фонду України щодо неврегульованості на законодавчому рівні питань про включення складових заробітної плати при призначенні (перерахунку) пенсій колишнім службовцям податкової служби, затверджених постановою правління №15-1 на підставі п. 3, п.п. 5 п. 4, п.п. 1 п. 5, п.п. 3 п. 11, п.п. 17 п. 12 Положення про Пенсійний фонд України від 06.04.11 р. №384 та постанови Верховного Суду України від 20.02.12 р., та чисельних судових рішень по спірним правовідносинам, які вступили в законну силу згідно ст. 244-2 КАС України;
зобов'язання Пенсійний фонд України терміново організувати проведення донарахування пенсій, призначених (перерахованих) пенсіонерам Державної податкової служби без врахування складових заробітної плати, які не були враховані постановою правління №19-11, яка визнана протиправною і здійснити відшкодування заборгованості шляхом виплати недовиплачених сум пенсій, починаючи з 01.02.08 р., на підставі ст. 56 Конституції України, ст.ст. 1174-1175 ЦК України, п. 15 ст. 106, ст. 107, ст. 113, ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 66 Закону України "Про пенсійне страхування", постанови Верховного Суду України та ухвал Вищого адміністративного суду України, обов'язковість виконання яких передбачена ст. 244-2, ст.255 КАС України;
зобов'язання виключити із графи "інші виплати" у формі довідки для перерахунку пенсії в постанові правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.13 р. складову "винагорода за вислугу років" та включити її в складову основної заробітної плати, а також внести додаткову графу "Усього", як це зроблено у формі довідки для призначення пенсії,
зобов'язання при наданні роз'яснень на звернення колишніх працівників податкової служби щодо проведення донарахування призначених (перерахованих) пенсій, які були обчислені без врахування складових: винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби, керуватись актами вищої юридичної сили з урахуванням рішень Верховного Суду України, Вищого адміністративного Суду України щодо обов'язковості врахування перелічених складових до складу заробітної плати при обчисленні розміру пенсії при їх призначенні (донарахуванні), та Положенням про Пенсійний фонд №384;
зобов'язання територіальних органів Пенсійного фонду України витребувати від керівників відповідних податкових інспекцій оновлені довідки про середню місячну заробітну плату колишніх працівників податкової служби станом на 01.02.08 р. з урахуванням складових заробітної плати, з яких були нараховані пенсійні внески згідно особових рахунків про нараховану та сплачену заробітну плату колишніх працівників податкової служби станом на 01.02.08 р. з урахуванням складових заробітної плати, з яких були нараховані пенсійні внески згідно особових рахунків про нараховану та сплачену заробітну плату (з врахуванням заяви від 26.05.14 р.).
В судовому засіданні 11.06.14 р. оголошено ухвалу про розгляд справи в порядку письмового провадження згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, оскільки до судового засідання не з'явився представник відповідача, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи; судом заслухано пояснення представника позивача; необхідності заслуховувати пояснення свідка чи експерта немає.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -
ВСТАНОВИВ:
30.10.08 р. правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" № 19-11 (надалі - постанова № 19-11), якою затверджено форми довідок:
- довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про Державну службу" (підпункт 1 пункту 1 постанови);
- довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про Державну службу" (підпункт 1.2 пункту 1 постанови - втратив чинність згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.11 р. № 5-1);
- довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію (підпункт 1.3 пункту 1 постанови);
- довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію (підпункт 1.4 пункту 1 постанови).
Вказана постанова була оскаржена в судовому порядку як така, що не відповідає актам вищої юридичної сили.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.10 р. у справі №2а-4753/09/2670 за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19 до Міністерства юстиції України, Пенсійного фонду України, Міністерства праці та соціальної політики України, Кабінету Міністрів України позовні вимоги задоволено частково - постанову правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.08 р. №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.08 р. №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.10 р. судове рішення І-ї інстанції залишене без змін.
14.02.11 р. правління Пенсійного фонду України прийняло постанову №5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/09/2670", згідно якої визнано такими, що втратили чинність: -
підпункт 1.2 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008р. №19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.08 р. за №1161/15852;
форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затверджену постановою;
затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", що додається.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №2а-8893/12/2670 від 03.10.12 р. за позовом Всеукраїнської громадської організації "Асоціація ветеранів державної податкової служби України" до Пенсійного фонду України визнано постанову правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.08 р. № 19-11, такою, що не відповідає актам вищої юридичної сили в частині щодо невключення до складових заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутових питань, які передбачені Законами України "Про державну службу", "Про оплату праці" та постановами Кабінету Міністрів України від 09.03.06 р. № 268, від 12.09.97р. № 1013, від 20.12.93 р. № 1049, від 31.05.00 р. № 865, зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність до вимог законодавства форми довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії, визначених в підпунктах 1.1, 1.3, 1.4 пункту 1 Постанови правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.08 р. № 19-11.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.06.13 р. судове рішення залишене без змін.
На виконання судового рішення Правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову №15-1 від 04.09.13 р. "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670", згідно якої -
затверджено форми довідок про заробітну плату, що додаються: форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу"; форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію; форму довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію.
визнано такою, що втратила чинність, постанову правління Пенсійного фонду України від 30.10.08 р. № 19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", зареєстровану в Міністерстві юстиції України 04.12.08 р. за №1161/15852.
31.10.13 р. Міністерство доходів і зборів України звернулося до Пенсійного фонду України з листом за №16300/5/99-99-05-0216 "Про надання роз'яснення щодо перерахунку пенсій", у якому просило роз'яснити, зокрема, який порядок перерахунку пенсій у зв'язку з набранням чинності постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.13 р. щодо затвердження нових форм довідок про заробітну плату, що подаються для визначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу"; чи необхідно пенсіонерам, які перебувають на обліку та отримують пенсію згідно Закону України "Про державну службу", надавати оновлені довідки про складові заробітної плати у зв'язку з прийняттям постанови Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.13 р. щодо затвердження нових форм довідок про заробітну плату.
Пенсійний фонд України листом за №32648/02-20 від 03.12.13 р. надав відповідь на вказане звернення, у якій повідомив, що затвердження нових форм довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсій державним службовцям, не є підставою для здійснення перерахунку пенсій, зокрема, колишнім посадовим особам органів державної податкової служби та митної служби України.
Додатково у листі Пенсійного фонду України від 27.01.14 р. №2253/02-20 у відповідь на звернення Всеукраїнської громадської організації "Асоціація ветеранів державної податкової служби України" від 23.12.13 р. №14 повідомлено, що на виконання рішень судів в затверджених постановами правління Пенсійного фонду України від 14.02.11 р. №501, від 04.09.13 р. №15-1 формах довідок про заробітну плату передбачені графи, в яких вказуються нараховані посадовим особам органів державної податкової служби розміри, зокрема, винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Також повідомлено, що рішеннями Окружного адміністративного суду м. Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670 та постановами правління Пенсійного фонду України від 14.02.11 р. №5-1, від 04.09.13 р. №15-1 не вносились зміни до чинного законодавства, яким врегульовані питання щодо структури заробітної плати державного службовця, визначення складових заробітної плати державного службовця та порядку їх врахування при призначенні та перерахунку пенсій відповідно до Закону. Відтак, для перегляду органами Пенсійного фонду України розмірів пенсій, обчислених колишнім посадовим особам органів державної податкової служби з врахуванням визначених чинним законодавством складових заробітної плати державного службовця, - підстав немає.
Позивач - Всеукраїнська громадська організація "Асоціація ветеранів державної податкової служби України" - вважає бездіяльність Пенсійного фонду України щодо виконання судових рішень та власних актів протиправною з таких підстав.
Позивач зазначає, що на виконання постанови правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.13 р. "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670" Пенсійним фондом України мала бути організована та проконтрольована виплата раніше недонарахованих сум пенсій згідно старих форм довідок, тоді як вказані дії не вчинені.
Відповіді листами за №32648/02-20 від 03.12.13 р. та від 27.01.14 р. №2253/02-20 на звернення з цього приводу свідчать про небажання Пенсійного фонду України проводити відповідні доплати; а територіальні органи мотивують свою бездіяльність тим, що вказаною постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.13 р. не передбачено проведення перерахунку пенсій і не прийнято в межах своїх повноважень відповідних інструкцій та інших нормативних актів з цього питання.
Позивач посилається на ст. 1174-1175 ЦК України, згідно яких органи державної влади зобов'язані відшкодувати матеріальну шкоду, завдану фізичній особі.
Позивач зазначає, що для виконання постанови правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.08 р. №19-11 Пенсійним фондом України надсилалися територіальним управлінням відповідні інструкції та інші документи щодо порядку дій при призначенні (перерахунку) пенсій, тоді як після прийняття постанови правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.13 р. жодних інструкцій та роз'яснень не було, що позивач вважає порушенням вимог п.п. 3 п. 11 та п.п. 17 п. 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.11 р. №384.
Також про протиправність бездіяльності свідчать судові рішення з цього питання, які були прийняті на протязі 2006-2014 років по позовах членів Асоціації, на підставі яких територіальні органи Пенсійного фонду України відшкодовували недонараховані суми пенсій пенсіонерам податкової служби.
Щодо визначення дати, з якої Пенсійний фонд України повинен проводити відшкодування заподіяної шкоди, позивач посилається на необхідність застосування ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 66 Закону України "Про пенсійне страхування" та зазначає про безпідставність застосування ч. 2 ст. 33, ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.00 р. №865. Тобто, неврахування відповідачем в середню заробітну плату складових - винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби, з яких були сплачені пенсійні внески, призвело до заборгованості Пенсійного фонду України перед пенсіонерами.
Згідно ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постанови правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.03 р. недонараховані та несплачені суми обов'язкових платежів вважаються недоїмкою, сплата якої покладається на відповідача.
З врахуванням викладеного та тієї обставини, що останнє підвищення заробітної плати працівникам податкової служби проводилось 01.02.08 р. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.08 р. №34, на підставі якої відповідач проводив перерахунок раніше призначених пенсій без врахування вищенаведених складових заробітної плати, Асоціація вважає, що відповідач зобов'язаний провести донарахування та виплату недовиплачених сум пенсій пенсіонерам податкової служби, яким пенсія призначалась до 01.02.08 р. на підставі п. 15 ст. 106 Закону, починаючи з 01.02.08 р.
У доповненнях до адміністративного позову позивач додатково посилається на те, що у зв'язку з неправомірним ототожненням відповідачем понять "перерахунок пенсії" та "донарахування пенсії" та безпідставним невключенням до заробітної плати перелічених складових при обчисленні та донарахуванні пенсій, які згідно рішення Верховного Суду України від 20.02.12 р. та Вищого адміністративного суду України від 21.06.12 р. відносяться до складових заробітної плати, необхідно зобов'язати Пенсійний фонд України виключити із графи "інші виплати" у формі довідки для перерахунку пенсії в постанові правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.13 р. складову "винагорода за вислугу років" та включити її в складову основної заробітної плати, а також внести додаткову графу "Усього", як це зроблено у формі довідки для призначення пенсії, а також зобов'язати територіальні органи Пенсійного фонду України витребувати від керівників відповідних податкових інспекцій оновлені довідки про середню місячну заробітну плату колишніх працівників податкової служби станом на 01.02.08 р. з урахуванням складових заробітної плати, з яких були нараховані пенсійні внески згідно особових рахунків про нараховану та сплачену заробітну плату.
Відповідач - Пенсійний фонд України - проти задоволення позовних вимог заперечив, письмових пояснень не надав.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно зі Статутом Всеукраїнської громадської організації "Асоціація ветеранів державної служби України", затвердженим Установчою Конференцією (Протокол № І від 17.11.06 р.), зареєстрованим Міністерством юстиції України наказом від 22.02.07 р. №62/5, Свідоцтво №2620, асоціація створена ветеранами державної податкової служби України, які були державними службовцями та є пенсіонерами, з метою захисту своїх соціальних та інших законних інтересів.
На ветеранів державної податкової служби розповсюджуються приписи постанов правління Пенсійного фонду України №№19-11, 5-1, 15-1 що свідчить про наявність права на оскарження бездіяльності щодо виконання вказаних постанов.
Згідно постанови Президії Всеукраїнської громадської організації "Асоціація ветеранів державної служби України" від 05.02.14 р. №73 "Про надання повноваження Голові комісії по пенсійним питанням" надано повноваження голові комісії по пенсійним питанням Бордовському В.М звернутись до Окружного адміністративного суду м. Києва від ВГО "Асоціація ветеранів ДПС України" з позовом до Пенсійного фонду України по захисту законних прав та інтересів пенсіонерів органів державної податкової служби України та здійснення інших повноважень відповідно до п. 2.1, 2.3, 2.5 та р. 6 Статуту ВГО "Асоціація ветеранів ДПС України".
Згідно ч. 1, 2 ст. 21 Закону України "Про громадські об'єднання" для здійснення своєї мети (цілей) громадське об'єднання має право: 2) звертатися у порядку, визначеному законом, до органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб з пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами; 6) здійснювати інші права, не заборонені законом.
Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи має право: 1) бути учасником цивільно-правових відносин, набувати майнові і немайнові права відповідно до законодавства.
З огляду на положення ст. 21 Закону та статуту позивача як громадського об'єднання суд вважає Всеукраїнську громадську організацію "Асоціація ветеранів державної служби України" належним позивачем у справі.
Щодо позовних вимог по суті суд зазначає наступне.
визнання неправомірною бездіяльності правління Пенсійного фонду України по організації виконання постанови від 04.09.13 р. №15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670" та протиправними роз'яснення посадових осіб Пенсійного фонду України щодо неврегульованості на законодавчому рівні питань про включення складових заробітної плати при призначенні (перерахунку) пенсій колишнім службовцям податкової служби, затверджених постановою правління №15-1 на підставі п. 3, п.п. 5 п. 4, п.п. 1 п. 5, п.п. 3 п. 11, п.п. 17 п. 12 Положення про Пенсійний фонд України від 06.04.11 р. №384 та постанови Верховного Суду України від 20.02.12 р., та чисельних судових рішень по спірним правовідносинам, які вступили в законну силу згідно ст. 244-2 КАС України
Згідно змісту постанови правління Пенсійного фонду України прийнято постанову №15-1 від 04.09.13 р. "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670" вона містить два пункти - про затвердження форми довідок та про визнано такою, що втратила чинність, постанови правління Пенсійного фонду України від 30.10.08 р. № 19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
При чому, форми довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, та про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, доповнено графою "Інші виплати" (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).
Тобто, фактично виконано постанову Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №2а-8893/12/2670 від 03.10.12 р., згідно якої постанову правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.08 р. № 19-11, такою, що не відповідає актам вищої юридичної сили в частині щодо невключення до складових заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутових питань, які передбачені Законами України "Про державну службу", "Про оплату праці" та постановами Кабінету Міністрів України від 09.03.06 р. № 268, від 12.09.97р. №1013, від 20.12.93 р. № 1049, від 31.05.00 р. № 865, зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність до вимог законодавства форми довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії, визначених в підпунктах 1.1, 1.3, 1.4 пункту 1 Постанови правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.08 р. № 19-11.
Будь-яких інших положень постанова не містить, зокрема, нею не визначено будь-яких дій, що мають бути вчинені Пенсійним фондом України та/або його територіальними органами на її виконання, в тому числі, щодо перерахування чи донарахування пенсій, виданих згідно форм довідок, затверджених постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.08 р. № 19-11.
Відповідно, підстави для висновку про допущення Пенсійним фондом України бездіяльності щодо виконання постанови, відсутні.
Наявні в матеріалах справи роз'яснення з цього приводу за підписами посадових осіб Пенсійного фонду України та його територіальних органів, зокрема, викладеними у листах за №32648/02-20 від 03.12.13 р. та від 27.01.14 р. №2253/02-20, фактично містять роз'яснення про відсутність у постанові правління Пенсійного фонду України прийнято постанову №15-1 від 04.09.13 р. будь-яких положень щодо перерахунку пенсій після затвердження нових форм довідок, що відповідає дійсності, оскільки відповідні положення у постанові дійсно відсутні.
Згідно Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.11 р. №384, -
Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань: 5) організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах, районах у містах, а також управлінь у містах та районах (далі - територіальні органи) щодо: забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством (п.4);
Пенсійний фонд України з метою організації своєї діяльності: 1) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правових актів Міністерства та в установленому порядку подає їх Міністру (п. 5);
Правління Пенсійного фонду України: 3) приймає у межах своїх повноважень постанови, затверджує положення, інструкції та інші нормативно-правові акти Пенсійного фонду України (п.11);
Голова правління Пенсійного фонду України: 17) забезпечує виконання рішень правління Пенсійного фонду України (п. 12).
Згідно вказаних положень було прийнято постанову правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.13 р.; підстави для висновку про невиконання вказаних положень відповідачем як суб'єктом владних повноважень відсутні.
зобов'язання Пенсійний фонд України терміново організувати проведення донарахування пенсій, призначених (перерахованих) пенсіонерам Державної податкової служби без врахування складових заробітної плати, які не були враховані постановою правління №19-11, яка визнана протиправною і здійснити відшкодування заборгованості шляхом виплати недовиплачених сум пенсій, починаючи з 01.02.08 р., на підставі ст. 56 Конституції України, ст.ст. 1174-1175 ЦК України, п. 15 ст. 106, ст. 107, ст. 113, ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", постанови Верховного Суду України та ухвал Вищого адміністративного суду України, обов'язковість виконання яких передбачена ст. 244-2, ст. 255 КАС України
Як було зазначено вище, постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.13 р. перерахування/донарахування пенсій не передбачене, тому вказана постанова підставою для такого донарахування бути не може.
Згідно ст. 56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Згідно ст. 1174, 1175 ЦК України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні нею своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цієї особи.
Шкода, завдана фізичній або юридичній особі в результаті прийняття органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування нормативно-правового акта, що був визнаний незаконним і скасований, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини посадових і службових осіб цих органів.
Суд звертає увагу, що здійснення виплат внаслідок перерахунку (донарахування) пенсій та здійснення виплат внаслідок стягнення шкоди (збитків), заподіяних протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю, є різними за своєю правовою природою формами виплат і не взаємозамінними.
Якщо позивач вважає, що діями чи бездіяльністю Пенсійного фонду України щодо затвердження форм довідок Асоціації або її членам заподіяно шкоду, вони мають право звернутися з заявами та позовами про відшкодування шкоди.
В даному випадку позивач просить зобов'язати Пенсійний фонд України організувати проведення донарахування пенсій, призначених (перерахованих) пенсіонерам, що не є способом відшкодування шкоди і жодного відношення до ст. 56 Конституції України, ст.ст. 1174-1175 ЦК України немає.
Згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"-
строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується (п. 15 ст. 106);
Пенсійний фонд, його органи та посадові особи за шкоду, заподіяну особам внаслідок несвоєчасного або неповного надання соціальних послуг, призначення (перерахунку) та виплати пенсій, передбачених цим Законом, а також за невиконання або неналежне виконання ними обов'язків з адміністративного управління Накопичувальним фондом несуть відповідальність згідно із законом (ст. 107);
Держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат та їх пенсійних активів, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках.
Держава створює умови для функціонування страхових організацій і гарантує дотримання ними законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб, які отримують довічні пенсії відповідно до закону (ст. 113).
Згідно ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
У заробіток для обчислення пенсії включається за відповідні періоди допомога по тимчасовій непрацездатності чи середній заробіток, що зберігається за працівником.
Зазначені положення законодавства не мають відношення до даного адміністративного спору, оскільки в даному випадку спірне питання виникло щодо наявності (відсутності) підстав для перерахунку (донарахування) пенсій пенсіонерам податкових органів, які для отримання пенсії подавали довідки згідно постанови правління Пенсійного фонду України від 30.10.08 р. № 19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" до втрати нею чинності; в даному випадку немає жодних рішень про нарахування штрафів, пені чи недоїмки.
Згідно постанови Верховного Суду України від 20.02.12 р., на яку посилається позивач, встановлено, що висновок про невключення матеріальної допомоги, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, до складу заробітної плати державного службовця, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів №3723-ХІІ та №108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час, перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст. 41 Закону №1058-IV та ст. 66 Закону №1788-ХІІ.
Вказана постанова містить висновок Верховного Суду України щодо наявності по суті підстав для включення до складу заробітної плати державного службовця певних виплат, тоді як не містить висновків щодо процедури здійснення перерахування/донарахування пенсій державним службовцям, яким вона була нарахована без врахування всіх складових заробітної плати, тоді як саме це питання і є предметом з'ясування по даній адміністративній справі.
зобов'язання виключити із графи "інші виплати" у формі довідки для перерахунку пенсії в постанові правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.13 р. складову "винагорода за вислугу років" та включити її в складову основної заробітної плати, а також внести додаткову графу "Усього", як це зроблено у формі довідки для призначення пенсії
Згідно вказаної позовної вимоги позивач просить суд зобов'язати Пенсійний фонд України як суб'єкта владних повноважень прийняти рішення конкретного змісту, що виходить за межі компетенції адміністративного суду, оскільки суд не наділений компетенцією перебирати на себе повноваження суб'єкта владних повноважень.
У випадку, якщо позивач вважає, що конкретні положення нормативно-правового акту, яким є постанова №15-1 від 04.09.13 р. "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670", це може бути предметом судового оскарження в адміністративному суді в порядку ст. 171 КАС України, тоді як в даному випадку позивач таких вимог не ставить.
зобов'язання при наданні роз'яснень на звернення колишніх працівників податкової служби щодо проведення донарахування призначених (перерахованих) пенсій, які були обчислені без врахування складових: винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби, керуватись актами вищої юридичної сили з урахуванням рішень Верховного Суду України, Вищого адміністративного Суду України щодо обов'язковості врахування перелічених складових до складу заробітної плати при обчисленні розміру пенсії при їх призначенні (донарахуванні), та Положенням про Пенсійний фонд №384
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Таким чином, працівники Пенсійного фонду України та його територіальних управлінь зобов'язані діяти на підстави Конституції України, Законів України та інших нормативно-правових актів, а також судових рішень, що набрали законної сили, в силу положень вказаних актів законодавства, і прийняття для цього судового рішення не є потрібним.
Якщо в конкретному випадку Пенсійний фонд України, його територіальне управління чи посадова особа під час виконання своїх повноважень порушить вказані положення законодавства, це є підставою для оскраження їх рішень, дій чи бездіяльності з конкретного питання.
Щодо змісту роз'яснень Пенсійного фонду України та його посадових осіб, то вони можуть бути предметом окремого судового оскарження, якщо будуть прийняті у формі рішень, що створюють права та обов'язки для особи чи кола осіб, тобто, мають обов'язковий характер.
У всіх інших випадках (надання відповіді на усні звернення або у листуванні) щодо конкретних питань застосування законодавства, висловлена думка не може бути предметом оскарження, оскільки не носить обов'язкового характеру.
Зокрема, в судовому порядку неможливо примусити установу чи посадову особу висловлювати ту чи іншу точку зору щодо конкретного питання, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині не можуть бути задоволені.
зобов'язання територіальних органів Пенсійного фонду України витребувати від керівників відповідних податкових інспекцій оновлені довідки про середню місячну заробітну плату колишніх працівників податкової служби станом на 01.02.08 р. з урахуванням складових заробітної плати, з яких були нараховані пенсійні внески згідно особових рахунків про нараховану та сплачену заробітну плату колишніх працівників податкової служби станом на 01.02.08 р. з урахуванням складових заробітної плати, з яких були нараховані пенсійні внески згідно особових рахунків про нараховану та сплачену заробітну плату
Як було зазначено вище, постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.13 р. не визначено будь-яких дій, що мають бути зроблені Пенсійним фондом України та/або його територіальними органами на її виконання, в тому числі, щодо перерахування чи донарахування пенсій, виданих згідно форм довідок, затверджених постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.08 р. № 19-11, тому вказана постанова не є підставою для вчинення дій, зокрема, витребування від керівників відповідних податкових інспекцій оновлені довідки про середню місячну заробітну плату колишніх працівників податкової служби станом на 01.02.08 р.
Позивач не зазначає, на підставі яких актів законодавства Пенсійним фондом України мають бути вчинені вказані дії, у зв'язку з чим підстав для задоволення позовних вимог в цій частині немає.
Окремо щодо змісту позовних вимог суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Фактично спір виник у зв'язку з тим, що позивач вважає обов'язковим наслідком затвердження нових форм довідок постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.13 р. здійснення органами Пенсійного фонду України перерахування (донарахування) пенсій всім пенсіонерам податкової служби України, яким було призначено пенсію на підставі "старих" довідок, отриманих згідно форм, затверджених постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.08 р. № 19-11.
Суд не може погодитися з вказаним висновком позивача, оскільки, як було зазначено вище, постанова правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.13 р. відповідних положень не містить; окремих актів щодо перерахунку (донарахування) пенсій Пенсійним фондом України не приймалося.
Закони України "Про пенсійне забезпечення" та "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" не визначають поняття "донарахування пенсії", яке використовує позивач, тоді як визначають лише поняття "перерахунок пенсії", що поширюється на всі випадки зміни розміру пенсії після її призначення, тому в будь-якому випадку пенсіонери податкової служби за наявності підстав можуть вимагати від органів Пенсійного фонду України лише перерахунку пенсії.
Процедура та підстави перерахунку пенсій визначені також вказаними Законами України; окремою універсальною підставою для перерахунку пенсій є судове рішення згідно ч. 1 ст. 255 КАС України.
Зміст вказаних двох Законів України не дає підстав для висновку про те, що у випадку затвердження нових форм довідок про складові заробітної плати або визнання рішень про затвердження вказаних форм незаконними автоматично має відбуватися перерахунок раніше призначених пенсій.
Зацікавлені особи, при наявності бажання, можуть звернутися з заявами до органів Пенсійного фонду України (та до суду у випадку відмови) про перерахунок пенсій; вказані заяви мають бути розглянуті щодо кожної особи окремо.
Для вирішення питання про перерахунок раніше призначених пенсій не окремій особі, а певній категорії чи категоріям пенсіонерів необхідне прийняття відповідного акту Кабінету Міністрів України та Пенсійного фонду України та визначення відповідної процедури як нормативно-правового акту.
В даному випадку такі акти відсутні.
Суд не має підстав в межах своєї компетенції зобов'язувати суб'єктів владних повноважень їх приймати, оскільки не має права підміняти їх під час виконання владних управлінських функцій.
На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні позовних вимог відмовити.
2. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.
Головуючий Суддя О.В. Головань
Судді М.А. Бояринцева
А.С. Мазур
Повний текст постанови
виготовлено і підписано 20.06.14 р.