Ухвала суду № 39725409, 07.07.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2014
Номер справи
816/1229/14
Номер документу
39725409
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2014 р.Справа № 816/1229/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Калиновського В.А.

Суддів: Бенедик А.П. , Водолажської Н.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м.Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 16.05.2014р. по справі № 816/1229/14

за позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта"

до Державної податкової інспекції у м.Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області третя особа Управління державної казначейської служби України у м.Полтаві Полтавської області

про визнання бездіяльності пртиправною, стягнення надмірно сплаченої суми податкового зобов'язання,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Публічне акціонерне товариство "Укрнафта", звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м.Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області, в якому просив суд з урахуванням уточнень:

1. Визнати протиправною діяльність Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області, яка полягає у невиконанні передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів та дій щодо повернення платнику податків надміру сплаченого податку на додану вартість в розмірі 947 935,00 грн. та надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 1 199 115,00 грн.

2. Стягнути з Державного бюджету України через Управління Державної казначейської служби України у м. Полтаві Полтавської області на користь НГВУ „Полтаванафтогаз" ПАТ „Укрнафта" - відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання Договору № 35/809-СД від 27.07.2004 про спільну інвестиційну діяльність - надміру сплачену суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 947 935,00 грн. та з податку на прибуток в розмірі 1 199 115,00 грн.

02.04.2014 ухвалою суду до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено Управління Державної казначейської служби України в м. Полтаві Полтавської області.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.05.2014 року зазначений адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

Позивач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких він, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.

В судове засідання апеляційної інстанції сторони не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ПАТ "Укрнафта" платіжним дорученням від 14.02.2011 №582 була перерахована сума грошових зобов'язань з податку на прибуток за лютий 2011 року в розмірі 1 235 089,00 грн. (а.с. 12).

30.09.2011 позивач подав до ДПІ у м. Полтаві уточнюючу декларацію про результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи, якою зменшено суму податкового зобов'язання на 1 199 115,00 грн. (а.с. 13-14).

Крім того, платіжним дорученням від 10.02.2011 №581 позивачем була перерахована сума грошових зобов'язань з податку на додану вартість за червень, серпень - листопад 2010 року в розмірі 976 373,00 грн. (а.с. 16).

30.09.2011 платник податків подав до ДПІ у м. Полтаві уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вищевказаний звітний період, якими зменшено зазначену раніше суму податкового зобов'язання на 947 935,00 грн. (а.с. 17-42).

Згідно з довідкою від 27.05.2013 №97/10/202-23 (а.с. 45) та актом від 28.05.2013 №1517-20 (а.с. 46) в результаті звірення стану розрахунків платника з бюджетом за податками, зборами (обов'язковими платежами) ДПІ у м. Полтаві розбіжностей по податку на прибуток приватних підприємств та по податку на додану вартість не виявлено.

У подальшому 22.01.2014 позивач направив на адресу ДПІ у м. Полтаві заяву про повернення надмірно сплачених сум грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 947 935,00 грн. № 09/04-335 (а.с. 11) та заяву про повернення надмірно сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток від спільної діяльності в розмірі 1 199 115,00 грн. №09/04-336 (а.с. 15).

У відповідь на вказані заяви відповідач направив на адресу НГВУ "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укрнафта" листа (а.с. 47), яким контролюючий орган повідомив, що відповідно до пункту 19.3 наказу Головного управління Міндоходів у Полтавській області від 21.01.2014 №9 "Про індикативні показники доходів на січень 2014 року" повернення надміру сплачених сум податкових зобов'язань за податками у сумі понад 50 000,00 грн. здійснюється за попереднім інформуванням Головного управління Міндоходів у Полтавській області. При цьому ж заступник начальника ДПІ у м. Полтаві повідомив, що з метою повернення надмірно сплачених коштів з податку на додану вартість в сумі 947 935,00 грн. та з податку на прибуток в сумі 1199115,00 грн. на поточний рахунок в установах банку Договору №35/809-С від 20.07.2004 контролюючим органом 05.02.2014 направлено листа до Головного управління Міндоходів у Полтавській за №825/8/16-01-20-01-19.

Не погодившись із бездіяльністю відповідача щодо повернення надмірно сплачених сум податкових зобов'язань ПАТ "Укрнафта", звернувся до суду.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з протиправної бездіяльності ДПІ у м. Полтаві, яка полягає у невиконанні передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів та дій щодо повернення платнику надміру сплачених сум грошового зобов'язання.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Визначення поняття надміру сплачених грошових зобов'язань та умови їх повернення передбачено Податковим кодексом України.

Згідно підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Статтею 43 даного Кодексу визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.

Зокрема, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Правовідносини щодо взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань врегульовувалися чинним на момент подачі та розгляду заяви платника про повернення надміру сплаченого грошового зобов'язання Порядком взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженим спільним наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 № 974/1597/499, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 29.12.2010 за № 1386/18681 (надалі - Порядок № 974/1597/499 від 21.10.2010).

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку № 974/1597/499 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.

Пунктом 7 Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого спільним наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 30.12.2013 №882/1188, передбачено, що орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 №1242.

За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.

За платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за сім робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження відповідному місцевому фінансовому органу.

Місцевий фінансовий орган у строк не пізніше ніж протягом двох робочих днів здійснює погодження отриманих висновків шляхом засвідчення підписом керівника місцевого фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Міндоходів.

Орган Міндоходів не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.

Письмові докази свідчать, що право на повернення суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток виникло у позивача на підставі сплачених сум податкових зобов'язань за 2010 рік та заяв про їх повернення, поданих 22.01.2014 у зв'язку зі зменшенням податкових зобов'язань по уточнюючим розрахункам від 29.09.2011 та 30.09.2011.

Тобто, виникнення у позивача права на повернення сум грошових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток а також подання позивачем заяв про повернення надміру сплаченої суми грошових зобов'язань в межах встановленого законом строку відповідачем не заперечується.

З відповіді ДПІ у м. Полтаві на заяви позивача слідує, що ПАТ "Укрнафта" фактично було відмовлено у поверненні надміру сплачених сум грошового зобов'язання з посиланням на необхідність попереднього інформування Головного управління Міндоходів у Полтавській області у відповідності до положень пункту 19.3 наказу Головного управління Міндоходів в Полтавській області від 21.01.2014 №9 "Про індикативні показники доходів за січень 2014 року".

При цьому, контролюючий орган вказував, що з метою повернення ПАТ "Укрнафта" надміру сплачених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість у розмірі 947935,00 грн. та з податку на прибуток в розмірі 1 199 115,00 грн. ДПІ у м. Полтаві було направлено листа до Головного управління Міндоходів у Полтавській області від 05.02.2014 №825/8/16-01-20-01-19, але станом на дату розгляду справи у суді відповіді отримано не було.

Однак, вказані доводи відповідача є безпідставними, оскільки наказ Головного управління Міндоходів в Полтавській області від 21.01.2014 №9 суперечить нормам чинного податкового законодавства, які не передбачають в якості обов'язкової умови для повернення надміру сплаченого грошового зобов'язання погодження чи повідомлення органом державної податкової служби інших управлінь, відділів чи інших органів та/чи установ щодо надання згоди на таке повернення.

Більш того зазначений наказ не є нормативно-правовим актом та не був зареєстрований у встановленому порядку в Міністерстві юстиції України, тому його положення регулюють виключно питання внутрішньої діяльності органу державної податкової служби та не можуть змінювати норми Податкового кодексу України.

Враховуючи зазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність бездіяльності ДПІ у м. Полтаві, яка полягає у невиконанні передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів та дій щодо повернення платнику надміру сплачених сум грошового зобов'язання, оскільки отримавши у встановлений законом строк заяви платника щодо повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання, не заперечуючи при цьому наявність такої переплати в зазначеній сумі, інспекцією не було підготовлено та подано відповідному органові Державного казначейства України висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

У свою чергу протиправні дії ДПІ у м. Полтаві щодо неподання до відповідного органу Казначейства висновку про повернення позивачу надмірно сплачених сум грошових зобов'язань не перешкоджають стягненню вказаних грошових зобов'язань на підставі судового рішення.

Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 16.05.2014 року по справі № 816/1229/14 прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 16.05.2014р. по справі № 816/1229/14 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Калиновський В.А.Судді(підпис) (підпис) Бенедик А.П. Водолажська Н.С.