ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2014 р. Справа № 902/539/14
Господарський суд Вінницької області в складі
головуючого судді Грабика В.В.,
при секретарі судового засідання Шаравській Н.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: заступника Вінницького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави, уповноваженим органом якої є Кабінет Міністрів України в особі державного підприємства "45 експериментальний механічний завод" (в подальшому - ДП "45 ЕМЗ")
до:Вінницької міської ради
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - квартирно-експлуатаційного відділу м. Вінниці (в подальшому - КЕВ м. Вінниці), Міністерства оборони України
про визнання недійсним рішення 46 сесії 4 скликання Вінницької міської ради,-
за участю представників сторін:
від прокуратури: Лучко І.А. - прокурор Вінницької прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері;
від ДП "45 ЕМЗ": Могир О.Ю. - за довіреністю;
від Вінницької міської ради - Люльчак Л.П. - за довіреністю;
від КЕВ м. Вінниці та Міністерства оборони України - Томчук М.А. - за довіреністю,-
ВСТАНОВИВ :
24.04.2014р. заступник Вінницького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері звернувся до господарського суду Вінницької області в інтересах держави, уповноваженим органом якої є Кабінет Міністрів України в особі ДП "45 ЕМЗ" з позовом до Вінницької міської ради про скасування рішення 46 сесії 4 скликання №1755 від 20.02.2006р..
Позов обгрунтовано наступним. 20 лютого 2006 року Вінницькою міською радою прийнято рішення "Про вилучення земельних ділянок у ДП МО України "45 ЕМЗ" за №1755. Вказаним рішенням вилучено в ДП " 45 ЕМЗ" за його згодою земельні ділянки, розташовані по вул. Червоноармійській, 57 в м. Вінниці площею 7,7598 га, яка перебувала в користуванні, та 6,8281 га , яка перебувала в постійному користуванні, загальною площею 14,6 га . Вказане рішення прийняте міською радою із перевищенням своїх повноважень та порушує право землекористування ДП " 45 ЕМЗ". Припинення права постійного землекористування ДП " 45 ЕМЗ" могло бути здійснено власником земельної ділянки, тобто державним органом виконавчої влади, а не органом місцевого самоврядування. Вилучення спірної земельної ділянки площею 14,6 га було здійснено за відсутності дозволу уповноваженої на це особи - Міністра оборони України. Крім того, на вилученій земельній ділянці по даний час розташоване об'єкти нерухомого майна заводу, яке не було реалізовано і по даний час знаходиться на балансі ДП " 45 ЕМЗ", а саме: три артезіанські свердловини, резервуар питної води з насосною станцією, асфальтована автомобільна дорога, залізнична платформа з містками через р. Тяжилівка та площадка з твердим покриттям, що унеможливлює їхнє повноцінне використання. Також вилучена земельна ділянка площею 14,5879 га. по даний час знаходиться на обліку в КЕВ м. Вінниці як землі оборони згідно даних форми 405. Зазначені обставини й стали підставою звернення до суду.
Ухвалою суду від 25.04.2014р. порушено провадження у справі №902/359/14 та призначено до розгляду в засіданні на 28.05.2014р., окрім іншого, залучено до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача КЕВ м. Вінниці та Міністерство оборони України.
14.05.2014р. від прокурора через канцелярію суду надійшла заява про зміну позовних вимог та запропоновано визнати недійсним рішення 46 сесії 4 скликання Вінницької міської ради Вінницької області "Про вилучення земельних ділянок у ДП МО України 45 ЕМЗ" за №1755 від 20 лютого 2006 року (а. с. 38-39).
19.05.2014р. від КЕВ м. Вінниці та Міністерства оборони України через канцелярію суду надійшли пояснення, в яких окрім іншого зазначено наступне. Згідно ч.3 ст.142 ЗК України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власником земельної ділянки по вул. Червоноармійській, 57 у м. Вінниця, виступає Кабінет Міністрів України в особі Міністерства оборони України. Міністерство оборони України згоди на припинення права користування вказаною земельною ділянкою не давало та з приводу цього не було прийнято розпорядження Кабінетом Міністрів України (а.с.40-41).
26.05.2014р. від ДП "45 ЕМЗ" через канцелярію суду надійшли письмові пояснення по суті спору, в яких окрім іншого, зазначено наступне. Виходячи із аналізу змісту положень статті 17, частин другої, третьої статті 84 , частин третьої, четвертої статті 142, частини шостої статті 149 та пункту 12 перехідних положень ЗК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) Вінницька міська рада не мала повноважень щодо розпорядження спірною земельною ділянкою державної форми власності, а тому не могла вилучати її з користування ДП МО України " 45 ЕМЗ". Припинення права постійного землекористування ДП " 45 ЕМЗ" могло бути здійснено власником земельної ділянки, тобто державним органом виконавчої влади, а не органом місцевого самоврядування. Дії органів державної влади та місцевого самоврядування, спрямовані на позбавлення суб'єкта права користування земельною ділянкою після державної реєстрації такого права поза межами підстав, визначених у статті 141 ЗК України, є такими, що порушують право користування земельною ділянкою (а.с. 45-48).
27.05.2014р. від Вінницької міської ради через канцелярію суду надійшла заява про застосування позовної давності, оскільки в роботі сесії на якій було прийняте оспорюване рішення приймав участь прокурор. Крім того, ДП " 45 ЕМЗ" 11.02.20010 р. за № 104 подано звернення до Вінницької міської ради, щодо внесення змін до виконавчого комітету рішення міської № 660 від 28.05.1998 р. і на земельну ділянку площею 21, 1721 га, що залишилась у постійному користуванні, видати в установленому порядку державний акт (а.с.60-61).
27.05.2014р. від Вінницької міської ради через канцелярію суду надійшов відзив на позов, в якому окрім іншого, зазначено наступне. ДП " 45 ЕМЗ", діючи відповідно до Статуту та наданих повноважень, листом від 19.05.2005 р. № 413 та повторно листом № 507 від 11.10.2005 року надало погодження на вилучення земельних ділянок, які використовувались 45 ЕМЗ на праві постійного користування згідно Державного акта І-ВН № 001475 від 23.12.2004 р. площею 6,8281 га та згідно договору № 205 від 12.05.1998 р. на право тимчасового користування землею площею 7,7598 га. Стаття 149 Земельного кодексу України ( в редакції на час прийняття оскаржуваного рішення) передбачала порядок вилучення земельних ділянок, тобто земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень. Отже, враховуючи дані норми закону, при прийнятті оскаржуваного рішення Вінницькою міською радою отримано згоду саме землекористувача земельної ділянки по вул. Червоноармійській, 57 ДП " 45 ЕМЗ", згідно Державного акта на право постійного користування землею від 23.12.2004 року серія І-ВН 001475 площею 6,8281 га, зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування землею № 2/41 та згідно договору № 205 від 12.05.1998 р. на право тимчасового користування землею площею 7,7598 га. Позивач - ДП " 45 ЕМЗ", є саме тією особою, яке надавало згоду на вилучення земельної ділянки, однак з 2006 року не вважало що дане вилучення було проведено неправомірно. Стаття 6 Закону України "Про розмежування земель державної та комунальної власності N 1457-ІУ, 05.02.2004, (який втратив чинність на підставі Закону N 5245-УІ від 06.09.2012 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності " однак діяв на момент прийняття оскаржуваного рішення ), передбачала, що при розмежуванні земель державної та комунальної власності не можуть передаватися до земель комунальної власності: землі атомної енергетики та космічної системи; землі оборони, крім земельних ділянок під об'єктами соціально-культурного, виробничого та житлового призначення. Згідно державного акту на право постійного користування, земельна ділянка надана ДП МО України " 45 експериментальний завод " для виробничих потреб. Отже, дані земельні ділянки могли бути передані у комунальну власність і віднесені до земель житлової та громадської забудови. Стаття 149 Земельного кодексу України (в редакції на час прийняття оскаржуваного рішення) передбачала порядок вилучення земельних ділянок, тобто земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень. Тобто Земельний кодекс України не передбачав надання додаткових погоджень міністерствами, іншими відомствами на надання згоди на вилучення земельних ділянок. Згідно п. 3. Прикінцевих положень до ЗК України (в редакції 2001 року, діючої на момент прийняття оскаржуваного рішення) було визначено, що закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Кодексом, діють у частині, що не суперечить цьому Кодексу. Отже, наказ Міністра оборони України від 22.12.1997р. № 483 прийнятий до набрання чинності Земельним кодексом України суперечить положенням ст. 149 ЗК України, адже вимагав додаткового погодження із міністерством. Тому, в даному випадку посилання позивача на положення наказу Міністра оборони України від 22.12.1997р. №483 є безпідставними. Крім того, аналогічну правову позицію викладено і в постанові Рівненського апеляційного господарського суду від 10.02.2014 р. по справі № 902/385/13. Отже, Вінницька міська рада при прийнятті оскаржуваного рішення діяла лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керувалась у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України (а.с.62-65).
Ухвалою господарського суду Вінницької області від 28.05.2014р. продовжено строк вирішення спору на 15 днів та відкладено розгляд справи на 09.07.2014р..
03.07.2014р. від ДП "45 ЕМЗ" надійшли пояснення, в яких окрім іншого зазначено наступне. Станом на 20.02.2006 року, відповідно до статуту (редакція від 09.02.2001 року) ДП "45 ЕМЗ" мало назву державне підприємство Міністерства оборони України "45 експериментальний механічний завод", було засноване на державній власності й підпорядковане Міністерству оборони - органу управління майном. Згідно з частинами третьою, четвертою статті 142 ЗК України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації. Згідно з пунктом "а" статті 17 та частиною шостою статті 149 ЗК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до повноважень обласної державної адміністрації у галузі земельних відносин належало розпорядження землями державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб. Крім того, відповідно до п. 4.1, п. 4.4 Статуту (редакція від 09.02.2001 року) ДП МО України " 45 ЕМЗ" майно підприємства становлять основні фонди та обігові кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі Підприємства. Майно Підприємства є власністю держави і закріплюється за ним на праві повного господарського відання. Відчуження майна, що є державною власністю і закріпленні за підприємством, здійснюється за погодженням з Органом Управління майном. Джерелами формування майна є серед іншого майно, передане йому органами державного управління. Отже, виходячи з вищевикладеного та враховуючи зміст положень статті 17, частин другої, третьої статті 84, частин третьої, четвертої статті 142, частини шостої статті 149 та пункту 12 перехідних положень ЗК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) незаконно вилучена земельна ділянка відносилась до земель державної власності, а Вінницька міська рада не мала повноважень щодо розпорядження спірною земельною ділянкою державної форми власності, а тому не могла вилучати її з користування ДП МО України " 45 ЕМЗ". Припинення права постійного землекористування ДП " 45 ЕМЗ" могло бути здійснено власником земельної ділянки, тобто державним органом виконавчої влади, а не органом місцевого самоврядування. (а.с.108-112).
08.07.2014р. від прокурора через канцелярію суду надійшли пояснення наступного змісту. Позивач (ДП "45 ЕМЗ") дізнався про порушення своїх прав, коли прокурор надав на огляд лист виконавчого комітету Вінницької міської ради від 27.03.2014р. №01-00-011-13310 про надання документів, які стали підставою для вилучення земельних ділянок у ДП МО України "45 ЕМЗ". Даний лист міститься в матеріалах справи та зареєстрований в прокуратурі за вхідним номером 1222 від 01.04.2014. Саме з цієї дати починається перебіг строку позовної давності. А від так, заява про застосування позовної давності та відзив на позовну заяву не відповідають дійсним обставинам справи та не підлягають задоволенню (а.с.135-136).
09.07.2014р. від прокурора надійшли додаткові письмові пояснення наступного змісту. Датою, коли стало відомо прокурору про порушення прав землекористування держави в особі ДП "45 ЕМЗ" є дата отримання листа Вінницької міської ради Вінницької області за вх.№01-00-011-13310 від 27.03.2014, а саме - 01.04.2014 (вх. №1222) (а.с.137).
В судовому засіданні 09.07.2014р. прокурор позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з підстав та за обставин, вказаних в позові з врахуванням заяви про зміну позовних вимог. Що стосується заяви про застосування позовної давності прокурор підтримав позицію викладену в письмових поясненнях наданих суду 09.07.2014р. та зазначив, що про порушення прав держави прокуратурі стало відомо в результаті проведеної перевірки з урахуванням документів, отриманих 01.04.2014р. від Вінницької міської ради.
Представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав та за обставин, вказаних в позові, з врахуванням заяви про зміну позовних вимог та зазначила, що про порушення свого права дізналась з позовної заяви прокурора. Окрім іншого, зазначила наступне. На земельній ділянці 6,8281 знаходиться майно, яке належить 45 заводу, що підтверджується Генпланом, бухгалтерською довідкою, свідоцтвом про право власності, реєстраційним посвідченням "Ф", "Х", "С" - артезіанські свердловини, місток через річку Тяжилівку - без букв та цифрових позначень. "К " - площадка біля артезіанської свердловини "Х", дорога. Унеможливлюється доступ до нерухомого майна заводу.
Представник відповідача заперечила проти задоволення позову, з підстав та за обставин, вказаних у відзиві на позов та підтримала заяву про застосування позовної давності.
Представник третіх осіб зазначила про наявність підстав для задоволення позову з підстав та за обставин, вказаних в письмових поясненнях.
При розгляді справи судом встановлені наступні обставини .
12.05.1998р. між Вінницькою міською радою та ДП "45 ЕМЗ" було укладено договір на право тимчасового користування землею №205. Договором передбачено наступне: Вінницька міська рада рішенням виконкому від 28.05.98р. №660 передає, а ДП "45 ЕМЗ" приймає в тимчасове користування земельну ділянку за адресою: вул. Червоноармійська, 57, загальною площею 7,7598га, у тому числі: інших угідь 7,7598га згідно з технічним звітом по встановленню зовнішніх меж землекористування. Земельна ділянка надається на умовах тимчасового довгострокового користування строком на 10 років з цільовим призначенням - зелена зона (а.с.80).
Рішенням Вінницької міської ради №660 від 28.05.1998р. надано ДП "45 ЕМЗ" земельні ділянки по фактичному користуванню по вул. Червоноармійська, 57 для адміністративних, виробничих та складських потреб: площею 29,3644га в постійне користування (п.п.2.1 п.2 ); площею 7,7598га в тимчасове довгострокове користування строком на 10 років (прибережна захисна смуга) (п.п. 2.2 п.2); площею 0,3790 га в тимчасове довгострокове користування строком на 5 років. Договір зареєстровано в Книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 09.06.1998р. за №205 (а.с.78,141).
23.12.2004р. ДП МО України "45 експериментальний завод" відповідно до рішення виконкому Вінницької міської ради від 28 травня 1998 року №660 видано державний акт серії І-ВН №001475 на право постійного користування земельною ділянкою площею 6,8281 га в м. Вінниці, вул. Червоноармійська, 57. Акт зареєстровано у книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №2/41 (а.с.9-10).
Статутом ДП "45 ЕМЗ", затвердженим наказом Міністра оборони України №47 від 09.02.2001р., передбачено наступне: державне підприємство Міністерства оборони України "45 експериментальний механічний завод" засноване на державній власності й підпорядковане Міністерству оборони України (преамбула); майно підприємства є власністю держави і закріплюється за ним на праві повного господарського відання, здійснюючи яке підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд вчиняючи щодо нього будь-які дії, що не суперечать чинному законодавству України та цьому статуту (п.4.1.) (а.с.115-120).
29.03.2005р. виконкомом Вінницької міської ради, видано свідоцтво про право власності на будівлі та споруди №422, за яким об'єкт в цілому, який розташований в місті Вінниці по вулиці Гонти б/н належить державі в особі Верховної ради України на праві повного господарського відання державного підприємства Міністерства оборони України "45 експериментальний механічний завод" на праві загальнодержавної власності праві приватної власності . Загальна площа - 5293, 6 кв. м.. №1 - огорожа; №2-№3 - мости; №4 - резервуар. Літери "Щ" - навіс пункту виробничих насосів. Свідоцтво видане на підставі рішення виконкому Вінницької міської ради від 15.03.2005р. №425 (а.с.123-125).
11.10.2005р. за вих. №507 начальник ДП МО України "45 ЕМЗ" звернувся до т.в.о. голови Вінницької міської ради з проханням вирішити питання про вилучення із обліку земельні ділянки, які використовувались 45 ЕМЗ, а саме на праві постійного користування згідно Державного акту І-ВН №001475 від 23 грудня 2004 року площею 6,8281 га, а також від земельної ділянки, яку орендував завод по договору №205 від 12 травня 1997 року, площа земельної ділянки 7,7598 га. Усі будівлі, які розміщені на цих ділянках, через аукціон відчужені і передані по акту новим власникам (а.с.13).
Згідно протоколу 46 сесії Вінницької міської ради 4 скликання від 17.02.2006р. в роботі сесії взяли участь, заступники міського голови, члени виконавчого комітету, начальники управлінь та відділів міської ради, голови районних в місті рад, помічник прокурора м. Вінниці Григорчук А.С., представники засобів масової інформації (а.с.144).
Згідно протоколу 2 засідання міської ради від 20.02.2006р. на початку засідання присутніх у залі депутатів - 29 чоловік (а.с.143).
46 сесією 4 скликання Вінницької міської ради 20.02.2006р., окрім іншого, вирішено (рішення №1755): п.1. У зв'язку з наданням згоди "45 ЕМЗ" на припинення права користування земельними ділянками вилучити у ДП МО України "45 ЕМЗ" земельні ділянки, розташовані по вул. Червоноармійській, 57
п.п.1.1. площею 7,7598га уклавши додаткову угоду про розірвання договору тимчасового користування землею від 12.05.1998р. №205.
п.п. 1.2 площею 6,8281га надану в постійне користування землею від 23.12.2004р. серія І-ВН 001475, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за 2/41 (а.с.12).
Статутом ДП "45 ЕМЗ", затвердженим наказом Державного концерну "Укроборонпром" від 13.01.2012р. №4, ідентифікаційний код юридичної особи 08341806, передбачено наступне: державне підприємство "45 експериментальний механічний завод" (далі - підприємство) є державним комерційним підприємством, заснованим на державній власності (п.1.); майно підприємства є державною власністю і закріплене за ним на праві господарського відання. Здійснюючи право господарського відання підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном (п.15.) (а.с. 49-58).
27.03.2014р. Вінницькою міською радою супровідним листом №61-00-011-13310 від 27.03.2014р., отриманим Вінницькою прокуратурою з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері 01.04.2014р. за вх. №1222, направлено документи, які стали підставою для вилучення земельних ділянок у ДП МО України "45 ЕМЗ" на підставі рішення №1755 від 20.02.2006р. (а.с.11).
Згідно бухгалтерської довідки ДП "45 ЕМЗ" №575 від 02.07.2014р. на балансі ДП "45 ЕМЗ" обліковуються споруди які розташовані за адресою по вулиці Гонти б/н., а саме: 1. Артезіанська свердловина №1 - інвентарний №20032; 2. Артезіанська свердловина №2 - інвентарний №20033; 3. Артезіанська свердловина №3 - інвентарний №20049; 4. Резервуар питної води насосної - інвентарний №45/52; 5. Міст автомобільний через р. Тяжилівку - інвентарний №9749; 6. Площадка під матеріали НЗ з під"їздною дорогою - інвентарний №20048; 7. Залізничний шлях - інвентарний №20036 (а.с.121).
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, оглянувши матеріали справи, суд дійшов до переконання в тому, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав та встановлених судом правовідносин.
Що стосується заяви Вінницької міської ради про застосування строку позовної давності, то вона задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Відповідно до ст.261ч.1 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Згідно письмових та усних пояснень прокурора про порушення прав держави прокуратурі стало відомо за наслідками проведеної перевірки документів , отриманих від Вінницької міської ради Вінницької області 01.04.2014 вх. №1222 (а.с.137).
Враховуючи наведене, та приймаючи до увагу правову позицію висловлену Верховним Судом України у постанові від 20.08.2013р. у справі №6/17-4949-2011, суд приходить до переконання в тому, що прокурором строк позовної давності не пропущено, оскільки прокуратурі стало відомо про порушення прав держави в особі ДП " 45 ЕМЗ" в результаті правової оцінки отриманих 01.04.2014р. від Вінницької міської ради документів., а не з моменту обізнаності про прийняте 20.02.2006р. рішення. Отже заява відповідача про застосування позовної давності задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст.20ч.2 ГК України одним із способів захисту права господарюючого суб»єкта є визнання повністю або частково недійсним актів органів місцевого самоврядування , що суперечать законодавству , ущемляють права та законні інтереси суб»єкта господарювання.
Судом встановлено, що 20.02.2006р. Вінницька міська рада своїм рішенням №1755 за клопотанням землекористувача - ДП " 45 ЕМЗ" припинила користування останнім земельними ділянками по вул. Червоноармійській, 57 в м. Вінниці площею 7,7598га, яка перебувала в користуванні заводу на підставі договору оренди №205 від 12.05.1998р., та земельну ділянку площею 6,8281 га, яка перебувала в постійному користуванні заводу згідно державного акту від 23.12.2004 серія І-ВН 001475.
При цьому суд вважає за необхідне акцентувати увагу на тому, що з огляду на наявність клопотання землекористувача, яким відповідно до договору оренди та державного акту було саме ДП " 45 ЕМЗ", про відмову від права користування земельними ділянками та з урахуванням змісту ст.141, ст.142, ст.149 ЗК в редакції, чинній на дату прийняття оспорюваного рішення, міська рада 20.02.2006р. вирішувала питання саме про припинення права користування земельними ділянками в зв"зяку з добровільною відмовою від такого користування, а не про їх вилучення, що є проявом примусу в цивільних правовідносинах, як буквально зазначено в тексті самого рішення.
Що стосується земельної ділянки площею 7,7598га охоронної зеленої зони, вільної від будь-якої забудови, що підтверджується поясненнями учасників судового розгляду та кадастровим планом (а.с.72) , то орендодавцем вказаної земельної ділянки на підставі договору користування від 12.05.1998р., чинного станом на 20.02.2006р., була Вінницька міська рада, яка з урахуванням положень ст.31 ЗУ "Про оренду землі" не була обмежена в повноваженнях, за наявної згоди орендаря ДП " 45 ЕМЗ" , припинити право користування землею останнім, шляхом укладення угоди про розірвання договору оренди, що й знайшло своє підтвердження у п.п.1.1 п.1 рішення від 20.02.2006р..
Вказані обставини переконують суд у відсутності підстав для задоволення позову в частині визнання недійсним п.п.1.1 п.1 рішення від 20.02.2006р..
Як вбачається із змісту Державного акту серії серії І-ВН №001475 земельна ділянка площею 6,8281 була надана ДП "45 ЕМЗ" в постійне користування для виробничих потреб на підставі рішення виконкому Вінницької міської ради №660 від 28.05.1998р..
Відповідно до ст. 77 ЗК України (в редакції станом на час прийняття оскаржуваного рішення) землями оборони визнаються землі, надані для розміщення та постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій ЗСУ, інших військовий формувань, утворених відповідно до законодавства України (ч.1); землі оборони можуть перебувати у державній та комунальній власності. Порядок використання земель оборони встановлюється законом.
Ст. 84 ЗК України (в редакції станом на час прийняття оскаржуваного рішення) передбачено наступне: право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі, в тому рахунку, обласних державних адміністрацій; до земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать землі оборони, крім земельних ділянок під об'єктами соціально-культурного, виробничого та житлового призначення.
В даному випадку земельна ділянка не могла бути передана у комунальну власність, оскільки за законом відносилася до державної власності як землі оборони хоча і призначалась для виробничих потреб. При цьому слід зазначити, що міською радою не з"ясовувалася площа земельної ділянки, яка перебувала безпосередньо під об'єктами виробничого призначення і могла бути прийнята до комунальної власності.
Таким чином, Вінницька міська рада приймаючи рішення № 1755 від 20.02.2006р. в частині припинення права постійного користування ДП МО України " 45 ЕМЗ" земельною ділянкою площею 6,8281 га вийшла за межі наданих їй ЗК повноважень та перебрала на себе повноваження Вінницької обласної державної адміністрації (п.2 ч.1ст.21 ЗУ "Про місцеві державні адміністрації"). Наслідком такого перевищення повноважень стала неможливість позивача вільно користуватися належним йому на праві власності майном, розташованим на земельній ділянці 6,8281, що підтверджується Генпланом, бухгалтерською довідкою, а саме: "Ф", "Х", "С" - артезіанські свердловини, місток через річку Тяжилівку - без букв та цифрових позначень. "К " - площадка біля артезіанської свердловини "Х", дорога.
Зазначені обставини переконують суд у наявності підстав для визнання недійсним п.п.1.2 п.1 рішення №1755 від 20.02.2006р. саме з підстави, зазначеної вище. Інші підстави, вказані прокурором , при вирішенні даного спору та з урахуванням обставин даної справи не мають своїм наслідком визнання недійсним оспорюваного рішення повністю чи в частині.
Відповідно до ч.3 ст. 49 ГПК України та з врахуванням п. 4.1, п.4.6 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013р. "Про деякі питання практики застосування розділу VІ Господарського процесуального кодексу України" з Вінницької міської ради та ДП "45 ЕМЗ" слід стягнути в доход Державного бюджету по 609,00 грн. судового збору.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 4-3 - 4-5, 32, 33, 34, 43, 49,69,80, 82, 84, 85, 115 ГПК України, -
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати недійсним п.п.1.2. п.1 рішення 46 сесії 4 скликання Вінницької міської ради №1755 від 20.02.06р. "Про вилучення земельних ділянок у ДП МО України "45 експериментального механічного заводу".
3.В задоволенні решти частини позову відмовити .
4. Стягнути з державного підприємства "45 експериментальний завод" ( код ЄДРЮОФОП 08341806 вул. Червоноармійська, буд. 57, м. Вінниця, 21100) в доход Державного бюджету 609,00 грн. (шістсот дев'ять грн. ) судового збору.
5. Стягнути з Вінницької міської ради (код ЄДРЮОФОП 25512617, вул. Соборна, 59, м. Вінниця, 21050 ) в доход Державного бюджету 609,00 грн. (шістсот дев'ять грн. ) судового збору.
6. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 14 липня 2014 р.
Суддя Грабик В.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи.