ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" червня 2014 р. м. Київ К/800/27299/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Кошіля В.В.
Суддів Борисенко І.В.
Моторного О.А.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області
на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2014
та ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 13.02.2014
у справі № 2а-6531/12/1370
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «TFС GROUP»
до Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області
про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «TFС GROUP» звернулось до суду з позовом про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області, правонаступником якої є Дрогобицька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Львівській області, від 15.06.2011 № 0000782301, № 0000762301, № 0000772301, № 0000022401, від 30.08.2011 № 0000591702, № 0001452301.
Позивачем до суду подане клопотання про зупинення провадження у даній справі згідно п. 3 ч. 1 ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України до завершення перегляду в апеляційному порядку: постанови Львівського окружного адміністративного суду від 22.02.2012 у справі № 2а-2845/11/1370, постанови Львівського окружного адміністративного суду від 20.10.2010 у справі № 2а-6906/10/1370, постанови Львівського окружного адміністративного суду від 09.08.2012 у справі № 2а-3634/12/1370, оскільки оскаржені у даній справі податкові повідомлення-рішення в акті перевірки відповідача обґрунтовані обставинами та висновками щодо яких в інших провадженнях ухвалені судові рішення, котрі до завершення перегляду їх в апеляційному порядку не набрали законної сили.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 13.02.2014, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2014, провадження у справі № 2а-6531/12/1370 зупинено до набрання законної сили судовими рішеннями у справах № 2а-2845/11/1370, № 2а-6906/10/1370, № 2а-3634/12/1370.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати ухвали судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права.
Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Ухвалюючи рішення про зупинення провадження у справі, суд першої інстанції, з яким погодився і апеляційний адміністративний суд, зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення по справі № 2а-6531/12/1370 прийняті Дрогобицькою ОДПІ на підставі висновків акту перевірки від 23.05.2010 № 406/23-1/22407311, в якому податковий орган посилався на обставини та висновки щодо яких в інших провадженнях № 2а-2845/11/1370, № 2а-6906/10/1370, № 2а-3634/12/1370 ухвалені судові рішення, котрі до завершення перегляду їх в апеляційному порядку не набрали законної сили.
Однак, колегія суддів Вищого адміністративного суду України не може погодитись з таким висновком судів попередніх інстанцій, виходячи з наступного.
Згідно матеріалів справи, підставою звернення позивача до суду з вказаним адміністративним позовом є прийняття Державною податковою інспекцією у Дрогобицькому районі Львівської області, на підставі акта перевірки № 406/23-1/22407311 від 23.05.2011 податкових повідомлень-рішень:
- № 0000782301 від 15.06.2011 про зменшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток в розмірі 679 865 грн.;
- № 0000762301 від 15.06.2011 про визначення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 3 045 412 грн. основного платежу та 761 353 грн. штрафних (фінансових) санкцій;
- № 0000772301 від 15.06.2011 про визначення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 3 105 083 грн. основного платежу та 776 271 грн. штрафних (фінансових) санкцій;
- № 0000022401 від 15.06.2011 про нарахування штрафних санкцій у розмірі суми відчуження, визначеної за звичайними цінами, розмір яких складає 204 805,93 грн.
- № 0000591702 від 30.08.2011 про визначення суми грошового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 18 968,82 грн. основного платежу та 4 742,20 грн. штрафних (фінансових) санкцій;
- № 0001452301 від 30.08.2011 про зменшення розміру від'ємного значення податку на додану вартість на 63 537 грн.
В справі № 2а-2845/11/1370 предметом розгляду є податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області від 26.01.2011 № 0001522301/3 та № 0000852301/3, прийняті на підставі акту перевірки № 422/23-1/2240731 від 10.06.2010.
В справі № 2а-6906/10/1370 предметом розгляду є стягнення з ТОВ «TFС GROUP» податкової заборгованості згідно податкового повідомлення-рішення № 00001382301/0 від 29.10.2009 про нарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 19 629,22 грн.
У справі № 2а-3634/12/1370 предметом розгляду є податкові повідомлення-рішення Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Львівської області Державної податкової служби від 29.04.2011 № 0000542301, від 04.05.2011 № 0000562301, від 05.05.2011 № 0000602301, від 06.05.2011 № 0000632301, від 10.05.2011 № 0000642301 про нарахування штрафних санкцій, які були прийняті на підставі актів «Про ненадання документів, що належать до предмета перевірки» від 28.04.2011 № 75/23-1/22407311, від 29.04.2011 № 77/23-1/22407311, від 04.05.2011 № 82/23-1, від 05.05.2011 № 88/23-1, від 06.05.2011 № 93/23-1/22407311.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Законодавець пов'язує зупинення провадження у адміністративній справі з мотивів наявності іншої справи, яка розглядається в конституційному, адміністративному, цивільному, господарському чи кримінальному порядку, лише у тому разі, коли в цій, іншій справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав, заявлених у адміністративній справі вимог чи умов, від яких залежить можливість її розгляду. Однак при цьому слід зазначити, що в даному випадку розгляд зазначених вище справ не є взаємопов'язаним, не випливає з аналогічних правовідносин та не взаємообоумовлює пов'язаність їх розгляду.
Таким чином, в провадженні судів знаходяться справи, які не пов'язані між собою.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що у вказаній ситуації розгляд спору щодо правомірності прийняття спірних податкових повідомлень-рішень від 15.06.2011 № 0000782301, № 0000762301, № 0000772301, № 0000022401, від 30.08.2011 № 0000591702, № 0001452301 слід вважати незалежним від вирішення спорів у справах № 2а-2845/11/1370, № 2а-6906/10/1370, № 2а-3634/12/1370, а перешкоди для вирішення вказаної адміністративної справи відсутні.
Оскільки неможливість розгляду цієї справи не пов'язана з вирішенням інших справ, що розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а переконливих доводів про існування інших причин, які є безперечною перешкодою для такого розгляду, не наведено, то підстави для зупинення провадження у справі на підставі п. 3 ч. 1 ст. 156 КАС України відсутні.
Згідно з ч. ч. 1, 4 ст. 227 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи для продовження розгляду є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до постановлення незаконної ухвали, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі; справа направляється до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду або на новий розгляд, якщо порушення допущені тільки цим судом. В усіх інших випадках справа направляється до суду першої інстанції.
Враховуючи викладене, ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2014 та ухвала Львівського окружного адміністративного суду від 13.02.2014 підлягають скасуванню як такі, що постановлені з порушенням норм процесуального права, а справа - направленню до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись ст. ст. 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області задовольнити.
Ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2014 та ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 13.02.2014 скасувати.
Справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ч. 6 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Головуючий В.В. Кошіль Судді І.В. Борисенко О.А. Моторний