Справа № 638/8881/13-ц
Провадження № 2/638/975/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.07.2014 Дзержинський районний суд м. Харкова
у складі: головуючого судді Хайкіна В.М.
при секретарі Шептуха В.М.
з участю судового розпорядника Мірошниченко В.О.
з участю позивача ОСОБА_2
з участю представника позивача ОСОБА_3
з участю представника відповідача Гнілокозової О.Д.
з участю представника третьої особи Кріциної Н.А.
розглянувши у відкритому судовому засідання в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Товариства з додатковою відповідальністю «Житлобуд-2», третя особа Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова про видачу довідки про заробітну плату,-
ВСТАНОВИВ:
В червні 2013 року позивач звернувся до Дзержинського районного суду м.Харкова з позовом до Товариства з додатковою відповідальністю «Житлобуд-2», третя особа Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова про видачу довідки про заробітну плату, в якому просить суд визнати дії Товариства з додатковою відповідальністю «Житлобуд-2» щодо відмови ОСОБА_2 у видачі довідки про заробітну плату встановленого зразка по формі №3 за роботу у 1987 році в зоні відчуження Чорнобильської АЕС з урахуванням вимог, передбачених на той момент законодавчими актами - неправомірними, зобов'язати Товариство з додатковою відповідальністю «Житлобуд-2» зробити перерахунок та видати нову довідку про заробітну плату встановленої форми №3 за період перебування ОСОБА_2 в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до висновків судово-економічної експертизи № 3455 від 29.05.2014 року, визнати довідки Акціонерного товариства «Житлобуд-2» № 138 від 10.04.1996 року, та № 260 від 21.06.2000 року - недійсними.
Зазначені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що в 1987 році він перебував в трудових правовідносинах з підприємством «Житлобуд-2» і працював теслею з 1981 року.
Після загальновідомих подій на Чорнобильській АЕС був призваний на воєнні збори та приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі військової частини №83279 в період з 31.07.1987 року по 07.10.1987 року
На даний час він має ІІІ групу інвалідності, захворювання пов'язані з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, І категорію посвідчення учасника ЛНА на ЧАЕС.
Для призначення і обрахування йому пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, він звертався до керівника підприємства за отриманням довідки встановленого зразка про заробітну плату за роботу в 30 км зоні ЧАЄС в 1987 році.
В 1996 році АТ «Житлобуд-2» надало довідку про доходи (заробітну плату) №138 від 10.04.1996 року, а в 2000 році - ще одну довідку №260 від 21.06.2000 року.
Довідка про заробітну плату від 21.06.2000 року протирічила довідці від 10.04.1996 року, протиріччя яких полягає в різниці тарифних ставок і відповідно сум виплаченої заробітної плати за період перебування в зонах відчуження під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. По довідці від 10.04.1996 року заробітна плата була виплачена у сумі 1226,20 (одна тисяча двісті двадцять шість рублів двадцять копійок), а по довідці від 21.06.2000 року заробітна плата була виплачена у сумі 1755,25 (одна тисяча сімсот п'ятдесят п'ять рублів двадцять п'ять копійок).Позивач здав останню довідку до органів Пенсійного фонду. Однак, зовсім недавно, йому стало відомо, що розрахунок та виплата заробітної плати за період праці по ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС в 1987 році були зроблені невірно, без врахування вимог Уряду, з яких знято гриф "таємно", та "Для службового користування", які регламентували порядок оплати праці у 30-ти км зоні відчуження, а саме:
- постанова ЦК КПРС, ВР СРСР, КМ СРСР, ВЦРПС за № 524-156 від 07.05.1986 року та постанова Державного Комітету СРСР по праці та соціальним питанням, Секретаріату ВЦРПС за №153/10 - 43 від 07.05.1986 року (збільшити тарифну ставку на 100%);
- розпорядження РМ СРСР № 964 рс від 17.05.1986 року (3-х, 4-х, 5-ти кратна оплата праці);
- постанова РМ СРСР і ВЦРПС за № 665-195 від 5.06.1986 року та постанова РМ УРСР і УРРПС за № 207-7 від 10.06.1986 року (встановлено премії 60% тарифної ставки);
- постанова РМ УРСР і УРРПС за № 207-7 від 10.06.1986 року (оплата праці у вихідні у 2-х кратному розмірі).
Таким чином, його праця, за період ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з 31.07.1987 року по 07.10.1987 року, повинна бути оплачена з врахуванням всіх вище вказаних постанов та розпоряджень.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав, не заперечував проти їх задоволення.
Представник третьої особи проти позову заперечував, посилаючись на необґрунтовані вимоги зазначені в позові, при цьому надав до суду відповідні заперечення на позов.
Суд, дослідивши доводи позивача, представника позивача, представника відповідача та представника третьої особи, оцінивши докази, представлені в матеріалах справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач перебував в трудових правовідносинах з підприємством «Житлобуд-2» і працював теслею.
Після загальновідомих подій на Чорнобильській АЕС був призваний на воєнні збори та приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі військової частини №83279 в період з 31.07.1987 року по 07.10.1987 року
На даний час він має ІІІ групу інвалідності, захворювання пов'язані з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, І категорію посвідчення учасника ЛНА на ЧАЕС.
Для призначення і обрахування йому пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, він звертався до керівника підприємства за отриманням довідки встановленого зразка про заробітну плату за роботу в 30 км зоні ЧАЄС в 1987 році.
В 1996 році АТ «Житлобуд-2» надало довідку про доходи (заробітну плату) №138 від 10.04.1996 року, а в 2000 році - ще одну довідку №260 від 21.06.2000 року.
Довідка про заробітну плату від 21.06.2000 року протирічила довідці від 10.04.1996 року, протиріччя яких полягає в різниці тарифних ставок і відповідно сум виплаченої заробітної плати за період перебування в зонах відчуження під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. По довідці від 10.04.1996 року заробітна плата була виплачена у сумі 1226,20 (одна тисяча двісті двадцять шість рублів двадцять копійок), а по довідці від 21.06.2000 року заробітна плата була виплачена у сумі 1755,25 (одна тисяча сімсот п'ятдесят п'ять рублів двадцять п'ять копійок). Останню довідку позивач здав до органів Пенсійного фонду.
Згідно ч.1,2 ст.55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
У Конституції України Україну проголошено демократичною, соціальною, правовою державою (стаття 1), визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (стаття 3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (стаття 22).
Після аварії на ЧАЄС 26 квітня 1986 року уряди колишнього СРСР та Української РСР ухвалили безліч рішень із грифом «секретно» щодо оплати праці осіб - ліквідаторів. Тому багато із них залишалися невідомими до сьогодні тим, хто безпосередньо виконував роботи в зоні відчуження, незважаючи на те що «секретність» зняли ще в середині 90-х років. Зазначене заважає належним чином оформлювати документи про оплату роботи в зоні відчуження , на підставі яких зараз і в майбутньому призначатимуть пенсії особам, визнаними інвалідами внаслідок ЛНА на ЧАЄС, та пенсії по втраті годувальника членам їх сімей.
Отже, якщо роботу в зоні відчуження оплатили неправильно (зарплату нарахували без урахування деяких урядових рішень), підприємство, установа, організація на підставі первинних документів має провести перерахунок заробітної плати згідно із законодавством (лист Мін чорнобиля і Мінфіну України від 29.10.92 р. №09-3751).
Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами. Це прямо передбачено ст.15 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Якщо особа відпрацювала в зоні відчуження менше календарного місяця і пенсію призначають із заробітку, отриманого за фактично відпрацьований час у зоні відчуження, то слід видавати довідку, яку затверджено Міністерством соціального захисту населення України (лист від 27.02.96 р. №01-3/244-013-21).
Оскільки ( Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07.05.86 р. №153/10-43) для всіх працівників, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії в зоні радіоактивного випромінювання, був встановлений 6 - годинний робочий день та 6 - денний робочий тиждень, розрахункову часову тарифну ставку в зоні відчуження обчислювали відповідно до роз'яснення Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 16.01.69 р. №1/2. Робітникам, яким годинні тарифні ставки у зоні відчуження визначались при 8(7) - годинному робочому дні здійснюють такий перерахунок:
- відповідну годинну тарифну ставку при 8(7) - годинному робочому дні множать на середню тривалість робочого часу в годинах за місяць при 8(7) - годинному робочому дні (173,1 год.) ;
- одержаний результат ділять на середню тривалість робочого часу за місяць при 6 - годинному робочому дні (152,5).
Місячні норми робочого часу з квітня 1986 року по грудень 1990 , наведені в листі Міністерства праці та соціальної політики України від 16.01.98 р. №01-3/93-02-6.
Роботу в надурочний час оплачували відповідно до ст.. 106 Кзпп УРСР. Тобто за перші 2 години понаднормової роботи - у полуторному розмірі, а за наступні години - у подвійному розмірі з урахуванням кратності, на підставі підтвердних документів того періоду .
Пунктом 5 постанови РМ СРСР і ВЦРПС від 05.06.86 р. №665-195 та пп..5 п.1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах пов"язанних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» від 10.06.86 р. № 207-7 дозволяли підприємствам залучати працівників на роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження і запобіганням забруднення навколишнього середовища у вихідні й святкові дні, з оплатою у подвійному розмірі. Оплачували за правилами ст.. 107 Кзпп УРСР за фактично відпрацьовані у святковий чи вихідний день години із застосуванням коефіцієнта кратності в залежності від зони небезпеки. Оплату в зазначеному розмірі отримували всі працівники (як з нормованим, так і ненормованим робочим днем) за години, фактично відпрацьовані у святковий і вихідний дні (роз'яснення Держкомпраці СРСР і ВЦРПС «Про компенсацію за роботу у святкові дні» від 08.08.66 р. № 13/П-21).Роботу, виконану в святковий чи вихідний день понад норму робочого часу, не враховують при підрахунку надурочних годин, оскільки її й так оплачують у подвійному розмірі, тобто такі дні оплачують за фактично відпрацьований час у подвійному розмірі (п.4 роз'яснення №13/П-21; лист Міністерства праці України від 12.03.97 р. №06-958). Зважаючи на те, що у зоні відчуження був встановлений 6- денний робочий тиждень, загальним вихідним днем вважали неділю (ст.. 67, 68 Кзпп УРСР).
Підпункт п 4) п.1 Постанови № 207-7 встановлює працівникам, зайнятим на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, премії - 60 % тарифної ставки (посадового окладу) на місяць. На доплату за роботу в надурочний час, святкові і вихідні дні премія не нараховувалась (роз'яснення Держкомпраці СРСР і ВЦРПС від 21.05.52 р. №16).
Таким чином, праця позивача, за період ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС та роботи в зоні відчуження з 01 по 31 липня 1986 року, повинна бути оплачена з врахуванням всіх вище вказаних постанов та розпоряджень.
З моменту аварії умови оплати праці осіб, які призивалися на військові збори і працювали в зоні відчуження Чорнобильської АЕС визначало розпорядження Ради Міністрів СРСР № 1031 - рс і вони були такими ж, як і умови оплати праці відряджених робітників і службовців, що виконували ті ж роботи (по суті ПКМУ № 1240 повертає такий порядок), а лише з 23.09. 1986 року по листу Державного Комітету по праці Української РСР за № 136 с вводять нову оплату праці зазначених осіб, причому значно погіршуючи її .
Крім того чинним законодавством передбачено робити перерахунок невірно нарахованої та виплаченої у 1987 році заробітної плати і видачу довідок в пенсійний фонд встановленого зразка лише підприємствам.
Так як відповідачем було порушено права і законні інтереси позивача це вимусило його відповідно до ст. 4 Закону України " Про звернення громадян" письмово звертатися в 2014 році року до його керівника з проханням виправити їхні помилки по нарахуванню заробітної плати за роботу в 30 км зоні ЧАЕС у 1987 році, враховуючі підвищення на 100 відсотків годинної тарифної ставки та виплату премії, яка фактично виплачувалася у 1987 році, а в довідці не визначена; зробити донарахування та виплату заробітної плати згідно чинного законодавства та всі затримані до виплати суми просив про індексувати і видати нову довідку про заробітну плату.
За клопотанням позивача, та його представника була проведена судово-економічна експертиза Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз ім.. Засл. проф.. М.С. Бокаріуса.
Згідно висновків судово-економічної експертизи №3455 від 29.05.2014 року оплата праці ОСОБА_2 за період перебування на спеціальних військових зборах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 31.07.1987 по 07.10.1987, зазначена у відомостях нарахування заробітної плати за липень-жовтень 1987 року, проведена не у відповідності до вимог чинного на той час законодавства, а загальна сума не донарахованої у 1987 році з вини відповідача, а таким чином затриманої до виплати заробітної плати за липень - жовтень 1987 року за роботу в 30 км зоні відчуження ЧАЕС з урахуванням індексу інфляції становить 11832,19 грн..
Враховуючи викладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 3, 21, 22, 55 Конституції України, ст. ст.. 15, 64, 70, 71 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постановою ЦК КПРС , ВР СРСР , КМ СРСР , ВЦРПС за № 524-156 від 07.05.1986 року та постанова Державного Комітету СРСР по праці та соціальним питанням, Секретаріату ВЦРПС за №153/10 - 43 від 07.05.1986 року, розпорядження РМ СРСР № 964 рс від 17.05.1986 року, постановою РМ СРСР і ВЦРПС за № 665-195 від 5.06.1986 року та постановою РМ УРСР і УРРПС № 207-7 від 10.06.1986 року, Роз'ясненням Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 16.01.69 р. №1/2, Мінстерства праці та соціальної політики України від 16.01.98 р. №01-3/93-02-6, Роз'ясненням Держкомпраці СРСР і ВЦРПС «Про компенсацію за роботу у святкові дні» від 08.08.66 р. № 13/П-21, Міністерства праці України від 12.03.97 р. №06-958, Роз'ясненням Держкомпраці СРСР і ВЦРПС від 21.05.52 р. №16, ст. 4 Закону України "Про звернення громадян", ст.. 49 , 62 , 67 , 68 , 72 , 97 , 106 , 107 , 233 КЗпП УРСР, ст. ст. 10, 11, 208, 209, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 до Товариства з додатковою відповідальністю «Житлобуд-2», третя особа Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова про видачу довідки про заробітну плату - задовольнити.
Визнати дії Товариства з додатковою відповідальністю «Житлобуд-2» щодо відмови ОСОБА_2 у видачі довідки про заробітну плату встановленого зразка по формі №3 за роботу у 1987 році в зоні відчуження Чорнобильської АЕС з урахуванням вимог, передбачених на той момент законодавчими актами - неправомірними.
Зобов'язати Товариство з додатковою відповідальністю «Житлобуд-2» зробити перерахунок та видати нову довідку про заробітну плату встановленої форми №3 за період перебування ОСОБА_2 в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до висновків судово-економічної експертизи № 3455 від 29.05.2014 року.
Визнати довідки Акціонерного товариства «Житлобуд-2» № 138 від 10.04.1996 року, та № 260 від 21.06.2000 року - недійсними.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Харківської області через Дзержинський районний суд шляхом подачі у 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Головуючий: