Постанова № 39712903, 10.07.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2014
Номер справи
429/1135/14-а
Номер документу
39712903
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Скворцова В.Г.

Суддя-доповідач - Василенко Л. А.

УКРАЇНА

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2014 року справа №429/1135/14-а

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенко Л.А., суддів Гімона М.М., Старосуда М.І.,

розглянув в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_2, управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області на постанову Слов'яносербського районного суду Луганської області від 8 травня 2014 року у справі №429/1135/14-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області (далі УПФУ в Слов'яносербському районі Луганської області), в якому просила: визнати неправомірними дії УПФУ в Слов'яносербському районі Луганської області; зобов'язати УПФУ в Слов'яносербському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2014 року в розмірі 90% заробітної плати, з урахуванням довідки від 14.04.2014 року № 95, в якій зазначені суми надбавок, премій та інших виплат, з яких сплачено страхові внески (а.с. 2-4).

Постановою Слов'яносербського районного суду Луганської області від 8 травня 2014 року позов ОСОБА_2 задоволено частково, а саме: визнано неправомірними дії УПФУ в Слов'яносербському районі Луганської області щодо відмови в перерахунку пенсії за віком ОСОБА_2; зобов'язано УПФУ в Слов'яносербському районі Луганської області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.04.2014 року з урахуванням інших виплат (в тому числі, суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати та інших виплат, з яких сплачено страхові внески) (а. с. 32-33).

Позивач не погодився з постановою суду в частині незадоволених позовних вимог, подав апеляційну скаргу, в якій просив змінити постанову суду першої інстанції в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії в розмірі 90% заробітної плати, а не 80%, як зазначено в оскарженому рішенні суду; в решті постанову суду-залишити без змін. Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що судом першої інстанції помилково застосовано статтю 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час звернення її до суду, вважає що перерахунок пенсії позивача необхідно здійснити у розмірі 90% від суми заробітної плати, із застосуванням положень ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на час призначення їй пенсії (а.с. 62).

Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального права та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не є складовими заробітної плати державного службовця і не можуть враховуватися при обчисленні розміру пенсії (а. с. 36-38).

Частиною 8 ст. 183-2 КАС України передбачено, що апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, вивчила доводи апеляційних скарг, перевірила матеріали справи і дійшла до висновку, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на обліку в УПФУ в Слов'яносербському районі Луганської області, отримує пенсію за віком з 2009 року, як державний службовець згідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від заробітної плати державного службовця. До виходу на пенсію позивач працювала в Слов'яносербській райдержадміністрації Луганської області (а. с. 2,21).

15 квітня 2014 року ОСОБА_2 звернулася до УПФУ в Слов'яносербському районі Луганської області з заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки пенсія призначена без урахування щорічних виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди, премій, індексації заробітної плати державного службовця у розмірі 90%, з наданням нової довідки, виданої Фінансовим управлінням Слов'яносербської райдержадміністрації Луганської області від 14.04.2014 року № 95 про складові заробітної плати для обчислення пенсії (а. с. 23).

В довідці Фінансового управління Слов'яносербської райдержадміністрації Луганської області від 14.04.2014 року № 95 про складові заробітної плати (останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» зазначено, що ОСОБА_2 за період з 01.01.2007 року до 31.12.2008 року виплачені у матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі - 5034,00 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань - 1344,99 грн., індексація - 863,51 грн. та грошова винагорода - 5927,00 грн. На всі ці виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а. с. 21).

Рішенням УПФУ в Слов'яносербському районі Луганської області від 17.04.2014 року № 975/02-22 позивачеві відмовлено в перерахунку пенсії в зв'язку з тим, що до заробітної плати, яка враховується при призначенні пенсії державним службовцям, не включається матеріальна допомога, грошова винагорода та індексація заробітної плати, бо ці виплати не зазначені в переліку складових заробітної плати, перелічених в ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а тому не можуть бути враховані при визначенні пенсії державним службовцям (а. с. 22).

Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.

Спірним у справі є правомірність відмови пенсійного органу, відповідача у справі, щодо включення до розрахунку сум для перерахунку призначеної пенсії позивачеві з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, та інших виплат, з яких сплачені страхові внески на підставі довідки Фінансового управління Слов'яносербської райдержадміністрації Луганської області від 14.04.2014 року № 95.

Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі Закон №3723) пенсії державного службовця, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

З урахуванням зазначеної норми закону, позивачеві призначена пенсія відповідно до стажу її роботи на державній службі в розмірі 90% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Зі змісту мотивувальної частини постанови Слов'яносербського районного суду Луганської області від 8 травня 2014 року встановлено, що суд першої інстанції при вирішенні питання стосовно відсоткового розміру пенсії позивача відносно розміру її заробітної плати застосував положення статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час звернення ОСОБА_2 до суду та дійшов висновку про задоволення позовних вимог щодо перерахунку пенсії у розмірі 80% від суми заробітної плати, але в резолютивній частині постанови суд не зазначив про їх вирішення.

Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції помилковим, оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_2 необхідно здійснити у розмірі 90% від суми заробітної плати, тобто із застосуванням положень статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на час призначення їй пенсії, а не в редакції, що діяла на час звернення позивача за перерахунком призначеної пенсії, оскільки на час нарахування та призначення пенсії спірні складові заробітної плати не були враховані помилково і позивач набула право на отримання 90% відсотків пенсії від суми заробітної плати.

Щодо позовних вимог про зобов'язання пенсійного органу здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням надбавок та премій, які зазначені у довідці Фінансового управління Слов'яносербської райдержадміністрації Луганської області від 14.04.2014 року № 95, колегія суддів вважає їх безпідставними, з наступних підстав.

З рішення УПФУ в Слов'яносербському районі Луганської області від 17.04.2014 року № 975/02-22, заперечення на адміністративний позов та апеляційної скарги пенсійного органу встановлено, що пенсію ОСОБА_2 у 2009 році призначено згідно довідок від 26.01.2009 року №№ 18,19 з урахуванням надбавок за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, щомісячної премії та премій до державних, професійних свят та ювілейних дат за період з 01.01.2007 року по 01.01.2009 року (а.с. 22, 28-30, 49-50).

Таким чином, в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки зазначені складові заробітної плати ОСОБА_2 були враховані пенсійним органом при призначенні їй пенсії у 2009 році.

Щодо позовних вимог про зобов'язання пенсійного органу здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням матеріальної допомоги, індексації та грошової винагороди, які зазначені у довідці Фінансового управління Слов'яносербської райдержадміністрації Луганської області від 14.04.2014 року № 95, колегія суддів вважає обґрунтованими, з огляду на наступне.

Законом України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР (далі Закон №108) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (частина перша статті 1).

Статтею 2 Закону №108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII (далі Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, твердження пенсійного органу про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація, грошова винагорода, які включені в довідку, для нарахування та обчислення пенсії, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не включаються до складу заробітної плати державного службовця і не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком неправильного трактування застосування норм права, оскільки відповідач посилається тільки на норми Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які, щодо спірних правовідносин є загальними. Відповідач не враховує положення спеціальних норм, які мають перевагу над загальними, оскільки визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Аналіз наведених положень законів дає підстави для висновку, що виплата матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, грошової винагороди, які зазначені в довідці Фінансового управління Слов'яносербської райдержадміністрації Луганської області від 14.04.2014 року № 95 про складові заробітної плати ОСОБА_2 за період з 01.01.2007 року до 31.12.2008 року, входять до системи оплати праці державного службовця і ці виплати повинні бути врахованими при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач безпідставно відмовив в перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки Фінансового управління Слов'яносербської райдержадміністрації Луганської області від 14.04.2014 року № 95 про складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії з урахуванням матеріальної допомоги, індексації та грошової винагороди, внаслідок чого позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме, в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.04.2014 року з урахуванням матеріальної допомоги, індексації та грошової винагороди, з яких сплачені страхові внески.

На підставі викладеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції внаслідок помилкового застосування норм матеріального права частково невірно вирішено спір, тому постанова суду підлягає скасуванню з ухваленням нової про часткове задоволення позову.

Відповідно до ч.3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Позивачем сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги в сумі 36,54 грн. (а. с.61).

З врахуванням пропорційної задоволених позовних вимог, на користь ОСОБА_2 підлягають стягненню з Державного бюджету України судові витрати зі сплати судового збору в сумі 26,08 грн.

Керуючись ст. 1832 ч.10, 195 ч.1, ст. 197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.3, ст. 202 ч.1 п.4, ст. 205 ч.2, ст. 207, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційні скарги ОСОБА_2 та управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області задовольнити частково.

Постанову Слов'яносербського районного суду Луганської області від 8 травня 2014 року у справі №429/1135/14-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії скасувати.

Позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, починаючи з 1 квітня 2014 року, з урахуванням отриманих суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди на підставі довідки Фінансового управління Слов'яносербської райдержадміністрації Луганської області від 14.04.2014 року № 95 з врахуванням виплачених сум пенсії.

В задоволені решти позовних вимоги відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 26 грн. (двадцять шість грн. 08 копійок).

Постанова суду апеляційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий Л.А. Василенко

Судді М.М. Гімон

М.І. Старосуд