Постанова № 39689070, 03.07.2014, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2014
Номер справи
803/969/14
Номер документу
39689070
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2014 року Справа № 803/969/14

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника позивача Тимощук Т.М.,

представника відповідача Гордійчук О.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрмедіал» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрмедіал» (далі - позивач, ТзОВ «Укрмедіал») звернулося з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області (далі - відповідач, Луцька ОДПІ), в якому просить з визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 09.01.2014 року №0000022201, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій) у розмірі 36767,50 грн., від 09.01.2014 року №0000032201, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на 132727,00 грн., від 29.04.2014 року №0004002201, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій) в розмірі 108445,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються безпідставністю висновків відповідача, викладених в актах позапланових виїзних перевірок товариства, оскільки вважає, що ним правомірно віднесено до податкового кредиту суми податку на додану вартість згідно податкових накладних за період з 01.09.2012 року по 31.10.2013 року. Позивач зазначив, що придбаний товариством товар, який звільнений від оподаткування відповідно до пункту 197.1.27 статті 197 Податкового кодексу України (далі - ПК України), повністю використовувався в неоподатковуваних операціях. Відповідно, придбані товари, які не звільнені від оподаткування, повністю використовувались в оподатковуваних операціях. Вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є невмотивованими, необґрунтованими та винесеними з порушенням норм чинного законодавства, в зв'язку з чим просить їх скасувати.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просила позов задовольнити.

Відповідач в поданих суду запереченнях адміністративний позов не визнав та зазначив, що в ході проведної перевірки ТзОВ «Укрмедіал» податковим органом визначено співвідношення обсягу постачання, що оподатковується на основною ставкою, до загального обсягу постачання та встановлено коефіцієнт, відповідно до якого позивач мав право включати до складу податкового кредиту податок на додану вартість за період, охоплений перевіркою, та встановлено порушення останнім пункту 198.4 статті 198, пунктів 199.1, 199.2, 199.3 статті 199 ПК України, що призвело до завищення податкового кредиту на загальну суму 248897 грн., в результаті чого завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, на загальну суму 132727 грн. та занижено податок на додану вартість, який підлягає сплаті до бюджету, на загальну суму 116170 грн. За вказаних обставин вважає вимоги позивача безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнала з підстав, викладених у письмових запереченнях, та просила відмовити у задоволенні позовних вимог ТзОВ «Укрмедіал».

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення з огляду на таке.

Судом встановлено, що з 10 по 16 грудня 2013 року Луцькою ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Укрмедіал» з питань достовірності показників, задекларованих у декларації з податку на додану вартість за жовтень 2013 року.

За наслідками даної перевірки відповідачем складено акт від 20.12.2013 року №1839/22.1/38009429 (а.с.7-19), яким встановлено порушення позивачем вимог пункту 198.4 статті 198, пункту 199.1 статті 199 ПК України), що призвело до завищення податкового кредиту на загальну суму 162141,00 грн., в тому числі: за вересень 2012 року - 11930 грн., жовтень 2012 року - 10796,00 грн., листопад 2012 року - 14957,00 грн., грудень 2012 року - 13519,00 грн., січень 2013 року - 7030,00 грн., лютий 2013 року - 7821,00 грн., березень 2013 року - 6111,00 грн., квітень 2013 року - 15316,00 грн., травень 2013 року - 10577,00 грн., червень 2013 року - 5848,00 грн., липень 2013 року - 17771,00 грн., серпень 2013 року - 12631,00 грн., вересень 2013 року - 12343,00 грн., жовтень 2013 року - 15491,00 грн., завищення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24 декларації), на загальну суму 162141,00 грн., в тому числі за жовтень 2013 року, та заниження податку на додану вартість, який підлягає сплаті до бюджету, на загальну суму 29414,00 грн., в тому числі за жовтень 2013 року в сумі 29414,00 грн.

На підставі вказаного акту відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення від 09.01.2014 року №0000022201 (а.с.20), яким товариству збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 36767,50 грн. (в тому числі: за основним платежем - 29414,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 7353,50 грн.) та №0000032201 (а.с.21), яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за жовтень 2013 року у розмірі 132727,00 грн.

Вищевказані податкові повідомлення-рішення ТзОВ «Укрмедіал» були оскаржені в адміністративному порядку і рішенням Головного управління Міндоходів у Волинській області від 08.02.2014 року №697/10/10.4-06 (а.с.25-27) продовжено розгляд первинної скарги та зобов'язано начальника Луцької ОДПІ забезпечити проведення повторної перевірки ТзОВ «Укрмедіал».

З матеріалів справи вбачається, що з 20.02.2014 року по 28.02.2014 року Луцькою ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Укрмедіал» з питань, що стали предметом оскарження.

За наслідками даної перевірки відповідачем складено акт від 06.03.2014 року №1037/22.1/38009429 (а.с.28-41), яким встановлено порушення позивачем вимог пункту 198.4 статті 198, пункту 199.1 статті 199 ПК України, внаслідок чого завищено податковий кредит на загальну суму 248897,00 грн., в тому числі: за вересень 2012 року - 28888,00 грн., жовтень 2012 року - 17416,00 грн., листопад 2012 року - 30725,00 грн., грудень 2012 року - 24706,00 грн., січень 2013 року - 6833,00 грн., лютий 2013 року - 21049,00 грн., березень 2013 року - 5940,00 грн., квітень 2013 року - 21605,00 грн., травень 2013 року - 15842,00 грн., червень 2013 року - 5684,00 грн., липень 2013 року - 19511,00 грн., серпень 2013 року - 12532,00 грн., вересень 2013 року - 23109,00 грн., жовтень 2013 року - 15057,00 грн., завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24 декларації), на загальну суму 132727,00 грн., в тому числі за жовтень 2013 року, та занижено податок на додану вартість, який підлягає сплаті до бюджету на загальну суму 116170,00 грн., в тому числі за жовтень 2013 року в сумі 116170,00 грн.

Рішенням ГУ Міндоходів у Волинській області від 18.03.2014 року №1811/10/03-20-10-04-06 про результати розгляду первинної скарги податкові повідомлення-рішення Луцької ОДПІ від 09.01.2014 року №0000022201 та №0000032201 залишені без змін. Крім того, зазначеним рішенням збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 108445,00 грн. (основний платіж 86756,00 грн., штрафна (фінансова) санкція 21689,00 грн.) та зобов'язано Луцьку ОДПІ надіслати ТзОВ «Укрмедіал» на суму 108445,00 грн. окреме податкове повідомлення-рішення (а.с.42-45).

29.04.2014 року Луцькою ОДПІ сформовано та надіслано позивачу податкове повідомлення-рішення №0004002201, яким ТзОВ «Укрмедіал» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 108447,00 грн. (в тому числі: за основним платежем - 86756,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 21689,50 грн.) (а.с.22).

Суд вважає, що оскаржувані позивачем податкові повідомлення-рішення Луцької ОДПІ прийняті у відповідності до норм чинного законодавства, враховуючи наступне.

З матеріалів справи вбачається, що ТзОВ «Укрмедіал» 06.01.2012 року зареєстроване як юридична особа, основним видом його діяльності є оптова торгівля фармацевтичними товарами, що підтверджується довідкою Головного управління статистики у Волинській області (а.с.46). З 09.07.2012 року позивач зареєстрований як платник податку на додану вартість, про що свідчить відповідне свідоцтво №200127453 (а.с.48).

Податковим органом в ході перевірок встановлено, що протягом серпня 2012 року - жовтня 2013 року ТзОВ «Укрмедіал», окрім оподатковуваних операцій, здійснювало господарській операції з придбання у нерезидентів (фірма «MTN Neubrandenburg», фірма «IMUNA PHARMA» (Німеччина)) товару (лікарських засобів), який звільнений від оподаткування у відповідності до п.п.197.1.27 п.197.1 ст.197 ПК України (чинного на час виникнення спірних правовідносин) та який в подальшому реалізовувася на території України. Даний факт підтверджується реєстром виданих та отриманих податкових накладних (а.с.72-77, 82-84, 100-102, 109-111, 118-120, 127-128, 136-137, 146-149, 158-160, 168-170, 177-180, 187-190, 199-202, 210-213).

Відповідно до пункту 198.1 статті 198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій, зокрема, з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.

Пунктом 198.4 статті 198 ПК України, визначено, що якщо платник податку придбає (виготовляє) товари/послуги та необоротні активи, які призначаються для їх використання в операціях, що не є об'єктом оподаткування або звільняються від оподаткування, то суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не відносяться до податкового кредиту зазначеного платника.

Відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПК України у разі якщо придбані та або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, до сум податку, які платник має право віднести до податкового кредиту, включається та частка сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частині використання таких товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях.

Пунктом 199.2 статті 199 ПК України встановлено, що частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року.

Відповідно до пункту 199.3 статті 199 ПК України платники податку, у яких протягом попереднього календарного року були відсутні неоподатковувані операції, а такі неоподатковувані операції почали здійснюватися у звітному періоді, а також новостворені платники податку проводять у поточному календарному році розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях на підставі розрахунку, визначеного за фактичними даними обсягів з постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій першого звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі операції.

Розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях подається до контролюючого органу одночасно з податковою декларацією звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі оподатковувані та неоподатковувані операції.

Згідно пункту 4.4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року №1492 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), у рядку 15 (колонка А) вказується обсяг придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, ввезення) з податком на додану вартість товарів/послуг та необоротних активів, які частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково в операціях, які не є об'єктом оподаткування (стаття 196 розділу V Кодексу), та/або звільнені від оподаткування (стаття 197 розділу V Кодексу, підрозділ 2 розділу XX Кодексу, міжнародні договори (угоди)), та/або не оподатковуються (постачання послуг за межами митної території України та послуг, місце постачання яких визначено відповідно до пунктів 186.2, 186.3 статті 186 розділу V Кодексу за межами митної території України).

Розрахунок частки використання товарів/послуг та/або необоротних активів в оподатковуваних операціях здійснюється за попередній календарний рік. Для новоствореного платника та/або платника, у якого протягом попереднього календарного року були відсутні неоподатковувані операції, - перший звітний (податковий) період, у якому задекларовані такі операції.

Відповідний розподіл суми податку на додану вартість для визначення частини податкового кредиту здійснюється відповідно до визначеної у таблиці 1 (Д7) (додаток 7) частки використання товарів/послуг та/або необоротних активів в оподатковуваних операціях.

Визначена частка використання товарів/послуг та/або необоротних активів в оподатковуваних операціях застосовується протягом поточного календарного року при визначенні податкового кредиту і заповненні рядка 15.1 (колонка Б) декларації.

Як встановлено судом, оподатковувані операції ТзОВ «Укрмедіал» почало здійснювати з липня 2012 року, що підтверджується поданою до Луцької ОДПІ податковою декларацією з податку на додану вартість за серпень 2012 року.

Отже, першим звітним періодом для розрахунку частки використання товарів в оподатковуваних операціях для ТзОВ «Укрмедіал» є серпень 2012 року. Однак позивач одночасно із поданням декларації з ПДВ за серпень 2012 року не здійснив розрахунок частки використання товарів в оподатковуваних операціях шляхом подання Додатку 7, що підтверджується дослідженою в судовому засіданні декларацією з ПДВ за вказаний звітний період (а.с.70-79) та не оспорюється представником позивача. Більше того, такий розрахунок частки використання товарів в оподатковуваних операціях товариство взагалі не проводило.

Відповідно до даних податкової декларації з ПДВ за серпень 2012 року ТзОВ «Укрмедіал» задекларовано такі показники: рядок 1 «Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, крім імпорту товарів» (колонка А) - 229123, рядок 6 «Загальний обсяг постачання» (колонка А) - 5944766. Таким чином, частка використання товарів в оподатковуваних операціях становить - 3,85% (229123 х 100 : 5944766 = 3,85), яку позивач повинен був застосовувати при визначенні податкового кредиту.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що висновки Луцької ОДПІ про порушення ТзОВ «Укрмедіал» вимог п.п.199.1-199.3 ст.199 ПК України знайшли своє підтвердження в ході з'ясування обставин у справі по суті.

Разом з тим, суд не приймає до уваги посилання позивача на порушення Луцькою ОДПІ Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010 року №984, оскільки такі порушення є несуттєвими та не впливають на правомірність прийняття відповідачем оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Водночас твердження позивача про порушення податковим органом вимог Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010 року №985, є безпідставними з огляду на те, що зазначений Порядок втратив чинність з 08.01.2013 року згідно з наказом Міністерства фінансів України від 28 листопада 2012 року №1236.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Згідно із частиною другою статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач в судовому засіданні довів правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, а тому суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову ТзОВ «Укрмедіал» слід відмовити повністю.

Відповідно до частин першої та другої статті 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Частина третя статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачає, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

Оскільки суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ТзОВ «Укрмедіал», тому з позивача слід стягнути решту суми судового збору.

Згідно квитанції №70 від 23.05.2014 року при подачі адміністративного позову позивач сплатив 2 відсотки розміру майнових вимог - 290,42 грн. Отже, сума судового збору, що підлягає стягненню із ТзОВ «Укрмедіал», становить 2613,83 грн. (2904,25 - 290,42 = 2613,83).

Керуючись ст. ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрмедіал» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрмедіал» (43018, Волинська обл., м.Луцьк, вул.Чекаліна, 2, код ЄДРПОУ 38009429) на користь держави судовий збір в сумі 2613,83 грн. (дві тисячі шістсот тринадцять грн. 83 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 08 липня 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій