ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2014 року Справа № 803/1208/14
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю представника позивача Ліщука А.В.,
представника відповідача Пламетюка О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оріон будінвест 2» про стягнення адміністративно-господарської санкції та пені,
ВСТАНОВИВ:
Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оріон будінвест 2» (далі - ТзОВ «Оріон будінвест 2», товариство, відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій на суму 8346,43 грн. та пені на суму 160,00 грн., всього на загальну суму 8506,43 грн.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що всупереч вимогам частини першої статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» відповідачем у 2013 році не забезпечено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в кількості 1 особи. Сума адміністративних-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 8346,43 грн., яка відповідачем в добровільному порядку не була сплачена. За несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій відповідачу нарахована пеня в сумі 160,00 грн., яку позивач просить стягнути з ТзОВ «Оріон будінвест 2» разом із сумою адміністративних-господарських санкцій в примусовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, та просив його задовольнити.
В поданих суду запереченнях відповідач позов не визнав, посилаючись на те, що у 2013 році товариством були вжиті всі необхідні заходи, передбачені Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», стосовно забезпечення працевлаштування інвалідів. Хоча в 2013 році у ТзОВ «Оріон будінвест 2» не працювала жодна особа, якій встановлена інвалідність, однак відповідачем для працевлаштування особи з інвалідністю створено вакантну посаду інженера з проектно-кошторисної документації та в період з липня по грудень 2013 року здійснювалась подача звітів до Луцького міського центру зайнятості про наявність вакансії для інвалідів. Державною службою зайнятості не направлялась відповідачу особи зі встановленою групою інвалідності, які б відповідали основним вимогам до претендента на вакансію. Крім того, товариство через оголошення в друкованому засобі масової інформації - газеті «Аверс» інформувало населення про наявність вакансії для працевлаштування осіб з інвалідністю. Оскільки відповідачем були виконані покладені на роботодавців Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» обов'язки, спрямовані на працевлаштування інвалідів, тому вважає, що у позивача відсутні підстави для застосування адміністративно-господарських санкцій та нарахування пені. Просив відмовити в задоволенні позову Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи, наведені у запереченнях проти адміністративного позову, та просив у задоволенні позовних вимог Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів відмовити повністю.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що ТзОВ «Оріон будінвест 2» зареєстроване як юридична особа 21.05.2009 року, що підтверджується Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.11-12).
Згідно з частинами першою та другою статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі - Закон) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Частиною першою статті 20 Закону визначено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Відповідно до частин першої та третьої статті 18 Закону забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже, обов'язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування полягають:
- у виділенні та створенні робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць;
- у створенні для них умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;
- у забезпеченні інших соціально-економічних гарантій, передбачених чинним законодавством;
- у наданні державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів;
- у звітуванні Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №70, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом. Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Як вбачається з матеріалів справи, 27 січня 2014 року за вхідним №570 відповідач подав до Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт форми № 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік, у якому відображено, що середньооблікова чисельність працюючих у 2013 році у відповідача фактично складала 14 чоловік, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до законодавства встановлена інвалідність - 0 осіб; кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, становить 1 особа (а.с.7). Фонд оплати праці штатних працівників відповідача у 2013 році становив 233,70 тис.грн. Також відповідач у рядку 06 звіту самостійно нарахував адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 8347,00 грн.
Повідомленням від 18.03.2014 року №52-17/1850-06/06 Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів проінформувало ТзОВ «Оріон будінвест 2» про обов'язок сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 8346,43 грн. до 15 квітня 2014 року та роз'яснило порядок нарахування та сплати пені. У зазначений строк відповідачем адміністративно-господарські санкції та пеня в добровільному порядку сплачені не були.
Як вбачається з листа Луцького міського центру зайнятості від 25 червня 2014 року №4415/05-18 (а.с.18), протягом 2013 року від ТзОВ «Оріон будінвест 2» до центру зайнятості надійшло два звіти на посаду «інженера з проектно-кошторисних робіт» з інформацією про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватись праця інвалідів.
Водночас з доданих до заперечення звітів форми №3-ПН (а.с.22-27) вбачається, що відповідач звітував до центру зайнятості про наявність вільних вакансій для працевлаштування інвалідів з липня по грудень 2013 року.
Згідно з пунктом 4 частини третьої статті 50 Закону України «Про зайнятість населення» роботодавці зобов'язані своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).
Порядок подання форми звітності №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» затверджений наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 року №316 та набув чинності з 12.07.2013 року. Пунктом 2.1 цього Порядку визначено, що форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
Разом з тим, до 12.07.2013 року роботодавці, подаючи звітність до центрів зайнятості, повинні були керуватись положеннями чинної на той час Інструкції щодо заповнення форми звітності №3-ПН «Звіт про наявність вакансій», яка затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 року №420. Відповідно до Загальних положень зазначеної Інструкції визначено обов'язок підприємств, установ й організацій, їх структурних підрозділів та філій незалежно від форми власності та господарювання у повному обсязі подавати інформацію про наявність вільних робочих місць (вакансій) центрам зайнятості за місцем їх реєстрації за наявності вакансій.
Отже, роботодавець, створивши на початку року робоче місце для інваліда та за відсутності на цьому робочому місці працевлаштованої особи, повинен подати до центру зайнятості відповідну інформацію.
Разом з тим, відповідач не надав суду доказів того, що на початку 2013 року він здійснив належне інформування центру зайнятості про вакантне у нього робоче місце для інваліда. Заходи, спрямовані на працевлаштування інваліда, ТзОВ «Оріон будінвест 2» почало вживати лише з липня 2013 року.
Відповідно до частини першої статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною другою статті 218 Господарського кодексу України передбачено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Судом встановлено, що відповідач не вжив всіх необхідних заходів для недопущення порушень вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» при здійсненні господарської діяльності, оскільки, створивши робоче місце для інвалідів, товариство своєчасно не поінформувало Луцький міський центр зайнятості про наявне вакантне місце для працевлаштування інвалідів.
Враховуючи, що ТзОВ «Оріон будінвест 2» у 2013 році не виконало вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» в частині вжиття своєчасних заходів, спрямованих на працевлаштування інвалідів, тому суд приходить до висновку, що нараховані адміністративно-господарській санкції за невиконання нормативу з працевлаштування інвалідів в сумі 8346,43 грн. та пеня на суму 160,00 грн. підлягають стягненню з відповідача у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Закону України «Про зайнятість населення», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Оріон будінвест 2» (43006, Волинська обл., м.Луцьк, пров.Макарова, 5, код ЄДРПОУ 36452459) на користь держави в особі Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (43008, Волинська обл., м.Луцьк, вул.Писаревського, 3А, код ЄДРПОУ 38009628) суму адміністративно-господарської санкції та пені в загальному розмірі 8506,43 (вісім тисяч п'ятсот шість грн. 43 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 08 липня 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій