Постанова № 39680480, 25.06.2014, Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
25.06.2014
Номер справи
484/2429/14-а
Номер документу
39680480
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа 484/2429/14-а

Провадження № 2-а/484/139/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.06.2014р. Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

у складі: головуючого судді -Літвіненко Т.Я.

при секретарі -Шилакіній Л.О.

за участю представника позивача - Круговцової Т.Є.

відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Первомайську справу за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області до ОСОБА_2 про повернення надміру виплачених коштів, -

УСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області (далі Управління) звернулось з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплачених коштів в сумі 7827,55 грн.

Мотивуючи свої вимоги позивач зазначив, що відповідач отримує державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям. Для призначення такої допомоги ОСОБА_2 04.11.2013р. надав Управлінню довідку, що його дружина ОСОБА_3 працює у ФОП ОСОБА_4 продавцем продовольчих товарів у кіоску «ІНФОРМАЦІЯ_2», розташованого по АДРЕСА_1 та отримує відповідну зарплату. На підставі наданих документів відповідачу була призначена та виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям за період з 01.11.2013р. по 30.04.2014р..

При наступному зверненні 14.05.2014р. ОСОБА_2 надав довідку про те, що його дружина ОСОБА_3 працює за новим місцем роботи - у Миколаївському госпіталі інвалідів війни з 11.11.2013р. При цьому згідно копії її трудової книжки вона звільнена з попереднього місяця роботи за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням з 31.10.2013р. Тобто, на момент звернення до Управління, 04.11.2013р., із заявою про призначення допомоги, відповідач знав, що його дружина не працює, однак навмисно таку інформаціє не повідомив.

Отже, за період з 01.11.2013р. по 30.04.2014р. вище вказану допомогу в сумі 7827,55 грн. ОСОБА_2 отримав безпідставно. Добровільно повернути надмірно виплачені кошти відповідачка не бажає.

Представник позивача позов підтримала в повному обсязі та просила задовольнити його.

Відповідач в судовому засіданні позов не визнав, заперечував проти його задоволення, вказуючи, що його дружина прийнята на роботу до Миколаївського госпіталю інвалідів війни згідно наказу від 01.11.2013р. та йому не було відомо, що при зміні місця роботи дружини він повинен про це повідомити позивача.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов слідуючого.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів держаної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 призначена та виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з 01.11.2013року по 30.04.2014року.в сумі 7827,55 грн.

Під час звернення до Управління 04.11.2013р. відповідач повідомив, що його дружина ОСОБА_3 працює у ФОП ОСОБА_4 продавцем продовольчих товарів у кіоску «ІНФОРМАЦІЯ_2», розташованого по АДРЕСА_1 в м.Первомайську та надав довідку про її доходи за період з 01.05.2013р. по 31.10.2013р. (а.с. 4, 5).

Відповідач, підписуючи власноручно заяву про призначення соціальної допомоги, зобов'язався в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання ним соціальної допомоги, повідомити про це органи праці та соціального захисту населення (а.с. 4).

При наступному зверненні до Управління, 14.05.2014р., про продовження виплати вказаної допомоги відповідач надав довідку про те, що його дружина ОСОБА_3 працює за новим місцем роботи - у Миколаївському госпіталі інвалідів війни та надав довідку про доходи з 11.11.2013р. по 30.04.2014р. (а.с.10).

Також він надав копію трудової книжки, з якої вбачається, що ОСОБА_3 звільнена з попереднього місяця роботи ФОП ОСОБА_4 31.10.2013р. та прийнята на роботу з 11.11.2013р. до Миколаївського госпіталю інвалідів війни (а.с. 10).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 1 червня 2000 року №1768-III (далі - Закон №1768-III) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Згідно з частиною 1 статті 5 Закону №1768-III розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом №1768-III визначено Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів № 250 від 24.02.2003 року (далі - Порядок).

Відповідно до вимог п. 10 Порядку соціальна допомога не призначається у разі, коли працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).

Таким чином, на момент звернення до Управління із заявою про призначення допомоги дружина відповідача не працювала та не була визнана безробітною, про що було відомо відповідачу.

На підставі вище викладеного, суд приходить до висновку про те, що за період з 01.11.2013р. по 30.04.2014р. ОСОБА_2 було надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, в розмірі 7827,55 грн. (а.с. 12).

Пунктом 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до пункту 28 Порядку якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Позивачем було повідомлено відповідача 27.05.2014р. про необхідність повернути в добровільному порядку суму надмірно виплачених коштів допомоги малозабезпеченим сім'ям до 16.06.2014р. (а.с. 11). Однак, вказана сума грошей відповідачем повернута не була.

На підставі вище викладеного, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги знайшли своє повне підтвердження в судовому засідання та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 158, 159, 162, 163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_3 народження, що проживає та зареєстрований АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області (вул.. Грушевського, 3 м. Первомайськ Миколаївської області, р/р 35417007036421, код 03194559 МФО 826013, КФК 090401 КЕКВ 1343) надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.11.2013р. по 30.04.2014р. в сумі 7 827(сім тисяч вісімсот двадцять сім) грн. 55 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо така скарга не була подана.

Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Одеського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подачі апеляційної скарги постанова набирає законної сили в день прийняття рішення в справі судом апеляційної інстанції, якщо постанову не буде скасовано.

Суддя: