Постанова № 39679882, 26.06.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2014
Номер справи
2а-4968/09/0870
Номер документу
39679882
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2014 року 14:43Справа № 2а-4968/09/0870 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Садового І.В.

за участю секретаря судового засідання - Сірик К.Л.,

позивач: не з'явився

представника відповідача: Селезень Г.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи

за позовною заявою: Державної інспекції України з контролю за цінами

до: Відкритого акціонерного товариства «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» (відокремлений структурний підрозділ «Запоріжсталь Продторг»)

про: стягнення економічних санкцій у розмірі 53 962 грн. 74 коп.,

ВСТАНОВИВ:

02.09.2009 Державна інспекція з контролю за цінами в Запорізькій області звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Відкритого акціонерного товариства «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» (відокремлений структурний підрозділ «Запоріжсталь Продторг») (далі - відповідач, ВАТ «Запоріжсталь») про стягнення економічних санкцій у розмірі 53 962 грн. 74 коп.

Ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду Батрак І.В. від 03.09.2009 відкрито провадження в адміністративній справі №2а-4968/09/0870, закінчено підготовче провадження та призначений судовий розгляд на 15.09.2009.

Ухвалою судді від 01.10.2009 провадження у справі зупинено на підставі п.3 ч.1 ст.156 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до набрання законної сили судовим рішенням по справі №2а-5319/09/0870.

У зв'язку із спливом терміну повноважень судді Батрак І.В. згідно з Регламентом Запорізького окружного адміністративного суду, затвердженого наказом голови Запорізького окружного адміністративного суду від 26.06.2009 №32, справу передано для подальшого розгляду судді Садовому І.В.

Ухвалою суду від 11.11.2009 справу прийнято до провадження суддею Садовим І.В.

Ухвалою суду від 18.09.2012 провадження у справі поновлено зі стадії судового розгляду.

Ухвалою суду від 18.09.2012 провадження у справі зупинено до встановлення правонаступника Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області.

12.06.2014 провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 12.06.2014, на підставі ст.55 КАС України здійснено процесуальне правонаступництво та замінено позивача у справі - Державну інспекцію України з контролю за цінами в Запорізькій області на Державну інспекцію України з контролю за цінами, провадження у справі зупинено до 26.06.2014.

Ухвалою суду від 26.06.2014 провадження у справі поновлено зі стадії судового розгляду.

Позивач у судове засідання не з'явився, направив суду клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі. Згідно з позовною заявою просить стягнути з відповідача економічні санкції у сумі 53 962 грн. 74 коп., які нараховані на підставі рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 08.04.2009 №68.

Відповідач з позовом не погодився з підстав, викладених у запереченнях. Зазначає, що оптово - відпускні ціни на ковбасні вироби варені були задекларовані ВАТ «Запоріжсталь» протягом 2008 - 2009 років без урахування ковбасних виробів вищого ґатунку. Граничні надбавки можуть встановлюватись лише щодо оптових цін на продовольчі товари, зміни на які підлягають обов'язковому декларуванню, а отже, Держцінінспекція не мала права проводити перевірку правильності розрахунків щодо застосування цін на ковбасні вироби варені вищого ґатунку, щодо яких державне регулювання не запроваджено.

Таким чином, із суми необґрунтованої виручки у розмірі 17 987 грн. 58 коп. (встановлена актом) слід вирахувати 9 532 грн. 14 коп. (додаткова виручка, що визначена за наслідками реалізації шинки до сніданку вищого ґатунку), що дорівнює 8 455 грн. 44 коп. З огляду на зазначене загальна сума, яка підлягає стягненню в дохід бюджету має складати 25 366 грн. 32 коп. Просить відмовити у задоволенні позову в частині стягнення у розмірі 28 596 грн. 42 коп.

Як вбачається з матеріалів справи, Державною інспекцією з контролю за цінами в Запорізькій області з 10.03.2009 по 01.04.2009 на підставі п.3.1.1, п.3.1.4 Плану роботи Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області на 1 квартал 2009 року було проведено перевірку відповідача з питань дотримання мінімальних цін на алкогольні напої та порядку формування, встановлення і застосування роздрібних цін на продовольчі товари.

В ході перевірки позивачем було встановлено, що відповідно до постанови КМУ від 25.12.1996 №1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» в Запорізькій області розпорядженнями голови держадміністрації від 26.07.2007 №263, від 22.09.2008 №353 встановлено граничні торговельні надбавки на основні продовольчі товари.

В відокремленому структурному підрозділі «Запоріжсталь-Продторг» формування роздрібних цін на продовольчі товари, на які введено державне регулювання, здійснюється із застосуванням торговельних надбавок на рівнях, передбачених вищезазначеними нормативними актами - 10-13% до оптових цін виробника, на інші продовольчі товари - до 37,96%.

Перевіркою встановлено випадки, коли при формуванні роздрібної ціни, в період з 22.09.2008 по 27.02.2009 застосовувались торговельні надбавки в розмірі від 13,89% до 37,96% до оптової ціни виробника на ковбасні вироби варені та сметану 15% жирн. - 13,56%, замість діючої граничної надбавки 12%, що призвело до отримання необґрунтованої виручки в сумі 17 987 грн. 58 коп.

За висновками перевірки встановлено порушення посадовими особами відокремленого структурного підрозділу «Запоріжсталь-Продторг» вимог розпорядження голови облдержадміністрації від 22.09.2008 «Про встановлення граничних торговельних надбавок на продовольчі товари», що призвело до порушення державної дисципліни цін і отримання необґрунтованої виручки загальною сумою 17 987 грн. 58 коп.

На підставі акту перевірки №000058 від 01.04.2009 Держцінінспекцією винесений припис №01-15/1084 від 08.04.2009 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін, яким відповідача зобов'язано здійснювати формування роздрібних цін на продовольчі товари відповідно до вимог розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 22.09.2008р. №353 «Про встановлення граничних торговельних (постачальницько-збутових) надбавок на продовольчі товари».

Також, за результатами перевірки позивачем прийнято рішення №68 від 08.04.2009 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, згідно до якого вирішено вилучити у ВАТ «ЗМК «Запоріжсталь» в доход Державного бюджету суму 53 962 грн. 74 коп., у т.ч. 17 987 грн. 58 коп. суми порушення та 35 975 грн. 16 коп. штрафу.

Не погодившись з прийнятим позивачем рішенням про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 08.04.2009 №68, відповідач звернувся з позовом до суду.

Судом встановлено, що постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 24.11.2009 по справі №2а-5319/09/0870 відмовлено у задоволенні позову ВАТ «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» до Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 08.04.2009 №68 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в частині встановлення необґрунтованого отримання виручки за рахунок завищення граничної торговельної надбавки на ковбасні вироби варені в період з 22.09.2008 по 27.02.2009 у сумі 17 987 грн. 35 коп. та вилучення у позивача 52 962 грн. 05 коп. суми економічних та фінансових санкцій.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.08.2011 апеляційну скаргу ВАТ «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» залишено без задоволення, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24.11.2009 у справі №2а-5319/09/0870 залишено без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24.04.2012 касаційну скаргу ВАТ «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» залишено без задоволення, постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24.11.2009 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.08.2011 по справі №2а-5319/09/0870 залишено без змін.

Оцінивши представлені докази у їх сукупності суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Пунктом 1 та 2 ч. 4 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами (що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1819 від 13.12.2000, передбачено, що Держінспекція цін відповідно до покладених на неї завдань в межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.

Відповідно до п.п.3.1 п.3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Мінекономіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України №298/519 від 03.12.2001 (далі - Інструкція), державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами. Згідно з абз. 1 п.п. 3.2 цього ж пункту в актах перевірок, зокрема, зазначаються нормативні акти, які порушено суб'єктами господарювання, з конкретним обґрунтуванням порушення.

Згідно з п. 1.3 Інструкції, відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення» необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному необґрунтовано одержаної суми виручки за належністю.

Пунктом 1.4 Інструкції передбачено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними в періоді, що перевіряється, чинного порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.

Відповідно до п.п.2.1 п.2 Інструкції необґрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється при порушенні порядку встановлення і застосування цін (тарифів), що регулюються уповноваженими органами, - як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) та її вартістю за цінами і тарифами, сформованими згідно з вимогами законодавства.

Як вбачається з рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 08.04.2009 №68, яке є чинним на час прийняття судового рішення у даній справі, перевіркою встановлено необґрунтоване отримання виручки за рахунок завищення граничної торговельної надбавки на ковбасні вироби варені та сметану в період з 22 вересня 2008 року по 27 лютого 2009 року в сумі 17 987 грн. 58 коп.

Таким чином, відповідачем було порушено вимоги розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 22.09.2008 №353 «Про встановлення граничних торговельних (постачальницько-збутових) надбавок на продовольчі товари».

Зазначеним рішенням від 08.04.2009 №68 було вирішено вилучити у ВАТ «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» 53 962 грн. 74 коп.

Заперечення відповідача не приймаються судом, оскільки правомірність рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 08.04.2009 №68 була досліджена трьома судовими інстанціями. Рішення є чинним і підлягає виконанню.

На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 94, 158, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної інспекції України з контролю за цінами до Відкритого акціонерного товариства «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» (відокремлений структурний підрозділ «Запоріжсталь Продторг») про стягнення економічних санкцій у розмірі 53 962 грн. 74 коп., - задовольнити.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» (відокремлений структурний підрозділ «Запоріжсталь - Продторг») (вул.Південне шосе, 72, м.Запоріжжя, 69000, код ЄДРПОУ 00191230) в доход Державного бюджету Заводського району м.Запоріжжя (на рахунок №31119106700004, одержувач - Державний бюджет Заводського району м.Запоріжжя, ЄДРПОУ 34677136, МФО 813015, ГУДКСУ в Запорізькій області) суму економічних санкцій у розмірі 53 962 (п'ятдесят три тисячі дев'ятсот шістдесят дві) грн. 74 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В.Садовий