Постанова № 39679659, 08.07.2014, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
08.07.2014
Номер справи
926/955/13
Номер документу
39679659
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" липня 2014 р. Справа № 926/955/13

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії

головуючого-судді Бонк Т. Б.

суддів Бойко С.М.

Желік М.Б.

при секретарі судового засідання Борщ І.О.

від позивача - Юзьків М.І. Романюк І.С.(пред-ки за довіреністю)

від відповідача (скаржника) - не з'явився

розглянувши апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 від 24 березня 2014 року б/н

на рішення господарського суду Чернівецької області від 26 лютого 2014 року, суддя Паскарь А.Д.

у справі за № 926/955/13

за позовом Чернівецької міської ради, м.Чернівці,

до відповідача фізичної особи - підприємця ОСОБА_4, м. Чернівці,

про внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати за землю

ВСТАНОВИВ:

рішенням господарського суду Чернівецької області від 26.02.2014 року у справі № 926/955/13 позов задоволено. Вирішено внести зміни до договору оренди землі № 3326 від 07 грудня 2006 року, який укладений між Чернівецькою міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 та зареєстрований у Чернівецькій регіональній філії ДП "Центр ДЗК", про що у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок № 4 АА007058 вчинено запис за номером 040780900089 від 29.05.2007, який стосується земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1, загальною площею 0,2076 га, кадастровий номер - 7310136600:30:001:0048, виклавши пункт 7 договору в наступній редакції: "Річна орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 49 029,93 грн. (сорок дев'ять тисяч двадцять дев'ять грн. 93 коп.)".

Рішення суду мотивоване встановленням у передбаченому законом порядку нової нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки за договором та її затвердження позивачем, що є підставою для зміни розміру орендної плати та внесення відповідних змін до укладеного договору оренди.

В апеляційній скарзі апелянт (відповідач) просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову. Вважає, що Рішення Чернівецької міської ради від 24.11. 2011 року № 33, на яке посилається суд та позивач як на правову підставу для задоволення своїх вимог, не містить відомостей щодо нормативної оцінки земельної ділянки, а стосується лише приведення розміру орендної плати відповідно до вимог, зокрема, рішення ради № 510 від 12.02.2008 року. зазначає, що у даній справі відсутні правові підстави для задоволення позову.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить рішення місцевого господарського суду залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення, мотивуючи тим, що висновок суду відповідає всім обставинам справи і не суперечить вимогам чинного матеріального та процесуального права, а отже рішення суду є законним та обґрунтованим, а доводи апеляційної скарги такими, що не спростовують висновків суду.

Розглянувши наявні у справі матеріали, давши належну оцінку доводам та запереченням, які містяться в апеляційній скарзі та у відзиві, заслухавши пояснення представників сторін у судових засіданнях, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що рішення господарського суду першої інстанції слід залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що 07 грудня 2006 року між Чернівецькою міською радою (орендодавець) та ФОП ОСОБА_4 (орендар) було укладено договір оренди землі № 3326 (далі - договір), відповідно до умов якого орендодавець на підставі рішення VIII сесії Чернівецької міської ради V скликання від 27.10.2006 № 136 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку кадастровий № 7310136600:30:001:0048, загальною площею 0,2076 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, економіко-планувальна зона № 30.

Земельна ділянка надається в оренду терміном до 16.02.2054 для обслуговування будівлі (пункт 6 договору).

Згідно п. 3 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 512 564,0 грн.

Згідно з пунктом 7 договору річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і становить 8303,54 грн.

Пунктом 10 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених цим договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у т. ч. внаслідок інфляції та індексації у відповідності до чинного законодавства; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках передбачених законом.

У пункті 28 договору сторони погодили, що зміна умов цього договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін шляхом укладення додаткових договорів. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов цього договору спір розв'язується у судовому порядку.

Предметом спору є вимога Чернівецької міської ради про внесення змін до укладеного сторонами договору оренди землі від 07.12.2006 щодо розміру річної орендної плати з посиланням на зміну нормативної грошової оцінки землі та прийняття радою відповідних рішень.

За приписами статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно з частиною 1 статті 628 вказаного Кодексу зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до статей 651, 652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Статтею 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Згідно ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним.

Орендна плата за землю визначена у частині першій статті 21 Закону України "Про оренду землі" як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Пунктом 6.2 Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях, затвердженого рішенням XXXIII сесії Чернівецької міської ради V скликання від 23.10.2008 № 715 (зі змінами, внесеними рішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 № 221), передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України, в тому числі рішеннями Чернівецької міської ради, що набрали чинності, у порядку визначеному законодавством, або умовами договору оренди землі.

Встановлено, що проведення нормативної грошової оцінки земель м. Чернівців передбачено пунктом 1 рішення VII сесії Чернівецької міської ради V скликання від 28.09.2006 № 118.

Рішенням XXIV сесії Чернівецької міської ради V скликання від 12.02.2008 № 510 "Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення", затверджено технічну документацію з грошової оцінки земель міста Чернівців, у складі текстових та графічних матеріалів, розроблену Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст "Діпромісто". Згідно з пунктом 11 рішення, грошова оцінка земель міста Чернівців вводиться в дію з 01.07.2008.

Зазначене Рішення опубліковане у газеті «Чернівці» від 30.11.2007 року та 22.02.2008 року згідно вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

24.11.2011 року XIV сесія Чернівецької міської ради VI скликання прийняла рішення № 338 "Про надання юридичним особам та приватним підприємцям земельних ділянок в оренду та внесення змін в рішення міської ради з цих питань", пунктом 13.9 якого відповідача зобов'язано привести у відповідність договір оренди землі від 07.12.2006 № 3326 на земельну ділянку площею 0,2076 га, яка знаходяться на АДРЕСА_1.

На виконання рішення Чернівецької міської ради від 24.11.2011 № 338 позивач звернувся до відповідача з листом від 26.12.2011 за № 04/5034 про необхідність виконання вказаного рішення. Однак, жодної відповіді від останнього не отримано. Також позивач листом від 03.03.2012 за № 04/1098 повторно звертався до відповідача з вимогою про укладення додаткової угоди, на який також жодної відповіді не отримано.

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України "Про оцінку земель" відповідно до абзацу 5 статті 5 якого нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, зацікавлені у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 6 Закону).

Відповідно до статті 15 Закону, підставою проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно зі статтею 18 цього Закону, нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше, ніж один раз у 5-7 років.

Статтею 20 Закону передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до статті 23 Закону, документація з нормативної грошової оцінки населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою.

Витяг з технічної документації про грошову оцінку земельної ділянки - довідка про вартість земельної ділянки, визначена уповноваженим органом Державного комітету України по земельних ресурсах у м. Чернівці (п. 2.1 Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівцях, затвердженого рішенням XXXIII сесії Чернівецької міської ради V скликання від 23.10.2008 № 715 (зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 28.07.2008 № 221).

В матеріалах даної справи наявний витяг з технічної документації про грошову оцінку земельної ділянки (а.с. 36), згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки за місцезнаходженням АДРЕСА_1 (власник - ФОП ОСОБА_4.) становить 1 720 236,0 грн.

Згідно Постанови Верховного суду України від 20.08.2013 року у справі №5009/3430/12 нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

На підставі цього розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки позивачем проведено розрахунок розміру річної орендної плати за земельну ділянку по АДРЕСА_1. Відтак, річна орендна плата згідно затвердженої нормативної оцінки становить 51607,08 грн.

Згідно п. 2.18 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6 вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 ЦК України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору.

Отже, вимоги позивача щодо внесення змін в договорі оренди землі в частині пункту 7 договору, яким визначена річна орендна плата у відповідному розмірі (хоча нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки встановлена сторонами у пункті 3 договору) не суперечать закону, оскільки внесення змін у пункті 3 договору не призводить до отримання позивачем від відповідача належної орендної плати за земельну ділянку, тобто до поновлення порушених прав позивача. Відповідач не позбавлений права звернутися до позивача з пропозицією про внесення змін до Договору.

Відтак, враховуючи проведення у встановленому законом порядку нової нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки за договором та її затвердження позивачем, а також ухилення відповідача від внесення відповідних змін до договору, виходячи з того, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, апеляційний господарський суд вважає правомірним висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог та не вбачає підстав для скасування рішення.

Відповідно до ст.ст. 33,34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

З огляду на вище викладене, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що оскаржуване рішення у даній справі відповідає матеріалам справи, ґрунтується на вимогах чинного законодавства і підстав для його скасування немає, а зазначені в апеляційній скарзі доводи скаржника не визнаються такими, що можуть бути підставою згідно ст.104 ГПК України для скасування чи зміни оскаржуваного рішення.

Зважаючи на те, що апеляційну скаргу залишено без задоволення, витрати по сплаті судового збору в порядку ст.49 ГПК України покладаються на скаржника.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Рішення господарського суду Чернівецької області від 26 лютого 2014 року у справі № 926/955/13 - залишити без змін, апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 від 24 березня 2014 року б/н - без задоволення.

2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.

3. Справу скерувати на адресу місцевого господарського суду.

Повний текст постанови виготовлений 09.07.2014 р.

Головуючий суддя Т.Б. Бонк

Суддя С.М. Бойко

Суддя Желік М.Б.