Постанова № 39674585, 19.05.2014, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.05.2014
Номер справи
760/7518/14-а
Номер документу
39674585
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження №2-а-321/14

у справі №760/7518/14-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 травня 2014 суддя Солом'янського районного суду м. Києва Лазаренко В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчини певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

10.04.2014 р. позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва в якому просила визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», виходячи з усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; а також зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва провести перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», виходячи з усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, починаючи з 07.07.2011 року.

В обґрунтування своїх вимог зазначає, що з 07.07.2011 року вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

11.02.2014 р. позивачка звернулася до УПФ України в Солом'янському районі м. Києва з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення і допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Листом від 28.02.2014 р. №3086/09/Х-150 відповідач відмовив позивачці у перерахунку пенсії, мотивуючи свою відмову тим, що пенсія позивачці призначена згідно вимог чинного законодавства, а тому відсутні підстави для її перерахунку.

Вказану відмову позивачка вважає неправомірною та вказує, що прийняте відповідачем рішення суперечить положенням ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ч. 1 ст. 1, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З наведених підстав позивачка звернулася з даним позовом до суду за захистом свого порушеного права.

Ухвалою суду від 11.04.2014 р. позовні вимоги позивачки в частині зобов'язання провести перерахунок пенсії за період з 07.07.2011 р. по 09.10.2013 р. залишені без розгляду.

14.05.2014 року представником відповідача подано до канцелярії суду письмові заперечення проти позову, в яких останній не погоджуючись з позовом та з посиланням на ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», постанову КМУ від 31.05.2000 року №865, зазначає, що виплати як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Тому вважає відмову позивачці у перерахунку пенсії правомірною та просить відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Також встановлено, що при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії позивачці відповідачем не включені такі складові заробітної плати як матеріальної допомоги на оздоровлення і допомоги на вирішення соціально-побутових питань, що визнається відповідачем.

11.02.2014 року позивачка звернулася до відповідача з заявою, в якій просила провести перерахунок пенсії з урахуванням вказаних вище сум.

Дана заява розглянута відповідачем та листом від 28.02.2014 р. №3086/09/Х-150 позивачку повідомлено про відмову у перерахунку пенсії.

Суд погоджується з доводами позивачки про те, що вказане рішення не ґрунтується на положеннях закону, з наступних підстав.

За змістом статті 37 Закону «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Як вбачається з довідок від 22.06.2011 року №9046/Х/05-041, виданої ДПІ у Святошинському районі м. Києва, та від 04.07.2011 р. №1364, виданої ДПА України, позивачка отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення і допомогу на вирішення соціально-побутових питань, на всі виплати включені в довідку були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Водночас відповідач приймаючи рішення про відмову позивачці у перерахунку пенсії керувався положеннями ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», постанови КМУ від 31.05.2000 року №865, та виходив з того, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Зазначені посилання відповідача на положення закону № 3723-XII, який є загальним щодо спірних правовідносин, суд не приймає до уваги, оскільки при розбіжності між загальним і спеціальним нормативно-правовим актом перевага надається спеціальному, якщо він не скасований виданим пізніше загальним актом, в даному випадку статті 41 Закону №1058-IV та статті 66 Закону №1788XII.

Таким чином, вимоги позивачки про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва здійснити перерахунок їй пенсії державного службовця, з урахуванням у складі заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення і допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суд знаходить обґрунтованими, у зв'язку з чим приходить до висновку про задоволення позову.

В порядку ст. 94 КАС України підлягає стягненню з Державного бюджету на користь позивачки сплачений нею судовий збір в сумі - 73 грн. 08 коп., що підтверджується відповідною квитанцією про його оплату.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 17, 18, 104-106, 128, 158, 159, 161-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва - задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення і допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, - неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням раніше виплачених сум, включивши до розрахунку пенсії як складові заробітної плати нараховані та виплачені суми щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення і допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, - починаючи з 10.10.2013 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 73 грн. 08 коп.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду м. Києва через суд першої інстанції протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя: