Постанова № 39669121, 08.07.2014, Народицький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
08.07.2014
Номер справи
284/597/14-а
Номер документу
39669121
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Народицький районний суд Житомирської області

Справа № 284/597/14-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2014 року смт. Народичі

Суддя Народицького районного суду Житомирської області Діброва О.В., розглянувши у скороченому провадженні в смт.Народичі справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області й Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області про зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду і просить визнати дії відповідачів протиправними й зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області з 01.01.2014 року по 31.05.2014 року провести нарахування і виплату коштів, передбачених ст.ст.39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі - Закон), та зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області провести нарахування й виплату коштів, що передбачені ст.37 Закону, за період з 01.01.2014 року по 31.05.2014 року, мотивуючи тим, що додаткова пенсія, доплата до пенсії й щомісячна допомога виплачувались йому не в розмірах, встановлених Законом, а згідно постанов КМУ №836 від 26.07.1996 року й №1210 від 23.11.2011 року, що призвело до порушення його прав.

Позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 перебуває на пенсії, є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3 й протягом зазначеного ним періоду проживав в АДРЕСА_1, яке Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Вказані обставини підтверджуються наданими копіями паспорту, посвідчення та довідками відповідачів.

Згідно Закону позивач має право на відповідні доплати, які протягом зазначеного ним періоду отримував згідно постанов Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року та №1210 від 23.11.2011 року в конкретних розмірах, а зокрема: за ст.37 - в сумі 2,1 грн., ст.39 - в сумі 10,5 грн., ст.51 - в сумі 113,88 грн.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Законом на час виникнення правовідносин були передбачені слідуючи виплати:

-ст.37 Закону - громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 40% від мінімальної заробітної плати;

ст.39 - до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі 2 мінімальних заробітних плат;

ст.51 - особам, віднесеним до категорії 3, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком.

Зазначеними вище постановами КМУ №836 та №1210 усупереч Закону, який визначив кратність допомоги, доплати до пенсії та додаткової пенсії в залежності від розміру мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, встановлено конкретні їх, зокрема:

- для щомісячної грошової допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 210 тис.крб. (2,1 грн. за гр.реф.) ;

- для доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис. крб. (1,5 грн. за гр. реф.);

- для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 3 - 10% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив: з 01.01.2014 року -1218 грн.

Законом (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку його застосування та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.

Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України закону України, міжнародному договору, згода на обов"язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.

Згідно роз'яснень п.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 4 від 16.03.2012 року (із відповідними змінами) «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» судам варто враховувати Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012, яким дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25.01.2012 року визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" не надано Кабінету Міністрів України повноважень щодо визначення в 2014 році розміру виплат за ст.ст.37, 39,50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та не встановлено жодних обмежень щодо застосування норм і положень цього Закону.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Згідно Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, та п.п.2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи(надалі - Порядок), затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.2005 року, розпорядниками коштів за ст.37 Закону є управління праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації громадян.

Відповідно до п.24 Порядку, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.

Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону), а тому, доплата до пенсії та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, підлягає перерахунку Управлінням Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області.

На підставі викладеного, суд дійшов переконання, що відмовляючи позивачу в перерахуванні щомісячної грошової допомоги, підвищення до пенсії та додаткової пенсії, передбачених ст.ст.37, 39, 51 Закону, за період з 01.01.2014 року по 31.05.2014 року, відповідачі діяли всупереч вимогам Закону, а тому, суд визнає дії відповідачів протиправними, й вважає, що позов підлягає задоволенню.

Позивач при поданні до суду позовної заяви сплатив судовий збір в сумі 73,08 грн.

На підставі ст.19 Конституції України, ст.ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та керуючись ст.ст.8-11,18,71,160-162,183-2, 267 КАС України,суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області щодо застосування постанови КМ України №836 від 26.07.1996 року в частині визначення ОСОБА_1 розміру щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, за період з 01.01.2014 року по 31.05.2014 року, протиправними.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати додаткову пенсію у відповідності до вимог ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та невиплати в повному обсязі підвищення до пенсії, передбаченого ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.01.2014 року по 31.05.2014 року - протиправними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області провести донарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, за період з 01.01.2014 року по 31.05.2014 року в розмірі, визначеному ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює 40% від мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України „Про Державний бюджет України на 2014 рік", щомісячно, з урахуванням виплачених коштів за вказаний період.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області здійснити перерахунок та провести виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території радіоактивного забруднення, (ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"), за період з 01.01.2014 року по 31.05.2014 року, у розмірі, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, визначеним Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням виплачених коштів.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області здійснити перерахунок та провести виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, (ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"), із розрахунку 25 процентів мінімальної пенсії за віком, що визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», з урахуванням виплачених коштів.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області й Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області виконати постанову негайно в межах суми стягнення за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення на протязі 1 місяця з дня набрання законної сили постановою суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргуне було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Народицький районний суд Житомирської області.

Суддя: