Головуючий у 1 інстанції - Агевич К.В.
Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2014 року справа №812/1995/14
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Сіваченка І.В.
суддів Шишова О.О., Сухарька М.Г.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2014 року у справі № 812/1995/14 за позовом ОСОБА_2 до Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області, третя особа - Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, легалізації громадських формувань Реєстраційної служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області про визнання дій незаконними та скасування державної реєстрації, -
ВСТАНОВИВ:
В березні 2014 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області (далі - Інспекція), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, легалізації громадських формувань Реєстраційної служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області (далі - Відділ) про визнання дій незаконними та скасування державної реєстрації.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 05.12.2013 вона отримала вимогу Інспекції від 21.11.2013 року № Ф-243 про сплату недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 10 575,85 грн. Позивач вважає дії відповідача по винесенню вимоги від 21.11.2013 року № Ф-243 незаконними з огляду на те, що, на її думку, Інспекція не має відповідних повноважень щодо прийняття будь-яких вимог в порядку Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI), а також те, що державна реєстрація вказаної юридичної особи проведена з істотним порушенням вимог Закону України від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (далі - Закон № 755-IV) за відсутністю чинних установчих документів, що є підставою для скасування реєстрації Інспекції.
У зв'язку з вищевикладеним позивач просив суд визнати незаконними дії Інспекції щодо складання вимоги від 21.11.2013 року № Ф-243 у зв'язку з відсутністю у відповідача відповідного обсягу повноважень та скасувати державну реєстрацію Інспекції (код ЄДРПОУ 38542601), як таку, що проведена на підставі не чинних установчих документів з порушенням вимог Закону № 755-IV.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2014 року у цій справі у задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
На обґрунтування апеляційної скарги наведено практично ті самі доводи, що і в обґрунтування позовних вимог.
В письмових запереченнях на апеляційну скаргу третьою особою висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами п.2 ч.1 ст.197 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач зареєстрована Виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області як суб'єкт підприємницької діяльності 12 вересня 1995 року за № 23880170000000535, перебуває на податковому обліку в Інспекції.
Як вбачається з матеріалів справи, 21 листопада 2013 року стосовно фізичної особи - підприємця (далі - ФОП) ОСОБА_2 відповідачем винесено вимогу № Ф-243 про сплату заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 10 575,85 грн., яка отримана позивачем (а.с.5).
Зазначена вимога Інспекції в подальшому оскаржена позивачем до Міністерства доходів і зборів України, згідно рішення від 19.02.2014 року № 1066/3/99-99-10-01-07-15 вбачається, що Головне управління Міндоходів у Луганській області при розгляді первинної скарги частково задовольнив скаргу та скасував вимогу Інспекції від 21.11.2013 року № Ф-243 у частині суми боргу в розмірі 3 378,39 грн. Рішення про результати розгляду первинної скарги від 10.01.2014 року №213/12-32-10-04/22 Головного управління Міндоходів у Луганській області - залишено без змін, а скаргу ФОП ОСОБА_2 від 23.01.2014 року № б/н залишено без задоволення (а.с.7-9).
Законом № 2464-VІ визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У частині другій статті 6 вказаного Закону зазначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Статтею 9 Закону № 2464-VІ передбачено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку, за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
При цьому, платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).
Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Частиною одинадцятою статті 9 Закону № 2464-VІ визначено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
На підставі пункту 7 частини першої статті 13 Закону № 2464-VІ органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплаченої суми єдиного внеску.
Частиною четвертою статті 25 Закону № 2464-VІ передбачено, що орган доходів і зборів у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Відповідно до пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464-VІ з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Відповідно до статті 1 Закону України № 2464-VІ мінімальний страховий внесок - це сума єдиного внеску, що визначається розрахунковою як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць,за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті.
Частиною одинадцятою статті 8 Закону України № 2464-VІ встановлено, що єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Законом України від 23.12.2010 № 2857-VI «Про Державний бюджет України на 2011 рік» встановлено розмір мінімальної заробітної плати на 2011 рік у місячному розмірі: з 01.01.2011 - 941,00 грн., з 01.04.2011 - 960,00 грн., з 01.10.2011 - 985,00 грн., з 01.12.2011 - 1004,00 грн. Таким чином мінімальний страховий внесок у 2011 році у місячному розмірі становить: з 01.01.2011 - 326,53 грн., з 01.04.2011 - 333,12 грн., з 01.10.2011 - 341,80 грн., з 01.12.2011 - 348,39 грн.
Законом України від 22.12.2011 № 4282-VI «Про Державний бюджет України на 2012 рік» встановлено розмір мінімальної заробітної плати на 2012 рік у місячному розмірі: з 01.01.2012 - 1073,00 грн., з 01.04.2012 - 1094,00 грн., з 01.07.2012 - 1102,00 грн., з 01.10.2012 - 1118,00 грн., з 01.12.2012 - 1134,00 грн. Таким чином, мінімальний страховий внесок у 2012 році у місячному розмірі становить: з 01.01.2012 - 372,33 грн., з 01.04.2012 - 379,62 грн., з 01.07.2012 - 382,39 грн., з 01.10.2012 - 387,95 грн., з 01.12.2012 - 393,50 грн.
Законом України від 06.12.2012 № 5515-VI «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено розмір мінімальної заробітної плати на 2013 рік у місячному розмірі: з 01.01.2013 - 1147,00 грн., з 01.12.2013 - 1218,00 грн. Таким чином мінімальний страховий внесок у 2013 році у місячному розмірі становить: з 01.01.2013 - 398,01 грн.
Згідно з абз.3 п.8 ст.9 Закону № 2464-VІ фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
У відповідності до частини дванадцятої статті 9 Закону № 2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про підтвердження факту наявності у позивача заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 7 197,46 грн.
Що стосується доводів апелянта стосовно того, що Інспекція не є органом державної влади та у неї не має повноважень на винесення вимоги, суд зазначає, що згідно зі статтею 4 Закону № 755-IV державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та довідки АБ №727453 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Інспекцію зареєстровано в якості юридичної особи (а.с.36-37).
Відповідно до пункту 1 Положення про Первомайську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Луганській області, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України, Первомайська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області є територіальним органом Міндоходів, який підпорядковується Міністерству доходів і зборів України та Головному управлінню Міндоходів у Луганській області та забезпечує реалізацію повноважень Міндоходів на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Таким чином, Інспекція має правовий статус юридичної особи, наданий вказаному органу відповідно до законодавства України.
Як обґрунтовано зауважує третя особа, підстав для відмови у проведенні державної реєстрації відповідача не існувало.
Відповідач також правомочний вчиняти дії, передбачені Законом № 2464-VI.
Наказ Міністерства доходів і зборів України від 17.04.2012 року № 54 не є таким, що підлягає реєстрації в Міністерстві юстиції України, оскільки не зачіпає прав, свобод та інтересів громадян, не є міжвідомчим актом.
Окрім того, вчинення дій суб'єктом владних повноважень є способом реалізації наданої суб'єкту владних повноважень компетенції та процесом реалізації наданих законом функцій суб'єкту владних повноважень. Самі по собі дії не тягнуть за собою будь-яких правових наслідків для особи. Правові наслідки для позивача несе акт індивідуальної дії - вимога про сплату недоїмки. Саме вона має вплив на його права та інтереси. Виходячи із завдань КАС України, як то захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, судовий захист права може бути здійснений лише за умови наявності порушення для фізичної чи юридичної особи прав (чи інтересів).
З огляду на зазначене, вимоги позивача в цій частині не підлягають задоволенню через відсутність порушення прав діями відповідача, а обраний позивачем спосіб захисту в цій частині не відповідає об'єкту порушеного права.
У зв'язку з викладеним місцевий суд дійшов правильного висновку про належність реєстрації Інспекції та наявність у відповідача відповідного обсягу повноважень щодо складання вимоги від 21.11.2013 року № Ф-243.
На підставі викладеного, Луганський окружний адміністративний суд дійшов вірного висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_2.
Колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими, постанова місцевого суду ухвалена з додержанням норм матеріального та процесуального права, зміні або скасуванню не підлягає, а апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 195-196, п. 1 ч.1 ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2014 року у справі № 812/1995/14 за позовом ОСОБА_2 до Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області, третя особа - Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, легалізації громадських формувань Реєстраційної служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області про визнання дій незаконними та скасування державної реєстрації - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий: І.В.Сіваченко
Судді: О.О.Шишов
М.Г.Сухарьок