ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" липня 2014 р. Справа № 914/351/14
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Галушко Н.А.
суддів Гриців В.М.
Орищин Г.В.
розглянув апеляційну скаргу Пустомитівського міського житлово-комунального підприємства, м. Пустомити № 90 від 08.05.2014 р.
на рішення Господарського суду Львівської області від 23.04.2014 р.
у справі № 914/351/14
за позовом: Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
до відповідача: Пустомитівського міського житлово-комунального підприємства, м. Пустомити
третя особа: Пустомитівська міська рада, м.Пустомити
про зобов'язання виконати рішення
за участю представників:
від позивача: Оленюк С.Л.. - представник;
від відповідача : Гвоздюк Р.М. - представник;
від третьої особи : не з'явився;
Представникам роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22 ГПК України.
Клопотань про здійснення фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, в порядку ст. 81 1ГПК України, учасниками судового процесу не заявлено.
Рішенням господарського суду Львівської області від 23.04.2014р. у справі №914/351/14 (суддя Рим Т.) задоволено позовні вимоги: зобов'язано Пустомитівське міське житлово-комунальне підприємство провести розрахунок тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у м. Пустомити відповідно до вимог Порядку формування тарифів на послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 р. №869) та подати у двотижневий строк до органу місцевого самоврядування м. Пустомити для прийняття відповідного рішення. Стягувач: Львівське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (адреса: вулиця І. Франка, будинок 61, місто Львів, 79005; ідентифікаційний код: 20812013).
Пустомитівським міським житлово-комунальним підприємством подано апеляційну скаргу № 90 від 08.05.2014 р., в якій просить рішення суду скасувати, прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю, посилаючись на те, що рішення суду є незаконним та необгрунтованим. Зокрема скаржник вважає, що в Переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, який є додатком до Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що затв. постановою Кабінету міністрів України №869 від 01.06.2011р. містяться послуги, кількісні показники яких необхідно враховувати при формуванні тарифу на вищевказані послуги, однак, які не є обов»язковими для надання споживачам в повному обсязі, передбаченому зазначеним вище переліком, а лише в обсязі необхідному для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій. Наявність у Переліку певної послуги не передбачає обов»язку суб»єкта господарювання для беззаперечного надання такої послуг, а лише можливість чи право надання.
Окрім того, скаржник зазначає, що як вбачається із повідомлення про намір скаржника здійснити зміну тарифів, опублікованому у числі 24 (1412) друкованого видання Пустомитівської районної ради Пустомитівського району Львівської області «Голос Народу», вищевказане повідомлення містить інформацію, яка в повній мірі відповідає вимогам Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обгрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затв. наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України за №390 від 30.07.2012р. Отже, при публікації скаржником повідомлення про намір здійснити зміну тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в повній мірі останнім дотримано вимоги вищезазначеного Порядку.
Наводить скаржник і інші підстави для скасування рішення суду.
Львівське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України у відзиві на апеляційну скаргу рішення суду просить залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, заслухавши пояснення та заперечення представників сторін у судових засіданнях, суд встановив наступне.
як вбачається із матеріалів справи, Рішенням виконавчого комітету Пустомитівської міської ради від 27.01.2011 р. №02-03/2 визначено Пустомитівське міське житлово-комунальне підприємство виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які перебувають у комунальній власності Пустомитівської міської ради; затверджено перелік обов'язкових мінімально необхідних житлово-комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (вивезення твердих побутових відходів, технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем водопостачання, водовідведення і каналізації, обслуговування димовентеляційних каналів, освітлення місць загального користування, підготовка житлових будинків до експлуатації в осінньо-зимовий період, обслуговування та поточний ремонт покрівлі, прибирання прибудинкових територій) (а.с.82).
Рішенням адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25.10.2012 р. №97 визнано, що підприємство займає монопольне становище на ринку надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій споживачам із часткою 100% в часових межах: 2011 рік та січень-червень 2012 року; вчинило зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій цього комунального підприємства. Зазначені дії є порушенням, передбаченим пунктом 2 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції". У Рішенні роз'яснено можливість оскарження рішення Антимонопольного комітету та визначено строк для його добровільного виконання
(а.с.8-11).
Зазначене рішення отримано підприємством 01.11.2012 р. разом із повідомленням від 29.10.2012 р. №13/03-3171, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення та не оскаржено в судовому порядку (а.с.12-13).
Рішенням виконавчого комітету Пустомитівської міської ради від 23.05.2013 р. №02-03/45 визначено розміри прибудинкових територій для будинків, які обслуговує Пустомитівське міське житлово-комунальне підприємство (а.с.24).
Рішенням виконавчого комітету Пустомитівської міської ради від 06.06.2013 р. №02-03/51 встановлено норми прибиральної площі для двірників Пустомитівського міського житлово-комунального підприємства у розмірі 2700 м2/на одного двірника (а.с.26).
Рішенням виконавчого комітету Пустомитівської міської ради від 06.06.2013 р. №02-03/50 погоджено проект рішення виконавчого комітету Пустомттівської міської ради "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються Пустомитівським МЖКП" (а.с.27).
Оголошення про намір змінити тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій опубліковано в газеті "Голос народу" від 15.06.2013 року №24 (1412) (а.с.32) У газеті "Голос народу" від 22.06.2013 р. №25 повідомлено мешканців будинків, які перебувають на балансі Пустомитівського МЖКП про можливість подання зауважень та пропозицій щодо зміни тарифів на послуги за адресою фактичного місцезнаходження балансотуримувача, а саме: Львівська область, м. Пустомити, вул. Грушевського, 36, з понеділка по п'ятницю з 9 год. 00 хв. до 12 год.00 хв. (а.с.83).
У листі від 01.07.2013 р. №114 відповідач повідомив позивача про повне виконання рішення Антимонопольного комітету №97 від 25.10.2012 р. Пустомитівською міською радою на адресу позивача надіслано лист від 04.07.2013 року №02-08/1113, яким просив погодити проведені відповідачем розрахунки (а.с.34).
Львівським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України на адресу Пустомитівської міської ради надіслано листа від 09.08.2013 р. №13/03-2133 (а.с.39), в якому зазначено, що не погоджує рішення виконавчого комітету Пустомитівської міської ради від 06.06.2013 р. №02-03/50 про погодження проекту рішення виконавчого комітету Пустомттівської міської ради "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються Пустомитівським МЖКП", оскільки останнє не відповідає положенням законодавства України.
Зокрема, Антимонопольний комітет звернув увагу на те, що:
1)строк на подання зауважень на тарифи, що міститься в газеті "Голос народу", становить 9 календарних днів, що є порушенням пункту 2.12 Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 року №390, за яким такий строк повинен складати не менше 14 календарних днів та не більше 20 календарних днів;
2)розроблені тарифи не відповідають пункту 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869, яким передбачено диференційований підхід до формування тарифів стосовно кожного окремо будинку. У той же час підприємством включено однакову для всіх житлових будинків величину витрат на послугу "з підготовки житлових будинків до експлуатації в осінньо-зимовий період" - 0,10139 грн. за 1 кв. м житлової площі;
3)встановлення підприємством норми прибиральної площі у розмірі 2.700 м2/одного двірника не відповідає Типовим нормам часу та нормам обслуговування для робітників та виробничого персоналу, зайнятих утриманням житлового фонду, затвердженим наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 04.08.1997 року №59, якими визначено інший розмір прибиральної площі - 3.600-4.600, 4.000-5.000 м2/одного двірника.
Рішенням виконавчого комітету Пустомитівської міської ради від 22.08.2013 р. №02-03/70 розглянуто лист Антимонопольного комітету від 09.08.2013 р. №13/03-2133 та вирішено відмінити рішення виконавчого комітету Пустомитівської міської ради від 06.06.2013 р. №02-03/50 та від 06.06.2013 р. №02-03/51 та зобов'язати Пустомитівське МЖКП провести розрахунки тарифів з урахуванням зауважень Антимонопольного комітету (а.с.40).
Відповідно до ч.2 ст.1 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» особливості спеціального статусу Антимонопольного комітету України обумовлюються його завданнями та повноваженнями, в тому числі роллю у формуванні конкурентної політики, та визначаються цим законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Антимонопольного комітету України.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" передбачено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має повноваження, зокрема, перевіряти суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Частиною 1 ст. 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" встановлено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, у тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції тощо.
Згідно із ч.2, 3 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.
Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" одним із основних завдань Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.
Згідно із п. 3 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема, є антиконкурентні дії органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю.
Згідно із частинами першою та шостою статті 40 Господарського кодексу України державний контроль за дотриманням антимонопольно-конкурентного законодавства, захист інтересів підприємців та споживачів від його порушень здійснюються Антимонопольним комітетом України відповідно до його повноважень, визначених законом. Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення у встановленому законом порядку розглядають справи про недобросовісну конкуренцію та інші справи щодо порушення антимонопольно-конкурентного законодавства, передбачені законом.
Як вбачається із матеріалів справи рішенням адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25.10.2012 р. №97 зобов'язано підприємство:
1)провести розрахунок тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в місті Пустомити відповідно до вимог Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869;
2)подати цей розрахунок у двотижневий строк до органів місцевого самоврядування міста Пустомити для прийняття відповідного рішення.
Рішенням встановлено, що зазначені вище дії повинні бути виконані до 01.07.2013 року.
Відповідно до абз.2 п. 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку.
У додатку до вищезазначеного Порядку визначено Перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, а саме: прибирання прибудинкової території, прибирання сходових кліток, вивезення побутових відходів (збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізація, знешкодження та захоронення), прибирання підвалу, технічних поверхів та покрівлі, технічне обслуговування ліфтів, обслуговування систем диспетчеризації, технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем, дератизація, дезінсекція, обслуговування димовентиляційних каналів, технічне обслуговування та поточний ремонт систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем у разі їх наявності, поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, що розміщені на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території (в тому числі спортивних, дитячих та інших майданчиків), поливання дворів, клумб і газонів, прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, протиожеледними сумішами, експлуатація номерних знаків на будинках, освітлення місць загального користування і підвалів та підкачування води, енергопостачання ліфтів, періодична повірка, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки.
Як зазначалось вище відповідно до рішення виконавчого комітету Пустомитівської міської ради від 06.06.2013 р. №02-03/50 "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються Пустомитівським МЖКП" надаються послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, а саме: прибирання прибудинкової території, освітлення місць загального користування, вивезення твердих побутових відходів, обслуговування димовентиляційних каналів, обслуговування внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення, зливової каналізації та з ліквідації у внутрішньо будинкових мережа, поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, що розміщені на прибудинковій території. Перелік зазначених послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій опубліковано в газеті "Голос народу" від 15.06.2013 року №24 (1412).
Однак, у наведеному переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, зокрема, відсутні послуги з дератизації та дезінсекції.
Пунктами 14, 15 Порядку визначено спеціальний порядок розрахунку витрат з дератизації та дезінсекції. З огляду на викладене, судова колегія погоджується із висновком суду першої інстанції, що невключення у перелік обов'язкових послуг дератизації та дезінсекції суперечить Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та створює небезпеку порушення належного санітарно-гігієнічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій.
Окрім того, судова колегія погоджується із висновком суду першої інстанції, що скаржником не дотримано порядку повідомлення споживачів про перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх вартість, структуру тарифу, його зміну з обґрунтуванням, оскільки інформація про перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх вартість, структуру тарифу, його зміну з обґрунтуванням її необхідності доводиться до відома споживачів у порядку, затвердженому Мінрегіоном.
Відповідно до положень пунктів 2.2, 2.4 Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 року №390 протягом п'яти робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу місцевого самоврядування суб'єкти господарювання інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів за визначеними цим Порядком способами. Суб'єктами господарювання, що надають послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, до відома споживачів доводиться така інформація: загальний розмір тарифу (з податком на додану вартість) для кожного конкретного будинку; перелік послуг, що входять до складу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаватимуться в кожному конкретному будинку, та їх вартість; періодичність та строки надання послуг; обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо); інша додаткова інформація, визначена суб'єктом господарювання та/або органом місцевого самоврядування.
Як вбачається із матеріалів справи, зокрема, у газеті "Голос народу" публікація про зміну послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій не у повній мірі відповідає положенням Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад. Зокрема, у повідомленні не вказано обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, дати, коли тариф востаннє переглядався, визначення відсотка підвищення тарифу тощо).
Згідно із ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до абзацу 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Скаржниками не подано суду достатніх та допустимих доказів, які б підтверджували вимоги, заявлені в апеляційній скарзі, оскільки доводи скаржника викладені в апеляційній скарзі не спростовують встановлених фактів викладених у оскаржуваному рішенні. Матеріалами справи не підтверджується проведення скаржником розрахунку тарифу на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій у м.Пустомити відповідно до вимог Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869.
З врахуванням вищенаведеного, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає рішення місцевого господарського суду таким, що прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстав для задоволення вимог апеляційних скарг та скасування оскаржуваного рішення не вбачає.
Відповідно до ст.49 ГПК України судові витрати слід залишити за скаржником.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, -
Львівський апеляційний господарський суди ПОСТАНОВИВ :
1. Рішення господарського суду Львівської області від 23.04.2014р. у справі №914/351/14 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
3. Матеріали справи повернути до господарського суду Львівської області.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 08.07.2014р.
Головуючий суддя Галушко Н.А.
Суддя Гриців В.М.
Суддя Орищин Г.В.