Копія
Справа № 822/2494/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Фелонюк Д.Л. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Хмельницького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення 29,40 грн., -
ВСТАНОВИВ :
Хмельницький міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - позивач, Хмельницький МЦЗ) звернувся в суд з позовом про примусове стягнення з ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1.) 29,40 грн. незаконно отриманої допомоги по безробіттю. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ОСОБА_1 перебувалана обліку в Хмельницькому МЦЗ з 07.12.2012 по 03.06.2013 та отримувала допомогу по безробіттю. Відповідно до п.3 ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" (чинний станом на 31.12.2012) в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб. Працівниками Хмельницького МЦЗ встановлено, що відповідач в період перебування на обліку та отримання допомоги по безробіттю перебував в трудових відносинах з ПТ "Ломбард ТОВ "Гарант Капітал" і компанія" з 03.06.2013, що підтверджується актом №440 від 19.12.2013 центру зайнятості та наказом про призначення на посаду від 03.06.2013. Про працевлаштування ОСОБА_1 вчасно не повідомила позивача. Відповідно до п.6.14. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Згідно п.2 та п.3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання їм соціальних послуг, а суми виплаченого забезпечення застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків стягуються з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг. З метою добровільного повернення незаконно отриманих коштів відповідачу направлялася претензія щодо добровільного повернення незаконно отриманих коштів на загальну суму 29,40 грн.. Враховуючи відсутність відповіді на претензію та неповернення незаконно отриманих коштів в добровільному порядку, позивач звернувся з позовом до суду.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду. 01.07.2014 подав до суду заяву (вх.№20027 від 01.07.2014), відповідно до якої просить справу розглянути без участі представника позивача, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Ухвала про відкриття провадження в адміністративній справі разом з інформацією про процесуальні права та обов'язки сторін та копією адміністративного позову надіслані на адресу відповідача та отримані 19.06.2014, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу.
Згідно частин 4, 6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що позивач та відповідач були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, представник позивача подав заяву про розгляд справи без його участі, зважаючи на відсутність визначених ст.128 КАС України перешкод для розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позовні вимоги належать до задоволення на підставі наведеного нижче.
Суд встановив, що 07.12.2012 ОСОБА_1 звернулась з заявою до Хмельницького МЦЗ з метою отримання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У поданій заяві ОСОБА_1 повідомила позивача про те, що не має постійного або тимчасового заробітку, в т.ч. за договорами цивільно-правового характеру, права на пенсію за віком, у тому числі на пільгових умовах, на пенсію за вислугу років або інших передбачених законодавством доходів, не є членом особистого селянського господарства, не є фермером або членом сім'ї фермера, що бере участь у виробництві, не зареєстрована як фізична особа-підприємець, не належить до громадян, які забезпечують себе роботою самостійно, не призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного (6-річного) віку. Згідно вказаної заяви, позивач ознайомився з пам'яткою "Ваші права - Ваші обов'язки".
Згідно відомостей акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 19.12.2013 №440, встановлено, що гр.ОСОБА_1 перебувала в трудових відносинах з ПТ "Ломбард ТОВ "Гарант Капітал" і компанія" з 03.06.2013 по 01.11.2013 та отримувала дохід (заробітну плату) в сумі 6188,09 грн. під час перебування на обліку в Хмельницькому МЦЗ з 07.12.2012 по 03.06.2013.
Перебування ОСОБА_1 в період часу з 03.06.2013 по 01.11.2013 у трудових відночинах з ПТ "Ломбард ТОВ "Гарант Капітал" і компанія" підтверджується також наказами ПТ "Ломбард ТОВ "Гарант Капітал" і компанія" від 03.06.2013 №59 та від 01.11.2013 №76, довідкою про доходи від 02.12.2013 №3, копії яких містяться в матеріалах справи.
Наказом директора Хмельницького МЦЗ про повернення коштів від 14.01.2014 №5 наказано вжити заходів щодо повернення коштів у сумі 29,40 грн. з гр. ОСОБА_1 виплаченої допомоги по безробіттю та направити повідомлення гр. ОСОБА_1 для добровільного повернення коштів протягом 2-х робочих днів після затвердження даного наказу. На виконання вимог зазначеного наказу 15.01.2014 за №23-02/136 на адресу відповідача направлена претензія, якою ОСОБА_1 поінформовано про необхідність повернення коштів в сумі 29,40 грн. на підставі п.3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" в зв'язку з приховуванням відомостей про працевлаштування в ПТ "Ломбард ТОВ "Гарант Капітал" і компанія" з 03.06.2013 в період одержання допомоги по безробіттю.
У зв'язку з тим, що відповідач не повернув отримані кошти, позивач звернувся з позовом до суду.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. В Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: а) працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб; б) громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство"; в) обрані, призначені або затверджені на оплачувану посаду в органах державної влади, управління та громадських об'єднаннях; г) які проходять службу в Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, військах внутрішньої та конвойної охорони і Цивільної оборони України, органах внутрішніх справ України, інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, альтернативну (невійськову) службу; е) які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах; ж) працюючі громадяни інших країн, які тимчасово перебувають в Україні і виконують функції, не пов'язані із забезпеченням діяльності посольств і місій.
В той же час, ст.2 вказаного Закону визначено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Механізм призначення, виплати допомоги по безробіттю, у т.ч. одноразової для організації безробітними підприємницької діяльності, та обчислення страхового стажу визначений Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 за №915/5136 (далі - Порядок).
Пунктом 1.2 Порядку визначено, що допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними.
Допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості, на які покладено функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - центри зайнятості), за місцем перебування безробітного на обліку і виплачується в установленому порядку через банківські установи (п.1.3 Порядку).
Згідно п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 №60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 №7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 за №232/16248 (далі - Порядок №60/62), у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів повертаються роботодавцем. Виплата коштів, недоотриманих особою внаслідок зниження суми страхових виплат, здійснюється за рахунок коштів Фонду. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.
Так, п.7 Порядку №60/62 визначено, що рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1, внаслідок умисного невиконання законодавчо визначених зобов'язань, що проявилось в неподанні відомостей до Хмельницького МЦЗ, безпідставно отримано соціальні послуги.
Відповідно до абз.5 п.1 розділу 3 Пам'ятки "Ваші права - ваші обов'язки", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України 03.11.2010 №351, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.11.2010 за №1176/18471, особи, зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, зобов'язані своєчасно повідомляти спеціаліста центру зайнятості про всі зміни своїх даних, внесених до персональної картки (зміна прізвища, місця проживання, переоформлення паспорта, вступ до навчального закладу тощо).
Отже, суд встановив, що ОСОБА_1, перебуваючи на обліку в Хмельницькому МЦЗ в період часу з 07.12.2012 по 03.06.2013 належала до зайнятого населення (03.06.2013) і не мала права на одержання допомоги по безробіттю в період 03.06.2013, яку отримувала внаслідок не подання відомостей, що впливають на умови її виплати.
Відповідно до п.6.14. Порядку, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку. Сума виплаченої допомоги по безробіттю підтверджується відповідною довідкою центру зайнятості, що підписується керівником, головним бухгалтером та скріплюється печаткою.
Згідно ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
У відповідача наявна заборгованість в розмірі 29,40 грн., що підтверджується довідкою про виплату матеріального забезпечення від 24.12.2013; актом №440 від 19.12.2013; довідкою про доходи №3 від 02.12.2013; наказом №76 від 01.11.2013; наказом №59 від 03.06.2013; персональною карткою №222312113000007; претензією від 15.01.2014 №23-02/136; наказом про повернення коштів від 14.01.2014 №5, копії яких додані до матеріалів справи.
За таких обставин позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними доказами, відповідає чинному законодавству та підлягає задоволенню.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 12, 14, 41, 71, 86, 94, 104, 128, 158-163, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов Хмельницького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення 29,40 грн. задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) на користь Хмельницького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (29000, Хмельницька обл., м.Хмельницький, вул.Пилипчука, 17/1, р/р 37172300901002, ГУДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код ЄДРПОУ 14169903) 29,40 грн. (двадцять дев'ять гривень 40 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя Д.Л. Фелонюк