Ухвала суду № 39659984, 01.07.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2014
Номер справи
2а-2058/11/1370
Номер документу
39659984
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2014 р. Справа № 106815/11

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Ніколіна В.В.,

суддів Гінди О.М., Мікули О.І.,

при секретарі судового засідання Щербі С.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної виконавчої служби України на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29.06.2011 року у справі за позовом Державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської області до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, за участю третьої особи ДП «Львіввугілля» про скасування постанови, -

ВСТАНОВИЛА :

Позивач звернувся з позовом про скасування постанови Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 01.02.2011 р. ВП № 23437795 про зупинення виконавчого провадження.

В позові Державна податкова інспекція у Сокальському районі Львівської області покликається на те, що ДП «Львіввугілля» не вчиняє ніяких дій, спрямованих на погашення заборгованості, а відповідач проявляє бездіяльність; виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню на підставі п.15 ч.1 провадження» лише у тому випадку, якщо заборгованість підприємства ПЕК за виконавчим документом виникла до 01.01.2005 р. внаслідок неповних розрахунків за енергоносії; примусове стягнення з ДП «Львіввугілля» відбувається у зв'язку з невиконанням законодавчих вимог щодо сплати податку з доходів фізичних осіб, заборгованість по якому виникла після 01.01.05 р.

Оскаржуваною постановою Львівського окружного адміністративного суду від 29.06.2011 року позов Державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської області до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, за участю третьої особи ДП «Львіввугілля» про скасування постанови - задоволено. Скасовано постанову Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 01.02.2011 р. ВП № 23437795 про зупинення виконавчого провадження.

У поданій апеляційній скарзі Державної виконавчої служби України просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України не є належний відповідач. Крім того покликається на те, що Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", заборгованість якого виникла на розрахункову дату (для ДП «Львіввугілля - 01.01.2005 року) у зв'язку з несплатою коштів за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена, або є податковим боргом або є внеском до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України або передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії, або підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Задовольняючи позов податкової інспекції у Сокальському районі Львівської області суд першої інстанції виходив з того, що отже, обов'язковому зупиненню підлягає виконавче провадження, де боржником є підприємство паливно-енергетичного комплексу згідно з Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", заборгованість якого виникла на розрахункову дату (для ДП «Львіввугілля - 01.01.2005 року) у зв'язку з несплатою коштів за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена, або є податковим боргом або є внеском до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України або передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії, або підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.

Як вбачається з постанови Львівського окружного адміністративного суду від 04.11.10 р. у справі № 2а-8223/10/1370, на виконання якої видано виконавчий лист від 01.12.2010 р., заборгованість ДП «Львіввугілля» у розмірі 26937357,07 грн. виникла у 2010 році, тобто після розрахункової дати 01.01.2005 р. Зазначена заборгованість виникла у зв'язку з несплатою самостійно задекларованих сум податкових зобов'язань по податку на додану вартість, податку на прибуток, збору за геологорозвідувальні роботи.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права.

Судом встановлено, що постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту ДВС Губяка С.В. від 01.02.2011 р. зупинено виконавче провадження (ВП № 23437795) з примусового виконання виконавчого листа № 2а-8223/10/1370 виданого 01.12.10 р. Львівським окружним адміністративним судом про стягнення суми податкового боргу у розмірі 26937357,07 грн. Виконавче провадження зупинено на підставі п.15 ч.1 провадження» з посиланням на те, що наказом Міністерства палива та енергетики України № 568 від 10.11.2005 р. ДП «Львіввугілля» включено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно Закону України № 2711-ІУ від 23.06.2005 р. «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», тому виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню.

Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 5 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 р., № 606-XIV (надалі Закон № 606) встановлено, що державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі про примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.

Згідно п.15 ст. 34 цього Закону виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у випадку внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Частина 2 статті 2 Закону № 2711-ІУ від 23.06.2005 р. «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»(надалі Закон № 2711), передбачає, що дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

Відповідно до статті 1 Закону № 2711, що містять визначення термінів, які вживаються в законі, "заборгованість" це підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів; "розрахункова дата" - дата, на яку кожним з учасників розрахунків фіксується сума кредиторської та дебіторської заборгованостей для погашення шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом.

Отже, обов'язковому зупиненню підлягає виконавче провадження, де боржником є підприємство паливно-енергетичного комплексу згідно з Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", заборгованість якого виникла на розрахункову дату (для ДП «Львіввугілля - 01.01.2005 року) у зв'язку з несплатою коштів за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена, або є податковим боргом або є внеском до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України або передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії, або підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.

Як вбачається з постанови Львівського окружного адміністративного суду від 04.11.10 р. у справі № 2а-8223/10/1370, на виконання якої видано виконавчий лист від 01.12.2010 р., заборгованість ДП «Львіввугілля»у розмірі 26937357,07 грн. виникла у 2010 році, тобто після розрахункової дати 01.01.2005 р. Зазначена заборгованість виникла у зв'язку з несплатою самостійно задекларованих сум податкових зобов'язань по податку на додану вартість, податку на прибуток, збору за геологорозвідувальні роботи.

З огляду на викладене, суд вважає, відповідач не має правових підстав не виконувати виконавчий документ, виданий на користь ДПІ у Сокальському районі.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Отже, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Постанову Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 01.02.2011р. ВП № 23437795 про зупинення виконавчого провадження слід скасувати.

На підставі наведеного колегія судів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної виконавчої служби України - залишити без задоволення.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29.06.2011 року у справі № 2а-2058/11/1370 - залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду у порядку адміністративного судочинства протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий В.В. Ніколін

Судді О.М. Гінда

О.І. Мікула