5.1.2
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
01 липня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/3381/14
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді: Качуріної Л.С.,
при секретарі: Якимчук В.В.
в присутності сторін:
від позивача: не прибув,
від відповідача: не прибув;
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Луганській області в особі Державної спеціалізованої інспекції нагляду за охороною надр геолого-маркшейдерськими роботами і переробкою корисних копалин до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Луганській області в особі Державної спеціалізованої інспекції нагляду за охороною надр геолого-маркшейдерськими роботами і переробкою корисних копалин до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що під час проведення перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 позивачем було виявлено 6 порушень, з яких 3 порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Позивач зазначив, що у зв'язку з виникненням загрози життю та / або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підстави для повного зупинення роботи виробничих об'єктів.
На підставі викладеного позивач просив винести постанову щодо застосування заходів реагування до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 шляхом зупинення роботи виробничих об'єктів, а саме ведення гірничих робіт на центральній дільниці Троїцького родовища пісковику у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
У судове засідання не прибули представник позивача та відповідач, яки були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи належними чином, від них надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутністю.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивач фізична особа - підприємець ОСОБА_1, зареєстрований Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області 13 квітня 2005 року за реєстраційним номером 23720000000000367, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків та інших обов'язкових платежів НОМЕР_1.
Судом також встановлено, що 06 травня 2014 року на підставі наказу Територіального управління Держгіпронагляду у Луганській області від 16 квітня 2014 року № 490 посадовими особами позивача проведено перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 щодо додержання вимог законодавства при ведені гірничих робіт на центральній ділянці Троїцького родовища пісковику.
В акті перевірки суб'єкта господарювання від 06 травня 2014 року № РН-29/05 зафіксовані наступні порушення:
- у 2014 році виконувалися гірничі роботи, з видобутку пісковику, на центральній дільниці Троїцького родовища, за відсутності погодженої з територіальним управлінням Держгірпромнагляду України, програми ведення гірничих робіт на 2014 рік, що є порушенням ст. 51 Кодексу України «Про надра»;
- на підприємстві відсутні працівники та технічний керівник гірничими роботами;
- на період перевірки не надано геолого-маркшейдерську документацію,
- відсутній договір на обслуговування гірничих робіт воєнізованою аварійно-рятувальною службою.
Акт перевірки суб'єктом господарюванні підписаний без зауважень, наказ про проведення перевірки та акт перевірки відповідачем не оскаржувались.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Основними завданнями Держгірпромнагляду є реалізація державної політики у сфері промислової безпеки, охорони праці, здійснення державного гірничого нагляду, охорони надр, промислової безпеки у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, державного ринкового нагляду у межах своєї відповідальності, а також внесення пропозицій щодо її формування, організація та здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів, зокрема, з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю (п.3 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року №408/2011).
Держгірпромнагляд України відповідно до покладених на нього завдань, окрім іншого, здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю (п.п.6 п.4 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року №408/2011).
Відповідно до п. 6 даного Положення Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 № 186-к затверджено Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Луганській області, згідно пункту 1 якого, територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України та йому підпорядковується.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон).
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Луганській області є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому Положенням про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, а також Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V (надалі - Закон України №877) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Згідно п.5 ст. 4 зазначеного Закону, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Пунктом 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставою для здійснення позапланового заходу є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.
Відповідно до ч.1, ч.2, ч.8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання.
Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку. Розпорядчі документи щодо усунення порушень вимог законодавства можуть бути оскаржені до відповідного центрального органу виконавчої влади або суду в установленому законом порядку.
Під час розгляду справи судом було встановлено, що відповідачем були усунені порушення зазначені в акті перевірки, в підтвердження чого відповідачем було надано до суду докази, які були долучені до матеріалів справи (а.с.44-75).
Таким чином на підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що у зв'язку з тим, що відповідачем на час розгляду справи зафіксовані позивачем в акті перевірки порушення усунені, у задоволенні позовних вимог Територіального управління Держгірпромнагляду у Луганській області в особі Державної спеціалізованої інспекції нагляду за охороною надр геолого-маркшейдерськими роботами і переробкою корисних копалин до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування, - слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 17, 94, 158-163, 167, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Територіального управління Держгірпромнагляду у Луганській області в особі Державної спеціалізованої інспекції нагляду за охороною надр геолого-маркшейдерськими роботами і переробкою корисних копалин до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Постанова складена в повному обсязі та підписана 07 липня 2014 року.
Суддя Л.С. Качуріна