ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
20 лютого 2014 рокусправа № 2а-130/11 (2а/0427/6/12) Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Туркіної Л.П.
суддів: Проценко О.А. Дурасової Ю.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного Управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації
на постанову Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 30.03.2012 р.
у справі № 2а-130/11 (2а/0427/6/12)
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації;
відповідач-1: Центр по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення і цільових грошових допомог;
відповідач-2: Головне управління державного казначейства України в Дніпропетровській області
про визнання протиправними дій, -
ВСТАНОВИВ:
02.03.2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Головного управління державного казначейства України в Дніпропетровській області в якому просить визнати незаконними дії і бездіяльність відповідачів в частині недоплати йому щорічної разової допомоги учасникам бойових дій до 5 травня, а також зобов'язати відповідачів зробити перерахунок та виплатити позивачеві недоплачену щорічну разову грошову допомогу як учаснику бойових дій, відповідно до вимог ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за 1999-2009 роки, виходячи з розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, а саме за 1999 рік в розміру п'яти величин межі малозабезпеченості, за 2000-2005 роки у розмірі величин прожиткового мінімуму за кожен рік для осіб, які втратили працездатність, встановленого відповідно Законами України "Про затвердження прожиткового мінімуму" за 2000-2005 року, що дорівнює 7923,60 гривень; за 2006-2009 роки у розмірі п'яти величин прожиткового (мінімуму за кожний рік для осіб, які втратили працездатність, встановленого відповідно Законами України "Про державний бюджет України" за 2006-2009 роки, що за його підрахунками складає 540 грн., а всього нарахувати та виплатити 15463,60 грн.
В обґрунтування свого позову позивач зазначає, що він має статус учасника бойових дій, і що відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", починаючи з 01.01.1999 року має право на отримання щорічно до 5-го травня одноразової грошової допомоги в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Постановою Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 30.03.2012 р. позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо нарахування та невиплати ОСОБА_1 в повному обсязі щорічної разової грошової допомоги до дня 5 травня у 2009 році, на підставі ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп. Зобов'язано Головне управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу за 2009 рік, відповідно до вимог ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп, з урахуванням фактично виплаченої суми. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 30.03.2012 р. відповідач - Головне Управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації подало апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову, прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог в частині за 2009 рік відмовити в повному обсязі.
Позивач постанову суду першої інстанції не оскаржив, проти апеляційної скарги не заперечив.
Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 197 КАС України в порядку письмового провадження.
Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду підлягає скасуванню з наступних підстав.
Позивач являється учасником бойових дій, про що свідчить надана ним копія посвідчення, що видана 30.12.2004 року (а.с. 5).
Статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - місцем їх проживання чи одержання грошового утримання, а тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що виключно ГУПСЗН Дніпропетровської облдержадміністрації являється особою, яка зобов'язана нараховувати та виплачувати позивачеві щорічну разову грошову допомогу до 5-го травня.
Що стосується позовних вимог позивача за 2009 рік, то відповідно до ст. 71 Закону України "Про державний бюджет на 2009 рік" Кабінету Міністрів України надане право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програми.
На підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 211 від 18.03.2009 року "Про розміри разової грошової допомоги в 2009 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", встановлено, що в 2009 році виплата разової грошової допомоги учасникам бойових дій встановлена в розмірі 340 грн.
Повноваження Кабінету Міністрів щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Констиуції та законів України. Розміри соціальних виплат залежать від соціально - економічних можливочтей держави, проте мають забезпечувати конституційне право кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, гарантоване статтею 48 Конституції України. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливстями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Враховуючи вищенаведене обґрунтування, норми Закону України "Про Державний бюджет на 2009 рік" є пріоритетними відносно інших законодавчих актів та діють протягом бюджетного року, тому в 2009 році позивачу були виплачені суми разової допомоги в повному обсязі. Зазначену правову позицію, зокрема, викладено в рішеннях Конституційного суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 та від 25.01.2012 року № 3-рп/2012.
Отже, позовні вимоги, заявлені за 2009 рік не підлягають задоволенню. Решту позовних вимог слід залишити без розгляду, виходячи з такого.
Статтею 99 КАС України встановлено річний строк для звернення до суду з адміністративним позовом для захисту порушених прав, інтересів, свобод, а відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України пропуск вищезазначеного строку є підставою для залишення адміністративного позову без розгляду.
Враховуючи вищенаведені обставини, норми чинного процесуального законодавства, та приймаючи до уваги, що позивачем, який звернувся до суду першої інстанції з позовом про захист свого порушеного права 02.03.2010 р., не було надано доказів в підтвердження поважності причин пропуску ним строку на звернення до суду за захистом свого порушеного права щодо вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо недоплати щорічної разової допомоги як учаснику війни за період за 2006 - 2008 роки.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга Головного Управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації підлягає задоволенню, у зв'язку з чим постанову Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 30.03.2012 р. слід скасувати. Позовні вимоги заявлені за період за 2006 - 2008 роки слід залишити без розгляду. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, заявлені за 2009 рік - відмовити.
.
Керуючись ст. 195, ст. 197, ст. 198, ст. 202, ст. 205, ст. 207 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного Управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації задовольнити.
Постанову Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 30.03.2012 р. - скасувати.
Позовні вимоги заявлені за період за 2006 - 2008 роки - залишити без розгляду.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, заявлені за 2009 рік - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі відповідно до ч. 5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції відповідно до ч. 2 ст. 212 КАС України.
Головуючий: Л.П. Туркіна
Суддя: О.А. Проценко
Суддя: Ю.В. Дурасова